Parownik LPG przemysłowy – zastosowania i zalety

Gaz skroplony LPG to paliwo powszechnie stosowane w przemyśle. Stanowi alternatywę dla paliw kopalnych i gazu CNG, także dzięki znikomej emisji gazów cieplarnianych. Wyróżnia się dwukrotnie większą kalorycznością niż gaz ziemny, co sprawia, że zapewnia dłuższy czas pracy, a do wytworzenia tej samej ilości energii, wystarczy jego mniejsza ilość. Z uwagi na charakter procesu produkcji to także materiał łatwego pozyskania, co wpływa na cenę oraz dostępność. Parownik przemysłowy, czyli wymiennik ciepła, który pod wpływem wytworzonej temperatury zmienia fazę ciekłą LPG w fazę lotną, pozwala skutecznie zwiększyć wydajność instalacji gazowej wszędzie tam, gdzie naturalne parowanie jest niewystarczające.

Wypunktujmy zalety parownika LPG dla przemysłu:

  • Duża wydajność, co przekłada się na płynność procesu produkcji.
  • Efektywność energetyczna – oszczędność kosztów.
  • Stabilny dopływ czynnika bez przestojów produkcyjnych.
  • Nieprzerwana dostawa energii.
  • Prosta obsługa urządzenia.
  • Łatwa konserwacja i pielęgnacja.
  • Bezpieczeństwo i szczelność instalacji.
  • Możliwość szybkiej rozbudowy systemu.

Parownik przemysłowy elektryczny, suchy

W parownikach elektrycznych funkcję energooszczędnego źródła ciepła wspomagającego proces odparowania pełnią grzałki. W ofercie GOK znajdziemy systemy suche, w których nie występuje konieczność stosowania wody lub glikolu. Grzałki pobierają tylko minimalną ilość energii niezbędnej do odparowania cieczy. Monitorują poziom temperatury i rozłączają system w przypadku osiągnięcia wartości granicznych. Wymiennik ciepła wykonano z odpornego na korozję i dobrze przewodzącego ciepło aluminium. GOK dostarcza przemysłowe parowniki elektryczne dopasowane wydajnością do różnych wielkości instalacji i potrzeb zakładów (klasyfikacja stref użytkowania: Klasa I, Dział 1, Grupa D, T3; Ex dIIA T3 Gb). To systemy autonomiczne, które uruchomimy w ok. 60 s.

Dla małych i średnich instalacji przemysłowych – ZIMMER™

Model rekomendowany do małych i średnich zakładów produkcyjnych, w których oszczędność kosztów energii i niewymagająca bezpośredniej obsługi i konserwacji stała praca urządzenia pozwalają zachować ciągłość produkcji. ZIMMER™ to parownik LPG przemysłowy zaprojektowany tak, by zmieścił się niemal wszędzie, zapewniał maksymalną wydajność ze zbiornika przy ograniczonych możliwościach magazynowania LPG oraz umożliwiał dostęp do komponentów bez demontażu. Oferowany jest w dwóch wielkościach w zależności od wydajności (od 25 do 50 kg/h - waga 25 kg, dla wydajności 100-150 kg/h - waga 66 kg).

ZIMMER™ jako suchy parownik przemysłowy nie wymaga zanurzenia grzałek w wodzie lub glikolu, co zmniejsza koszty użytkowania i ogranicza do minimum nadzór pracy nad urządzeniem. ZIMMER™ może być obsługiwany przy wykorzystaniu zasilania od 100 do 480 woltów (połączenie 3-fazowe 480 VAC lub 277 VAC napięcie 1-fazowe).

Dla dużych instalacji LPG – TORREXX™

Modele TORREXX™ zapewniają wysokie standardy bezpieczeństwa i niezawodności wśród elektrycznych parowników LPG dla przemysłu. GOK Regler und Armaturen Polska oferują 4 warianty wydajności (100 kg/h, 61 kg, 160 kg/h, 66 kg, 240 kg/h, 123 kg, 320 kg/h 127 kg). Wszystkie modele wyróżnia kompaktowa budowa. Wydajność cieplna na poziomie 98%, termoparowy czujnik temperatury, zawór Liqui-SAFE™ chroniący przed przedostaniem się ciekłego czynnika poza parownik i automatyczne wznowienie pracy po przerwie w zasilaniu sprawiają, że możemy liczyć na pracę bez przestojów i stałe zasilanie instalacji.

Wodne parowniki do instalacji przemysłowych – HYDREXX ™

Seria HYDREXX™ to parowniki przemysłowe ogrzewane pośrednio. Dostępne w wydajnościach odparowania 160 kg/h, 320 kg/h, 500 kg/h. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie mamy ograniczone możliwości korzystania z trójfazowego zasilania elektrycznego lub parowników działania bezpośredniego z otwartym płomieniem. Standardowa konfiguracja dedykowana jest dla obszarów Klasy, Działu 1, Grupy D oraz Stref 1 lub 2 do zastosowań z propanem i LPG, z certyfikatem CE. Czynnikiem grzewczym odpowiedzialnym za proces waporyzacji czynnika procesowego jest tutaj gorąca woda obiegowa z glikolem (temperatury robocze w zakresie 65 ºC– 85 ºC) lub nasycona, sucha para wodna (maksymalna temperatura pary 150 ºC). Czynnik grzewczy może być pobierany z dedykowanego kotła wodnego albo pochodzić z nadwyżek produkcyjnych zakładu.

Zasada działania parowników wodnych

Parownik LPG przemysłowy HYDREXX™ wyróżnia prosta konstrukcja (brak skrzynki sterującej na parowniku), małe wymiary, minimalny pobór energii elektrycznej i antykorozyjne materiały wykonania korpusu i orurowania. Rozruch systemu zajmie nam od 1 do 5 minut w zależności od rodzaju zainstalowanego kotła. Czynnik grzewczy przepływa przez rury ze stali nierdzewnej umieszczone w aluminiowym korpusie. LPG doprowadzane jest do boku korpusu, gdzie następuje proces ogrzewania i odparowania czynnika do odbiornika. Za utrzymanie fazy ciekłej LPG w obrębie parownika przemysłowego HYDREXX™ oraz automatyczne uruchomienie w przypadku wysokiego poziomu cieczy odpowiada opatentowany przez producenta zawór Liqui-SAFE™. Poprzez wylot fazy gazowej w zaworze uchodzi wyłącznie odparowane LPG. Za uwolnienie do atmosfery ewentualnego nadciśnienia opowiada zawór bezpieczeństwa (250 psig). Mamy zatem pewność szczelności, bezpieczeństwa i niezawodnego, stałego działania.

Warianty
Parowniki LPG przemysłowe HYDREXX™ dostarczane są przez firmę GOK w wariancie wyposażonym w wymiennik ciepła, zawór Liqui-SAFE™ i zawór bezpieczeństwa. Istnieje możliwość zamówienia modeli HYDREXX™ z dodatkowym elektrozaworem, służącym do odcinania fazy ciekłej na wlocie do parownika.

Gazowe parowniki do LPG – DF ™

Seria DF (Algas Direct Fired) to jedne z najbardziej popularnych parowników przemysłowych na rynku. Nie wymagają dodatkowego źródła ciepła ani zasilania energią elektryczną. Sprawdzą się także jako parowniki mobilne. Modele DF w ofercie GOK dostępne są w wielu wariantach wydajności – 80 kg/h, 160 kg/h, 240 kg/h, 320 kg/h, 640 kg/h. Obudowa wykonana jest z ocynkowanej blachy malowanej proszkowo, a przewód wlotowy i orurowanie ze stali nierdzewnej, co zapewnia wytrzymałość urządzenia podczas pracy w trudnych warunkach zakładów przemysłowych. Parowniki DF spełniają wymogi bezpieczeństwa norm ASME, UL i dyrektywy o urządzeniach ciśnieniowych.

Parownik bezpośredniego działania

W gazowym parowniku LPG przemysłowym odparowanie czynnika następuje poprzez proces bezpośredniego ogrzewania ciekłego LPG dostarczanego ze zbiornika do wymiennika ciepła za pomocą otwartego płomienia z palnika pod parownikiem. Napływ fazy ciekłej trwa tak długo, aż ciśnienie w parowniku DF zrówna się z ciśnieniem w zbiorniku lub do momentu gdy kula pływakowa nie zamknie zaworu wlotowego. Jeżeli ciśnienie w parowniki przewyższy ciśnienie panujące w zbiorniku LPG, różnica ciśnień powoduje powrotny przepływ gazu płynnego przez zawór wlotowy do zbiornika. Za załączanie i wyłącznie palnika w parowniku przemysłowym gazowym odpowiadają czujniki temperatury (termostaty) reagujące na zmiany temperatury fazy ciekłej i gazowej w wymienniku ciepła. Gdy zapotrzebowanie przewyższa wydajność parownika, włącza się sprężynowy zawór sterowania przepływem, który ogranicza szybkość wycofywania fazy ciekłej z wymiennika ciepła do poziomu maksymalnej wydajności parownika.

GOK Regler und Armaturen Polska – korzystne i efektywne technologie dla przemysłu

Instalacja gazu z parownikiem przemysłowym LPG dystrybuowanym przez GOK Polska Sp. z o.o. to oszczędności kosztów i wydajność produkcji, jakiej oczekują przedsiębiorcy do zapewnienia płynności działania w czasie dynamicznych zmian rynkowych.
Kilkadziesiąt lat doświadczenia firmy GOK Regler und Armaturen GmbH & Co. KG w produkcji armatury do instalacji gazowych i olejowych sprawia, że jej produkty są niezawodne i cieszą się pełnym zaufaniem klientów licznych branż. Własny dział R&D czuwa nad projektowaniem, testowaniem i wdrażaniem nowoczesnych technologii. Firma spełnia normy systemu zarządzania jakością zgodny z DIN EN ISO 9001. Podejmując współpracę, mamy zatem gwarancję uzyskania najwyższego standardu usług, co przekłada się na pakiet korzyści dla przedsiębiorstwa.

Szczegółowa oferta parowników przemysłowych do gazu LPG dostępna jest na stronie www.gok.pl

63-400 Ostrów Wlkp., ul. Traugutta 126, woj. wielkopolskie
tel. (+48) 62 735 84 08, +48 508 367 341,