Kształtki do rur wielowarstwowych PE

Najnowsza propozycja firmy Wavin to o wiele więcej niż standardowa kształtka do rury PE. Kształtki Wavin Tigris MX to zupełnie nowe rozwiązanie, które przynosi wiele korzyści.

Podstawowe systemy kształtek zaprasowywanych do rur wielowarstwowych, jakie są znane na rynku to Radial Press oraz Axial Press. Nowe kształtki Tigris MX należą do systemu Axial Press i charakteryzują się największą średnicą wewnętrzną i niskimi wartościami zeta co znacznie wpływa na polepszenie charakterystyki przepływu instalacji. Jest to szczególnie istotne w przypadku mniejszych średnic rur, gdzie wpływ otworu wewnętrznego na straty ciśnienia jest największy.

Liczą się koszty

Duża średnica wewnętrzna kształtek serii Tigris MX w połączeniu z dużą średnicą wewnętrzną rury systemu Tigris MX to prawdziwa rewolucja, która pozwala na maksymalnie optymalny przepływ w instalacji oraz zmniejszenie strat ciśnienia. Oznacza to możliwość zmniejszenia energochłonności budynku co ma duże znaczenie, ponieważ instalacje grzewcze oraz wytwarzanie ciepłej wody użytkowej w budynkach to około połowa całkowitej światowej produkcji ciepła. Jest zatem niezwykle ważne, aby przepływ ciepłej wody odbywał się bez zakłóceń i strat. Te same korzyści przynosi zastosowanie serii Tigris MX w instalacjach zimnej wody i chłodniczych. Zapomnij o zwykłych kształtkach do rur PE i ciesz się obniżeniem comiesięcznych kosztów.

fot. Wavin 

Kształtki systemu Tigris firmy Wavin

Najnowsza seria kształtek Tigris MX poszerzyła obecne portfolio systemu Tigris firmy Wavin, który obejmował kształtki z tworzywa PPSU (Tigris K1 i Tigris K5) oraz mosiądzu (Tigris M1 i Tigris M5), wśród których ogromną popularnością cieszyła się już m.in. seria K5/M5 posiadająca jako pierwsza na świecie funkcję akustycznego wykrywania nieszczelności (Acoustik Leak Alert). Oznacza to w praktyce pojawienie się głośnego gwizdu w przypadku niezaprasowanej lub nieszczelnej kształtki.

fot. Wavin 

Łatwy i pewny montaż

Wprowadzone w 2020 roku kształtki Tigris K5/M5 oprócz wspomnianej już funkcji akustycznego wykrywania nieszczelności, charakteryzują się również 50% większym przekrojem hydraulicznym oraz możliwością użycia do ich montażu pięciu różnych profili szczęk. Chociaż ta seria zwiększyła szybkość i wygodę wykonywania prac montażowych na instalacji to kształtki Wavin Tigris MX zapewniają jeszcze wyższy stopień komfortu dla instalatora.

Nowa seria kształtek Wavin Tigris MX należy do tzw. systemów pierścieniowych. W skład zestawu wchodzi kształtka oraz tuleja zaciskowa z tworzywa PVDF.

Sam proces montażu jest niezwykle łatwy. Wystarczy nasunąć tuleję zaciskować na rurę, a następnie rozszerzyć końcówkę rury przy pomocy kielichownicy, umieścić kształtkę w rurze i następnie osiowo zaprasować tuleję zaciskową. Nie ma możliwości popełnienia błędu podczas nasuwania tulei na rurę, ponieważ jest ona dwustronna.

Jak zamontować kształtkę Wavin Tigris MX zobacz tutaj:

Cechy szczególne

Nowa seria kształtek Tigris MX należy do systemu Tigris firmy Wavin, obejmującego trzy serie kształtek o doskonałej konstrukcji i zapewnia najwyższą niezawodność połączeń z wielowarstwową rurą kompozytową PE firmy Wavin. Wszystkie serie kształtek Tigris spełniają specyficzne wymagania dotyczące instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oraz instalacji ogrzewania grzejnikowego i podłogowego. Mogą pracować w kontakcie z wodą pitną i są fizjologicznie nieszkodliwe. Elementy systemu Tigris są w pełni kompatybilne co oznacza, że wszystkie należące do niego kształtki pasują do tej samej rury wielowarstwowej. Teraz instalatorzy mogą stosować tą samą rurę wielowarstwową bez względu na to czy wykonują połączenia techniką zaprasowywania osiowego czy promieniowego.

fot. Wavin 

Na rzecz lepszego przepływu

Kształtki Wavin Tigris MX powstały na bazie wiedzy i kilkudziesięcioletniego doświadczenia, dzięki czemu odpowiadają najsurowszym wymaganiom instalacji ciepłej i zimnej wody. Tak jak już wspominaliśmy, rozwiązanie zapewnia pełen i niezakłócony przepływ. W przeciwieństwie do systemów zaprasowywania promieniowego, tutaj wykorzystany jest pełen przekrój rury, a kształtka po wykonaniu połączenia nie wpływa na zmniejszenie przekroju przepływu. Mniejsze straty ciśnienia i lepsza charakterystyka przepływu mają wpływ na poprawę efektywności pracy instalacji i w rezultacie na zmniejszenie kosztów inwestycyjnych, użytkowania i projektu. To właśnie dlatego kształtki Wavin Tigris MX są szczególnie polecane do dużych budynków mieszkalnych oraz użyteczności publicznej.

fot. Wavin 

Istota pierścienia

Ważnym elementem systemu zaprasowywania osiowego jest także tuleja zaciskowa. System Tigris MX posiada tuleje, które można nakładać na rurę dwustronnie, dzięki czemu nie ma ryzyka, że zostaną nieprawidłowo zamontowane. Tuleje są odporne na pękanie, co potwierdziły testy przeprowadzane w ekstremalnych warunkach (w temp. -10o C) przy 10-krotnym rozszerzeniu tulei. Kolejną zaletą tulei serii Tigris MX jest prosta kontrola wzrokowa prawidłowego wykonania połączenia – instalator może łatwo dostrzec brak zamocowanej tulei zaciskowej dzięki dużemu kontrastowi między białą rurą a czarną tuleją lub na podstawie zaobserwowanego spadku ciśnienia wody w instalacji.

fot. Wavin 

Warto wspomnieć także o specjalnych żebrach kształtki. Dwa z nich (pierwsze i piąte) to tzw. żebra zabezpieczające.

Pierwsze zapobiega zsunięciu się rury z kształtki, piąte jako mechanizm blokujący nie pozwalana na zbyt głębokie wciśnięcie kształtki w rurę.

Całkowicie szczelne i z bezpiecznego materiału

Kształtki Wavin Tigris Tigris MX nie posiadają pierścieni O-ring. Odpowiednio wyprofilowane żebra wraz z nasuniętą na rurę tuleją zaciskową, zapewniają 100 % szczelności. Kształtki dostępne są w średnicach od 16 do 32 mm. Wykonane są z bezołowiowego mosiądzu DZR (typ CW724R), który spełnia wymagania rynku instalacyjnego na całym świecie i jest jednocześnie odporny na korozję oraz posiada właściwości antybakteryjne. Sama tuleja zaciskowa wykonana jest z PVDF.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.wavin.pl

64-320 Buk , ul. Dobieżyńska 43 , woj. wielkopolskie
tel. 618 911 000,