Paged Softwood – wytrzymała sklejka iglasta

Sklejka – pytania i odpowiedzi. Krótki przewodnik.

Najważniejsze zalety sklejki to wytrzymałość na ciężar, lepsza odporność na zginanie oraz ściskanie w stosunku do innych materiałów drewnopochodnych, lekkość, niska przepuszczalność cieplna oraz to, że do jej wytworzenia użyto odnawialnych materiałów.

Jak powstaje sklejka?

Sklejka (zwana również potocznie płytą) jest materiałem drewnopochodnym, powstałym poprzez sklejenie ze sobą cienkich warstw drewna (fornirów). Istotny jest tu sposób sklejania poszczególnych warstw: każda z nich jest obrócona o 90° do poprzedniej, co daje tzw. budowę krzyżową, zapewniającą doskonałe właściwości wytrzymałościowe. Do wyrobu sklejki firma Paged używa drewna brzozy, olchy, buku i sosny.  W zależności od rodzaju płyty i jej konstrukcji arkusz sklejki zbudowany jest z rożnych rodzajów drewna np. sosna/olcha, brzoza/sosna, brzoza/olcha lub brzoza/sosna, ale są też arkusze jednorodne, wykonane w 100% z jednego gatunku drewna.

wytrzymała sklejka iglasta

fot. Paged

Jakie rodzaje sklejki wyróżniamy?

Oprócz już wspomnianego podziału sklejki na jednorodną i wykonaną z różnych gatunków drewna, rozróżnia się sklejkę suchotrwałą (klejoną klejami mocznikowymi) i wodoodporną (klejoną klejami bakelitowymi i syntetycznymi). Sklejka wodoodporna jest odporna na działanie czynników atmosferycznych i przeznaczona jest do stosowania w warunkach zewnętrznych. Poza tym podstawę klasyfikacji sklejki stanowią: rodzaj użytego drewna (liściaste, iglaste), kierunek przebiegu włókien drzewnych, stan powierzchni obłogów, stopień uszlachetnienia i przeznaczenie.

wytrzymała sklejka iglasta

fot. Paged

Do czego używa się sklejki?

Sklejka daje się względnie łatwo modelować (wyginać) na gorąco w procesie prasowanie w odpowiednio ukształtowanych formach, co pozwala na wytwarzanie kształtów przydatnych np. w meblarstwie: szuflady, płyciny, ściany tylne mebli szkieletowych, elementy konstrukcyjne mebli biurowych i warsztatowych. Dzięki temu, sklejka jest używana powszechnie do produkcji mebli domowych i biurowych. Jednak bardzo ważnym zastosowaniem sklejki jest ogólnie pojmowane budownictwo. Służy do wykonania systemów szalunkowych, rusztowań, budowy ścian działowych, sufitów, na poszycia dachów, na okładziny ścian, podłóg i sufitów, jako materiał konstrukcyjny lub wypełniający oraz do budowy form do zalewania betonu, w budownictwie przemysłowym na podłogi hal i podesty, platformy rusztowań, również elewacje i do wykończenia wnętrz, elementów w budownictwie szkieletowym, parkietów, drzwi.

Od czego zależy wytrzymałość sklejki?

Własności fizyczne i mechaniczne zależą od gatunku drewna, jakości obłogów (warstw zewnętrznych), grubości i układów fornirów, rodzaju kleju. O jakości sklejki decyduje występowanie wad drewna (sęki, zgnilizna, sinizna, pęcherze żywiczne) oraz wad produkcji (szorstkość powierzchni, plamy, pęknięcia, przebicia kleju). Im więcej warstw fornirów i im twardsze drewno, tym sklejka jest bardziej wytrzymała.

wytrzymała sklejka iglasta

fot. Paged

Sklejka iglasta Peged Softwood

Sklejka Paged Softwood to jednorodna iglasta sklejka grubowarstwowa. Wszystkie warstwy tej sklejki wykonane są z łuszczki sosnowej o grubości od 2,5 do 3,2 mm, w zależności od grubości płyty. Konstrukcja płyty sprawia, że produkt ten ma doskonałe właściwości użytkowe w porównaniu do sklejki standardowej, przy zachowaniu dużo niższej wagi i dobrych wartości modułu sprężystości i zginania. Sklejka iglasta Paged Softwood, ze względu na swoje właściwości (duża wytrzymałość na zginanie i zwiększona sprężystość), sprawdzi się nie tylko w budownictwie i przy produkcji mebli, ale także przy wykończaniu wnętrz, produkcji opakowań, szkutnictwie i produkcji galanterii drzewnej. Co ważne, jest to sklejka wodoodporna, przeznaczona do użytkowania także w warunkach zewnętrznych.

wytrzymała sklejka iglasta

fot. Paged

Dlaczego Paged?

– Producentów sklejki na rynku jest wielu, jednak nie każdy producent może pochwalić się taka jakością, jak Paged – mówi Paweł Zółek z firmy Paged. Sklejka firmy Paged jest wykonywana ze starannie wyselekcjonowanego drewna, odpowiednio transportowanego i przechowywanego. Na każdym etapie produkcji liczne kontrole jakości zapewniają wysoką wytrzymałość każdego arkusza sklejki. Ta sklejka nie rozwarstwia się i nie pęka, zakup sklejki Paged to inwestycja w produkt najwyższej jakości o czym świadczą posiadane certyfikaty i przede wszystkim nowoczesna technologia wytworzenia oraz wieloletnie doświadczenie ludzi.

Z pęłną ofertą sklejek firmy Paged można zaznać się na stronie: www.sklejkapaged.pl

 

12-200 Pisz, ul. Kwiatowa 1, woj. warmińsko-mazurskie
tel. +48 87 425 48 00,


Liczba odwiedzin: 1961 | Data publikacji: 2017-06-01

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


20.04.2015 | Sklejki
Wykorzystanie sklejek w budownictwie przy budowie szalunków...
09.06.2020 | Sklejki
Zarówno sklejka grubowarstwowa, jak i cienkowarstwowa, znajdują...
09.10.2013 | Sklejki
Rozmowa z Grażyną Misierewicz i Anitą Bednarczyk,...
30.06.2017 | Sklejki
Sklejki na podesty, rusztowania, sceny, podłogi pojazdów,...
07.09.2016 | Sklejki
Sklejka to materiał, dla którego różnorodnych zastosowań...
Drewno to jeden z najbardziej popularnych materiałów...
03.06.2014 | Sklejki
Sklejki, choć znane praktycznie „od zawsze” ciągle...
25.04.2014 | Sklejki
Popularnym trendem w budownictwie jest wykorzystywanie sklejek...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. warmińsko-mazurskie
woj. podlaskie

Słowa kluczowe: sklejki iglaste, trwała sklejka
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy