fot. Bruk-Bet - Płyty Novator Linus Eco 

Z dbałości o ekologię i planetę

Zmiany klimatu wywołane globalnym ociepleniem, w tym ulewne deszcze i gwałtowne burze są zagrożeniem dla życia oraz mienia. Zbyt mocno wybetonowane miasta uniemożliwiają odprowadzenie wód do gruntu, co powoduje podtopienia. Z pomocą przychodzi kostka brukowa Bruk-Bet przepuszczająca wodę oraz płyty brukowe Novator, które dzięki swojej specjalnej budowie umożliwiają drenaż wód opadowych do gleby. Estetyczny wygląd oraz nowoczesne funkcjonalności to odpowiedź firmy Bruk-Bet na aktualne potrzeby miast i terenów zurbanizowanych. Poza nową linią produktów w ofercie producenta znajdziemy także inne, już znane i sprawdzone, ekologiczne nawierzchnie ażurowe, które pozwalają na skuteczne odprowadzenie wody w głębsze warstwy gruntu i zapobiegają jej gromadzeniu na podjazdach i ścieżkach.

Wodoprzepuszczalne nawierzchnie – w trosce o miasta

Tereny zurbanizowane coraz częściej muszą mierzyć się ze skutkami ulewnych deszczy i burz. Wybetonowane chodniki, asfaltowe ulice oraz standardowe kostki brukowe często nie zdają już egzaminu. Napływająca woda powoduje lokalne podtopienia, a także niekorzystnie wpływa na sam stan budynków oraz nawierzchni. Rozwiązaniem dla miast oraz terenów zurbanizowanych są nowoczesne utwardzone nawierzchnie, które zapewniają odpowiednie i stabilne podłoże, a jedocześnie przepuszczają wodę, pozwalając jej wnikać w grunt. Jedną z takich propozycji jest kostka brukowa przepuszczalna z oferty Bruk-Bet.

– Odpowiadając na potrzeby współczesnych miast opracowaliśmy serię rozwiązań, dzięki którym można zapobiec skutkom ulewnych deszczy – wyjaśnia Jarosław Kwaśniak z firmy Bruk-Bet. – W naszej ofercie można znaleźć dwa rodzaje produktów – przepuszczalne kostki brukowe Bruk-Bet Behaton i Holand oraz płyty brukowe Novator i Visio, a także ekologiczne nawierzchnie ażurowe, czyli kostki i płyty brukowe z szerokimi fugami z serii HYDROfuga, takie jak: Uni Eco, Novator Eco, Novator Diagonal czy też Heksagon Eco. Oba rozwiązania pozwalają na przenikanie i retencję wody w gruncie.

fot. Bruk-Bet - Kostka UNI-ECO

Kostka brukowa Bruk-Bet

Innowacja najnowszego produktu czyli kostki brukowej Bruk-Bet i płyt brukowych Novator opiera się na specjalnym materiale, z którego je wykonano.

– Wprowadzamy do naszej oferty prawdziwe płyty i kostki brukowe przepuszczające wodę – mówi Jarosław Kwaśniak. – Linia, o której mowa to elementy wykonane ze specjalnego betonu w technologii HYDROplus o właściwościach drenażowych. Co bardzo ważne, te kostki i płyty równocześnie zapewniają wysoka estetykę i dobry wygląd nawierzchni.

Ważną kwestią jest również wytrzymałość powierzchni wykonanych z kostek brukowych Behaton i Holand oraz płyt Novator. Można je stosować na ścieżkach rowerowych, chodnikach, placach, a nawet parkingach pod ruch samochodów osobowych i sporadyczny ruch samochodów ciężarowych.

fot. Bruk-Bet - Płyty Novator Piano Eco
 

Kostka brukowa przepuszczalna – sprawdzi się nawet pod ruch samochodowy

– Płyty i kostki Novator charakteryzują się zdolnością przepuszczania wody na poziomie powyżej 700 litrów/m2/h – dodaje Jarosław Kwaśniak. – Dzięki nawierzchniom wykonanym z tych elementów możliwa jest retencja wody w specjalnych zbiornikach podziemnych. Nasze produkty zapewniają także odprowadzanie wody w głębsze warstwy gruntu i ich zatrzymanie, zamiast spływu do kanalizacji deszczowej. W efekcie doskonale zapobiegają podtopieniom terenów miejskich podczas wystąpienia burz i nawalnych opadów.

 

Inne ekologiczne nawierzchnie brukowe

Przepuszczalne kostki brukowe oraz płyty brukowe Novator to prawdziwa rewolucja dla miast. Może zapobiec poważnym skutkom ulewnych deszczy. Warto wspomnieć jednak również o ekologicznych nawierzchniach ażurowych Bruk-Bet z serii Hydrofuga.

fot. Bruk-Bet - Kostka UNI-ECO

– Jako alternatywę proponujemy właśnie ażurowe nawierzchnie ekologiczne. Nazywamy nimi takie kostki i płyty brukowe, które umożliwiają zastosowanie szerokich fug, jakie będą odpowiedzialne za przepuszczanie wody. Fugi można zasypać kruszywem. Najlepiej w tym wypadku sprawdza się grys 2/8 mm. Można także zastosować ziemię i obsiać fugi trawą – wyjaśnia Jarosław Kwaśniak. – Efekt jest podobny – uzyskujemy naturalny drenaż dla ścieżek, parkingów i podjazdów, a zarazem zwiększamy powierzchnię biologicznie czynną.

fot. Bruk-Bet - Płyty Novator Heksagon Eco

W ofercie ażurowych kostek i płyt z serii HYDROfuga Bruk-Bet znajdują się: UNI-ECO, Promenada Eco, Novator Linus Eco oraz dwie nowości: Novator Diagonal Eco i Heksagon Eco.

fot. Bruk-Bet - Płyty Novator Diagonal Eco

– UNI-ECO polecana jest głównie na dojazdy i parkingi, na duże place miejskie oraz wszędzie tam, gdzie jest zbyt mało zieleni, a obfitość betonu jest przytłaczająca. Nawierzchnia ułożona z kostki UNI-ECO, przy ułożeniu odstępnikami czołowo do siebie, zapewnia powierzchnię biologicznie czynną w udziale 23%. Jest to obszar z nawierzchnią ziemną zapewniający naturalną wegetację roślinną – mówi Jarosław Kwaśniak. – Z kolei tam, gdzie wymagana jest nawierzchnia o częściowej powierzchni biologicznie czynnej, polecamy płyty Novator Eco. Mówimy tutaj o powierzchni w udziale 15%. Ta ekologiczna płyta brukowa posiada specjalne odstępniki grubości 3 cm na jednej krawędzi, które tworzą równoległe zielone fugi do zasypania ziemią i nasadzenia trawą. Płyty przeznaczone do zabudowy podjazdów oraz parkingów. Jeśli chcemy uzyskać jeszcze więcej zieleni, warto postawić na płytę Novator Diagonal Eco, która posiada specjalne komory trawnikowe. Można je do woli wypełnić je kruszywem lub ziemią ogrodową.

fot. Bruk-Bet - Płyty Novator Diagonal Eco

Kształty, kolory i formaty

Firma Bruk-Bet proponuje rozmaite wzory, wielkości i kolory płyt i kostek brukowych przepuszczających wodę oraz tych ekologicznych, które poprawiają drenaż poprzez fugi. Dzięki temu można w łatwy sposób dobrać produkty pod określone potrzeby, a także tworzyć z nich ciekawe wzory na podjazdach czy też ścieżkach oraz parkingach. Produkty sprawdzają się doskonale zarówno dla inwestycji prywatnych, jak też publicznych.

fot. Bruk-Bet - Kostki UNI-ECO

– Nasze przepuszczalne płyty brukowe Novator i kostki brukowe Bruk-Bet dostępne są w różnych opcjach wielkościowych i kolorystycznych – dodaje Jarosław Kwaśniak. – To samo dotyczy kostek z szeroką fugą. W zależności od modelu, oferujemy m.in. kostki jednokolorowe, np. szare, grafitowe, ale także melanże kolorystyczne, takie jak: wapień spiżowy, wapień dewoński oraz wapień szary.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.bruk-bet.pl


Data publikacji: 2022-01-10