Jakiej wielkości domek narzędziowy do ogrodu?

Nie ma takiej przestrzeni do przechowywania, której nie dałoby się zapełnić. Ogrodowy domek narzędziowy musi mieć taką wielkość, aby pomieścić wszystko, co niezbędne. Jednak kluczowe jest to, by jego rozmiar dopasować nie tylko do potrzeb i oczekiwań, ale również do powierzchni ogrodu.

Zbyt mała narzędziownia nie będzie praktyczna, bowiem wszystko będzie w niej upchane i trudno dostępne. Za duży budynek zabierze przestrzeń do rekreacji, trawnik lub miejsce do nasadzeń. Warto więc zastanowić się nad tym, co chce się umieścić w domku na narzędzia i nad miejscem, w którym ma stanąć. Zakłada się, że optymalna wielkość to minimum 6 mkw. Oczywiście tyle wystarczy, by postawić kosiarkę i regał do przechowywania.

Jeśli jednak narzędziownia ma być również domkiem ogrodnika, wówczas niezbędna będzie większa ilość miejsca na narzędzia, akcesoria, doniczki, środki ochrony roślin i rozsady. W sytuacji, gdy domek ogrodowy ma być mini warsztatem, warto uwzględnić miejsce na stół do majsterkowania. Na pewno zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest postawienie nieco większego budynku niż takiego, który na starcie będzie już całkiem wypełniony.

Domek na narzędzia – z jakiego materiału?

Do wyboru są domki ogrodowe wykonane z drewna, metalu i tworzyw sztucznych. Każdy z materiałów ma swoje wady i zalety.

Domki narzędziowe z drewna idealnie wtapiają się w otoczenie ogrodu. Warto jednak wiedzieć, że wymagają impregnacji i regularnej konserwacji, są też dość drogie, ciężkie, kłopotliwe w transporcie i w składaniu.  

Domki ogrodowe z metalu należy kupować uważnie, wybierając te z aluminium lub stali zabezpieczonej przed korozją. Ich zaletą jest to, że są trwałe, nie wymagają konserwacji, mają dobre zabezpieczenia antywłamaniowe. Nie pasują jednak do każdego ogrodu. Sprawdzą się głównie w nowoczesnych aranżacjach.

Domki na narzędzia wykonane z tworzyw sztucznych wyróżniają się w przestrzeni zielonej. Są jednak lekkie, łatwe w transporcie i w składaniu, niedrogie. Ponadto nie trzeba ich konserwować. Choć są wytrzymałe, zdarza się jednak, że blakną od słońca.

Z jakiego materiału kupić domek na narzędzia do ogrodu? To już kwestia własnego gustu, potrzeb i możliwości. Szopka z drewna naturalnego zawsze będzie lepiej dopasowana niż domek z plastiku, ale zarówno on, jak i blaszany narzędziownik, można postawić w takim miejscu w ogrodzie, by nie psuł aranżacji, a zyska się tańsze i mniej wymagające rozwiązanie.

 

Jak przygotować miejsce pod domek ogrodowy?

Warto wiedzieć, że niezależnie od tego, czy planuje się kupić budynek z podłogą, czy samodzielnie ją wykonać, konieczne jest odpowiednie przygotowanie terenu, na którym stanie. Domek na narzędzia musi znajdować się na równym i suchym podłożu, dzięki temu będzie stał stabilnie. Pozwoli to również wydłużyć jego żywotność.

Gdzie postawić w ogrodzie domek na narzędzia?

Zanim zakupi się narzędziownię, warto rozejrzeć się w ogrodzie za odpowiednim miejscem na nią. To również pomoże w dobraniu wielkości budynku. Najlepiej, by domek narzędziowy stanął w najmniej reprezentatywnej części ogrodu, ale jednocześnie, by był do niego łatwy dostęp. Dojście do szopki powinno być utwardzone, aby możliwe było łatwe wyjechanie kosiarką. Dobrze, gdy przed domkiem ogrodowym jest miejsce na dokonywanie drobnych napraw i teren ten jest wybrukowany.

Na co zwrócić uwagę, kupując gotowy domek narzędziowy?

Istotne przy wyborze domku do ogrodu jest to, by posiadał on odpowiednio szerokie wejście. Minimalna zalecana szerokość to 90 cm. Dzięki temu można z powodzeniem wjeżdżać przez drzwi kosiarką, taczką itp. Duże domki narzędziowe często mają dwa rodzaje drzwi – mniejsze do wchodzenia i większe do otwierania w razie konieczności. W mniejszych budowlach stosuje się podwójne skrzydła.

Okna są również bardzo istotne. W domkach ogrodowych, do których można wejść nie może ich zabraknąć. Dzięki nim wnętrze jest oświetlone. Jeśli jednak planuje się prace wewnątrz pomieszczenia, wówczas warto poszukać takiego modelu domku do ogrodu, który ma otwierane, a przynajmniej uchylne okna. W lecie narzędziowniki bardzo szybko się nagrzewają. Okna pozwalają na odpowiednią wentylację, która zapobiegnie niszczeniu sprzętu.

Podłoga w domku ogrodowym powinna być nie tylko wytrzymała, ale i łatwa do utrzymania w czystości. Dobrze, gdy jest ułożona równo z ziemią lub delikatnie wyżej, dzięki czemu łatwo można wjechać do wnętrza narzędziownika kosiarką i taczką.

Nie bez znaczenia w przypadku domku do ogrodu jest też dach. Powinien być szczelny. To on zabezpiecza przed deszczem i wilgocią. Warto pamiętać, że jeśli dach ma za mały spadek, wówczas w zimie trzeba go odśnieżać. W przeciwnym wypadku konstrukcja może ucierpieć pod ciężarem śniegu.

 

Wyposażenie domku narzędziowego

Sam narzędziownik nie będzie funkcjonalny. Potrzebne są odpowiednie rozwiązania, które sprawią, że możliwe w nim będzie właściwe składowanie narzędzi, sprzętów i akcesoriów ogrodowych, środków ochrony roślin itp. Domek ogrodowy musi być więc wyposażony w półki różnej wielkości.

Warto rozważyć ścienne organizery, dzięki którym możliwe jest uporządkowanie nawet najdrobniejszych narzędzi. W domku ogrodowym nie powinno zabraknąć uchwytów na sprzęty ogrodnicze, jak grabie, łopaty, miotły. Dobrze, by zmieściła się również zamykana szafa na środki ochrony roślin i detergenty.

Wiele z systemów jest stosowanych w gotowych domkach. Najwięcej tego typu modyfikacji można samodzielnie wprowadzić w szopce drewnianej. W domku ogrodowym warto zamontować oświetlenie. Można pokusić się również o gniazdko elektryczne i kran z wodą. Dzięki temu w jednym miejscu będzie można zarówno majsterkować, jak i dbać o rośliny oraz serwisować sprzęt.

Wybór domku narzędziowego na działkę nie jest łatwy. Kierować trzeba się nie tylko budżetem, ale i możliwościami oraz potrzebami. Domek ogrodowy ma przede wszystkim służyć do przechowywania, więc najważniejsze jest, by magazynowane narzędzia były zabezpieczone przed działaniem warunków atmosferycznych i kradzieżą, a dostęp do nich był swobodny. Narzędziownik powinien też dobrze współgrać z otoczeniem ogrodu, gdyż często jest to jeden z jego większych elementów.