Donice i corten – duet idealny

Wszystkie wcielenia „brudnej stali”

Zwany jest czasem „brudną stalą” i wykorzystuje się go w architekturze i ogrodnictwie, wykonując z niego obrzeża trawnikowe, paleniska, grille, donice. Corten, bo o nim mowa, w ostatnich latach podbija coraz więcej branż, doskonale wpisując się nie tylko w aranżacje utrzymane w duchu minimalistycznym.

Rdza już od kilku sezonów wraca do łask i odważnie wkracza w nowe przestrzenie. Klasycznym przykładem może być szalenie popularny w aranżacjach wnętrz styl loftowy, który wręcz lubuje się w dodatkach, po których widać upływ czasu. Również na zewnątrz – na fasadach budynków czy w architekturze ogrodowej rdza stała się designerskim, ozdobnym akcentem i synonimem dobrego smaku, jednak nie za wszelką cenę. Przecież uzyskiwanie charakterystycznego, rudego koloru wiąże się z postępowaniem procesu korozji i utratą grubości blachy, a więc – z niszczeniem. Dzięki wykorzystaniu stali corten możliwe jest osiągnięcie kompromisu pomiędzy estetyką a wysoką trwałością, bo wykonana z cortenu donica, grill czy fontanna pokrywa się piękną patyną tylko z zewnątrz, zachowując trwałość przez wiele lat.

 

fot. Viridi Polska

Grille, paleniska, donice – corten w architekturze ogrodowej
Biżuteria ogrodowa, skrzynki na listy, rzeźby, paleniska, fontanny, obrzeża trawnikowe, grille, stojaki na drewno, donice… Corten jest dziś wykorzystywany w architekturze ogrodów bardzo szeroko, a wymienione przykłady to tylko niewielka część wyrobów wykonywanych z tego wyjątkowego materiału. Czym dokładnie jest „brudna stal” lub „rdzewiejąca stal”, którą możemy podziwiać na przykład w Gdańsku, na charakterystycznej fasadzie Europejskiego Centrum Solidarności, przypominającej zardzewiały kadłub statku?
– Corten to gatunek stali konstrukcyjnej, który dzięki zawartości pierwiastków, takich jak miedź, chrom, nikiel i fosfor, wykazuje zwiększoną odporność na korozję oraz na działanie podwyższonych temperatur. Odpowiedni dobór składników stopowych powoduje, że na powierzchni wyrobów wykonanych ze stali corten wydzielają się tlenki miedzi, tzw. patyna – przypominająca powszechnie rdzę – wyjaśnia Zbigniew Czajkowski z firmy VIRIDI, która oferuje wyroby ze stali corten: donice, grille, biżuterię ogrodową, fontanny, paleniska oraz produkty ze stali nierdzewnej i aluminium.

 

fot. Viridi Polska

Co istotne – powstawanie na zewnątrz patyny nie oznacza, że grill czy donica z cortenu ulega niszczeniu. Tworząca się z biegiem czasu powłoka jest w pełni szczelna i nie postępuje w głąb materiału, dzięki czemu nie dochodzi do straty grubości blachy ani do łuszczenia się. Mało tego! Wykonane ze stali corten donice i inne wyroby znajdujące się na zewnątrz są bardzo trwałe i nie wymagają żadnej konserwacji.
– Trzeba tylko pamiętać, aby w pierwszych tygodniach ustawić donice z daleka od powierzchni trudnych do czyszczenia i uważać się na posadzki, płyty chodnikowe i bruk. Początkowo rdzawa powłoka może je ubrudzić, ale po czasie ten problem znika – wyjaśnia Zbigniew Czajkowski.

 

fot. Viridi Polska

Ogrodowe donice – corten w różnych odsłonach
Na co zwracamy uwagę, dobierając donice ze stali nierdzewnej czy donice z cortenu? Cena z pewnością jest jednym z ważniejszych aspektów, ale elementami równorzędnymi są też dla nas estetyka i trwałość. Szukając optimum, warto postawić właśnie na donice z cortenu, którym opady, wiatr i słońce są niestraszne. To właśnie czynniki atmosferyczne sprawiają, że wykonane ze stali corten wyroby pokrywają się patyną, co trwa zazwyczaj od 18 do 36 miesięcy (w warunkach, kiedy powierzchnia jest raz mokra, a raz sucha). Dlatego warto ustawiać donice z cortenu w miejscach o równomiernym wpływie czynników zewnętrznych, co sprzyja uzyskaniu pięknej, jednolitej patyny. Proces ten można zresztą przyspieszyć na własną rękę poprzez umycie produktu z cortenu płynem do naczyń bądź codzienne oblewanie lub spryskiwanie go wodą przez dwa tygodnie. Pomocne może być też przecieranie powierzchni ścierką nasączoną octem albo wodą z solą przez kilka dni.

 

fot. Viridi Polska

Na korzyść donic z cortenu obok estetyki przemawia też fakt, że są one niezwykle trwałe, a zarazem bezproblemowe w eksploatacji, bo nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych (czym wygrywają np. z donicami z drewna).
W ofercie firmy VIRIDI znajdują się wyroby, które harmonijnie wpiszą się w różne aranżacje. Proste, pokryte rudą patyną prostokątne i okrągłe donice o różnych wymiarach doskonale oddadzą minimalistyczny charakter nowoczesnych aranżacji. Mogą stać się też ciekawym akcentem bardziej tradycyjnych ogrodów i tarasów, w których staną się stylistycznym kontrapunktem i jednym z bardziej designerskich elementów przestrzeni, wnoszącym powiew nowoczesności. Donice z cortenu dobrze podkreślą też wyjątkowy charakter tarasów i ogrodów aranżowanych w stylu rustykalnym, pełnych ziół i kwitnących roślin, w których często można spotkać przedmioty nadgryzione zębem czasu. Z kolei w ogrodach, których właściciele stawiają przede wszystkim na rośliny zielone, rdzawa powłoka donic stanie się pięknym tłem i dopełnieniem soczystych odcieni drzewek i krzewów.
– Jeśli oferowane przez nas donice nie spełniają oczekiwań klientów, oferujemy możliwość wykonania produktu na zamówienie. Cena donicy z cortenu czy innego produktu zależy wówczas od stopnia jego skomplikowania oraz ilości materiału zużytego do produkcji – mówi Zbigniew Czajkowski.

 

fot. Viridi Polska

Choć materiał ten znany jest już od kilkudziesięciu lat, to dopiero niedawno doceniono walory estetyczne, jakimi wyróżnia się corten. Donice wykonane z tego materiału są niepowtarzalne i trudno przewidzieć, jaki wpływ wywrze na nie deszcz i słońce. Pewne jest natomiast jedno: każda donica, która z biegiem czasu pokryje się patyną, będzie wyjątkowa i niepowtarzalna, bo ukształtowana kreatywną ręką natury.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.viridipolska.pl

40-657 Katowice, ul. Zbożowa 42B, woj. śląskie
tel. 792 699 699,


Liczba odwiedzin: 2267 | Data publikacji: 2019-02-20

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


31.07.2018 | Grille, wędzarnie
Polacy kochają grillowanie. To idealna okazja, aby...
09.02.2018 | Galanteria ogrodowa
Zbliża się wiosna i już za moment...
22.07.2015 | Grille, wędzarnie
Ogród jako przestrzeń relaksu i odpoczynku musi...
30.09.2013 | Grille, wędzarnie
Lubisz spotkania ze znajomymi, ale w Twoim...
„Punktuj z Pipelife” to program firmy Pipelife...
Wielu inwestorów zarówno prywatnych jak biznesowych decyduje...
Aranżacje w stylu industrialnym w ostatnich latach...
16.03.2017 | Kruszywa
Kamień to naturalny i od dawna wykorzystywany...
24.02.2016 | Domy drewniane
W epoce pięciogwiazdkowych hoteli wciąż wiele osób...
02.06.2021 | Piece, kotły
Polska znajduje się w czołówce państw Unii...
26.05.2021 | Piece, kotły
Jeszcze nie tak dawno o wyborze kotła...
11.01.2021 | Piece, kotły
Nowy kocioł na pellet 10 kW-30kW o...
22.07.2020 | Piece, kotły
Inwestycja w kocioł wodny co. zasilany ekologicznym...
18.02.2020 | Ogrodniczy sprzęt
Pizza to najpopularniejsze i najbardziej lubiane danie...
13.02.2020 | Piece, kotły
Na co zwracamy dziś uwagę wybierając kotły...
27.01.2020 | Piece, kotły
Każdego dnia jesteśmy zasypywani informacjami o tym,...
19.09.2019 | Ogrzewanie
Kotły z podajnikiem tłokowym 5 klasy czy...
19.07.2019 | Piece, kotły
Kotły wodne zasilane ekologicznymi paliwami – na...
09.05.2019 | Systemy kominowe
System kominkowy Schiedel Kingfire to rynkowa nowość,...
12.04.2019 | Piece, kotły
W Polsce coraz więcej mówi się o...
20.03.2019 | Kominki
Dlaczego warto mieć pieco kominek akumulacyjny? -...
25.01.2018 | Piece, kotły
Budynki o dużej powierzchni, jak: magazyny, hale...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. śląskie
woj. śląskie

Słowa kluczowe: grille, paleniska, donice, corten w architekturze ogrodowej, ogrodowe donice, corten w różnych odsłonach, galanteria ogrodowa
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy