Jak czyścić kostkę brukową i jej nie zniszczyć?

Obok trawnika to ona najczęściej jest sekretem pięknego otoczenia wokół domu. Funkcjonalność i trwałość wciąż przysparzają jej zwolenników. Dlatego czyszczenie kostki brukowej z mchu, cementu i oleju samochodowego, to wyzwanie, które podejmuje każdy właściciel posesji przynajmniej raz, a najlepiej dwa w ciągu całego roku.

Jak często i kiedy czyścić kostkę brukową?

By nie szpecić posesji i zachować bruk w dobrym stanie technicznym należy go czyścić przynajmniej 2 razy do roku. Wiosną dobrze jest usunąć wszystkie naloty powstałe w wyniku wilgoci, np. z topniejącego śniegu. Jesienią potrzebne jest z kolei czyszczenie i zaimpregnowanie kostki przed nadejściem zimy.

Przyda się też dodatkowa pielęgnacja. Latem warto pozbyć się mchów i chwastów ze szczelin między kostkami, a zimą brukowaną nawierzchnię powinno się odśnieżać i unikać posypywania jej solą, ponieważ niszczy ona materiał i pozostawia nieestetyczny, trudny do usunięcia biały osad.

fot. POZBRUK 

Czyszczenie kostki brukowej z mchu, cementu i oleju samochodowego

W zależności od rodzaju zabrudzenia mycie kostki wymaga zastosowania innego rodzaju preparatów. Producenci doskonale o tym wiedzą. Dlatego czyszczenie popularnego pozbruku nie jest trudne, a kluczem do sukcesu jest jedynie dobranie odpowiedniego preparatu.

Firma POZBRUK oferuje m.in.: preparat UNIVERSAL. Jak sama nazwa wskazuje służy on do bieżącego utrzymania czystości kostki brukowej i płyt betonowych. Ma konsystencję mydła w płynie i usuwa kurz oraz odspaja uciążliwe zabrudzenia, odświeżając przy tym kolory. Doskonale sprawdza się też przy usuwaniu kłopotliwych wykwitów wapiennych. REDUKTOR to z kolei specjalistyczny środek umożliwiający czyszczenie kostki brukowej z silnych zanieczyszczeń plam z cementu i oleju samochodowego. Preparat czyści i konserwuje usuwając tego rodzaju zabrudzenia bez ingerencji w jej strukturę nawierzchni. Łatwy w użyciu CHWASTOUT od POZBRUK przeznaczony jest do usuwania nalotów z mchów i porostów. Niszczy istniejące narośla. Po wyschnięciu tworzy powłokę ochronną zapobiegającą na długi czas ich ponownemu porostowi. Oprócz powierzchni kostki zabezpiecza także fugi, chroniąc je przed zarastaniem. Preparat ma konsystencję żelu i jest całkowicie biodegradowalny.
Firma POZBRUK jako doświadczony producent nawierzchni betonowych proponuje również zaimpregnowanie swoich wyrobów już na etapie produkcji. Powłoka NANO minimalizuje potrzebę intensywnego czyszczenia. Przy jej zastosowaniu wystarczy usunięcie zabrudzenia ciepłą wodą – bez detergentu.

fot. POZBRUK 

Narzędzia do czyszczenia kostki brukowej

Bruk można pielęgnować na wiele sposobów. Najtrudniejszych zabrudzeń, nalotów z mchu, oleju samochodowego najlepiej pozbywać się od razu, ale nawet szybka interwencja i szorowanie szczotką do czyszczenia kostki brukowej może nie wystarczyć. Co w takiej sytuacji zrobić? W trudnych przypadkach na pewno sprawdzi się myjka wysokociśnieniowa. By jednak bez problemu spełniła swoje zadanie musi dysponować ciśnieniem w przedziale 140-180 barów i wydajnością 330-900 l/h. W najtrudniejszych przypadkach przyda się na pewno dysza do piaskowania, a jeśli myjka nią nie dysponuje, to pistolet piaskowy. Po tak intensywnym czyszczeniu, z reguły frakcją ścierniwa od 2-8 mm, kostkę brukową zawsze należy ponownie zabezpieczyć impregnatem.

Więcej na www.pozbruk.pl


Data publikacji: 2021-04-28

Podobne technologie i poradniki


fot. F.P.U.H. JONIEC Otoczenie domu to niezwykle...
Idealne płyty na taras Taras stanowi swoiste...
W branży architektonicznej i budowlanej także panują...
Drobnowymiarowy bruk i wielkoformatowe płyty betonowe są...
fot. Novator Linus Eco Oszczędzamy wodę, segregujemy...
Estetyka kontra funkcjonalność Wybór nawierzchni podjazdu wcale...
Opinie użytkowników są niezmienne od dawna Od...
Rozwiązanie dla zapracowanych i nie tylko Prosty...
Kostka przepuszczająca wodę sposobem na oszczędności Zwiększona...