Czujki dymu i ognia – systemy przeciwpożarowe

Wyeliminować pożar zanim powstanie

Zapobieganie pożarom w centrach komputerowych, serwerowniach i obiektach zabytkowych jest często warunkiem, jaki stawiają ubezpieczalnie podczas podpisywania umowy. Systemy wykrywania pożaru pozwalają też na szybkie reagowanie, a tym samym wyeliminowanie zagrożenia. Zasysająca czujka dymu i ognia Cirrus HYBRID, dostępna w ofercie D+H Polska to urządzenie, które dzięki dwóm połączonym technologiom detekcji wykrywa szybciej i więcej typów pożarów niż urządzenia bazujące tylko na jednej technologii.

Detektor optyczny oraz detektor z komorą mgłową
Oczywiste jest, że im wcześniej wykryjemy zagrożenie, tym prędzej możliwe będzie podjęcie działań zaradczych. Z myślą o szybkości i skuteczności zapobiegania pożarom angielska firma Protect Fire Detection PLC opracowała i opatentowała zasysającą czujkę dymu i ognia Cirrus HYBRID.
– Cirrus HYBRID to pierwsze urządzenie na rynku, które posiada zintegrowane dwie technologie detekcji: optyczną (Early Warning Smoke Detection) oraz komorę mgłową (Cloud Chamber Detection). To połączenie gwarantuje zarówno wczesną jak i bardzo dużą skuteczność wykrywania pożarów. Równocześnie sam detektor wykazuje dużą odporność na fałszywe alarmy wywoływane przez pył, kurz czy wodę – wyjaśnia Konrad Kowal, Senior Product Manager w firmie D+H Polska.
Czujka Cirrus HYBRID nieprzerwanie zasysa próbki powietrza do komory i – jeśli znajdują się w nim jakiekolwiek cząstki powstałe w wyniku rozkładu termicznego materiału – natychmiast je identyfikuje. Oznacza to, że ryzyko zostaje rozpoznane już w momencie podgrzewania materiału, a nie dopiero wtedy, gdy pojawi się dym. Dzięki temu można szybko wykryć pożar z niewidocznym dymem. Skala pomiarowa w komorze mgłowej podawana jest w cząstkach na cm3 i to ona odpowiada za detekcję „ognia”.
Z kolei detektor optyczny wykrywa widoczne produkty spalania, czyli cząstki tworzące dym. Skala pomiarów optycznych podawana jest w procentowym zaciem­nie­niu na metr (% obs/m).

Dwie technologie detekcji dla wyższej skuteczności
– Oba sposoby detekcji zawarte w czujce działają zupełnie niezależnie od siebie, a jednocześnie współdziałają razem dzięki zastosowaniu złożonych algorytmów. Dzięki temu urządzenie bezbłędnie weryfikuje rzeczywiste zagrożenie, w odróżnieniu od popularnych czujników wyposażonych jedynie w detektory optyczne – podkreśla Konrad Kowal.
Połączenie w jednym urządzeniu dwóch technologii nie wiąże się jednak z wyższym stopniem skomplikowania pomiarów i trudnością ich odczytu przez użytkownika. Choć więc możliwe jest odczytywanie wyników pomiarów z detektorów na oddzielnych skalach (PPCC oraz % obs/m), to producent zdecydował się też na ułatwienia w tym zakresie. Dzięki połączeniu wartości z detektora optycznego oraz komory i wyrażaniu wartości w skali zwanej CFS (Combined Fire and Smoke), odczyty są bardzo precyzyjne, a jednocześnie nieskomplikowane. Skala oparta jest na równaniu integrującym zmierzone wartości PPCC i % obs/m = CFS i rozciąga się w zakresie od 1 do 1000 1 oznacza największą czułość, 1000 zaś – najmniejszą. Na skali można zaprogramować cztery niezależne progi alarmowe.
– Ich lokalizacja winna być uzależniona z jednej strony od odczytu wartości poziomu tła na skali CFS w monitorowanych środowiskach, a z drugiej – od wymaganej czułości detektora w konkretnych zastosowaniach produktu – mówi Konrad Kowal.

 

czujki dymu i ogniafot. D+H Polska

 

Cztery progi alarmowe dla różnych obiektów
W pomieszczeniach czystych, centrach komputerowych i serwerowniach, a także w miejscach szczególnie chronionych z racji prowadzonej w nich produkcji lub znajdujących cennych przedmiotów (np. archiwa, dzieła sztuki), konieczne jest zaprogramowanie bardzo wysokiej czułości (klasa A, zakres CFS = 1–150). W obiektach wysokich oraz takich, w których występują duże przepływy powietrza, przez co dym i ogień są trudne do wykrycia, wymagana jest standardowa czułość – klasa B, zakres CFS = 150–400. Z kolei w pomieszczeniach, w których utrudniona jest konserwacja (czujki punktowe) albo konstrukcja obiektu sprawia, że występują liczne rozjaśnienia i zacienienia pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem (czujki liniowe), używa się czułość klasy C (zakres CFS = 300–600). Zakresy CFS = 600–1000 programuje się z kolei dla obiektów, w których występuje wysoka wartość tła dla cząstek ognia/dymu lub jako alternatywę dla czujek ciepła.
– Zasysająca czujka dymu i ognia Cirrus HYBRID jest prosta w instalacji i konfiguracji. Wszystkie parametry wyświetlane są na czytelnym, 7” wyświetlaczu LCD, przy czym możliwy jest też podgląd całego interfejsu poprzez sieć Ethernet. System można rozbudować o 6 kolorowych kamer IP i tym samym zyskać wizualizację całego obiektu – podsumowuje Konrad Kowal.

Zdarzenia pożarowe powinny być wykrywane zanim zdążą się rozprzestrzenić. Skuteczne detektory dymu i ognia pozwalają na natychmiastowe reagowanie, które ocala nie tylko ludzkie życie, ale także mienie.

Ze szczegółową ofertą firmy D+H Polska można zapoznać się na stronie: www.dhpolska.pl

 

51-180 Wrocław, ul. Polanowicka Północna 8, woj. dolnośląskie
tel. +48 71 323 52 50,


Liczba odwiedzin: 1659 | Data publikacji: 2016-04-05

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Systemy oddymiające są niezbędnym wyposażeniem przeciwpożarowym w...
Pytanie o to, jaki alarm bezprzewodowy do...
Hale przemysłowe i produkcyjne, centra handlowe, parkingi...
Obiekty przemysłowe czy zakłady produkcyjne to miejsca,...
Czasy PRL-u w Polsce, gdy budowało się...
Instalacja bram przeciwpożarowych w dużych obiektach użyteczności...
Efektywne i opłacalne zabezpieczenie pożarowe garaży jedno-...
23.11.2021 | Izolacje
Poddasze to miejsce pod wieloma względami newralgiczne,...
22.10.2021 | Kontenery
Problemy materiałowe, pracownicze oraz ciągły niedoczas są...
Rolnictwo, przemysł, logistyka, lotnictwo… branże, w których...
23.06.2020 | Energia ekologiczna
Przeciwpożarowy wyłącznik systemu fotowoltaicznego będący elementem systemu...
02.10.2019 | Podnośniki
Podesty ruchome masztowe Haulotte Star 6 oraz...
Płyta HPL Kronospan to produkt znany i...
Titanium, czyli tytan. Metal bardzo wytrzymały, a...
14.06.2016 | Domy drewniane
Prefabrykacja konstrukcji drewnianych to metoda wznoszenia domów...
02.09.2015 | Domy drewniane
Potrzebujesz garażu, który zabezpieczy Twoje auto przed...
Pył w otoczeniu urządzeń produkcyjnych uznawany jest...
07.05.2014 | Piece, kotły
Biomasa to paliwo odnawialne, tanie i nieszkodliwe...
08.01.2014 | Systemy budowlane
Sufity podwieszane oprócz tego, że znacząco wpływają...
29.11.2013 | Domy drewniane
Budowa domu to proces zwykle długi i...
05.11.2014 | Automatyka domowa
Instalatorzy mogą obecnie przebierać w rozwiązaniach dla...
18.02.2021 | Ogrzewanie
Kotłownia z buforem zasilana energią elektryczną –...
17.11.2020 | Automatyka domowa
Zbitka słów „inteligentny dom”, która jeszcze u...
21.02.2020 | Automatyka domowa
Skuteczna integracja budynku to już fakt. To...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. zachodniopomorskie
woj. małopolskie
woj. opolskie
woj. dolnośląskie
woj. dolnośląskie

Słowa kluczowe: czujki dymu, czujka ognia, przeciwpożarowe zabezpieczenia, czujnik dymu,wykrywacz dymu,czujki dymu,czujki przeciwpożarowe,czujniki pożarowe,czujnik ognia,czujniki przeciwpożarowe,detektor ognia,czujniki dymu,czujki dymowe,czujki pożarowe,czujniki ognia,detektor dymu,czujka dymu,zabezpieczenia przeciwpożarowe,czujka ognia,czujki ognia
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy