Jaka jest zasada działania pompy ciepła?

Minimalistyczna i sprawdzona. Wykorzystuje bowiem dobrze znane zjawiska fizyczne. Urządzenie czerpie ciepło z miejsca o niższej temperaturze, by oddać je w miejscu o wyższej temperaturze.

Jakim sposobem? Ciepło przepływa wyłącznie w sytuacji, gdy występują różnice temperatur. Wtedy powietrze przemieszcza się z wyższej temperatury do niższej. W przypadku pompy ciepła jest odwrotnie (w sposób zbliżony działają lodówki i klimatyzatory). Pompa ciepła absorbuje ciepło z zewnętrznego otoczenia (czyli tam, gdzie temperatura jest niższa) i oddaje je w miejscu, gdzie temperatura jest wyższa (czyli do pomieszczeń mieszkalnych). Co pozwala sprzeciwić się prawom fizyki? Tajemnica tkwi w konstrukcji urządzenia.

fot. Mitsubishi Electric

Budowa pompy ciepła

Najprostszy układ konstrukcyjny złożony jest z czterech elementów. Pierwszy z nich to sprężarka. Tu właśnie dociera chłodny gaz o niskim ciśnieniu. Kiedy jest zagęszczany — ciśnienie i temperatura rosną. I w tak zmienionej postaci opuszcza sprężarkę. Następnie trafia do wymiennika ciepła (zwanego również skraplaczem, bo to w tym miejscu następuje jego skroplenie). W ten sposób oddaje ciepło czynnikowi, który jest po drugiej stronie wymiennika. Trzecia faza następuje wtedy, gdy — już schłodzona i skroplona — ciecz trafia do tzw. zaworu dławiącego (w którym obniża się ostatecznie jej ciśnienie). Na sam koniec płyn trafia do parownika. Tam zostaje ponownie podgrzany do temperatury wrzenia i — już jako gaz o niskim ciśnieniu — ponownie trafia do sprężarki. Obieg zostaje zamknięty.

Pompy powietrze-woda można podłączyć do systemu ogrzewania, który oparty jest na ciepłej wodzie i/lub do zbiornika ciepłej wody użytkowej.

fot. Mitsubishi Electric

Pompy ciepła od Mitsubishi Electric

Pompa ciepła z opatentowaną technologią Inwerter Zubadan ma obecnie opinię rozwiązania optymalnego w kategorii pomp ciepła powietrze-woda. Jej zalety uwidaczniają się zwłaszcza wtedy, gdy typowe urządzenia zawodzą, czyli przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych. Technologia Zubadan sprawia, że pompy ciepła Ecodan działają z pełną wydajnością grzewczą przy aż –15 °C. Ponadto są w stanie pracować w trybie ogrzewania przy temperaturze zewnętrznej spadającej nawet do –28 °C.

Co więcej — technologia Inwerter Zubadan daje możliwość wykorzystania pompy ciepła z serii Ecodan we wszystkich typach budynków. Urządzenie typu split lub monoblock można dobrać stricte pod zastane uwarunkowania konstrukcyjne i wymagania techniczne. (Co jest szczególnie przydatne podczas modernizacji ogrzewania w starszych budynkach). Pompa ciepła Ecodan ma jeszcze jedną wielką zaletę – mimo że pracuje w bardzo nowoczesnej technologii, jej montaż nie wymaga przebudowywania całej instalacji centralnego ogrzewania. Już sam ten fakt sprawia, że urządzenie zbiera nad wyraz pochlebne opinie. A do tego dochodzi jeszcze doskonały stosunek jakości do ceny.

fot. Mitsubishi Electric

Pompa ciepła Mitsubishi Electric– Zubadan Inverter jako technologia

Pierwsze urządzenia Zubadan zaczęto produkować w 2005 roku w północnej Japonii. Kraj Kwitnącej Wiśni borykał się ze srogimi zimami, a temperatury spadały poniżej -20 °C. Do Europy i USA technologia trafiła niejako poprzez urządzenia HyperHeating. W samej Polsce dostępna jest już od 2008 roku.

Praca w niskiej temperaturze — jak to możliwe?

Za wyjątkowe możliwości odpowiada sprężarka typu scroll z technologią Flash Injection. Rozwiązuje ona problem wyjątkowo niskiej temperatury dolnego źródła ciepła.

Jak? Czynnik grzewczy, nawet w bardzo niskich temperaturach stale zachowuje zdolność pobierania ciepła z otoczenia, pozostaje ona na tym samym poziomie. Wszystko to dzięki odpowiednio skonstruowanej sprężarce i już wspomnianemu wyżej wtryskowi Flash Injection, o regulowanym stopniu suchości. (Przypomnijmy, że gęstość pary wodnej jest dodatkowo regulowana w przypadku mechanizmu Zubadan). W ten sposób opatentowana technologia Zubadan Inverter ma opinię najlepszego rozwiązania w dziedzinie pomp ciepła powietrze-woda.fot. Mitsubishi Electric

Podsumujmy — obieg czynnika chłodniczego Zubadan (z użyciem dochładzacza HIC oraz sprężarki z układem wtrysku Flash Injection) pozwala uzyskać stabilizację natężenia przepływu czynnika chłodniczego nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych. Całkowicie zbędne zatem jest przewymiarowanie instalacji. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że dodatkowy wymiennik (dochładzacz HIC) wspomaga wymianę ciepła na dwóch różnych poziomach ciśnienia.

Korzystając z rozwiązań od Mitsubishi Electric nie trzeba zadawać sobie pytania, „czy pompa ciepła działa na mrozie”. Bo wiemy na pewno, że tak. Działa.

Więcej informacji dostępnych na www.mitsubishi-les.com

02-255 Warszawa, ul. Krakowiaków 44, woj. mazowieckie
tel. +48 22 468 27 50,