Jak wyczyścić betonową kostkę brukową samodzielnie?

Betonowa kostka brukowa jest obecnie najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do aranżacji przydomowej przestrzeni. Wysoka odporność, trwałość oraz estetyka pozwala na łatwe i niezwykle ciekawe zagospodarowanie podjazdu czy ogrodu. Jednak czym wyczyścić kostkę brukową, aby mogła dobrze pełnić swoją rolę przez wiele lat? Odpowiedź jest prosta – domowym sposobem!

Odpowiedź na pytanie, w jaki sposób i czym należy czyścić kostkę brukową, jest zależna od kilku czynników. To przede wszystkim rodzaj plamy, intensywność zabrudzenia, a także rodzaj kostek lub płyt tarasowych. Niektóre modele kostek brukowych są już fabrycznie impregnowane, więc dużo łatwiej jest usunąć z nich wszelkie zanieczyszczenia. Zwykle wystarcza do tego silny strumień wody z niewielką ilością środka myjącego, przeznaczonego do konkretnych nawierzchni. Znacznie trudniej usunąć plamy z materiałów nieimpregnowanych, bo wówczas zanieczyszczenia mogą wniknąć w strukturę kostki, nierzadko pozostawiając przy tym trudne do usunięcia przebarwienia.

W takim wypadku często bez zastanowienia wynajmuje się ekipę fachowców lub sięga po specjalistyczny sprzęt. Jednak nie każdy ma ochotę wydawać duże pieniądze na odświeżenie kilkudziesięciu metrów przydomowej nawierzchni. Dlatego też razem z wieloletnim producentem elementów betonowych, firmą ZIEL-BRUK® warto poznać niezawodne domowe sposoby na czyszczenie kostki brukowej.

Fot. www.zielbruk.pl

Czym wyczyści betonową kostkę brukową czy płyty tarasowe – domowe sposoby na plamy z oleju i nie tylko!

Kostka brukowa słynie z tego, że jest dość łatwa w pielęgnacji i zwykle nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów. Należy jednak przestrzegać kilku prostych zasad, by cechujący się tak wyjątkową trwałością i ponadczasowym designem materiał aranżacyjny mógł utrzymać swój idealny wygląd przez długie lata.

Podstawowym problemem, jaki często dotyka przydomowe nawierzchnie wykonane z kostki brukowej, są wyrastające spomiędzy szczelin różnego rodzaju trawy, mchy lub inne porosty, które w dużym stopniu obniżają estetykę otoczenia. Skuteczną metodą w walce z niechcianą roślinnością jest zastosowanie specjalnych szczotek, niezwykle pomocnych przy usuwaniu mchu i porostów, a także ze szczelin między kostkami – tego typu narzędzie znajdziemy w dowolnym sklepie ogrodniczym. Prostokątna budowa szczotek umożliwia wyjątkowo szybkie i zarazem skuteczne usunięcie traw czy chwastów spomiędzy szczelin. Jeśli jednak z jakichś względów nie jest wskazane stosowanie mechanicznego sposobu usuwania porostów, to idealnym domowym sposobem czyszczenia kostki brukowej będzie tutaj roztwór wody z solą, który powinien skutecznie rozwiązać zaistniały problem. Należy pamiętać, aby po oczyszczeniu fug uzupełnić je odpowiednim materiałem. Materiał do spoinowania/fugowania powinien być drobny, płukany i bez zanieczyszczeń (bez frakcji pylastych i bez gliny).

Fot. www.zielbruk.pl

Dobrą alternatywą jest również zastosowanie specjalnych preparatów chemicznych dostępnych w wielu hurtowniach i marketach budowlanych, które doskonale sprawdzą się także do usunięcia nieestetycznych białych nalotów wapiennych. Tego rodzaju wykwity powstają w wyniku naturalnych procesów fizykochemicznych występujących w betonie, jednak zanikają w trakcie użytkowania. Warto pamiętać, że wykwity wapienne nie mają szkodliwego wpływu na właściwości użytkowe produktów i nie są uważane za istotne. W przypadku stosowania środków chemicznych do usunięcia wykwitów, należy zachować szczególną ostrożność, aby nie narazić własnego zdrowia lub nieumyślnie nie uszkodzić kostki brukowej.

Dużo większym wyzwaniem są zabrudzenia spowodowane przez olej, benzynę czy inne tłuszcze. Jednak plamy tego rodzaju z powodzeniem można usunąć za pomocą zwykłej bieżącej wody i płynu do mycia naczyń – istotne znaczenie ma w tym wypadku natychmiastowe działanie, które pozwoli zachować nieskazitelny wygląd powierzchni ozdobionej kostką brukową. Oczywiście możemy również sięgnąć po specjalne środki odplamiające jeśli są pod ręką, jednakże rozwiązanie z użyciem wody i płynu stanowi bez wątpienia najprostszy, a przy tym bardzo skuteczny domowy sposób na czyszczenie kostki brukowej z tłustych i pozornie trudnych do usunięcia plam.

Fot. www.zielbruk.pl

Domowe sposoby na czyszczenie kostki brukowej – zrób to sam!

Osobną kwestią jest czyszczenie kostki brukowej z zanieczyszczeń spowodowanych cementem, farbą, zaprawą lub klejem. Do tego rodzaju zabrudzeń często dochodzi w trakcie przeprowadzania prac remontowo-budowlanych. W jaki sposób samodzielnie poradzić sobie z tak trudnymi do usunięcia plamami? Oczywiście najlepiej jest zabezpieczyć brukowaną nawierzchnię folią lub plandeką. To dużo prostsze niż późniejsze czyszczenie obszaru po wizycie ekipy remontowej. Jeśli jednak szkody zostały już dokonane, należy niezwłocznie zareagować. Czas ma tutaj bardzo duże znaczenie, świeże plamy mogą być względnie łatwe do usunięcia na przykład przez zdrapanie – należy jednak uważać, by nie uszkodzić betonowej nawierzchni.
Co jednak zrobić w momencie, kiedy substancja już zaschła? W takiej sytuacji, aby wyczyścić kostkę brukową domowym sposobem, warto spróbować usunąć powstałe zabrudzenie z wykorzystaniem piasku i sprzężonego powietrza (piaskowanie) lub przy pomocy szlifierki ze specjalnie do tego przeznaczoną tarczą.

– Należy podkreślić fakt, że bardzo ważne jest umiejętne dbanie o nawierzchnie wykonaną z betonowej kostki brukowej szczególnie zimą, gdy podczas odśnieżania można nieumyślnie uszkodzić kostkę czy płyty tarasowe. Nie zaleca się posypywania betonowych powierzchni solą, która może nierzadko spowodować zmiany na powierzchni, tj. odpryski czy przebarwienia. Dobrą alternatywą w takim wypadku będzie posypanie nawierzchni np. grysem o ziarnistości 2/5 mm bez frakcji pylastej i glin. Co równie ważne, nie zaleca się także odśnieżania ostrymi narzędziami (łopaty, kilofy itp.), ponieważ może to spowodować nieodwracalne uszkodzenia struktury wierzchniej produktów betonowych – wyjaśnia producent, firma ZIEL-BRUK®.
Dużo lepszym rozwiązaniem jest wyczyszczenie kostki brukowej lub płyt tarasowych z zaległego śniegu przy użyciu narzędzi wyposażonych w gumową lub plastikową osłonę – warto mieć jednak na uwadze, że śnieg należy zamiatać, zanim się ubije.

Fot. www.zielbruk.pl

Systematyczna pielęgnacja polegająca na bieżącym zamiataniu nawierzchni oraz usuwaniu z niej zabrudzeń jest najważniejsza w utrzymaniu estetyki nawierzchni od dnia jej ułożenia. Natomiast impregnacja nawierzchni wykonanej z betonowej kostki brukowej stanowi bez wątpienia dodatkową ochronę i zdecydowanie ułatwi nam utrzymanie jej w czystości. Zastosowanie impregnacji pozwoli przedłużyć trwałość nawierzchni oraz skutecznie zabezpieczyć nawierzchnię z kostki przed wnikaniem w głąb różnych zanieczyszczeń i zabrudzeń.

Fot. www.zielbruk.pl

Wyżej wymienione zalecenia pielęgnacyjne spowodują, iż będziemy mogli cieszyć się piękną nawierzchnią przez długie lata.


Data publikacji: 2021-03-23

Podobne technologie i poradniki


fot. F.P.U.H. JONIEC Otoczenie domu to niezwykle...
Idealne płyty na taras Taras stanowi swoiste...
W branży architektonicznej i budowlanej także panują...
Drobnowymiarowy bruk i wielkoformatowe płyty betonowe są...
fot. Novator Linus Eco Oszczędzamy wodę, segregujemy...
Estetyka kontra funkcjonalność Wybór nawierzchni podjazdu wcale...
Opinie użytkowników są niezmienne od dawna Od...
Rozwiązanie dla zapracowanych i nie tylko Prosty...
Jak czyścić kostkę brukową i jej nie...