fot. ALIPLAST 

Drzwi tarasowe przesuwne – cena konstrukcji aluminiowych i PCW

O powstających obecnie, nowoczesnych budynkach – zarówno domach jednorodzinnych, jak i obiektach komercyjnych czy biurowych śmiało można powiedzieć, że to architektura otwartych przestrzeni. Zacieranie granic dotyczy w równej mierze wnętrz, w których poszczególne strefy wydzielane są umownie (np. poprzez zastosowanie różnych materiałów wykończeniowych na posadzki czy rezygnację ze stawiania ścian działowych), jak i kreatywnego łączenia domu z ogrodem. Temu ostatniemu służą oczywiście „szklane ściany”, czyli drzwi tarasowe przesuwne, powstające na bazie systemów aluminiowych czy PCW. Choć wśród takich systemów niesłabnącą popularnością cieszą się te wykonane z PCW, to jednak coraz więcej inwestorów decyduje się postawić na aluminium. Wbrew pozorom materiał ten wpisuje się doskonale nie tylko w obiekty użyteczności publicznej, handlowe lub biurowe, ale stanowi także eleganckie i nowoczesne zwieńczenie domów jednorodzinnych czy wielorodzinnych. Dość często pokutuje jednak opinia, że cena drzwi tarasowych przesuwnych wykonanych z profili aluminiowych jest wyższa niż PCW. Ile prawdy zawierają te opinie?

– Otóż w przypadku większych gabarytów drzwi tarasowych przesuwnych, cena konstrukcji z profili aluminiowych kształtuje się na porównywalnym poziomie co PCW, a czasem koszt inwestycji okazuje się wręcz niższy. Do tego dochodzi nieprzeciętna trwałość oraz estetyka aluminium, doskonale wpisującego się w nowoczesnego ducha, którego nieodłącznym elementem są „surowe”, a jednocześnie eleganckie materiały. Dlatego w ostatnich latach zauważalny jest wyraźny wzrost zainteresowania konstrukcjami aluminiowymi wśród klientów indywidualnych – mówi Karol Mosakowski z firmy QDS24 Sp. z o. o., która oferuje drzwi tarasowe przesuwne i podnoszono-przesuwne zarówno z profili aluminiowych, jak i PCW.

fot. QDS24 Sp. z o.o. |Karol Mosakowski, dyrektor handlowy w QDS24 Sp. z o. o.

Aluminium w modzie

Na jakie aspekty zwracać uwagę, wybierając drzwi tarasowe przesuwne lub podnoszono-przesuwne? Otóż jedną z pierwszych kwestii, które zazwyczaj uwzględniamy, są wymagania odnośnie wizualnej strony. Jako element widoczny z zewnątrz, tego typu konstrukcje muszą harmonijnie dopasować się do elewacji i innych elementów stolarki, jak i do wnętrza budynku. Choć drzwi tarasowe przesuwne to zazwyczaj duże i ciężkie konstrukcje, muszą być dopasowane do charakteru i stylu aranżacji. Warto więc przede wszystkim zastanowić się, jakie profile najlepiej wpiszą się w nasze gusta: czy lepiej postawić na PCW, czy wybrać aluminium. To ostatnie, niegdyś będące zarezerwowane dla przestrzeni komercyjnych, coraz częściej widujemy w prywatnych domach, którym nadaje szlachetny, luksusowy rys. Drzwi przesuwne tarasowe z aluminium dobre opinie zbierają też za mnogość wariantów kolorystycznych. Na przykład w oferowanym przez QDS24 systemie PONZIO do wyboru są profile malowane proszkowo na wszystkie kolory z palety RAL farbami poliestrowymi, spełniającymi wymogi Qualicoat lub profile anodowane w kolorach: naturalne aluminium, oliwka, szampański, złoty, brązowy, które z kolei spełniają wymogi Qualanod; do miłośników estetyki drewna kierowane są z kolei systemy lakierowanie na „kolor” drewna. Równie rozbudowany wachlarz możliwości mają klienci, którzy zdecydują się na drzwi tarasowe przesuwne lub podnoszono-przesuwne w systemie Aliplast. Do wyboru jest cała paleta RAL, kolory strukturalne, kolory drewnopodobne Aliplast Wood Colour Effect, anoda, a nawet dwukolor, który otwiera równie duże możliwości aranżacyjne w zakresie dopasowania profili do elewacji, jak i do wnętrza budynku.

fot. PONZIO 

Drzwi przesuwne tarasowe – wybieramy krok po kroku

– Spośród systemów podnoszono-przesuwnych z naszej oferty jednym z bardziej popularnych rozwiązań są systemy aluminiowe Ponzio SL 1600tt. Szczególnie trafiają one w potrzeby użytkowników, którzy chcą stworzyć konstrukcję o dużych gabarytach i bardzo dużym ciężarze skrzydła. Jest to system podnoszono-przesuwny izolowany termicznie, w którym powyższe kwestie, a więc znaczne gabaryty i ciężar, idą w parze ze stabilnością konstrukcji – mówi Karol Mosakowski.

W systemie Ponzio głębokość konstrukcyjna kształtowników wynosi 67 mm w przypadku skrzydeł oraz: 160 mm (ościeżnice dwutorowe), 247 mm (ościeżnice trzytorowe), 334 mm (ościeżnice czterotorowe). W systemie jest możliwość zastosowania wypełnień o grubości do 51 mm, a dzięki świetnym parametrom (m.in. wysoka szczelność na warunki atmosferyczne) cieszy się on bardzo dobrymi opiniami użytkowników.

Różne warianty docieplenia stosowane w systemach Ponzio pozwalają na dostosowanie parametrów termoizolacyjnych tarasowych drzwi przesuwnych do określonych wymagań użytkownika.

– Na przykład w wersji Ponzio SL 1600tt PLUS współczynnik przenikania ciepła Uf wynosi od 2,1 W/m²K, a w najcieplejszej wersji HI ramowy współczynnik przenikania ciepła Uf wynosi od 1,8 W/m²K, przez co odpowiada on na szczególnie wygórowane oczekiwania klientów w zakresie izolacyjności termicznej – mówi Karol Mosakowski.

Rozwiązaniem spełniającym wysokie wymagania w tym zakresie jest też oferowany przez QSD24 system Aliplast Ultraglide (UG), przeznaczony do projektowania konstrukcji przesuwnych lub podnoszono-przesuwnych. Dzięki zastosowaniu wzbogaconej włóknem szklanym przekładki termicznej o szerokościach 22 mm i 28 mm, a także wkładów termicznych oraz wkładów podszybowych, system ten wyróżnia się doskonałymi parametrami izolacyjności termicznej. W zależności od oczekiwań klienta w tym zakresie, dostępne są różne opcje wykonania: wersja UG, UGi, UG i+ (Uf od 1,45 W/m²K w wariancie UG aż do Uf od 1,13 W/m²K w UG i+).

fot. ALIPLAST 

– Na uwagę w tym systemie zasługują różne opcje wykonania, np. jako wersja z niskim progiem lub rozwiązanie kątowe 90°, stosowane do dużych przeszkleń narożnych. Ten system pozwala na projektowanie bardzo dużych konstrukcji o znacznych gabarytach skrzydeł jezdnych, gdzie maksymalna wysokość skrzydła wynosi aż 3 300 mm, a szerokość – do 3500 mm. W opcji przesuwnej skrzydło może ważyć 250 kg, a w podnoszono-przesuwnej nawet 400 kg – mówi Karol Mosakowski.
Wykonane z wykorzystaniem systemu Aliplast Ultraglide drzwi tarasowe przesuwne i okna cieszą się opinią bardzo stabilnych, funkcjonalnych oraz – dzięki dużym przeszkleniom – wyjątkowo estetycznych konstrukcji. Szerokie pole do kreowania wizualnej strony okien i drzwi otwierają ponadto różne warianty wykonania – możliwe są m.in. kombinacje dwu-, trzy- i czteroelementowe na bazie systemu dwutorowego, ościeżnice w systemie trzy-, pięcio- i siedmiokomorowym, różne typy wypełnień (szyba jedno lub dwukomorowa), a także możliwość zamontowania wybranych okuć ryglowanych ręcznie lub automatycznie.

Jedną z opcji w systemie Ultraglide są też drzwi tarasowe przesuwne Monrail o podwyższonej izolacyjności termicznej. Ich wyróżnikiem jest przynajmniej jedno przeszklenie stałe w konstrukcji.

– Dzięki możliwości osadzenia szkła bezpośrednio w ościeżnicy zyskujemy powiększoną powierzchnię szyby, przez co do pomieszczenia dociera większa ilość naturalnego światła. Ten system również daje duże możliwości konstruowania różnorodnych kombinacji drzwi tarasowych (np. dwu-, trzy- lub czteroelementowych). Z kolei możliwość szklenia od zewnątrz w znacznym stopniu ułatwia montaż wielkogabarytowych wypełnień o dużej masie – mówi Karol Mosakowski.

fot. ALIPLAST

Decyzja o wyborze dużych przeszkleń – okien czy drzwi tarasowych przesuwnych jest poniekąd decyzją aranżacyjną, wyborem pewnego typu rozwiązań, które otworzą przestrzeń mieszkalną na świat, nie tworząc barier pomiędzy domem a ogrodem. Atutem takich systemów jest też doskonałe doświetlenie wnętrz.

Decydując się na inwestycję w systemy przesuwne lub podnoszono-przesuwne pamiętajmy też o tym, że obok designu, wymiarów i ceny, liczą się też (czy raczej – przede wszystkim) parametry techniczne. Dlatego, wybierając dostawcę, warto postawić na firmę o ugruntowanej pozycji, która nie tylko sprzeda produkt, ale również pomoże wybrać system, który zagwarantuje bezproblemowe i niezawodne działanie przez lata.

Więcej informacji na: www.qds24.eu

85-758 Bydgoszcz , ul. Przemysłowa 34, woj. kujawsko-pomorskie
tel. +48 664 993 271,