Smart building – energooszczędne i produktywne miejsca pracy

Optymalizacja kosztów energii w użytkowaniu biur i fabryk

Dzisiejsza sytuacja ekonomiczna i ekologiczna świata oraz dążenie do zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstw, skupia się na poszukiwaniu nowoczesnych technologii, które połączą pracę ludzi i maszyn. Przebiegający obecnie proces reindustrializacji związany z organizacją szybszych i wydajniejszych procesów dąży do zapewnienia wysokiego poziomu elastyczności, wydajności zasobów oraz ograniczenia energochłonności. Naprzeciw tym wymaganiom wychodzi projektant i wykonawca obiektów przemysłowych i biurowych firma W.P.I.P.

Potrzeby i oczekiwania
Właściciele oraz użytkownicy budynków przemysłowych i biurowych deklarują, że ich podstawowym problemem jest brak możliwości uzyskania fachowej pomocy w optymalizacji zużycia energii elektrycznej oraz przejrzystej analizy kosztowej środków koniecznych do jej uzyskania. Dlatego Pracownia Projektowa W.P.I.P., dopingowana wymaganiami współczesnego biznesu, zobowiązała się do takiego projektowania obiektów, które prowadzi do maksymalizacji funkcjonalności, komfortu i bezpieczeństwa, a przy tym do minimalizacji kosztów eksploatacji oraz ograniczenia emisji szkodliwych zanieczyszczeń. Dzisiaj normą jest nie tylko myślenie o samym nakładzie inwestycyjnym zbudowania obiektu, ale przede wszystkim o koszcie jego wieloletniego użytkowania, nic więc dziwnego, że również w Polski krajobraz architektoniczny na stałe już wpisują się budynki energooszczędne.

 

optymalizacja kosztów energii w biurzefot. W.P.I.P.

 

Rozwiązanie – SMART Building – budynek energooszczędny
Budynkiem realizującym autorską wizję SMART BUILDING, jest zaprojektowany i wykonany przez W.P.I.P. kompleks biurowo-produkcyjny w Jasinie pod Poznaniem – Smart Building Center. To pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej zeroenergetyczny obiekt z amerykańskim certyfikatem LEED na najwyższym poziomie Platinum. Zrealizowany projekt – showroom – łączy inteligentne budownictwo, zrównoważony rozwój oraz środowisko pracy chroniące zdrowie i stymulujące produktywność.

 

optymalizacja kosztów energii w biurzefot. W.P.I.P.

 

W ramach kompleksu Smart Building Center powstał budynek biurowy o powierzchni 2 300 m² oraz hala montażowa wykonana w konstrukcji stalowej o powierzchni 2 000 m². Za zarządzanie i monitoring budynku odpowiada Building Management System (BMS), który w każdej sekundzie jednocześnie gromadzi i przetwarza ponad tysiąc zmiennych. Każda z nich jest istotna w procesie sterowania systemem. Building Management System reaguje na warunki meteorologiczne, takie jak temperatura na zewnątrz, prędkość wiatru, opady czy stopień nasłonecznienia. Ponadto energooszczędny budynek dostosowuje się do trybu pracy osób w nim przebywających, uwzględniając dzień tygodnia i porę dnia. Dzięki pozyskanym danym, w czasie rzeczywistym odbywa się optymalizacja wykorzystania i zużycia źródeł energii, która bezpośrednio przekłada się na wzrost oszczędności użytkowania.

 

optymalizacja kosztów energii w biurzefot. W.P.I.P.

 

Zaawansowane sterowanie obiektem pozwoliło na optymalizację kosztów energii elektrycznej i ich zredukowanie o ponad 55% oraz wody o 45%, w porównaniu do standardowego obiektu tej klasy. Jest to efekt działania algorytmów sterujących oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Pozyskiwanie energii elektrycznej, ciepła i chłodu z czystych źródeł, skutkuje prawie zerową emisyjnością gazów cieplarnianych, w tym także obniżeniem produkcji CO2.

Zdrowie, dobre samopoczucie i produktywność pracowników
Priorytetowym celem Smart Building Center jest troska o komfort i zdrowie osób przebywających w obiekcie. Zintegrowany system Air-Control System (ACS) odpowiada za kompleksowe oczyszczanie i filtrację powietrza z nanometrycznych wielkości cząstek, w tym pyłów energetycznych i trafikowych PM2,5 i PM10 oraz zanieczyszczeń biologicznych (bakterie, wirusy, grzyby, pleśnie). Dbałość systemu ACS o najbardziej optymalny poziom temperatury, wilgotności względnej powietrza, stężenia C02, jest niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na zdrowie i samopoczucie oraz produktywność osób przebywających w obiekcie. Przeprowadzona analiza absencji pracowników w Smart Building Center wykazała jej spadek o 57% w porównaniu do budynku standardowego.

 

optymalizacja kosztów energii w biurzefot. W.P.I.P.

 

Przestrzeń biurowa w obiekcie została zaprojektowana zgodnie z ideą Smart Office. Jest to stymulująca aranżacja środowiska pracy, która wzmaga kreatywność i usprawnia procesy komunikacji, co ma ogromne znaczenie dla pracowników i pracodawców w budowaniu wartości firmy. Podział przestrzeni na funkcjonalne strefy co-workingowe czy co-creatingowe a także wypoczynku i relaksu, nie tylko przyczynia się do budowy wzajemnych relacji oraz wymiany doświadczeń wśród pracowników, ale przede wszystkie wpływa na wzrost produktywności. System pobudzania do tworzeniu nowych pomysłów i rozwiązywania problemów dodatkowo wspierają elementy wystroju biofilicznego, odwołującego do wrodzonego u człowieka poczucia związku z naturą.

 

optymalizacja kosztów energii w biurzefot. W.P.I.P.

 

Wszyscy uczestnicy projektu badawczego związanego z powstaniem Smart Building Center, jego projektant i wykonawca firma W.P.I.P. oraz naukowcy z Politechniki Poznańskiej, zgodnie potwierdzają, że w czasach niepewności i braku stabilności gospodarczej, inwestycja w budynki energooszczędne, zarządzane i monitorowane przez Building Management System, to gwarancja zysku w przyszłości. Tym samym jest to też najlepsze rozwiązanie dla tych inwestorów, którzy w sposób przemyślany planują swój rozwój.

 

optymalizacja kosztów energii w biurzefot. W.P.I.P.

 

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.wpip.pl

 

62-020 Jasin, ul. Poznańska 31 , woj. wielkopolskie
tel. + 48 61 875 76 05,


Liczba odwiedzin: 1052 | Data publikacji: 2017-10-30

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:Podobne artykuły


08.10.2020 | Ogrzewanie
Ogrzewanie na podczerwień to dziś, w czasach...
10.06.2020 | Ogrzewanie
Drogo – to pierwsze, co przychodzi na...
29.05.2020 | Kontenery
Dynamika naszych czasów i szybkie tempo życia...
Dom jest naszym azylem, dlatego chcemy czuć...
Smog to słowo, które w ostatnich latach...
14.06.2017 | Oświetlenie
Standardy i normy – to słowa, które...
11.04.2016 | Ogrzewanie
Ekonomiczne ogrzewanie hal, budynków mieszkalnych, kościołów i...
Z niecierpliwością czekamy na upalne lato. Cieszymy...
08.01.2014 | Systemy budowlane
Sufity podwieszane oprócz tego, że znacząco wpływają...
03.06.2020 | Domy ekologiczne
W naszym kraju budownictwo murowane jest uświęcone...
28.01.2020 | Domy prefabrykowane
Doświadczony producent domów modułowych Moodhouse spod Poznania...
domy drewniane
20.11.2018 | Domy drewniane
Czy możliwe jest połączenie nowoczesności i naturalności...
14.08.2018 | Termoizolacja
Ceny energii sukcesywnie rosną, co zmusza właścicieli...
13.03.2018 | Domy drewniane
Domy o konstrukcji szkieletowej od kilku lat...
13.07.2017 | Domy drewniane
Optymalizacja kosztów utrzymania domu to zdecydowanie więcej...
22.11.2016 | Domy drewniane
Kiedy nadchodzi czas na własne cztery kąty,...
10.05.2016 | Domy drewniane
Murowany, z bali czy szkieletowy? O ile...
03.02.2016 | Stolarka otworowa
Sposób montażu stolarki otworowej oraz jakość jej...
08.05.2015 | Domy drewniane
Marzeniem wielu ludzi, zwłaszcza tych, którzy mieszkają...
Nowoczesne budownictwo stawia przede wszystkim na estetykę...
01.10.2013 | Domy drewniane
Zgodnie z wynikami sondaży jednym z największych...
27.01.2020 | Natryski pianki
W dobie drożejących cen energii nikt nie...
Producent domów szkieletowych ROMAR już od prawie...
21.11.2017 | Domy drewniane
Domy drewniane są coraz częściej poszukiwane przez...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. podkarpackie
woj. pomorskie
woj. wielkopolskie
woj. małopolskie
woj. pomorskie
woj. wielkopolskie
woj. śląskie

Słowa kluczowe: koszty energii w biurach, budynki energooszczędne, budynek energooszczędny, przestrzeń biurowa,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy