fot. BRUK-BET® Sp. z o.o. | Creativ Pastelowa Harmonia

Utwardzone nawierzchnie wokół domu to nie tylko konieczność, która ustrzeże przed błotem w czasie jesiennej zawieruchy. To kropka „nad i” całej aranżacji oraz wizytówka mieszkańców! Przez wiele lat tę kategorię opanowała moda na wielkie formaty i architektoniczny minimalizm, jednak tak popularne jeszcze kiedyś kostki brukowe wcale nie odchodzą do lamusa. Wręcz przeciwnie; cały czas są na topie!

Kostka czy płyty brukowe?

Dylemat pomiędzy kostką brukową a płytą jest nierozstrzygnięty. Obydwa rozwiązania mogą być efektowną klamrą kompozycyjną budynku, a także wyróżniają się praktycznością. Rzecz sprowadza się więc do gustu domowników oraz przeznaczenia. Wielkoformatowe płyty najlepiej wykorzystać w projektach nowoczesnych oraz formalnych, zdominowanych przez geometryczne kształty i minimalistyczne wzorce. Sprawdzą się na dużych powierzchniach i w przestrzeniach, gdzie nie zaplanowano krętych łuków i romantycznych ścieżek. W takich miejscach lepszą inwestycją będzie kostka brukowa.

fot. BRUK-BET® Sp. z o.o. | Modero wapień Dewoński

Kostka brukowa jest drobniejsza, więc gwarantuje większe pole manewru w zakresie sposobu układania. Jej mniejszy rozmiar pozwoli wypełniać finezyjne alejki oraz trudnodostępne zakamarki bez konieczności przycinania, a modne kolory i wykończenia (np. metaliczne pigmenty propozycji Symfonia® czy melanże Color-Mix®, marki Bruk-Bet) dają możliwość zestawiania ze sobą zbliżonych tonalnie wariantów, co wpłynie na urozmaicenie koncepcji. To alternatywa praktyczna, ale i uniwersalna, ponieważ zda egzamin zarówno jako uzupełnienie modernistycznej, jak i klasycznej architektury.

fot. BRUK-BET® Sp. z o.o. | Tercet wapień Dewoński

Kostka brukowa i jej zalety

Z estetycznego punktu widzenia bruk to materiał ponadczasowy, który dopasuje się do każdej scenerii. Jego popularność nie jest jednak wyłącznie zasługą stylistycznego potencjału czy ekonomiczności, a wysokiej odporności na czynniki zewnętrzne. Kostka ogrodowa przetrwa długą próbę czasu. Jej powierzchnia jest antypoślizgowa, nie ulega niszczeniu na skutek niskich temperatur, uszkodzeń mechanicznych czy obciążeń. Zaletą materiału jest również łatwość utrzymania czystości, co wiąże się z brakiem konieczności uciążliwej pielęgnacji. Atuty te często potęgują dodatkowe powłoki ochronne (np. Perlon® Lamino czy Hydrostop®, marki Bruk-Bet). Ich wykorzystanie to gwarancja trwałego zabezpieczenia przed wykwitami, mchem i porostami, a także ochrona przed wnikaniem uciążliwych zabrudzeń, w tym smarów, olejów czy wina.

fot. BRUK-BET® Sp. z o.o. | Novator solo i prospect - porównanie

Jak wyznaczyć ścieżki z kostki brukowej?

Kostka brukowa to najlepszy materiał do wyznaczania szlaków komunikacyjnych, które muszą spajać poszczególne części posesji i zapewniać komfort poruszania się pomiędzy strategicznymi strefami, takimi jak garaż, taras, śmietnik, furtka, altana czy drzwi frontowe. Wytyczanie tych traktów nie może być dziełem przypadku, bo każda nieprzemyślana decyzja będzie wiązała się z powstawaniem dróg „na skróty” – ich konsekwencją staną się zniszczony trawnik i teren zielony, któremu daleko do atrakcyjności. Tego typu linie najlepiej projektować najkrótszymi odcinkami i w większej odległości od drzew. Pomimo tego, że spacer pomiędzy aleją klonów czy dębów będzie przyjemnością, to z czasem ich korzenie mogą naruszyć nawierzchnię.

fot. BRUK-BET® Sp. z o.o. | Prospect perła stalowo-srebrna

Jaki dopasować kolor nawierzchni wokół domu?

Szary to kolor, z którym każdemu kojarzą się płyty betonowe czy kostka brukowa. Wzory i odcienie dostępne na rynku pozwalają jednak na znacznie więcej kreatywności! Poza uniwersalnymi szarościami, który wtopią się w nowoczesny krajobraz architektoniczny, warto postawić na naturę i paletę jej tonacji; w tym beże o perłowym wykończeniu, brązy, żółcie grafity oraz czerwienie. Odpowiedzią na pytanie, w jaki odcień zainwestować, powinny być elewacja budynku, dach czy stolarka okienna. Żeby osiągnąć spójność, elementy te muszą być utrzymane w podobnej kolorystyce. Ważne też, aby ograniczyć barwne roszady do maksymalnie trzech kolorów kostki na jednej płaszczyźnie, by zapobiec tworzeniu wizualnego chaosu.

Kostka brukowa wcale nie odeszła do lamusa! Wciąż stanowi atrakcyjny materiał wykończeniowy. Jest praktyczna, trwała i dostępna w tak bogatej gamie kolorów, że może być skutecznym narzędziem do budowania klimatycznych stref wokół domu. To funkcjonalny przepis na modny ogród, taras i ścieżki oddzielające poszczególne części parceli.


Data publikacji: 2020-09-11

Podobne technologie i poradniki


fot. F.P.U.H. JONIEC Otoczenie domu to niezwykle...
Idealne płyty na taras Taras stanowi swoiste...
W branży architektonicznej i budowlanej także panują...
Drobnowymiarowy bruk i wielkoformatowe płyty betonowe są...
fot. Novator Linus Eco Oszczędzamy wodę, segregujemy...
Estetyka kontra funkcjonalność Wybór nawierzchni podjazdu wcale...
Opinie użytkowników są niezmienne od dawna Od...
Rozwiązanie dla zapracowanych i nie tylko Prosty...
Jak czyścić kostkę brukową i jej nie...