Jak jest popyt, pojawia się też i podaż. Na rynku jest więc coraz więcej przedsiębiorstw, oferujących instalacje paneli fotowoltaicznych. Nie wszystkie jednak mają tak samo korzystne warunki. Warto wiedzieć, o co pytać ich przedstawicieli, by wybrać jak najkorzystniejszą ofertę dla siebie i nie dać się złapać na marketingowe sztuczki.

O co pytać handlowca przed zamówieniem fotowoltaiki?

Aby stwierdzić, czy rzeczywiście instalacja fotowoltaiczna będzie dla Ciebie tak korzystna, jak mówi handlowiec, trzeba po prostu pytać. Pytać, ale też bazować na własnej wiedzy, aby upewnić się, że jest on uczciwy. To prawda, że fotowoltaika jest zazwyczaj korzystna dla domowego budżetu, a inwestycja w nią szybko się zwraca. Czasami jednak już po fakcie można się rozczarować. Aby tego uniknąć, warto zasięgnąć od handlowca kilku podstawowych informacji.

Czy audyt energetyczny jest za darmo?

Audyt energetyczny polega na zbadaniu specyfiki miejsca montażu fotowoltaiki. Chodzi o sprawdzenie, czy budynek nadaje się do zainstalowania jej w sposób wydajny. Dochodzi do tego sprawdzanie dotychczasowego zużycia prądu i potrzeb energetycznych całego gospodarstwa domowego.

Audyt energetyczny polega też na sprawdzeniu dachu. Jeśli nadaje się on do remontu, nie ma sensu stawiać instalacji. Istotna jest też orientacja jego krzywizn – najlepsze miejsce na fotowoltaikę to południowo skierowana powierzchnia pod kątem około 45 stopni. Dobra firma fotowoltaiczna powinna przeprowadzić audyt jeszcze przed podpisaniem umowy. Większość firm oferuje go za darmo, jako formę niezobowiązującej promocji. Zdarza się jednak, że pobierają one opłatę i np. anulują ją, jeśli przyszły prosument zdecyduje się na dalszą współpracę.

Jaki jest czas oczekiwania na montaż fotowoltaiki?

Oczywiste jest to, że kiedy podejmuje się decyzję o inwestycji, każdy chciałby, żeby zaczęła się ona zwracać jak najszybciej. Godni zaufania specjaliści od fotowoltaiki nie powinni odkładać jej realizacji w przysłowiową nieskończoność.

Najlepiej więc umówić się na konkretne terminy i wymuszać na firmie ich skrupulatne przestrzeganie. 2-3 tygodnie to standardowy termin wykonania instalacji fotowoltaicznej. Czasami, szczególnie w dobie pandemii i zawahań łańcucha dostaw, brakuje komponentów i czas oczekiwania wydłuża się do miesiąca lub dwóch. Trzeba też trochę poczekać na podłączenie Twojej domowej instalacji PV do sieci energetycznej. Jest to max. 30 dni oczekiwania.

Jakie doświadczenie i portfolio ma firma, u której zamawiasz montaż fotowoltaiki?

Rynek fotowoltaiki jest ogromny i można na nim znaleźć zarówno firmy, które dopiero zaczynają, jak i takie o dużym doświadczeniu. Dobrze jest się upewnić, że przedsiębiorstwo, które reprezentuje handlowiec, należy do tej drugiej kategorii. Spytaj go o dotychczasowe realizacje i referencje Klientów.

Jakie technologie i komponenty stosuje firma fotowoltaiczna?

Aby instalacja fotowoltaiczna spełniała swoją funkcję, do jej instalacji muszą być używane dobre podzespoły. Warto zasięgnąć tutaj opinii na temat różnych producentów lub zerknąć na jeden z rankingów. Przykładowo, mikrofalowniki cieszą się opinią najbardziej rentownych i efektownych energetycznie rozwiązań. Warto pytać o nie handlowców podczas negocjacji.

Gwarancja na fotowoltaikę i montaż — ile lat?

Firmy często oprócz wymaganej przez prawo rękojmi, oferują również nieobowiązkowo gwarancję na fotowoltaikę i jej montaż. Może ona trwać różną ilość czasu, ale bardzo często jest to przedział od 5 do 10 lat. Upewnij się, że firma, którą reprezentuje handlowiec, zapewnia dobre warunki gwarancji. Największe firmy, zajmujące się fotowoltaiką w Polsce, takie jak np. Stilo Energy, mają nawet 20 lat gwarancji.

Czy monterzy fotowoltaiki mają odpowiednie uprawnienia i ubezpieczenie OC?

Instalacje fotowoltaiki powinna realizować osoba, posiadająca odpowiednie do tego uprawnienia. W branży jest to SEP/UDT. Instalatorzy powinni legitymować się dokumentami, które potwierdzają te uprawnienia. W przeciwnym razie, jeśli na wniosku przyłączenie fotowoltaiki do sieci nie będzie podpisu osoby, spełniającej wymogi formalne, może on zostać odrzucony.

Każda firma fotowoltaiczna powinna mieć ubezpieczenie OC, które pokryje ewentualne koszty związane z błędami podczas instalacji. W końcu montaż fotowoltaiki to nie taka prosta sprawa i nawet najlepszym instalatorom może zdarzyć się błąd.

Czy możesz liczyć na pomoc w uzyskaniu dotacji na fotowoltaikę i w formalnościach?

Na fotowoltaikę rząd przyznaje dotacje. Wiąże się to jednak z pewnymi formalnościami. Na szczęście dobre firmy zajmujące się fotowoltaiką często oferują pomoc w tych sprawach i zajmą się tym za Ciebie. Nie jest to jednak standardem i zawsze warto zapytać o to handlowca. W przeciwnym razie może nas ominąć dotacja, na przykład z popularnego programu Mój Prąd 4.0.

Jakie inne produkty komplementarne proponują specjaliści ds. fotowoltaiki?

Firmy fotowoltaiczne często oferują konsumentom dodatkowe produkty komplementarne. Mogą to być np. pompy ciepła, ładowarki do samochodów elektrycznych i magazyny energii. Wszystkie te urządzenia dobrze uzupełniają się z instalacją fotowoltaiczną i w ten sposób tworzą w domu kompletny, ekologiczny system. Handlowiec może zaproponować na taką pełną instalację lepszą cenę, a i coraz łatwiej uzyskać dotacje na fotowoltaikę z dodatkowymi urządzeniami.

Jak rozmawiać z handlowcem o fotowoltaice? Podsumowanie

Planujesz założyć instalację fotowoltaiczną? Jeśli tak, niech handlowiec nie będzie jedyną osobą, która zadaje pytania. Zadbaj o to, by być przygotowany na Waszą rozmowę. Powyższe zagadnienia mogą ułatwić ci świadomy wybór firmy fotowoltaicznej, która wykona instalacje rzetelnie, z wymaganymi ubezpieczeniami, a najlepiej z 20-letnią gwarancją na produkty, tak jak choćby w Stilo Energy.

15-232 Białystok, Mickiewicza 32/22, woj. podlaskie
tel. 698 026 353,