Rozwiązanie dla zapracowanych i nie tylko

Prosty spokojny i subtelny te trzy słowa w doskonały sposób opisują minimalistyczny ogród, bez względu na to czy będzie to miejsce publiczne czy kawałek zieleni przed domem. Artykuł opowie skąd wziął się pomysł na taki styl w architekturze krajobrazu i opisze kilka sposobów na prowadzenie ogrodu w stylu minimalistycznym.

Pierwsze ogrody miały charakter użytkowy, dopiero później wraz z epoką renesansu pojawiły się ogrody ozdobne i tak oto narodziła się sztuka architektury krajobrazu. Problem w tym, że odtąd każdy nowo pojawiający się styl wymagał dużych nakładów pracy i uwagi.

Minimalizm – skąd się wziął?

Nurt ten swe korzenie ma w japońskim koncepcie wabi-sabi i filozofii zen. Wabi–sabi cieszy się silnymi i niesłabnącymi wpływami w europejskim designie i architekturze wnętrz. Zakłada m.in.: dążenie do prostoty, pozbycie się wszystkiego co zbędne, przekonaniem, że „pustka jest odbiciem tego co jest”. Dlaczego więc ładem i harmonią ze Wschodu nie cieszyć się także przed domem.

fot. POZBRUK

Minimalistyczny ogród przed domem – co go wyróżnia?

Oszczędna forma i powtarzalność brył i kształtów. W takim ogrodzie nie znajdzie się miejsce na różnorodne rabaty. Tu dominuje płaski trawnik z pojedynczo obsadzonymi roślinami –przykładowo solitery lub nielicznymi roślinami zasadzonymi w grupach. Wybór geometrii jest dowolny, liczy się konsekwencja w doborze kształtów, które dodatkowo będą się komponować z bryłą budynku, a wszystko to powinno być spięte naturalną paletą barw. Ogród minimalistyczny kocha drewno. Przed domem mogą być ułożone drewniane ścieżki lub postawione wielkie drewniane skrzynie. Ten naturalny materiał pięknie komponuje się z otoczeniem, podobnie jak kamień.

fot. POZBRUK

Rośliny w minimalistycznym ogrodzie

Tu największe znaczenie ma efekt wizualny. Dlatego wybierając roślinność warto zwrócić uwagę na wspomniane wyżej solitery. Pojedynczy ozdobny krzew nie tylko przykuwa uwagę, ale pomoże stworzyć oś widokową. Roślinność można kształtować w postaci brył lub posadzić w jednogatunkowych grupach, dbając przy tym o monochromatyczny dobór barw. Popularnymi gatunkami w minimalistycznych ogrodach są:

• miłorząb dwuklapowy,
• magnolia,
• bukszpan,
• cis,
• brzoza,
• klon,
• drzewko bonzai,
• trawy ozdobne,
• czosnki ozdobne,
• juki.

fot. POZBRUK

O osi widokowej i proporcjach słów kilka

Taką osią widokową może być ścieżka, podkreślona niewysokim żywopłotem lub płotkiem. W krótkich ogrodach stosuje się biegnące w głąb osie widokowe, które sprawią wrażenie wydłużenia przestrzeni. Jeśli natomiast ogród jest długi i wąski, warto wprowadzić także osie poprzeczne, przecinające oś główną pod kątem prostym oraz ścieżki o zróżnicowanym wzorze nawierzchni, biegnące prostopadłe do dłuższego boku działki. Ścieżki mogą być wyłożone żwirem, jednak dla podkreślenia geometrii może je tworzyć również kostka brukowa o bogatej palecie barw, imitująca najróżniejsze materiały. Do tego celu doskonale sprawdzi się Nowoczesna Kostka Brukowa to kategoria produktów od firmy POZBRUK o podłużnych kształtach i większych, niż klasyczne nawierzchnie, formatach. W tej kategorii znajdują się również produkty wykonane w systemie NOVA, na których wierzchnia warstwa eksponuje kruszywo, z którego zostały wyprodukowane.

fot. POZBRUK

Minimalistyczny ogród przed domem dla kogo?

Dla zapracowanych, ale również dla tych, którzy nie chcą ogrodem przyćmić piękna samego budynku. Minimalizm sprawdza się szczególnie dobrze w małych ogrodach, zapewniając wystarczającą przestrzeń dla domowników i chroniąc przed natłokiem niepotrzebnych elementów.

Więcej informacji na stronie www.pozbruk.pl


Data publikacji: 2021-08-17

Podobne technologie i poradniki


fot. F.P.U.H. JONIEC Otoczenie domu to niezwykle...
Idealne płyty na taras Taras stanowi swoiste...
W branży architektonicznej i budowlanej także panują...
Drobnowymiarowy bruk i wielkoformatowe płyty betonowe są...
fot. Novator Linus Eco Oszczędzamy wodę, segregujemy...
Estetyka kontra funkcjonalność Wybór nawierzchni podjazdu wcale...
Opinie użytkowników są niezmienne od dawna Od...
Jak czyścić kostkę brukową i jej nie...
Kostka przepuszczająca wodę sposobem na oszczędności Zwiększona...