Rdza już od kilku sezonów wraca do łask i odważnie wkracza w nowe przestrzenie. Klasycznym przykładem może być szalenie popularny w aranżacjach wnętrz styl loftowy, który wręcz lubuje się w dodatkach, po których widać upływ czasu. Również na zewnątrz – na fasadach budynków czy w architekturze ogrodowej rdza stała się designerskim, ozdobnym akcentem i synonimem dobrego smaku, jednak nie za wszelką cenę. Przecież uzyskiwanie charakterystycznego, rudego koloru wiąże się z postępowaniem procesu korozji i utratą grubości blachy, a więc – z niszczeniem. Dzięki wykorzystaniu stali corten możliwe jest osiągnięcie kompromisu pomiędzy estetyką a wysoką trwałością, bo wykonana z cortenu donica, grill czy fontanna pokrywa się piękną patyną tylko z zewnątrz, zachowując trwałość przez wiele lat.

 

fot. Viridi Polska

Grille, paleniska, donice – corten w architekturze ogrodowej
Biżuteria ogrodowa, skrzynki na listy, rzeźby, paleniska, fontanny, obrzeża trawnikowe, grille, stojaki na drewno, donice... Corten jest dziś wykorzystywany w architekturze ogrodów bardzo szeroko, a wymienione przykłady to tylko niewielka część wyrobów wykonywanych z tego wyjątkowego materiału. Czym dokładnie jest „brudna stal” lub „rdzewiejąca stal”, którą możemy podziwiać na przykład w Gdańsku, na charakterystycznej fasadzie Europejskiego Centrum Solidarności, przypominającej zardzewiały kadłub statku?
– Corten to gatunek stali konstrukcyjnej, który dzięki zawartości pierwiastków, takich jak miedź, chrom, nikiel i fosfor, wykazuje zwiększoną odporność na korozję oraz na działanie podwyższonych temperatur. Odpowiedni dobór składników stopowych powoduje, że na powierzchni wyrobów wykonanych ze stali corten wydzielają się tlenki miedzi, tzw. patyna – przypominająca powszechnie rdzę – wyjaśnia Zbigniew Czajkowski z firmy VIRIDI, która oferuje wyroby ze stali corten: donice, grille, biżuterię ogrodową, fontanny, paleniska oraz produkty ze stali nierdzewnej i aluminium.

 

fot. Viridi Polska

Co istotne – powstawanie na zewnątrz patyny nie oznacza, że grill czy donica z cortenu ulega niszczeniu. Tworząca się z biegiem czasu powłoka jest w pełni szczelna i nie postępuje w głąb materiału, dzięki czemu nie dochodzi do straty grubości blachy ani do łuszczenia się. Mało tego! Wykonane ze stali corten donice i inne wyroby znajdujące się na zewnątrz są bardzo trwałe i nie wymagają żadnej konserwacji.
– Trzeba tylko pamiętać, aby w pierwszych tygodniach ustawić donice z daleka od powierzchni trudnych do czyszczenia i uważać się na posadzki, płyty chodnikowe i bruk. Początkowo rdzawa powłoka może je ubrudzić, ale po czasie ten problem znika – wyjaśnia Zbigniew Czajkowski.

 

fot. Viridi Polska

Ogrodowe donice – corten w różnych odsłonach
Na co zwracamy uwagę, dobierając donice ze stali nierdzewnej czy donice z cortenu? Cena z pewnością jest jednym z ważniejszych aspektów, ale elementami równorzędnymi są też dla nas estetyka i trwałość. Szukając optimum, warto postawić właśnie na donice z cortenu, którym opady, wiatr i słońce są niestraszne. To właśnie czynniki atmosferyczne sprawiają, że wykonane ze stali corten wyroby pokrywają się patyną, co trwa zazwyczaj od 18 do 36 miesięcy (w warunkach, kiedy powierzchnia jest raz mokra, a raz sucha). Dlatego warto ustawiać donice z cortenu w miejscach o równomiernym wpływie czynników zewnętrznych, co sprzyja uzyskaniu pięknej, jednolitej patyny. Proces ten można zresztą przyspieszyć na własną rękę poprzez umycie produktu z cortenu płynem do naczyń bądź codzienne oblewanie lub spryskiwanie go wodą przez dwa tygodnie. Pomocne może być też przecieranie powierzchni ścierką nasączoną octem albo wodą z solą przez kilka dni.

 

fot. Viridi Polska

Na korzyść donic z cortenu obok estetyki przemawia też fakt, że są one niezwykle trwałe, a zarazem bezproblemowe w eksploatacji, bo nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych (czym wygrywają np. z donicami z drewna).
W ofercie firmy VIRIDI znajdują się wyroby, które harmonijnie wpiszą się w różne aranżacje. Proste, pokryte rudą patyną prostokątne i okrągłe donice o różnych wymiarach doskonale oddadzą minimalistyczny charakter nowoczesnych aranżacji. Mogą stać się też ciekawym akcentem bardziej tradycyjnych ogrodów i tarasów, w których staną się stylistycznym kontrapunktem i jednym z bardziej designerskich elementów przestrzeni, wnoszącym powiew nowoczesności. Donice z cortenu dobrze podkreślą też wyjątkowy charakter tarasów i ogrodów aranżowanych w stylu rustykalnym, pełnych ziół i kwitnących roślin, w których często można spotkać przedmioty nadgryzione zębem czasu. Z kolei w ogrodach, których właściciele stawiają przede wszystkim na rośliny zielone, rdzawa powłoka donic stanie się pięknym tłem i dopełnieniem soczystych odcieni drzewek i krzewów.
- Jeśli oferowane przez nas donice nie spełniają oczekiwań klientów, oferujemy możliwość wykonania produktu na zamówienie. Cena donicy z cortenu czy innego produktu zależy wówczas od stopnia jego skomplikowania oraz ilości materiału zużytego do produkcji – mówi Zbigniew Czajkowski.

 

fot. Viridi Polska

Choć materiał ten znany jest już od kilkudziesięciu lat, to dopiero niedawno doceniono walory estetyczne, jakimi wyróżnia się corten. Donice wykonane z tego materiału są niepowtarzalne i trudno przewidzieć, jaki wpływ wywrze na nie deszcz i słońce. Pewne jest natomiast jedno: każda donica, która z biegiem czasu pokryje się patyną, będzie wyjątkowa i niepowtarzalna, bo ukształtowana kreatywną ręką natury.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.viridipolska.pl

40-657 Katowice, ul. Zbożowa 42B, woj. śląskie
tel. 792 699 699,