Ochrona Lamino® Perlon® i Imprex Perlon® – sposób na odporne kostki i płyty bez brudu

Błoto, plamy po smarach i oleju, kleksy po czerwonym winie, wykwity wapienne oraz mchy, silne promienie słońca czy pozostałości po kreatywnym rysowaniu kredą po chodniku – to zaledwie początek czynników, które mogą zachwiać stanem nawierzchni wykonanej z kostek brukowych czy płyt. Ich negatywny wpływ można jednak zminimalizować już na samym początku, wybierając materiały ze specjalistyczną ochroną nawierzchniową Bruk-Bet Lamino® Perlon® i Imprex Perlon®.

Ochrona Lamino® Perlon® i jej zalety

Czystość na chodniku, tarasie czy podjeździe nie musi być marzeniem nie do osiągnięcia. Jego realizacji sprzyja innowacyjna ochrona Bruk-Bet Lamino® Perlon®. Polega ona na kilkukrotnej aplikacji środków polimerowych na bazie modyfikowanych żywic na powierzchnie płyt oraz kostek. Każda z warstw przyczynia się do skuteczniejszego działania ochrony Perlon® Lamino®; pierwsza ma charakter wiążący i penetrujący, a kolejne pozwalają na uzyskanie szczelnej impregnacji o grubości kilkudziesięciu mikrometrów, która nie wymaga ani cyklicznej impregnacji, ani pielęgnacji przy pomocy odpowiednich chemikaliów. Jedyną koniecznością jest zabieg renowacji wykonany po około 7-10 latach w zależności od stopnia użytkowania.

Widocznym efektem zastosowania systemu ochrony Lamino® Perlon® jest zjawisko tzw. perlenia wody, które ułatwia utrzymanie bruku w czystości. Dzięki temu zabrudzenia nie wnikają w pory kapilarne i utrzymują się na powierzchni, dając możliwość ich szybkiej eliminacji. Dotyczy to różnego rodzaju plam – od organicznych, takich jak ziemia ogrodowa, po spożywcze, do których należą pozostałości po ketchupie, musztardzie, olejach, kredzie czy lodach. Zazwyczaj ślady tego typu stanowią wyzwanie. Ich eliminacja oznacza żmudne szorowanie oraz korzystanie z profesjonalnych myjek ciśnieniowych czy preparatów. To pociąga za sobą spore nakłady czasu, wysiłku oraz pieniędzy. W przypadku powierzchni z ochroną Lamino® Perlon® proces czyszczenia jest zdecydowanie szybszy oraz łatwiejszy. Świeże pozostałości po kredzie, sokach owocowych czy czekoladzie można usunąć za pomocą szorstkiej gąbki i wody, a do zaschniętych plam wystarczą mniej inwazyjne detergenty Bruk-Bet. Plamy olejowe należy usuwać jak najszybciej po ich powstaniu – wtedy mamy możliwość całkowitego usunięcia zabrudzenia. Dzięki temu utwardzone powierzchnie wyglądają jak nowe!

Zastosowanie ochrony powierzchniowej Lamino® Perlon® pozwala nie tylko w skuteczny sposób walczyć z plamami. To także metoda na zahamowanie inwazji glonów, mchów i wykwitów. Brukowe kostki oraz płyty wzmocnione systemem Lamino® Perlon® wykazują zdolność samooczyszczenia pod wpływem opadów atmosferycznych. Proces ten skutecznie usuwa pyły oraz kurz, a także zapobiega migracji wykwitów. Oprócz odporności biologicznej Lamino® Perlon® gwarantuje też wysoką wytrzymałość na czynniki atmosferyczne oraz mechaniczne. Zalakowanym powierzchniom nie są straszne wysokie temperatury oraz mróz, sole odladzające, a także silne promienie UV, dlatego kostki oraz płyty nie blakną pod wpływem słońca. Polimerowe środki wykorzystane w procesie produkcyjnym intensyfikują oraz stabilizują ich kolorystykę.

fot. BRUK-BET

Imprex Perlon®, czyli sposób na wzmocnienie nawierzchni

Sposobem na utrzymanie powierzchni w czystości oraz wzmocnienie koloru może być również ochrona Imprex Perlon®. To kolejny z innowacyjnych systemów zabezpieczających kostki brukowe oraz płyty tarasowe Bruk-Bet, który polega na ich nasączeniu przy pomocy wysokogatunkowego impregnatu wodnego. Efektem tego zabiegu jest ograniczone zamknięcie porów kapilarnych betonu, a to gwarantuje korzystne właściwości użytkowe. Nawierzchnie Imprex Perlon®, podobnie jak rozwiązania wzbogacone o warstwy ochrony Lamino® Perlon®, posiadają zdolność tzw. perlenia wody, czyli tworzenia kropel, które zapobiegają wchłanianiu zabrudzeń oraz wspomagają proces czyszczenia. Ich zaletą jest również trwały kolor; niepodatny na negatywne działanie promieni UV. Jego intensywność, w porównaniu z produktami pozbawionymi ochrony, będzie w znacznie mniejszym stopniu słabnąć.

Ochrona Imprex Perlon® nie jest zabezpieczeniem stałym. Działanie impregnujące systemu w miarę upływu czasu zmniejsza się, dlatego konieczne jest przeprowadzanie impregnacji. Nie są to jednak zabiegi, które należy powtarzać raz lub kilka razy w roku. W zależności od czynników zewnętrznych, a głównie warunków użytkowania, zalecane jest przeprowadzenie renowacji co 3 do 4 lat przy pomocy rozwiązania Renovator Imprex. To wodorozcieńczalny impregnat z filtrem UV, który delikatnie intensyfikuje kolor, hydrofobizuje wzmacnia i ułatwia utrzymanie czystości, zapewniając skuteczne zmywanie plam.

fot. BRUK-BET

Czym różni się ochrona Lamino® Perlon® od ochrony Imprex Perlon®?

Lamino® Perlon® oraz Imprex Perlon® łączy wiele – począwszy od wzmocnienia koloru, po ograniczenie przenikania brudu w głąb betonu poprzez zjawisko tzw. perlenia wody. Te systemy ochrony mają jednak też różnice. Jedna z nich odnosi się do walki z algami, mchami oraz porostami. W przypadku nawierzchni z Lamino® Perlon® procesy biologiczne zostają wyhamowane, co ogranicza ich występowanie. Z kolei by chronić powierzchnie Imprex Perlon®, konieczne jest cykliczne usuwanie alg oraz porostów. Zwiększoną mamy także cykliczność renowacji, aby zachować właściwości ochrony Imprex konieczne jest powtarzanie zabiegu impregnacji po okresie od 3 do 5 lat.

Największą różnicą dzielącą systemy Bruk-Bet jest skuteczność usuwania plam. Mimo że obydwa rozwiązania ułatwiają redukcję zabrudzeń i hamują przedostawanie się ich w strukturę betonu, to w przypadku nawierzchni z Imprex wysiłek włożony w eliminację zaschniętych i świeżych plam po sokach, kawie, czerwonym winie, kredzie czy tłuszczach może okazać się znacznie większy. Nie oznacza jednak celu niemożliwego do osiągnięcia, jak w przypadku nawierzchni pozbawionych jakiejkolwiek ochrony.

Jest wiele sposobów na to, żeby utwardzone nawierzchnie wokół budynków na dłużej zachowały swoje właściwości estetyczne i użytkowe. Nic jednak nie będzie tak skuteczne jak innowacyjne systemy ochrony stosowane przez producentów jeszcze na etapie produkcji. To dzięki takim rozwiązaniom jak Lamino® Perlon® i Imprex Perlon® kostki brukowe i płyty Bruk-Bet mogą na długo być ozdobą posesji!

Więcej informacji na stronie:
www.bruk-bet.pl


Data publikacji: 2022-01-07

Podobne technologie i poradniki


fot. F.P.U.H. JONIEC Otoczenie domu to niezwykle...
Idealne płyty na taras Taras stanowi swoiste...
fot. Bruk-Bet - Płyty Novator Linus Eco...
W branży architektonicznej i budowlanej także panują...
Drobnowymiarowy bruk i wielkoformatowe płyty betonowe są...
fot. Novator Linus Eco Oszczędzamy wodę, segregujemy...
Estetyka kontra funkcjonalność Wybór nawierzchni podjazdu wcale...
Opinie użytkowników są niezmienne od dawna Od...
Rozwiązanie dla zapracowanych i nie tylko Prosty...
Jak czyścić kostkę brukową i jej nie...
Kostka przepuszczająca wodę sposobem na oszczędności Zwiększona...