Jak powstaje sklejka?

Sklejka (zwana również potocznie płytą) jest materiałem drewnopochodnym, powstałym poprzez sklejenie ze sobą cienkich warstw drewna (fornirów). Istotny jest tu sposób sklejania poszczególnych warstw: każda z nich jest obrócona o 90° do poprzedniej, co daje tzw. budowę krzyżową, zapewniającą doskonałe właściwości wytrzymałościowe. Do wyrobu sklejki firma Paged używa drewna brzozy, olchy, buku i sosny.  W zależności od rodzaju płyty i jej konstrukcji arkusz sklejki zbudowany jest z rożnych rodzajów drewna np. sosna/olcha, brzoza/sosna, brzoza/olcha lub brzoza/sosna, ale są też arkusze jednorodne, wykonane w 100% z jednego gatunku drewna.

wytrzymała sklejka iglasta

fot. Paged

Jakie rodzaje sklejki wyróżniamy?

Oprócz już wspomnianego podziału sklejki na jednorodną i wykonaną z różnych gatunków drewna, rozróżnia się sklejkę suchotrwałą (klejoną klejami mocznikowymi) i wodoodporną (klejoną klejami bakelitowymi i syntetycznymi). Sklejka wodoodporna jest odporna na działanie czynników atmosferycznych i przeznaczona jest do stosowania w warunkach zewnętrznych. Poza tym podstawę klasyfikacji sklejki stanowią: rodzaj użytego drewna (liściaste, iglaste), kierunek przebiegu włókien drzewnych, stan powierzchni obłogów, stopień uszlachetnienia i przeznaczenie.

wytrzymała sklejka iglasta

fot. Paged

Do czego używa się sklejki?

Sklejka daje się względnie łatwo modelować (wyginać) na gorąco w procesie prasowanie w odpowiednio ukształtowanych formach, co pozwala na wytwarzanie kształtów przydatnych np. w meblarstwie: szuflady, płyciny, ściany tylne mebli szkieletowych, elementy konstrukcyjne mebli biurowych i warsztatowych. Dzięki temu, sklejka jest używana powszechnie do produkcji mebli domowych i biurowych. Jednak bardzo ważnym zastosowaniem sklejki jest ogólnie pojmowane budownictwo. Służy do wykonania systemów szalunkowych, rusztowań, budowy ścian działowych, sufitów, na poszycia dachów, na okładziny ścian, podłóg i sufitów, jako materiał konstrukcyjny lub wypełniający oraz do budowy form do zalewania betonu, w budownictwie przemysłowym na podłogi hal i podesty, platformy rusztowań, również elewacje i do wykończenia wnętrz, elementów w budownictwie szkieletowym, parkietów, drzwi.

Od czego zależy wytrzymałość sklejki?

Własności fizyczne i mechaniczne zależą od gatunku drewna, jakości obłogów (warstw zewnętrznych), grubości i układów fornirów, rodzaju kleju. O jakości sklejki decyduje występowanie wad drewna (sęki, zgnilizna, sinizna, pęcherze żywiczne) oraz wad produkcji (szorstkość powierzchni, plamy, pęknięcia, przebicia kleju). Im więcej warstw fornirów i im twardsze drewno, tym sklejka jest bardziej wytrzymała.

wytrzymała sklejka iglasta

fot. Paged

Sklejka iglasta Peged Softwood

Sklejka Paged Softwood to jednorodna iglasta sklejka grubowarstwowa. Wszystkie warstwy tej sklejki wykonane są z łuszczki sosnowej o grubości od 2,5 do 3,2 mm, w zależności od grubości płyty. Konstrukcja płyty sprawia, że produkt ten ma doskonałe właściwości użytkowe w porównaniu do sklejki standardowej, przy zachowaniu dużo niższej wagi i dobrych wartości modułu sprężystości i zginania. Sklejka iglasta Paged Softwood, ze względu na swoje właściwości (duża wytrzymałość na zginanie i zwiększona sprężystość), sprawdzi się nie tylko w budownictwie i przy produkcji mebli, ale także przy wykończaniu wnętrz, produkcji opakowań, szkutnictwie i produkcji galanterii drzewnej. Co ważne, jest to sklejka wodoodporna, przeznaczona do użytkowania także w warunkach zewnętrznych.

wytrzymała sklejka iglasta

fot. Paged

Dlaczego Paged?

– Producentów sklejki na rynku jest wielu, jednak nie każdy producent może pochwalić się taka jakością, jak Paged – mówi Paweł Zółek z firmy Paged. Sklejka firmy Paged jest wykonywana ze starannie wyselekcjonowanego drewna, odpowiednio transportowanego i przechowywanego. Na każdym etapie produkcji liczne kontrole jakości zapewniają wysoką wytrzymałość każdego arkusza sklejki. Ta sklejka nie rozwarstwia się i nie pęka, zakup sklejki Paged to inwestycja w produkt najwyższej jakości o czym świadczą posiadane certyfikaty i przede wszystkim nowoczesna technologia wytworzenia oraz wieloletnie doświadczenie ludzi.