Firma PLM Pipelines Montage na rynek wkroczyła szturmem, a w stwierdzeniu tym nie ma przesady. Choć na polskim rynku działa stosunkowo niedługo (od 2014 roku, wówczas jeszcze jako Billy Plast), to jednak jej właściciel, Pan Sławomir Langowski doświadczenia w branży gromadził już przez długie lata wcześniej, pracując na kierowniczych stanowiskach na budowach prowadzonych zarówno w kraju i poza jego granicami. To sprawiło, że bardzo szybko założone przez niego przedsiębiorstwo otrzymało duże zlecenia, które stały się świetnym fundamentem do dalszej działalności w zakresie montażu instalacji technologicznych (rurociągów TWS).

Trzy pierwsze zlecenia powierzone zostały młodej wówczas firmie na Elektrociepłowniach Gdańsk i Gdynia (w każdym z tych obiektów firma zrealizowała budowę przewodu kominowego TWS). Następnie – również na Elektrociepłowni Gdańsk – firma wykonała i oddała do użytku rurociągi cienkie oraz drugorzędowe konstrukcje wsporcze mokrego odsiarczania spalin. Z sukcesem zrealizowane prace w zakresie montażu instalacji dla elektrociepłowni w Trójmieście sprawiły, że bardzo szybko pojawiły się kolejne, ambitne przedsięwzięcia. Wśród nich np. prace przy nowych blokach energetycznych elektrowni w Opolu czy przy budowach rurociągów cienkich nowych części zakładów AkzoNobel w Niemczech, Holandii i Szwecji.

fot. PLM Pipelines Montage Sławomir Langowski

Montaż instalacji odsiarczania spalin

Ważnym obszarem działalności firmy PLM Pipelines Montage jest zapoczątkowana w 2017 roku współpraca z Plasticon Site Services. Dla tego przedsiębiorstwa jako podwykonawca PLM wziął udział w kilku projektach w zakresie montażu instalacji technologicznych TWS.

– Pierwszym dużym zleceniem były prace montażowe przy najtrudniejszym odcinku instalacji elektrolizy na projekcie „Inovyn” w miejscowości Stenungsun w Szwecji. Polegały one na wykonaniu instalacji rurowych do przesyłu m. in. kwasu solnego, siarkowego oraz wodorotlenku sodu. Firma PLM Pipelines Montage sprawdziła się tam znakomicie, postanowiłem więc wysłać ją na kolejne duże inwestycje – mówi Dyrektor Operacyjny PSS pan Krzysztof Ostrowski.

Wśród nich znalazła się budowa kanału oczyszczania spalin z absorbera do wieży chłodniczej w Elektrowni Turów w Bogatyni. Powierzone podwykonawcy zadania dotyczyły w szczególności scalania elementów kanału spalin oraz zabudowy wyposażenia kanału spalin w technologiczne elementy konstrukcyjne na placu budowy przy chłodni kominowej.

– Te prace wymagały od PLM dużej precyzji i dokładności, bo to one gwarantują zarówno prawidłowy montaż kanału na konstrukcji podporowej chłodni, jak i właściwy montaż i zabudowę elementów technologicznych powiązanych z kanałem spalin – wyjaśnia Kierownik Projektu PSS inż. Janusz Orłowski.

Sama prefabrykacja kanału spalin wykonana została na placu przedmontażowym. Była to prefabrykacja „CARG” o średnicy Ø 7300 mm, wysokości maksymalnie H=6000 mm i grubości ścianki 28 mm (dla kanału wewnętrznego) oraz 32 mm (dla kanału zewnętrznego). Wszystkie „CARGI” były prefabrykowane w namiocie na specjalnie skonstruowanej nawijarce bębnowej.

– Były one wykonywane w pozycji pionowej i rozformowane przy pomocy dźwigu, a następnie scalone w elementy długości L=12000 mm oraz kolana zewnętrzne i wewnętrze. Po ich przetransportowaniu na plac przy chłodni kominowej, nastąpił montaż instalacji, czyli scalenie elementów w docelową długość kanału spalin zewnętrznego i wewnętrznego – mówi Sławomir Langowski.

fot. PLM Pipelines Montage Sławomir Langowski

W dalszej kolejności scalone kanały spalin zostały uzbrojone we wszystkie elementy (podpory, króćce, rynny, kierownice i inne drobne elementy zabudowy, zgodnie z projektem instalacji). Przy pomocy dwóch dźwigów zamontowano je w chłodni kominowej na uprzednio skonstruowanych i przygotowanych podparciach konstrukcyjnych.

Dla Plasticon Site Services firma PLM Pipelines Montage Sławomir Langowski jako podwykonawca realizowała też prace w zakładzie produkcyjnym w Holandii (w firmie PCIC NL) oraz w zakładzie produkcyjnym Plasticon Poland w Toruniu. Obecnie przedsiębiorstwo pracuje w Holandii w firmie Polem w miejscowości Lemmer. Wykonuje tam montaż instalacji i uzbrajania silosów dla rolnictwa, wykonanych z tworzyw sztucznych TWS (włókna szklane przesycane żywicą). Wszystkie prace w ramach tej inwestycji firma PLM wykonuje samodzielnie, w pełni odpowiadając za prawidłowość montażu zgodnie z przekazywaną dokumentacją techniczną i jakościową.

fot. PLM Pipelines Montage Sławomir Langowski

Już od dłuższego czasu dzięki certyfikowanym pracownikom, firma PLM Pipelines jest cenionym partnerem firmy Polem, zapewniając fachowe wsparcie specjalistów produkcji do zakładu w Lemmer. Jako lider rynku europejskiego, Polem jest numerem jeden wśród dostawców silosów z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym (GFK). W swojej siedzibie w Lemmer zatrudnia ok. 125 pracowników, którzy produkują i sprzedają w całej Europie silosy i zbiorniki z GFK o średnicy do 9 metrów do zastosowań rolniczych i przemysłowych. Produkcja jest zarówno seryjna, jak i według projektu. Firma kładzie nacisk na jakość, niezawodność i ukierunkowanie na klienta. Polem produkuje często w technice „spray winding process”.

– Technika ta polega na natryskiwaniu żywicy i włókien szklanych na stalową formę. Silosy i zbiorniki magazynowe Polem są wykańczane kolorową lub półprzezroczystą powłoką. Powłoka ta jest podwójnie stabilizowana przed promieniowaniem UV i zapewnia optymalną ochronę przed wszelkimi warunkami pogodowymi – mówi Marcel Janssen​, Production Manager w firmie Polem.

Ściany wewnętrzne silosów i zbiorników magazynowych są gładkie i bezszwowe, co skutkuje doskonałym przepływem i łatwością czyszczenia. Polem może dostarczać silosy i zbiorniki magazynowe wykonane jako „element jednolity”, o średnicy od 800 do 9000 mm i pojemności magazynowej od 1 do 1500 m³. Na życzenie możliwe jest też dostarczenie bezszwowych elementów cylindrycznych o długości do 30 metrów.

fot. Polem

– Prace wykonywane w Europie to nie tylko fizyczny montaż, ale też duże przedsięwzięcia logistyczne – mówi Urszula Pieńkowska, odpowiedzialna za zarządzanie zasobami ludzkimi HR Specialist w firmie PLM Pipelines Montage. Załatwienie wszelkich formalności związanych z legalną pracą, zameldowaniem, transportem oraz zakwaterowaniem wymaga dobrej znajomości prawa, zwłaszcza prawa pracy – nie tylko polskiego, ale i danego kraju, do którego się udajemy. Dochodzi do tego pozyskanie wymaganych certyfikatów i szkoleń. Bardzo pomogło nam doświadczenie i pomoc ze strony dyrekcji i działu kadr PSS, za co bardzo jesteśmy im wdzięczni – dodaje pani Urszula.

Kto stoi w miejscu, ten na zawsze pozostanie szarym przechodniem

Mimo solidnej pozycji na rynku, jako założyciel i właściciel PLM Pipelines Montage Pan Sławomir Langowski jest świadom, że tylko idąc naprzód można zagwarantować rozwój firmy, która będzie dzięki temu w stanie odpowiedzieć na najbardziej wygórowane wymagania z zakresu montażu instalacji technologicznych.

– Jednym z elementów, który świadczy o tym jest, wynajęcie hali produkcyjnej przy ul. Płockiej we Włocławku. Do jej przystosowania do produkcji zainwestowana zostanie dość znaczna część naszego budżetu. Jesteśmy też na etapie pozyskiwania środków z Urzędu Marszałkowskiego. Po dostosowaniu hali do produkcji będziemy chcieli pozyskać klientów zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Prowadzimy rozmowy z firmami z Niemiec i Holandii. Ponadto w okresie letnim zamierzamy ruszyć z własną produkcją prefabrykacji rurociągów przemysłowych, a także elementów do jachtów i maszyn rolniczych – mówi Sławomir Langowski.

fot. PLM Pipelines Montage Sławomir Langowski

Jako jedno z nielicznych przedsiębiorstw w Polsce, PLM Pipelines Montage wdrożyło i stosuje zintegrowany system zarządzania jakością i środowiskowego, zgodny z wymaganiami norm: PN-EN ISO 9001:2015 i PN-EN ISO 14001:2015 w zakresie świadczenia usług wykonawstwa, montażu i laminowania rurociągów, urządzeń na bazie żywicy i włókna szklanego.

Niebawem firma odbędzie w Niderlandii szkolenie i certyfikację DVS w zakresie TWS/GRP, co jeszcze bardziej podniesie kwalifikacje i prestiż załogi, a co za tym idzie – również firmy PLM Pipelines Montage.

Obok regularnie podejmowanych inwestycji w produkcję, firma prowadzi też prace na Zachodzie, a także prowadzi rozmowy o kontraktach na budowach w kraju. Niebawem zostanie też przebudowana strona internetowa przedsiębiorstwa. Będzie można zapoznać się na niej zarówno z aktualnościami z zakresu montażu instalacji technologicznych TWS, jak i z portfolio zakończonych z sukcesem prac.

Więcej na stronie: www.rurociagi-tws.eu

87-800 Włocławek, ul. Okrzei 74b lok. 3, woj. kujawsko-pomorskie
tel. 698 736 717,