Praktyczny materiał na podjazd, czyli najlepsza kostka brukowa

Opinie użytkowników są niezmienne od dawna

Od lat według opinii klientów najlepsza nawierzchnia na podjazd i wokół domu to kostka brukowa. Jej różnorodność, funkcjonalność i trwałość sprawiają, że cieszy się niesłabnącą popularnością. Najnowsza i stale powiększająca się oferta nowych rozwiązań od renomowanych producentów sprawia, że ten trend długo się nie zmieni. Każdy z produktów przeznaczony jest do innych celów, ma inną charakterystykę. Ten artykuł podpowie, jak wybierać nawierzchnię na podjazd, by wybór w pełni odpowiadał potrzebom.
Najlepsza kostka brukowa, to właściwa kostka

Według opinii specjalistów główny parametr, który powinien określać przeznaczenie kostki brukowej to jej grubość. Od niej zależy, czy kostka spełni swe zadanie na podjeździe. Kostka o grubości 4 cm jest bardzo popularna i oczywiście tańsza, ale nacisk powodowany codziennym ruchem samochodowym sprawi, że szybko ulegnie ona zniszczeniu. Nawierzchnia będzie wymagała szybkiej, kosztownej naprawy i oszczędności dokonane przy jej zakupie będą jedynie iluzoryczne. Dopuszczalne obciążenie takiej kostki to zaledwie 2 tony. Dlatego prywatne podjazdy warto wykładać kostką o grubości 6-8. Bruk o grubości 4 cm sprawdzi się doskonale jedynie w roli chodnika czy ogrodowej ścieżki.

fot. POZBRUK 

Na co zwrócić uwagę wybierając kostkę brukową?

Zakup kostki brukowej wiąże się z koniecznością wzięcia pod lupę wielu parametrów. Jak już wyżej wspomniano najważniejsza jest grubość, ponieważ to ona właśnie bezpośrednio przekłada się na wytrzymałość.
Kostkę o grubości 6 centymetrów można zastosować na podjazd przy domu jednorodzinnym, ale tylko pod warunkiem, że nie będą na niego wjeżdżać samochody ciężarowe. Dopuszczalne obciążenie dla takiej kostki wynosi bowiem jedynie 3,5 tony.
Kostka o grubości 8 centymetrów to najlepszy wybór dla podjazdu, na który wjeżdżają samochody o d.m.c. (dopuszczalna masa całkowita) powyżej 3,5 tony, czyli przykładowo śmieciarka czy szambiarka. Do tej kategorii zaliczać się będą też niektóre auta dostawcze firm kurierskich.

Uwaga! Trwałość kostki nie zależy jedynie od jej własnych parametrów, ale również od jakości wykonanej podbudowy.

Nie bez znaczenia pozostają również kolor i faktura wybranego produktu.

fot. POZBRUK 

Kolor, kształt, faktura kostki brukowej – jak wybrać?

Czy kierować się wyłącznie względami estetycznymi, czy wziąć pod uwagę również kwestie praktyczne?

Przy aranżowaniu przestrzeni zewnętrznej warto łączyć estetykę z funkcjonalnością. Przykład – wybór koloru kostki brukowej. Barwy jednolite wydają się ładniejsze, lecz są niełatwe w konserwacji i często mniej trwałe. Melanże za to zdecydowanie prościej utrzymywać w czystości, a przy właściwej dbałości przez długi czas będą wyglądały jak nowe. Wśród trendów kolorystycznych wskazałabym grafit, antracyt, odcienie szarości, biel, w postaci prostych brył i aranżacji bez udziwnień. Odchodzi się za to od kolorów ciepłych, kremowych. – radzi Zuzanna Nowicka, ekspert ds. projektowania powierzchni zewnętrznych w firmie Pozbruk.

fot. POZBRUK 

Szeroka paleta barw kusi przyszłych użytkowników zastosowaniem często niebanalnych rozwiązań. Nostalit 6 i 8 cm z portfolio produktowego Pozbruk od lat cieszy się niesłabnącą popularnością ze względu na swój uniwersalny styl i unikatowy charakter, który jednocześnie pozwala na tworzenie nieszablonowych układów wokół domów, na podjazdach i w ogrodach. Wszystko to dzięki charakterystycznym zaokrąglonym brzegom i wąskiemu spoinowaniu. Dostępne kolory umożliwiają dopasowanie nawet najbardziej śmiałej koncepcji projektowej do otoczenia. Wybór renomowanego producenta, jak w tym przypadku, to również gwarancja trwałości barwników i wszechstronnych możliwości czyszczenia oraz pielęgnacji.

fot. POZBRUK 

Estetyka i jakość

Te cechy powinna łączyć w sobie dobra kostka brukowa według opinii i klientów i ekspertów. Niskiej jakości kostka brukowa może bardzo szybko wyblaknąć, a jeśli w jej przypadku wybrana zostanie dodatkowo nietypowa faktura, to na podjeździe trudno będzie się pozbyć plam i zabrudzeń chociażby z oleju napędowego.

Informację o pełnym asortymencie kostki brukowej znaleźć można na www.pozbruk.pl


Data publikacji: 2021-10-01

Podobne technologie i poradniki


fot. F.P.U.H. JONIEC Otoczenie domu to niezwykle...
Idealne płyty na taras Taras stanowi swoiste...
W branży architektonicznej i budowlanej także panują...
Drobnowymiarowy bruk i wielkoformatowe płyty betonowe są...
fot. Novator Linus Eco Oszczędzamy wodę, segregujemy...
Estetyka kontra funkcjonalność Wybór nawierzchni podjazdu wcale...
Rozwiązanie dla zapracowanych i nie tylko Prosty...
Jak czyścić kostkę brukową i jej nie...
Kostka przepuszczająca wodę sposobem na oszczędności Zwiększona...