Jaki impregnat do kostki brukowej? Czym ją czyścić i kiedy konserwować?

Jak zadbać o kostkę brukową jesienią i zimą? 

Chłód, mróz, obfite opady deszczu i śniegu stanowią nie lada wyzwanie dla mieszkańców domów z wybrukowanym podjazdem oraz ścieżkami. Szczególnie w sezonie jesienno-zimowym warto poświęcić nieco więcej czasu na konserwację tych miejsc. Jaki impregnat do kostki brukowej wybrać? Jak ją czyścić? Jak przeprowadzać odśnieżanie? A może istnieją na rynku kostki, które wymagają mniej prac konserwacyjnych?

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad doborem impregnatu do kostki brukowej, powinniśmy najpierw poznać jej potrzeby w sezonie jesienno-zimowym. Warto wykonać dokładny spis prac oraz regularnie kontrolować stan podjazdu i ścieżek, jeszcze przed nadejściem pierwszych mrozów. Właściwa konserwacja może przynieść wiele korzyści, przedłużając żywotność i doskonały wygląd kostki brukowej.

fot. POZBRUK 

Regularne czyszczenie się opłaca

Zacznijmy od odpowiedniego wyczyszczenia. Za pomocą ogrodowej miotły usuńmy kurz, piasek, mech, błoto oraz inne luźne zanieczyszczenia. Następnie można przejść do mycia na mokro. Do tego celu przyda się zwykła myjka ciśnieniowa. Pomoże ona usunąć standardowe zabrudzenia, naloty, wykwity i mniejsze plamy po oleju silnikowym. W przypadku silnych i trudnych do usunięcia zanieczyszczeń, polecamy specjalistyczne środki do czyszczenia nawierzchni, które skutecznie usuwają uporczywe zabrudzenia.

Środki czyszczące, takie jak REDUKTOR marki Pozbruk są łatwe w stosowaniu i bezpieczne dla struktury, trwałości oraz koloru kostki. Nakłada się je pędzlem albo wałkiem malarskim, a po odpowiednim czasie po prostu spłukuje wodą. Profesjonalna chemia łączy w sobie cechy czyściwa, jak też impregnatu do kostki brukowej, ponieważ doskonale konserwuje powierzchnie. Podczas czyszczenia warto także przyjrzeć się szczelinom między kostkami i wyciąć chwasty, trawę, które często tam rosną. Tutaj również można wspomóc się profesjonalnymi środkami, takimi jak CHWASTOUT. Ich ogromną zaletą jest eliminacja narośli z powierzchni kostki i fug.

fot. POZBRUK 

Jesienne rozterki

Piękny jesienny sezon, kojarzący się z kolorowymi liśćmi i ostatnimi promieniami słońca nie jest niestety aż tak malowniczy dla naszej kostki brukowej. Nawet najpiękniejsza polska złota jesień oznacza duże ilości zalegających, ciężkich i mokrych liści. Wilgoć wpływa na rozwój drobnoustrojów, mchów i pleśni. Może dojść do przebarwień nawierzchni, a pod wpływem długo zalegającej wody – nawet mikropęknięć. Dlatego warto pamiętać o regularnym usuwaniu liści oraz gromadzącej się wody. Do prac należy używać narzędzi gumowych lub z włosiem, aby nie uszkodzić powierzchni kostki.

fot. POZBRUK 

Zimowe mrozy

Gdy nadchodzi zima, sytuacja na podjazdach, schodach i ścieżkach ulega pewnym komplikacjom. Pod wpływem mrozów, zalegająca na powierzchni kostki woda może łatwo zamienić się w lód. Do zapobiegania takiej sytuacji, polecamy stosowanie piasku albo mikrogresu, które są mniej inwazyjne od znanej powszechnie soli kamiennej, powodującej odbarwienia, zacieki oraz plamy na kostce. Dodatkowo działa ona szkodliwie na otoczenie, a nawet obuwie.

Niekiedy zimą mamy do czynienia także z nadmiarem śniegu. Do odśnieżania używajmy wyłącznie łopat plastikowych lub z brzegiem gumowym. Metalowe narzędzia mogą powodować nieestetyczne zarysowania. Odśnieżanie warto przeprowadzać regularnie, do czego zresztą w niektórych przypadkach zobowiązują nas przepisy.

Jaki impregnat do kostki brukowej?

Jeśli chcemy dodatkowo zabezpieczyć wybrukowany ogród i podjazd, warto wybrać impregnat do kostki brukowej. To specjalnie opracowany chemiczny środek, który tworzy na kostce specjalną powierzchnię ochronną. Jest ona niewidoczna, ale bardzo efektywna. Impregnat zapewnia m.in. mniejsze wchłanianie wody w strukturę kostki oraz mniejsze osadzanie się brudu i osadu. Powoduje to przedłużenie estetyki i żywotności kostki, pozwala również na rzadsze prace konserwacyjne.

Kostka samoczyszcząca – zapomnij o problemach z czyszczeniem

Właściwe technologie produkcji sprawiają, że kostki są coraz trwalsze, ich powierzchnie nie zmieniają struktury ani koloru. Firma Pozbruk dostarcza na rynek bogatą gamę kostek nowoczesnych (podłużne kształty i większe formaty) oraz klasycznych (uniwersalne wielkości i kolory). Producent postawił na dodatkową funkcjonalność swoich produktów, jaką jest opcja samooczyszczenia dla kostki brukowej. W trakcie produkcji wykorzystuje się technologię betonu TiO2. Działa ona pozytywnie na środowisko, bowiem redukuje skażenie powietrza powodowane przez spaliny pojazdów.

Jeśli chodzi o właściwości użytkowe, mamy tu do czynienia z prawdziwą funkcją samooczyszczenia. Jak to możliwe? Na kostce brukowej, w której podczas produkcji zastosowano technologię TiO2, pod wpływem promieniowania UV zachodzą silne reakcje utleniające. Przyczyniają się one do rozkładu różnego rodzaju zabrudzeń organicznych, takich jak tłuszcze, oleje, spaliny i bakterie. W efekcie reakcji zabrudzenie jest neutralizowane, a pozostałości po nich są spłukiwane poprzez wodę deszczową. Oznacza to mniej chemikaliów w środowisku oraz mniejsze zagrożenie dla ekosystemu. Użytkownik może z kolei cieszyć się kostką, która wymaga o wiele mniej regularnej konserwacji.

Jak widać, utrzymanie kostki brukowej w nieskazitelnej czystości nie jest trudnym zadaniem. Czyszczenie warto przeprowadzać regularnie, a do tego raz na sezon zastosować odpowiedni impregnat do kostki brukowej. Przeglądy oraz konserwacje poleca się przeprowadzać przed nadejściem zimy.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.pozbruk.pl


Data publikacji: 2021-11-24

Podobne technologie i poradniki


fot. F.P.U.H. JONIEC Otoczenie domu to niezwykle...
Idealne płyty na taras Taras stanowi swoiste...
W branży architektonicznej i budowlanej także panują...
Drobnowymiarowy bruk i wielkoformatowe płyty betonowe są...
fot. Novator Linus Eco Oszczędzamy wodę, segregujemy...
Estetyka kontra funkcjonalność Wybór nawierzchni podjazdu wcale...
Opinie użytkowników są niezmienne od dawna Od...
Rozwiązanie dla zapracowanych i nie tylko Prosty...
Jak czyścić kostkę brukową i jej nie...
Kostka przepuszczająca wodę sposobem na oszczędności Zwiększona...