Jakie zasady obowiązują podczas wykonywania nawierzchni brukowych na dużych działkach?

Zagospodarowanie rozległej posesji wokół domu to nie lada wyzwanie, zwłaszcza wtedy, gdy do rozplanowania mamy nie tylko przydomowe i ogrodowe alejki, ale również parking czy podjazdy. Podpowiadamy jakimi zasadami należy się kierować aranżując dużą przestrzeń wokół domu oraz jakie kostki brukowe i płyty wybrać.

Estetyczna i funkcjonalnie zaprojektowana nawierzchnia z betonowej kostki brukowej uwypukla aspekt architektoniczny posiadłości, wyraźnie kształtując jej styl i charakter. Wpisująca się w wybraną estetykę aranżacja rozległej przestrzeni i dobór odpowiednich rozwiązań zależą nie tylko od naszych oczekiwań i dostępności na rynku produktów o odpowiednich parametrach, ale również od zasad obowiązujących przy projektowaniu dużych posesji.
– W ofercie firmy ABW Superbruk znajdziemy materiały o szerokim wachlarzu formatów, faktur i barw. Harmonię architektoniczną dużej posesji najlepiej uwypuklą betonowe kostki brukowe lub płyty o dużych formatach. Ich zastosowanie jest podyktowane nie tylko względami estetycznymi, ale i praktycznymi. Układanie małych elementów na rozległych powierzchniach jest po prostu uciążliwe. Większe formaty dają możliwość tworzenia z kostek brukowych i płyt betonowych wielu zachwycających kompozycji – wyjaśnia Magdalena Węgrzynowska z firmy ABW Superbruk, uznanego producenta betonowych kostek brukowych i płyt tarasowych – Rodzaj i kolory kostek czy płyt dobieramy do stylu architektonicznego zabudowy lub barwy elewacji. Najlepiej, aby kolorystyka wybranych przez nas materiałów była stonowana i stanowiła eleganckie tło dla bryły domu oraz oryginalnie zaprojektowanego ogrodzenia. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z kolorystyczną różnorodnością i połączyć kolory w sposób przemyślany. Feeria barw zaburza estetykę zastanej przestrzeni i wprowadza do niej niepotrzebne wrażenie chaosu.

Jak dobierać kostkę w zależności od funkcji, jaką pełni nawierzchnia?
Planując usytuowanie alejek, parkingów, podjazdów należy dobrać materiał w zależności od funkcji, jaką będzie pełniła nawierzchnia. W strefach przystosowanych pod ruch pieszy – przydomowe tarasy, ścieżki ogrodowe – wystarczy ułożyć kostkę lub płyty o grubości od 4 do 6cm.
Przy aranżowaniu przydomowej nawierzchni, nie można zapomnieć również o podjazdach oraz parkingu. W miejscach tych doskonale sprawdzi się materiał odporniejszy na obciążenia, a mianowicie kostka lub płyty o grubości od 8 do 10cm. Ponadto strefy te, ze względu na swoją specyfikę – narażenie na zabrudzenie olejami i smarami – wymagają szczególnego potraktowania. Nawierzchnia powinna być łatwa do utrzymania w czystości, a jednocześnie materiały zastosowane do jej budowy powinny efektownie wpisywać się w koncepcję architektoniczną posesji.

Elementy małej architektury
Ogrodzenia, murki, obrzeża – jako elementy małej architektury w pełni składają się na kompozycję architektoniczną przestrzeni – tym bardziej wskazany jest staranny dobór materiałów, faktur czy kolorów. Ogrodzenie rozległej posesji nie tylko wyznacza jej granicę, ale pełni przede wszystkim funkcję reprezentacyjną. W ofercie firmy ABW Superbruk dostępna jest – dedykowana wymagającym inwestorom – gama materiałów, które dają ogromne możliwości ich kreatywnego wykorzystania. Bloczki łupane o wyglądzie naturalnego kamienia umożliwiają tworzenie zaskakujących kompozycji, podkreślających prestiżowy charakter posesji, a bogata kolorystyka pozwala na dopasowanie ich do wielu stylów architektonicznych.
Wijące się ścieżki, znikające w głębi rozległego ogrodu, z pewnością prezentują się niezwykle efektownie. W tym przypadku, oprócz starannego doboru materiału na nawierzchnię, warto również zastosować elementy wykończeniowe w postaci kostek krawężnikowych, palisad o oryginalnej chropowatej strukturze, czy też gazonów. Elementy te niewątpliwie będą stanowiły oryginalne i bardzo stylowe urozmaicenie przestrzeni ogrodowych.

Posesja przyjazna środowisku
Planując aranżację rozległej przestrzeni należy również uwzględnić aspekt ekologiczny. Plany zagospodarowania przestrzennego nakładają na inwestorów obowiązek zachowania na posesji powierzchni biologicznie czynnej, czyli takiej, która m.in. umożliwia naturalne wsiąkanie wód opadowych do gruntu i niezakłóconą wegetację roślin.
Trzeba podkreślić, że zgodnie z prawem budowlanym teren biologicznie czynny to teren z nawierzchnią ziemną urządzoną w sposób zapewniający naturalną wegetację, a także 50% powierzchni tarasów i stropodachów z taką nawierzchnią, nie mniej jednak niż 10mkw.  

Oryginalna zaprojektowana posesja wzbogaca architekturę domu, inspiruje nie tylko właścicieli, ale również zaproszonych gości. Zastosowanie kostek brukowych od uznanego producenta gwarantuje nie tylko trwałość nawierzchni na wiele lat, ale pozwala na wykreowanie efektownych rozwiązań.


Data publikacji: 2016-06-21

Podobne technologie i poradniki


fot. F.P.U.H. JONIEC Otoczenie domu to niezwykle...
Idealne płyty na taras Taras stanowi swoiste...
W branży architektonicznej i budowlanej także panują...
Drobnowymiarowy bruk i wielkoformatowe płyty betonowe są...
fot. Novator Linus Eco Oszczędzamy wodę, segregujemy...
Estetyka kontra funkcjonalność Wybór nawierzchni podjazdu wcale...
Opinie użytkowników są niezmienne od dawna Od...
Rozwiązanie dla zapracowanych i nie tylko Prosty...
Jak czyścić kostkę brukową i jej nie...