Jak urządzić salon w stylu minimalistycznym?

Meble w minimalistycznym salonie

Minimalizm to przede wszystkim prostota i klasyka. Nie inaczej jest jeżeli chodzi o meble. Nieskomplikowany regał, komoda o prostych kształtach stworzą harmonijną aranżację. Bardzo dobrym pomysłem jest zakup mebli w jasnych barwach z dużą ilością przeszkleń – zwiększą poczucie przestronności. Dodatkowo świetnym rozwiązaniem jest piękny drewniany stół rozkładany, który normalnie nie będzie zajmował sporo miejsca, a w razie wizyty gości, będziemy dysponować odpowiednią przestrzenią, aby zaserwować im posiłek.

Zrób porządek

Generalnie pierwszym krokiem do uzyskania minimalistycznego stylu w salonie jest pozbycie się wszystkich niepotrzebnych rzeczy, które zalegają nam w zasięgu wzroku. Co prawda można wykonać tę czynność raz a porządnie, jednak większość osób, nie jest gotowa na pozbycie się wielu rzeczy, głównie ze względu na sentyment.

Wówczas dobrą metodą jest przez kolejne 30 dni krok po korku rozstawać się z rzeczami, których nie potrzebujemy, a zajmują znaczną ilość miejsca.

Drugim sprawdzonym rozwiązaniem jest spakowanie wszystkich rzeczy tak jak do przeprowadzki i wyciąganie tylko tych, które naprawdę są potrzebne. Cały eksperyment również trwa 1 miesiąc.

Nie chodzi tutaj o radykalne zmiany, a jedynie pozbycie się nadmiaru zwykle zbędnych rzeczy, które burzą harmonię. Jeżeli naprawdę potrzebujemy tych przedmiotów – znajdźmy dla nich bezpieczne miejsce w szafach, szufladach czy komodzie.

Ozdoby w minimalistycznym salonie

To fakt, że aby żyć w zgodzie z duchem minimalizmu, trzeba pozbyć się niepotrzebnych rzeczy. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować ze wszystkich ozdób. Pokój dzienny, pozbawiony wszelkich dekoracji będzie sprawiał wrażenie opuszczonego i mało przyjaznego.

Oczywistym jest wręcz fakt, że pewne elementy muszą znaleźć się w minimalistycznym salonie. Muszą być to jednak dekoracje wysublimowane, które nie będą zakłócać prostych i klasycznych form mebli. Dobrym pomysłem są poduszki w stonowanej kolorystce, duży kosz z owocami, czy obraz w stylu nowoczesnym.

Kolorystyka minimalistycznego salonu

Tworząc aranżacje salonu w minimalistycznym stylu już na samym początku, powinniśmy pomyśleć nad kolorystyką, jaka ma w nim pasować. Wnętrza tego typu charakteryzują się zwykle kolorami bieli, czerni i szarości. Dobry wybór to również skorzystanie z barw jak pastelowy róż, brąz, beż czy seledyn.

Jeżeli chcemy nieco ubarwić wystrój, możemy skorzystać z dwóch kolorów – tworząc dwubarwne pasy, szachownicę czy po prostu stosując jeden kolor na jedną ze ścian, a kolejny na inną powierzchnię.

Pikanterii i ciekawego stylu może dodać kilka elementów w mocnych i intensywnych kolorach jak żółć, czerwień czy fiolet. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić z ilością i wielkością takich przedmiotów.

Sufit najlepiej pomalować na kolor biały, a jeżeli chodzi o podłogę – warto zastosować ciemniejsze, matowe kafelki bez wzorów czy ozdób. Doskonałym pomysłem są także deski podłogowe czy panele.

15-232 Białystok, Mickiewicza 32/22, woj. podlaskie
tel. 698 026 353,

Ogrzewanie na podczerwień – zużycie prądu a oszczędności

Ogrzewanie na podczerwień a zużycie prądu – na co zwrócić uwagę?

Ekologia, komfort, zdrowie i jakość to podstawowe atuty, które dostrzegamy w systemie ogrzewania na podczerwień. Koszty miesięczne eksploatacji i pobór prądu to z kolei pierwsze obawy, które towarzyszą nam, gdy myślimy o alternatywnych do tradycyjnych sposobów ogrzewania domu. Promienniki na podczerwień zasilane są energią elektryczną, czy mogą być zatem rozwiązaniem ekonomicznym? Tak, jeśli poznamy zasadę działania paneli, przed zakupem dokonamy precyzyjnej analizy kilku czynników, a w wyborze odpowiednich modeli promienników skorzystamy z profesjonalnego doradztwa i usługi montażu.

fot. Infrared Haus

Zasada działania a zużycie prądu – ogrzewanie na podczerwień, w przeciwieństwie do tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego, nie generuje ciepła przez podniesienie temperatury powietrza w pomieszczeniu. Komfort termiczny bez strat ciepła zapewniają bezpieczne dla człowieka fale elektromagnetyczne – tzw. długie fale podczerwieni IR-C emitowane z paneli grzewczych. Nośnikiem ciepła są więc osoby, przedmioty i obiekty, na które padają promienie podczerwieni. To zasada odzwierciedlająca działanie promieni słońca. Korzystamy z przyjemnego ciepła podczerwieni, gdy jesteśmy w polu operowania słońca, a w pomieszczeniu mamy równomierny rozkład temperatury. W kontekście ogrzewania na podczerwień i poboru prądu oznacza to, że wystarczy aktywować promienniki tylko na kilka godzin na dobę w sezonie grzewczym, a to obniża koszty miesięczne zużycia energii. Ciepło dociera do nas bowiem natychmiast. Panele rozgrzewają się szybko i równomiernie rozprowadzają ciepło. Dzięki elektronicznym sterownikom sami programujemy i kontrolujemy poziom temperatury. Czujniki termostatu włączają i wyłączają panel, utrzymując zadaną, stałą temperaturę. Dzięki temu mamy energooszczędny tryb pracy panelu grzewczego.

fot. Infrared Haus

Analiza parametrów do kalkulacji – szczegółowy koszt inwestycji i określenie czasu zwrotu środków w zestawieniu z prognozowanym zużyciem prądu warto tworzyć w asyście ekspertów. Firma INFRARED HAUS zapewnia darmową wycenę usługi na bazie uzyskanych od klienta informacji. Każdorazowo są więc to wyliczenia indywidualne, zależne od potrzeb inwestora i kilku czynników związanych ze specyfiką nieruchomości. Ilość paneli i ich moc dobieramy do kubatury i termiki domu. Możemy ogrzewać podczerwienią cały dom lub tylko jego część np. łazienkę czy salon. Oprócz wymiarów ogrzewanej powierzchni ważna jest analiza poziomu izolacji obiektu. Im szczelniejsza izolacja z wełny, pianki PUR, styropianu czy innego materiału, tym mniejsze straty ciepła, a co za tym idzie niższe zużycie prądu dla ogrzewania na podczerwień.

fot. Infrared Haus

Jakość paneli grzewczych – komfort termiczny zależy także od właściwego doboru modeli promienników. Warto wybrać urządzenia zbudowane z komponentów wysokiej jakości, by cała energia wykorzystywana była na emisję fal, bez strat ciepła. INFRARED HAUS oferuje wydajne panele obudowane stalą lakierowaną proszkowo. Źródło ciepła stanowią węglowe włókna grzewcze, a materiał izolacyjny gwarantuje wysoką izolację termiczną od ściany i skierowanie całego ciepła do pomieszczenia. Wszystkie modele posiadają wodoszczelność w klasie IP-44 i 10 lat gwarancji. Mogą być montowane na ścianie lub suficie. W zależności od wielkości ogrzewanego pomieszczenia producent oferuje 4 podstawowe modele promienników. Dopasowanie mocy modelu do powierzchni jest więc kluczowym aspektem dla poboru prądu przez ogrzewanie na podczerwień. Przy tej technologii oszczędzamy też na zakupie rur i montażu kilometrów instalacji, czy budowie dodatkowych pomieszczeń na sprzęt. Panel wystarczy podłączyć go gniazda i gotowe. Prosty montaż, niemal bezobsługowe użytkowanie i brak żmudnej konserwacji, to dodatkowe atuty systemu.

fot. Infrared Haus

Ogrzewanie na podczerwień – koszty miesięczne a normy budowlane i dotacje

Wyliczając koszty miesięczne ogrzewania na podczerwień miejmy na względzie, że w pewnym sensie nie zostajemy z nimi sami. Energooszczędność i ekologia to aktualnie nie tyle trend w budownictwie, co standard. Zobowiązani są dążyć do niego zarówno architekci, jak i deweloperzy, a także inwestorzy dokonujący modernizacji czy przebudowy budynków istniejących. Nowe Warunki Techniczne 2021 regulują normy w zakresie maksymalnego poziomu przenikania ciepła dla przegród (ściany, drzwi, okna, dach) oraz maksymalnego poboru energii rocznej przez budynek. Normy te z nawiązką realizują już budynki tworzone w standardzie domów pasywnych i energooszczędnych. Odnawialne źródła energii (OZE) coraz powszechniej wkraczają nie tylko do zasilania przemysłu, ale także budynków mieszkalnych czy biurowych. Fotowoltaika, turbiny wiatrowe, to skuteczna alternatywa dla energii pozyskanej z paliw kopalnych. Koszty miesięczne zużycia prądu w ogrzewaniu na podczerwień amortyzują także programy dotacyjne takie jak rządowa akcja „Czyste Powietrze” lub ulga termomodernizacyjna. Projekty te oferują wsparcie finansowe na wymianę starego systemu grzewczego opartego o paliwa kopalne, na nowoczesne i ekologiczne systemy elektryczne, do których zalicza się ogrzewanie na podczerwień. W uldze termomodernizacyjnej można odliczyć od podatku koszty związane z zakupem sprzętu, materiałów i usług związanych termiczną modernizacją nieruchomości. Bardzo często równolegle z dotacjami rządowymi wsparcie oferują Urzędy Miasta i Gminy. Wymiana starego źródła ogrzewania na nowe z lokalnego programu nie wyklucza uzyskania dotacji rządowych i vice versa.

fot. Infrared Haus

Nowoczesny design i zdrowe ciepło ze słońca

Ogrzewanie na podczerwień to także czyste powietrze w naszym domu w dosłownym sensie. Panele grzewcze nie wzbijają kurzu, nie wysuszają powietrza, niwelują wilgoć i rozprzestrzenianie się pleśni czy grzybów. Za te walory wdzięczni będą szczególnie alergicy. Technologia jest bezpieczna dla człowieka, gdyż promieniowanie IR-C występuję w przyrodzie naturalne. Od lat korzystamy z niego także w innych dziedzinach – w medycynie, rolnictwie, fizjoterapii. Obok zdrowia i ekologii istotną zaletą paneli grzewczych jest ich funkcjonalność jako elementów aranżacji. Standardowe białe promienniki sprawdzą się w przestrzeniach, w których zależy nam na harmonijnej, prostej lub wręcz surowej estetyce.

fot. Infrared Haus

Ale możemy również indywidualnie dobrać kolor panelu, pasującego do stylistyki czy barwy ścian danego pomieszczenia. Panele grzewcze w kolorze czarnym czy grafitowym idealnie wkomponują się w loftowy klimat domu czy mieszkania. INFRARED HAUS oferuje także panele grzewcze w formie luster lub atrakcyjnych obrazów dekoracyjnych z własnym nadrukiem. Plakat z ulubionego filmu, kojący krajobraz lub wymarzone auto mogą zdobić ścianę pokoju dziecięcego, salonu czy sypialni.

fot. Infrared Haus

Promienniki na podczerwień to nowoczesny, praktyczny i ekonomiczny system grzewczy. Jeśli w wyliczeniach kosztów miesięcznych zużycia prądu ogrzewania na podczerwień skorzystamy z pomocy profesjonalistów, możemy cieszyć się ciepłem słońca w domu przez wiele lat.

Ze szczegółową ofertą firmy INFRARED HAUS można zapoznać się na stronie www.sloncewdomu.pl

43-180 Orzesze, ul. Konarskiego 6c/1, woj. śląskie
tel. 661 868 617,

Budowa domu krok po kroku formalności 2021

Etap planowania

Budowa nie zaczyna się w momencie wbicia łopaty w ziemię. Wszystko powinno zacząć się od notatnika i solidnego rozplanowania – nie tylko budżetu. Już w tym momencie warto zaprosić do współpracy doświadczonego architekta wnętrz. Zadba on o zachowanie spójności pomiędzy koncepcją budynku, a pomysłem na wnętrza. Na wczesnym etapie stworzy komfortową przestrzeń, a to z kolei gwarantuje brak późniejszych przeróbek i oszczędności. Gdy inwestor już wie jaki dom odpowiada jego potrzebom, i na jaki może sobie pozwolić (na potrzeby tego artykułu założono, że działka już została zakupiona) pora na załatwienie formalności administracyjnych.

Budowa domu krok po kroku – formalności w 2021

Jak uzyskać pozwolenie na budowę? Pozyskanie pozwolenia na budowę wiąże się przede wszystkim z koniecznością zgromadzenia szeregu dokumentów. Są nimi:

• wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeśli taki plan obowiązuje;
• decyzja o warunkach zabudowy (jeśli dla danej działki nie było miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego);
• mapa zasadnicza i do celów projektowych;
• oświadczenie o możliwości przyłączenia przyszłego budynku do poszczególnych sieci albo warunki przyłączenia do nich;
• decyzja o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej (dotyczy tylko tych działek, które były działkami rolnymi i które były w ten sposób użytkowane);
• projekt budowlany w wymaganej liczbie egzemplarzy (zwyczajowo 4)
• opinia geotechniczna (składana jest wyłącznie w przypadku trudnych warunków gruntowych lub gdy projektant budynku zleci zbadanie gruntu);
• zezwolenie na lokalizację zjazdu z drogi publicznej, jeśli działka nie ma jeszcze takiego zjazdu;
• zgoda na odstępstwo od przepisów, jeśli jest taka potrzeba;

Uwaga! pozwolenie na budowę w ręku inwestora nie oznacza prawa do rozpoczęcia robót. W dalszym ciągu należy zawiadomić Inspektorat Nadzoru Budowlanego o zamiarze ich rozpoczęcia. Zawiadomienie to musi zawierać: pozwolenie na budowę wydane przez urząd lub ewentualnie zgłoszenie budowy; dziennik budowy oraz oświadczenie kierownika budowy i inwestora. Budowę domu muszą poprzedzić te wszystkie realizowane krok po kroku formalności. W 2021 r. każdy kto chce stać się właścicielem nowo wybudowanego domu musi pamiętać o nowych Warunkach Technicznych i konieczności wyposażenia budynku chociaż w jedno źródło OZE.

fot. Prace Budowlane i Towarzyszące Szymański

Stan zero, czyli prace ziemne

Obejmuje on wytyczenie budynku przez geodetę, wykonanie prac ziemnych wraz z fundamentami – piwnic lub w przypadku ich braku podłogi na gruncie wraz z niezbędną izolacją i gdy to konieczne odwodnieniem.

Stan surowy otwarty i zamknięty, czyli ściany idą w górę

Poza tym wykonywana jest więźba dachowa i dach wraz z rynnami, powstają stropy i schody oraz komin, jeśli budowa toczy się w technologii murowanej. Instalowana jest stolarka drzwiowa i okienna, powstaje przestrzeń domu po stworzeniu ścian działowych.

Prace nabierają tempa – stan deweloperski

Etap deweloperski obejmuje wykonanie elewacji, wraz z wykończeniem kominów, parapetów, schodów zewnętrznych, osadzeniem rur spustowych, a także montażem balustrad schodowych. Wykonuje się ocieplenie budynku – izolację termiczną i akustyczną – oraz instalacje: kanalizacyjne, wodociągowe, grzewcze, elektryczne, telefoniczne i telewizyjne, i chyba najważniejsze – przyłącza.

Prace montażowe – to już końcówka

Tynki ścian wewnętrznych muszą być już wykonane, a podłoga –zaizolowana. Zrealizowane powinny być podkłady pod posadzką i ocieplenie połaci dachu, a wylewki ułożone na podłogach. To absolutna konieczność przy budowie domu. Konieczne jest ułożenie okładzin ceramicznych (płytek), malowanie czy tapetowanie ścian, a także układanie docelowych posadzek. Kolejność prac ma znaczenie i powinna być następująca:

• układanie płytek ceramicznych na podłogach i ścianach, w miejscach mokrych np. w łazience czy kuchni;
• malowanie ścian lub tapetowanie – realizowane po wyschnięciu tynków;
• układanie posadzek – paneli, parkietu, wykładzin, po wyschnięciu wylewek;
• montaż drzwi wewnętrznych – osadzanie ościeżnic drzwi wewnętrznych;
• biały montaż – montaż wanny, prysznica, umywalek, toalety itp.

Te wszystkie prace warto powierzyć profesjonalistom. Prace Budowlane i Towarzyszące Szymański to firma istniejąca na rynku już 20 lat, biorąca udział także w dużych inwestycjach jak: Prokom Park Gdynia, Apartamenty “Neptun Park” czy budynek BGŻ Gdynia.

fot. Prace Budowlane i Towarzyszące Szymański

Przed przeprowadzką

Budowa domu krok po kroku dobiegła końca, ale inwestor ponownie musi dopełnić kilku formalności. Przede wszystkim należy zgłosić zawiadomienie o zakończeniu prac. W 2021 r. podobnie jak w latach wcześniejszych. Wniosek składacie do właściwego nadzoru budowlanego. Należy do niego dołączyć:

• dziennik budowy – kompletnie wypełniony przez kierownika budowy;
• dokumentacja odbioru przyłączy – wodnych, kanalizacyjnych, gazowych, elektrycznych itp.;
• powykonawcza inwentaryzacja geodezyjna wykonana przez osoby do tego uprawnione;
• kopie świadectwa energetycznego budynku;
• oświadczenie sporządzone przez kierownika budowy, które będzie dotyczyło zagospodarowania terenu przyległego oraz zgodności stanu wybudowanego domu z projektem budowlanym i aktualnymi przepisami prawa.

Jeśli złożone zawiadomienie o zakończeniu budowy jest kompletne, nadzór budowlany udziela tzw. milczącej zgody na zamieszkanie i jeśli w ciągu 21 dni od daty złożenia wniosku o odbiór budynku mieszkalnego nie wniesie sprzeciwu można zamieszkać na swoim. Jednak inwestor musi pamiętać również o wystąpienie z wnioskiem o nadanie numeru porządkowego, aby móc się w domu zameldować. Uwaga! Taki wniosek można złożyć również już na etapie rozpoczynania budowy. Tak czy inaczej składamy go do urzędu miasta lub gminy.

Po przejściu tych wszystkich formalności i zakończeniu współpracy ze sprawdzoną ekipą fachowców można się już tylko cieszyć nowym domem.

Więcej o firmie Prace Budowlane i Towarzyszące Szymański na:

www.szymanski-wnetrza.pl
Facebook.com – archJoannaGostkowska

80-299 Gdańsk, ul. Jednorożca 56, woj. pomorskie
tel. (58) 554 54 22, 501 791 229,

Nowe warunki techniczne WT 2021 z energooszczędnymi izolacjami URSA

WT 2021 – kogo obowiązuje i jakich parametrów dotyczy?

WT 2021 – nowe warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, to zestaw regulacji standaryzujących zasady projektowania, budowy, modernizacji oraz rozbudowy budynków. Dział X nowelizacji informuje o zmianach w zakresie norm oszczędności energii i izolacyjności cieplnej obiektów. Nowe standardy zobowiązani są wdrażać inwestorzy, którzy złożyli wniosek o pozwolenie na budowę po 31.12.2020 roku, modernizują lub rozbudowują budynki istniejące lub wznawiają realizację budowy, która została czasowo zawieszona, a opierała się o wytyczne WT2017.

Kluczowe zmiany dotyczą dwóch parametrów. EP, czyli rocznego ogólnego zapotrzebowanie na energię nieodnawialną pierwotną budynku, który obniżono z 95 kWh/m2 na 70 kWh/m2 oraz współczynnika przenikania ciepła U dla wszystkich przegród konstrukcji. Aby urządzenia grzewcze – były efektywne, należy dobrać optymalną izolację termiczną, która obniży współczynnik U. Szeroka gama produktów do izolacji termicznej URSA służy właśnie temu celowi.

Jak zmieniają się wartości dla przegród?

W nowych warunkach technicznych WT 2021 obniżono minimalne wartości współczynnika przenikania ciepła U dla obiektów ogrzewanych, przeznaczonych na pobyt stały o temperaturze ≥ 16°C. Są to zatem między innymi budynki mieszkalne, biurowe i użyteczności publicznej. Podstawowe zmiany parametrów oraz przegród, których dotyczą, ilustruje poniższa infografika.

fot. Ursa

Stopniowe zaostrzanie wymogów dotyczących niższego zużycia energii przez nowo wybudowane budynki powoduje, że część obiektów spełnia już standardy warunków technicznych WT 2021 lub mierzy wyżej, dzięki technologiom budowlanym, grubości izolacji czy doborowi materiału izolacyjnego o najniższej λ. To budynki niskoenergetyczne, gdzie U≤ 0,20 W/(m2·K), domy pasywne, gdzie U< 0,11 W/(m2·K) lub obiekty zeroenergetyczne, w których bilans energii wyprodukowanej w oparciu OZE w stosunku do zużytej jest bliski zeru. Spełnienie minimalnych norm nie powinno zatem nastręczać projektantom i inwestorom trudności, a korzyści z ich wdrożenia jest wiele. Mniejsze zapotrzebowanie na energię cieplną, oszczędność w rachunkach za ogrzewanie, wykorzystanie potencjału OZE, ochrona środowiska, ograniczenie wydobycia paliwa kopalnych, to istotne atuty.

URSA – rozwiązania izolacyjne na miarę Nowych Warunków Technicznych WT 2021

Aby spełnić standardy WT2021 i nie tracić przestrzeni użytkowej na grubszą warstwę izolacji, warto skorzystać z systemów URSA o niskich współczynnikach przewodzenia ciepła. Skuteczne w izolacji podłóg i płyt fundamentowych są między innymi lekkie płyty z polistyrenu ekstrudowanego URSA XPS (λ od 0,033 do 0,037 W/mK), szczególnie, jeśli planujemy system ogrzewania podłogowego.

Ciepłe ściany to ograniczenie 20% strat termicznych budynków. A 1/3 ciepła budynku ucieka przez dach. Rozwiązaniem termoizolacyjnym dla tych przegród są maty URSA GLASSWOOL, oparte o mineralną wełnę szklaną. Wszystkie materiały izolacyjne producenta są łatwe w montażu, wytrzymałe, ognioodporne. Zapewniają izolację akustyczną, są zabezpieczone przed rozwojem pleśni i grzybów, paroprzepuszczalne i nie obciążają konstrukcji.

fot. Ursa

URSA PL – aplikacja mobilna do skutecznej izolacji

Wsparciem dla projektantów w zakresie weryfikacji, czy dana przegroda spełnia standard nowych Warunków Technicznych WT 2021 jest autorska mobilna aplikacja URSA PL. Aplikacja daje możliwość:

• kalkulacji ilości potrzebnej izolacji do wytycznych WT 2021,
• porównania skuteczności różnych wariantów izolacji,
• przeglądu kart technicznych produktów,
• kontaktu z ekspertami URSA oraz centrami dystrybucji.

Rozszerzeniem analizy termicznej dokonywanej przez aplikację URSA PL jest kalkulator TERMO (dostępny na PC) do analizy cieplno-wilgotnościową przegród pod kątem występowania wykraplania pary wodnej.

Wełna mineralna i polistyren ekstrudowany XPS gwarancją skutecznej izolacji

Jak zaznacza Michał Dylewski, Product Manager z URSA Polska – „Prawidłowa izolacja naszych domów, zgodnie z najnowszymi przepisami, umożliwia ochronę naszej planety i minimalizuje powstawanie zanieczyszczeń. Mniejsze zapotrzebowanie na energię, to mniejsze zużycie naturalnych surowców naszej ziemi oraz mniejsza emisja dwutlenku węgla do atmosfery i środowiska w którym żyjemy. Z tego punktu widzenia, każde mniejsze czy większe ograniczenie przetwarzania surowców kopalnych w energię jest słuszne, pożądane . Nasze produkty są odpowiedzią na wyzwania nowelizacji warunków technicznych WT 2021 obowiązujących nas wszystkich.”

fot. Ursa

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie internetowej www.ursa.pl

Aplikacja URSA PL do kalkulacji izolacji termicznych do poszczególnych przegród do pobrania z App Store i Google Play.

42-520 Dąbrowa Górnicza, ul. Armii Krajowej 12, woj. śląskie
tel. +48 32 268 01 01,

Wełna owcza – izolacja, cena, właściwości

Ekologiczna ocena materiałów budowlanych jest dokonywana na podstawie takich kryteriów jak:

• rozważne wykorzystanie zasobów naturalnych,
• minimalizacja toksycznej emisji w fazie produkcji i w razie awarii,
• oszczędne zużycie energii,
• bezpieczeństwo biologiczne,
• korzystny wpływ na zdrowie człowieka,
• trwałość materiałów,
• możliwość odzysku materiałów,
• ograniczenie powstawania odpadów.

Izolacja z owczej wełny idealnie wpisuje się w te właśnie kryteria. Już na etapie produkcji 1 tona izolacji z owczej wełny pozwala zaoszczędzić 1,6 t wydzielanego CO2 w porównaniu do emisji CO2 podczas wytwarzania wełny mineralnej lub wełny szklanej o tych samych parametrach izolacyjnych.

Aby lepiej rozumieć podane wartości wystarczy wiedza o tym, że 1,6t CO2 to ilość dwutlenku węgla jaka jest emitowana przez samochód z silnikiem diesla, który przebył drogę 11000km.

A skoro o produkcji mowa…

fot. RS Produkt

Jak powstaje izolacja z wełny owczej?

Marka ISOLENA to firma rodzinna, której misja opiera się na przekonaniu, że wytwarzanie produktów z surowców ze źródeł odnawialnych jest wyzwaniem naszych czasów, a jej celem jest wytwarzanie innowacyjnych produktów wysokiej jakości, które chronią środowisko naturalne.

Na początku ma miejsce sortowanie wełny – podział na czarną, szarą i białą. Surowiec jest myty i odłuszczany. Płukanie trwa tak długo, aż wełna zostanie całkowicie pozbawiona brudu, substancji roślinnych oraz lanoliny i pozostaną jedynie surowe włókna. Włókna te zbudowane są z białka, a dokładnie z keratyny i to ona odpowiada za ich wyjątkowe właściwości.

fot. RS Produkt

Wełna owcza właściwości nie do przecenienia

To przede wszystkim doskonały izolator dysponujący wskaźnikiem lambda w zakresie od λtr 0,0339 do 0,042 W/mK. Runo musi zabezpieczać zwierzęta w każdą pogodę. Dlatego też natura uczyniła je również higroskopijnym. Włókno bardzo szybko dostosowuje się do wilgotności w pomieszczeniach i pochłania wilgoć, gdy wilgotność jest wyższa niż wilgoć kompensacyjna wełny. Jeśli powietrze osusza się wilgoć zostaje ponownie uwolniona. Białko keratynowe sprawia, że włókna stają się wodoodporne i nie są pożywką dla pleśni, a jednocześnie wchłaniają wilgoć w ilości nawet do 33% swojej wagi. Co istotne, w takiej sytuacji nadal w pełni zachowują swoje parametry izolacyjne.

To nie wszystko.

Wełna owcza to izolacja, która ma możliwość rozkładu zapachów i zanieczyszczeń powietrza. Sprawdza się przy modernizacji starych budynków, pomieszczeń obciążonych gorszym powietrzem. Wełna owcza dzięki swojej właściwości wiązania różnych środków szkodliwych, np. formaldehydu skutecznie oczyszcza powietrze i chroni ludzkie zdrowie.

fot. RS Produkt

Tym bardziej, że równie skutecznie co przed formaldehydem, chroni przed hałasem, zapewnia dyskrecję. Wełna owcza skutecznie wytłumia i pochłania dźwięki nawet przy wysokim ich natężeniu.

Bardzo wysoka temperaturę zapłonu izolacji wełnianej (500–600˚C) w związku z dużą zawartością azotu (ok. 16%) czyni z niej materiał ognioodporny w kategorii D, według najnowszej klasyfikacji zgodnej z normą EN 13501-1. Wełna jest materiałem samogasnącym, nie kapiącym oraz nie rozprzestrzeniającym płomienia Ognioodporność jest również zasługą opatentowanej przez ISOLENA technologii jonizacji plazmowej wełnianych włókien. IONIC PROTECT ® sprawia, że wełna owcza i wykonana z niej izolacja zyskują nieograniczony okres trwałości.

Zastosowanie wełny owczej jako izolacji

fot. RS Produkt

Runo owiec jako izolacja zyskuje systematycznie na popularności, jest skuteczne i znajduje zainteresowanie jako rozwiązanie izolacyjne dla jurt, budynków w konstrukcji szkieletowej; domów z bali domków mobilnych oraz kamperów. Wspomniane wyżej właściwości akustyczne sprawiają, że to godna polecenia izolacja kolumn głośnikowych, pomieszczeń dźwiękowych, studiów nagrań czy przegród dźwiękochłonnych w biurach typu open space.

Dystrybutorem oferty ISOLENA w Polsce jest firma RS Produkt. W portfolio produktowym na pewno warto zwrócić uwagę na matę z wełny owczej Optimal SD OPI 18, została ona dedykowana do zabezpieczania stropów, dachów i ścian, chociaż sprawdzi się również jako izolacja podłogi. A to ze względu na współczynnik przewodzenia ciepła λ 0,038 W/mK i ognioodporność w klasie D. To sprawdzone rozwiązanie zarówno dla budownictwa w technologii szkieletowej, jak i murowanej. Optimal Premium ma podobne zastosowanie, co poprzedniczka i jeszcze większą gęstość pozorną oraz λ 0,0339 W/mK. Zasługującym na uwagę produktem jest także wełniana izolacja z serii Klemmfilz przeznaczona do zabezpieczania instalacyjnych części ścian, ścian działowych i sufitów akustycznych. Niezastąpiona wszędzie tam, gdzie potrzebny jest komfort i wysoka izolacyjność akustyczna. Podobnie zresztą jak Filc 9mm. Przewodniość cieplna sięga tu 0,0339W/mK. ISOLENAWOLLE Block to wełna o lambda 0,040 W/mK do izolacji podłóg i stropów. Bardzo ciekawym i wychodzącym naprzeciw potrzebom inwestorów produktem jest Fugenband. Warkocz z wełny owczej pozwalający łatwo i skutecznie uszczelniać szczeliny wokół okien i drzwi oraz innych przerw konstrukcyjnych lub dylatacyjnych. Jeśli chcemy uszczelniać trudno dostępne, niewielkie przestrzenie, to sprawdzi się tu również Isolena – wełna owcza luzem.

fot. RS Produkt

Wełna owcza jakość i konkurencyjna cena

Te dwa aspekty również bardzo skutecznie pomagają podjąć decyzję o zastosowaniu izolacji z owczej wełny właśnie. Stosunek jakości do ceny jest istotny przy wyborze materiałów budowlanych. Produkty ISOLENA to innowacja poparta m.in. certyfikatami European Technical Approval, IFT ZERTIIFIZIERT, Nature Plus. Zostały również nagrodzone w konkursach Energy Globe Award.

Wybierając to rozwiązanie nie trzeba decydować pomiędzy jakością czy technologią, a środowiskiem.

Więcej szczegółów na: www.owczawelna.pl

41-707 Ruda Śląska, ul. Korfantego 15, woj. śląskie
tel. 796 080 086,

Przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem, czy warto?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków – przepisy

Głównym aktem normatywnym regulującym powyższe zagadnienia jest Rozporządzanie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690). Część wymaganych odległości określa również ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (Dz.U. 2017 poz. 1566) oraz kilka innych branżowych rozporządzeń.

Minimalna odległość studni wody pitnej od elementów przydomowej oczyszczalni ścieków to 15 metrów od korpusu zbiornika i 30 metrów od najbliższego przewodu rozsączającego.

Odległość od okien i drzwi budynków w zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej lub rekreacji indywidualnej powinna wynieść minimum 5 m, a w przypadku zbiorników na nieczystości ciekłe o pojemności większej niż 10 m3, lecz mniejszych niż 50 m3 odległość ta wynosi już 30 metrów.

Odległości od granicy sąsiedniej działki, drogi, ulicy lub ciągu pieszego w zależności od pojemności zbiornika powinna wynieść od 2 do 10 m.

Jeśli dobowa przepustowość takiej oczyszczalni ścieków nie przekracza 7,5 m3/d, nie trzeba występować o specjalne pozwolenie na budowę. Potrzebne jest jednak zgłoszenie eksploatacji oczyszczalni. Prawo wodne, wymaga tego dla wszystkich urządzeń, które mogą mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne. Takie zgłoszenie musi być złożone we właściwym dla danego terenu Wydziale Ochrony Środowiska, najpóźniej 30 dni przed rozpoczęciem eksploatacji.

fot. EKO-BIO Oczyszczalnie

Jak wybrać przydomową oczyszczalnię ścieków?

Na rynku dostępnych jest kilka sprawdzonych technologii funkcjonowania oczyszczalni. Wybór tej konkretnej będzie zależał głównie od wielkości gospodarstwa domowego, wielkości działki – chodzi tu o odległości z przytaczanych wyżej przepisów – oraz panujących na niej warunków gruntowych.

Montaż przydomowej oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym od EKO-BIO to także bezobsługowość i w przypadku 3 komorowej oczyszczalni ekologicznej – brak konieczności zużywania prądu. Oczyszczalnia EKO-ODR przeznaczona jest dla mieszkańców małych miejscowości poniżej 1000 osób i do pełnej skuteczności wymaga bardzo chłonnego gruntu. Ma tylko odprowadzenie drenażowe i nie umożliwia odzyskiwania wody. To prosty i skuteczny mechanizm. A dla inwestorów, którzy chcą sięgnąć po bardziej wszechstronne rozwiązania, firma EKO-BIO stworzyła 5 komorową oczyszczalnię biologiczną.

Oczyszczalnia ta umożliwia magazynowanie powstałej wody do powtórnego wykorzystania. Co więcej jej montaż jest możliwy także w trudnych warunkach gruntowych. Drenaż jest możliwy nawet w warunkach znikomej przepuszczalności. Należy pamiętać jedynie o jego wyniesieniu ponad poziom gruntu i umiejscowieniu w tzw. nasypie drenażowym.

Do prawidłowego działania obu typów oczyszczalni potrzeba niewiele. Jedynie czyszczenie osadnika raz na 9 miesięcy w przypadku oczyszczalni biologicznej oraz osadnika i filtra raz na 12miesięcy w przypadku oczyszczalni ekologicznej. . Wszystko dzięki działaniu bakterii, które trzeba uzupełniać co 2 tygodnie. Jak? Wystarczy wrzucić specjalną tabletkę do muszli klozetowej.

fot. EKO-BIO Oczyszczalnie

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Podstawą działania są dwa etapy oczyszczania. We wszystkich rodzajach przydomowych oczyszczalni najpierw następuje etap beztlenowego, a potem etap tlenowego oczyszczania ścieków. To jak szczegółowo przebiega cały proces zależy już od rodzaju oczyszczalni.

Biologiczne oczyszczanie ścieków dzieli się na 5 głównych etapów:

pierwsze dwa etapy to oczyszczanie beztlenowe. Tutaj oddzielane są np. tłuszcze, włosy. Kolejnym etapem jest oczyszczanie tlenowe. W tej komorze znajduje się dyfuzor napowietrzający ściek, dzięki któremu bakterie tlenowe rozmnażają się na specjalnych kształtach i rozkładają nieczystości. Ostatnie dwa etapy to tzw. doczyszczanie ścieku. Czwarta i piąta komora jest odpowiedzialna za klarowanie. Na tym etapie następuje sedymentacja ścieku. Nieoczyszczone cząsteczki opadają na dno, skąd są przetransportowywane za pomocą pompy mamutowej do drugiej komory oczyszczalni i proces ich oczyszczania się powtarza. Wyklarowany ściek zostaje już przetransportowany do rozsączenia w gruncie lub zbiornika retencyjnego w celu jego wykorzystania np. do podlewania ogrodu.

W oczyszczalni ekologicznej od EKO-BIO oczyszczanie beztlenowe zachodzi w zbiorniku, a tlenowe już w drenażu. Z tego rodzaju urządzenia nie jesteśmy już w stanie odzyskiwać i wtórnie wykorzystywać oczyszczonej wody.

fot. EKO-BIO Oczyszczalnie

Korzyści płynące z montażu przydomowej oczyszczalni ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest rozwiązaniem ekologicznym i tanim w użytkowaniu. Tak jak już wyżej wspomniano oczyszczalnia biologiczna może być montowana nawet w przypadku trudnych warunków gruntowych, na przykład pod ciągami komunikacyjnymi. Można ją również bezproblemowo rozbudowywać lub przenosić. Woda odzyskiwana z jej udziałem, ma znaczenie nie tylko podczas suszy. Bogata w azotany i fosforany woda pozyskana z procesu oczyszczania ścieków działa na rośliny jak nawóz.

Montaż przydomowej oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym cena

Koszt inwestycyjny najprostszych oczyszczalni jest niewiele wyższy od kosztu zbudowania typowego szczelnego szamba. Można go jeszcze zmniejszyć, ubiegając się o dotację ze środków gminnych.

Koszt montażu oczyszczalni ścieków z drenażem, zakup urządzeń to, tak samo jak w przypadku szamba kilka tysięcy złotych. Ostateczny budżet zawsze będzie zależał od warunków gruntowych na konkretnej działce. Oczyszczanie tradycyjnego szamba to wydatek 250 a czasami 500 złotych na miesiąc, podczas gdy eksploatacja przydomowej oczyszczalni to zaledwie od 200 do 400 złotych rocznie. Te liczby potrafią przekonywać.

Więcej na www.oczyszczalnia.net

95-006 Bukowiec k/Łodzi, ul. Przylesie 7, woj. łódzkie
tel. 506 226 116, +48 510 209 465,

Klej żelowy do płytek

Trwałość w cenie – klej żelowy do płytek TECH-LINE

Linia TECH-LINE obejmuje cztery rodzaje klejów żelowych do płytek: G-PLUSS, G-FLEX+, PRO G-FLEX+, PRO G-FLEX+ Biały oraz preparat do wzmacniania podłoży NANO GRUNT+.

Receptury klejów bazują na żelu krzemionkowym, który ma doskonałe właściwości reologiczne. To właśnie on pozwala uzyskać charakterystyczną konsystencję, która odpowiada nie tylko za łatwość aplikacji i całkowitą przyczepność okładzin o różnej nasiąkliwości do podłoża, niezależnie od jego chłonności. Żel krzemionkowy daje też możliwość pełnego kontrolowania wody w procesie wiązania kleju z podłożem, ponieważ żelowe cząsteczki zatrzymują część wody zarobowej, która gwarantuje pełne uwodnienie cementu.

Innowacyjna formuła klejów żelowych do płytek pozwala na zastosowanie ich w zakresie 2-15 mm grubości warstwy, dzięki czemu przy pomocy jednego produktu można przeprowadzać niewielkie prace szpachlowania wyrównującego, jak również wykonywać cienkowarstwową aplikację okładziny do podłoża.

Klej żelowy do płytek G-PLUSS

Linię produktów TECH-LINE otwiera mrozo- i wodoodporny klej żelowy do płytek G-PLUSS w klasie C1TE. Dzięki wzbogaceniu go o specjalną mieszankę oraz włókna, w trakcie wiązania kleju powstaje mikrozbrojenie, pełniące rolę dodatkowego wzmocnienia.

Klej G-PLUSS może być zastosowany do klejenia płytek ceramicznych, gresu porcelanowego, laminowanego, mozaiki ceramicznej, płytek kamiennych oraz spieków kwarcowych, przy czym szczególnie polecany jest do płytek średniego i małego formatu. Nowatorska receptura kleju sprawia, że świetnie sprawdzi się on wewnątrz i na zewnątrz, w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci, wody czy niskich temperatur; bez przeszkód można go też stosować na ogrzewanie podłogowe lub ścienne. Dzięki jego plastycznej konsystencji, która ogranicza spływanie, a także wydłużonemu czasowi pracy. Aplikacja jest prosta i komfortowa.

Klej żelowy do płytek G-FLEX+

Do inwestorów, którzy poszukują żelowego kleju do płytek o podwyższonych parametrach w klasie C2TE kierowany jest wysokoelastyczny klej G-FLEX+, który można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Przeznaczony jest do płytek małego, średniego i dużego formatu (zarówno na podłogi, ściany, jak i do montażu okładzin od góry, z wyeliminowaniem konieczności dodatkowego wsparcia płytki). Ryzyko osunięcia się wieloformatowych płytek uzależnione jest od ciężaru właściwego płytki.

Ten żelowy klej do płytek znajduje zastosowanie w przypadku montażu płytek ceramicznych, terakoty, gresu porcelanowego i laminowanego, mozaiki ceramicznej, płytek betonowych, płytek elewacyjnych klinkierowych oraz spieków kwarcowych. Równie szeroki jest zakres podłoży, do których będą klejone płytki – mogą to być również tak „trudne” powierzchnie, jak płyty OSB grunt szczepny czy aplikacja płytki na płytkę.

Świetne parametry, mrozoodporność, domieszka włókien i pełny rozpływ kleju – a co za tym idzie – brak pustek powietrznych pod płytką sprawia, że klej ten można stosować pod ogrzewanie podłogowe, na schody, tarasy, balkony, a także w miejscach poddawanych intensywnej eksploatacji, jak np. obiekty użyteczności publicznej.

fot. Sicher Bautechnik

Klej żelowy do płytek PRO G-FLEX+

Duże natężenie ruchu i znaczne naprężenia (odkształcenia) poprzeczne – to cechy szczególne obiektów takich jak baseny i strefy SPA, centra handlowe, pralnie, obiekty sakralne, placówki oświatowe i służby zdrowia. Z myślą o takich zastosowaniach firma Sicher Bautechnik opracowała innowacyjną formułę kleju żelowego do płytek PRO G-FLEX+ klasie C2TE S1.

Jest to odkształcalny i wysokoeleastyczny klej, który można stosować wewnątrz i na zewnątrz. Doskonale sprawdzi się do klejenia płytek w miejscach narażonych na cykle zamrażania i rozmarzania, a więc na tarasach czy balkonach, co zawdzięcza wysokiej odporności na wysokie i niskie temperatury, opady i inne czynniki atmosferyczne. Ponadto, dzięki dodatkowi żywic i żelu krzemionkowego, doskonale sprawdzi się też w miejscach narażonych na działanie wody i wilgoci – w basenach, saunach, obiektach SPA, pralniach, a także w łazienkach (również z ogrzewaniem podłogowym). Zwiększone parametry odpowiadające za elastyczność i odkształcalność oraz dodatek włókien sprawia, że klej tworzy niezawodną formułę, która sprosta nawet bardzo intensywnej eksploatacji.

Żelowy klej do płytek PRO G-FLEX+ ma doskonałą przyczepność niezależnie od stopnia chłonności powierzchni. Z powodzeniem można go stosować w przypadku wymagających i krytycznych podłoży, również do okładzin wielkoformatowych (jak płytki ceramiczne, terakota, gres porcelanowy, elewacyjne płytki klinkierowe, spieki kwarcowe).

Łatwa aplikacja kleju gwarantuje całkowite pokrycie płytki i pełny rozpływ, co usprawnia montaż na powierzchniach ściennych i podłogowych.

Klej żelowy do płytek PRO G-FLEX+ Biały

Do grupy klejów żelowych dołączył ten klej również w klasie C2TE S1 w kolorze białym. Parametry oraz miejsca zastosowania niemalże takie same przy czym wizualny kolor kleju białego cieszy oko. Odpowiedni do aplikacji płytek z kamienia naturalnego, marmuru, płytek szklanych i paneli gipsowych.

Grunt na bazie wody NANO GRUNT +

Uzupełnieniem linii klejów żelowych do płytek z rodziny TECH-LINE jest NANO GRUNT+, który ułatwia nanoszenie klejów, szpachlówek i jastrychów. Jest to wodoodporny i mrozoodporny, nanocząsteczkowy grunt na bazie wodnej dyspersji żywic syntetycznych, który wzmacnia powierzchniowo podłoże, zmniejszając jego nasiąkliwość. Preparat głęboko penetruje podłoże (do 5 mm) i wyrównuje jego chłonność, dzięki czemu zapewnia doskonałą przyczepność kolejnym warstwom. Można go stosować wewnątrz i na zewnątrz na nasiąkliwe i chłonne podłoża: tynki tradycyjne, tynki gipsowe, podłoża cementowe, beton komórkowy, płyty kartonowo-gipsowe oraz w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym.

Oprócz wzmocnienia podłoża, atutem stosowania gruntu przed aplikacją farby, zaprawy tynkarskiej czy kleju żelowego do płytek jest też cena realizacji inwestycji, bo dzięki poprawie przyczepności i zmniejszeniu chłonności powierzchni, redukuje się też zużycie aplikowanych produktów.

fot. Sicher Bautechnik

Zastosowanie klejów żelowych do płytek

Starannie opracowana formuła klejów żelowych do płytek oraz gruntu z linii TECH-LINE sprawia, że szczególnie dobrze sprawdzą się one podczas pracy na trudnych podłożach. Z kolei możliwość dozowania ilości potrzebnej wody w zależności od potrzeb w połączeniu z cząsteczkami żelowymi gwarantuje pełny rozpływ kleju. Dzięki temu kleje te są szczególnie rekomendowane do montażu wielkoformatowych płytek na zewnątrz, zapewniając trwałe mocowanie i doskonałą przyczepność.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.sicher-bautechnik.com

97-200 Tomaszów Mazowiecki, ul. Milenijna 12/14, woj. łódzkie
tel. 42 237 19 00,

Jaka pompa ciepła powietrzna do domu sprawdzi się najlepiej?

Czyste i darmowe ciepło

Paliwa kopalne mają coraz mniejszy udział w rynku energetycznym nie tylko dlatego, że ich zasoby gwałtownie się kurczą. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest ich szkodliwość dla klimatu, co sprawia, że coraz więcej osób, które czują się współodpowiedzialne za stan planety, decyduje się przejść na odnawialne i czyste źródła energii – słońce, wiatr, wodę, powietrze.

Takie rozwiązanie ma też jeszcze jedną zaletę. Decydując się na wybór powietrznej pompy ciepła do domu możemy radykalnie obniżyć koszty utrzymania, nie płacąc za ogrzewanie czy ciepłą wodę. Jak to działa?

Otóż do pompy ciepła, zamontowanej wewnątrz lub na zewnątrz budynku dostarczane jest za pomocą izolowanego akustycznie wentylatora zewnętrzne powietrze. W wymienniku ciepła zachodzi najważniejszy dla użytkownika pomp proces: energia z powietrza zostaje przekształcona w ciepło, które można wykorzystać do ogrzania budynku czy przygotowania ciepłej wody. Takie rozwiązanie działa nawet w bardzo niskich temperaturach, nie należy się więc obawiać, że zimą, gdy zapotrzebowanie na energię cieplną jest największe, będziemy zmuszeni do dogrzewania budynku.

fot. Stiebel Eltron | Pompa ciepła HPA-O Premium, wykorzystująca technologię inwerterową

Jaka pompa ciepła powietrzna do domu?

Kompresory konwencjonalnych pomp ciepła działają według zasady, którą streścić można w dwóch słowach: „on” i „off”. Oznacza to brak elastyczności i możliwości dostosowania pomp do aktualnych warunków. Stosowana przez Stiebel Eltron technologia inwerterowa pozwala zawsze dostarczyć taką moc, jaka jest aktualnie potrzebna, co jest rozwiązaniem wysoce energooszczędnym. Wybierając powietrzną pompę ciepła do domu warto więc stawiać na rozwiązania z technologią inwerterową, która pozwala uzyskać największą wydajność, jak i niski poziom dźwięku.

Taką technologię wykorzystują modele z serii HPA-O Premium Stiebel Eltron, co umożliwia płynne dostosowanie mocy grzewczej do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Tego typu pompę ustawia się na zewnątrz budynków, przez co sprawdzi się zarówno w nowych obiektach, jak również w starszych, gdzie nie przewidziano specjalnego miejsca na instalację np. w kotłowni. Niski poziom hałasu oraz specjalna izolacja wentylatora sprawia, że pracuje on cicho i nie będzie przeszkadzał ani domownikom, ani sąsiadom.

Dzięki wysokim temperaturom zasilania (do +65°C), pompę można stosować w instalacjach z klasycznymi grzejnikami. Oprócz ogrzewania, pompy powietrzne HPA-O Premium przygotują też c.w.u., a także schłodzą budynek w upalne, letnie dni (model C).

Doskonałym wyborem w nowych domach będzie też powietrzna pompa ciepła z typoszeregu HPA-O Plus, którą – dzięki zwartej konstrukcji i niewielkim gabarytom – można zawiesić na konsoli ściennej lub ustawić na podłożu na zewnątrz budynku. Również to urządzenie jest bardzo wszechstronne, bo służy do ogrzewania budynku, podgrzewania wody oraz do chłodzenia latem. Zastosowany przez producenta inteligentny system połączenia sprawia, że z powodzeniem będzie współpracować z innymi źródłami ciepła, np. z instalacją solarną.

fot. Stiebel Eltron | Pompa ciepła HPA-O 8 CS Plus (po lewej) i HPA-O 13 Premium

WPL E to z kolei powietrzna pompa ciepła do domu oraz niemal każdego rodzaju budynku. Z uwagi na świetną wydajność (nawet przy -20°C pompa osiąga wydajność +60°C), model ten jest szczególnie polecany do budynków modernizowanych. Pompę można montować wewnątrz i na zewnątrz również w układach kaskadowych, a poprzez połączenie kilku pomp, z powodzeniem sprostają one potrzebom większych budynków mieszkalnych czy niewielkich obiektów handlowych. Powietrzne pompy ciepła WPL E montuje się wewnątrz lub na zewnątrz, a dodatkową zaletą są oszczędności kosztów dzięki efektywnemu odszranianiu.

fot. Stiebel Eltron | Pompa ciepła WPL E

Tam, gdzie oprócz funkcji grzania i przygotowywania c.w.u. wymagana jest też funkcja chłodzenia, doskonale sprawdzą się pompy ciepła powietrze/woda WPL cool, w których możliwe jest odwrócenie obiegu z trybu ogrzewania w tryb chłodzenia. Taka pompa ciepła powietrzna będzie dobra do domu modernizowanego, jak również do nowo budowanego, a elastyczność montażu jest zagwarantowana dzięki możliwości instalacji wewnątrz i na zewnątrz.

Firma Stiebel Eltron przygotowała również propozycję dla budownictwa wielorodzinnego i komercyjnego (zwłaszcza modernizowanego). Pompy WPL 47|57 mogą współpracować z innymi źródłami ciepła w systemie biwalentnym, można je też łączyć w układzie kaskadowym, co pozwala optymalnie dopasować system do danego budynku.

fot. Stiebel Eltron

Ogrzane słońcem powietrze jest zawsze dostępne, nawet zimą. Zaawansowane technologicznie powietrzne pompy ciepła do domu, jakie oferuje Stiebel Eltron, nawet przy minusowych temperaturach mogą pobierać z powietrza ilość energii wystarczającą do tego, aby efektywnie działać w trybie ogrzewania.

Są jeszcze inne powody przemawiające za wyborem pompy ciepła powietrznej do domu (nowego czy modernizowanego). Tego typu urządzenia nie wymagają przeprowadzania robót ziemnych i odwiertów, które są zarówno inwazyjne, jak i podrażają całościowy koszt inwestycji. Ponadto wiele modeli przeznaczonych dla użytkowników prywatnych ma bardzo kompaktowe rozmiary, co umożliwia montaż nawet na bardzo ograniczonej przestrzeni. Z tego powodu przejście na ekologiczne, czyste i niewyczerpywalne źródło energii grzewczej jest w zasięgu właściciela każdej nieruchomości – nawet tej starszego typu, w której przeprowadzana jest modernizacja.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.stiebel-eltron.pl

02-234 Warszawa, ul. Działkowa 2, woj. mazowieckie
tel. 22 609 20 30,

Fotowoltaika dla firm. Dotacje w 2021 roku

Wsparcie dla firm

Firma Modern Energy Pro posiada wieloletnie doświadczenie w branży energii odnawialnej, specjalizuje się m. in. w usługach w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych oraz pośrednictwie w uzyskaniu kredytu ratalnego na zakup instalacji. Polecanym i coraz częściej stosowanym rozwiązaniem, które może ułatwić przedsiębiorcom decyzję o wprowadzeniu swojej firmy na nowy, energooszczędny poziom jest leasing paneli fotowoltaicznych. To bardzo atrakcyjny pomysł, szczególnie dla tych klientów, którzy pragną od razu korzystać z dobrodziejstwa niższych rachunków za prąd, nie angażując przy tym znacznych początkowych środków własnych. Z tej formy dotacji fotowoltaicznej dla firm w 2021 roku skorzystać mogą średnie, małe i mikro przedsiębiorstwa, w tym także rolnicze, gdzie wartość instalacji nie przekracza 50 KWp. Przedsiębiorcy mają do wyboru, po pierwsze, leasing operacyjny, gdzie zakup instalacji realizowany jest przez leasingodawcę, po drugie – leasing finansowy, w którym inwestor jest właścicielem instalacji lub w końcu po trzecie – pożyczkę leasingową na zakup paneli PV. Wydaje się, że bieżący rok to odpowiedni moment, by skorzystać z któregoś z wymienionych sposobów: oszczędności na zakupie energii elektrycznej mogą być w zasadzie od samego początku wyższe niż same raty leasingu. Wynika to przede wszystkim ze wzrostu cen prądu i jednocześnie spadku kosztów instalacji paneli fotowoltaicznych. Obecnie większość dużych instytucji finansowych w Polsce ma w swojej ofercie leasing na panele PV: taką możliwość dają m. in. PKO, Santander, Alior, Millennium, mBank. Przy odpowiednim zaś doborze parametrów i zaprojektowaniu instalacji ma ona szansę niemal natychmiastowo pracować sama na siebie, bez wsparcia dodatkowych środków czy dotacji z zewnątrz. Firma Modern Energy Pro i jej konsultanci służą wsparciem w projektowaniu, wykonawstwie i pośrednictwie w uzyskaniu dotacji dla firm na fotowoltaikę w 2021 roku, jak również na przyszłość. Czy to w postaci kredytu ratalnego, czy którejś z formy leasingu – dzięki doświadczeniu doradców możliwe stanie się skoordynowanie całego procesu wdrażania sposobu pozyskiwania energii słonecznej.

fot. Modern Energy Pro

Fotowoltaika dla firm – dotacje w 2021 z programów rządowych i regionalnych

W roku ubiegłym zakończyło się kilka państwowych programów wsparciowych dla firm, co nie znaczy, że przedsiębiorcy zostali pozostawieni w tej kwestii sami sobie. W obecnym roku podmioty gospodarcze mogą na przykład liczyć na dofinansowanie z programu Energia Plus, kierowanego do przedsiębiorców w rozumieniu ustawy z 6.03.2018 r. Wnioski można składać do 17.12.2021 r., warto jednak nie odkładać tego na ostatnią chwilę, gdyż przeznaczona na to pula środków może wyczerpać się wcześniej. W przypadku inwestycji w panele fotowoltaiczne dofinansowanie dla przedsiębiorców będzie mogło przyjąć formę pożyczki albo dotacji. W pierwszej opcji możliwe jest pokrycie do 85% kosztów, na preferowanych warunkach, z możliwym częściowym umorzeniem. Dotacje – bezzwrotna forma wsparcia – pokrywa z kolei do 50% kosztów poniesionych na inwestycję w technologii ORC. Kolejnym sposobem pozyskania dotacji na fotowoltaikę dla firm w 2021 jest też gwarancja Biznesmax, udzielana przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Jest to bezpłatna promesa kredytu, z której można skorzystać przy pożyczkach przeznaczonych m.in. na inwestycje o proekologicznym charakterze. Oprócz programów ogólnopolskich warto też sprawdzić możliwości dofinansowania fotowoltaiki w ramach projektów realizowanych przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W zależności od województwa dostępne są one w różnych formach: pożyczek preferencyjnych i/lub z możliwością umorzenia, dopłat do kredytów czy do oprocentowania kredytów bankowych. W większości regionów prowadzony jest stały nabór na dofinansowanie działań związanych z ochroną powietrza, w tym także na instalację paneli słonecznych.

fot. Modern Energy Pro

Zielona energia – opłacalne rozwiązanie także dla przedsiębiorców

Fotowoltaika oprócz niewątpliwych zalet dla środowiska naturalnego jest także korzystnym ekonomicznie rozwiązaniem, szczególnie w dobie wzrostu opłat za prąd. Pozwala firmom w dużym stopniu uniezależnić się od podwyżek cen energii i tym samym z wyprzedzeniem planować swój budżet. Wyniki ekonomiczne wskazują, że w zależności od rozmiaru instalacji, rachunki za prąd mogą ulec obniżeniu nawet o 90%. To również dobry sposób na ulokowanie wolnego kapitału i połączenie go z zyskiem wizerunkowym. Coraz więcej firm, szczególnie z branży meblarskiej (ale nie tylko) chcąc otrzymać intratne zlecenia, wykazać się musi proekologiczną filozofią i jak najmniejszym negatywnym wpływem na środowisko. Dlatego starania o dofinansowanie czy dotację fotowoltaiki dla firm w 2021 roku jest okazuje się być krokiem w stronę budowania stabilności ekonomicznej oraz prestiżu przedsiębiorstwa. Przyszłość w zakresie potencjalnych dalszych dotacji do instalacji ogniw fotowoltaicznych także rysuje się bardzo pozytywnie, głównie z powodu przewidywanych środków pochodzących z Unii Europejskiej – około 30% planowanego budżetu UE wykorzystane ma być na ochronę klimatu. Środki te trafią także do Polski, choć na ich transfer trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. We wszystkich tych staraniach warto sięgnąć do sprawdzonych doradców i wykonawców, bowiem tylko odpowiednio obliczona, zaprojektowana i wykonana instalacja paneli zapewni wymaganą korzyść finansową. Nie bez znaczenia jest też wyręczenie przedsiębiorców w formalnościach i koordynacja całego procesu – co zapewniają doradcy Modern Energy Pro.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę www: www.modernenergy.pro

43-430 Skoczów, ul. Budowlanych 6, woj. śląskie
tel. 519 894 652,

Pompy ciepła Mitsubishi – opinie, cena, korzyści

Pompy ciepła Mitsubishi – opinie ekspertów

W jaki sposób działa pompa ciepła typu powietrze-woda? Istota funkcjonowania urządzenia polega na zamianie rozproszonej energii cieplnej, pobieranej ze środowiska naturalnego, w energię użyteczną, służącą do ogrzewania domu i wody użytkowej. Ilość pozyskanej w ten sposób darmowej energii wynosi 75%! Pozostałe 25% to cena, jaką płaci się za pracę sprężarki, która wymaga zasilania energią elektryczną. Przy podłączeniu pomp do istniejących paneli fotowoltaicznych – koszt ten spada niemal do zera.

Według profesjonalnych opinii pompy ciepła Mitsubishi Heavy Industries są jednymi z najlepszych urządzeń w swojej klasie: szeroki zakres temperatur pracy – gwarancja pełnej wydajności grzania i chłodzenia, optymalna temperatura wody użytkowej 650C, osiągana w okresach szczytowych dzięki wbudowanej w pompę grzałce; to również zdalny dostęp przez internet i możliwość weryfikacji parametrów pracy pompy i systemu grzewczego. To także niezwykle cicha praca (35dB – tyle, co tykający zegar!), co w swoich recenzjach i opiniach doceniają użytkownicy.

Wysoka jakość i niezawodność komponentów to cecha wysokiej jakości urządzeń klimatyzacyjnych, z których słynie producent, jak i pomp ciepła Mitsubishi, które obecnie podbijają rynek. „Co do jakości MHI nie muszę specjalnie przekonywać, instalatorzy wiedzą, że to bardzo dobra marka”; „Podstawową zaletą urządzeń MHI jest ich niezawodność i rzadkie występowanie usterek”; „Solidne wsparcie inżynierów działu wsparcia technicznego” – to tylko niektóre z opinii, formułowanych przez pracujących z tymi urządzeniami instalatorów, handlowców czy inżynierów.

Pompę ciepła Mitsubishi można zainstalować nie tylko w nowo budowanym domu, ale też przy modernizacji źródła ciepła w istniejącej już instalacji centralnego ogrzewania. Może zastąpić stary kocioł i bez problemu współpracuje z grzejnikami starego typu. W taki sposób pompy typu powietrze-woda znakomicie wpisują się w nowe, wprowadzone przez ustawodawcę standardy WT2021 i realnie poprawiają energooszczędność oraz ochronę środowiska w już funkcjonujących instalacjach.

fot. Elektronika SA

Pompy ciepła serii Hydrolution – najlepszy wybór dla domu

Pompa ciepła Mitsubishi wykorzystuje, jak wspomniano, ogromne ilości energii cieplnej, skumulowanej w gruncie, wodzie i powietrzu. Dzięki temu możliwe jest zaprojektowanie nowoczesnego systemu ogrzewania, chłodzenia i wytwarzania ciepłej wody użytkowej, przez co znacząco spada cena utrzymania gospodarstwa domowego. Dzięki temu pompy powietrze-woda cieszą się świetną opinią i są coraz częściej wybierane przez inwestorów. Elastyczne rozwiązania technologiczne sprawiają, że działanie pomp ciepła Mitsubishi dopasować można do potrzeb każdego domu i wymogów każdego użytkownika. Pompy ciepła Hydrolution dostępne są w dwóch wariantach: serii ALL-IN-ONE i serii FLEXIBLE (Split).

W pierwszym rozwiązaniu wszystkie podzespoły konieczne do zamontowania w kotłowni zostały zintegrowane w jednym urządzeniu o wielkości lodówki. Dzięki temu montaż instalacji jest bardzo prosty.

Rozwiązanie typu FLEXIBLE (Split) umożliwia z kolei elastyczny dobór komponentów i indywidualne dopasowanie do potrzeb poszczególnych użytkowników. Seria ta oferuje większy zakres dostępnych mocy oraz czynników chłodniczych. Warto w tym miejscu zwrócić szczególną uwagę na, stosowany w wybranych pompach, ekologiczny czynnik chłodniczy R32: „Ma on o prawie 70% niższy Współczynnik Globalnego Ocieplenia (tzw. GWP) niż stosowane do tej pory czynniki” – zwraca uwagę Robert Gozdalik, Product Manager firmy Mitsubishi – „oznacza to jego zdecydowanie mniejszy wpływ na środowisko naturalne, jest także bardziej efektywny energetycznie i potrzeba go o około 13% mniej niż innych czynników” – podkreśla rozmówca.

fot. Elektronika SA | Pompy ciepła Hydrolution serii ALL-IN-ONE (po lewej) i serii FLEXIBLE (Split).

Pompa ciepła Mitsubishi – cena, koszty, opłacalność

Wybór pomp typu powietrze-woda okazać się może – w kontekście nowych uregulowań – po prostu koniecznością, ale koniecznością opłacalną. Opinie o pompach ciepła Mitsubishi nie pozostawiają wątpliwości: to rozwiązanie korzystne cenowo. Po pierwsze, jak wspomniano, trzy czwarte pozyskiwanej energii jest darmowe, a cena pozostałej jednej czwartej (czyli pracy sprężarki) również może być znacząco ograniczona poprzez zintegrowanie z panelami fotowoltaicznymi, coraz częściej stosowanymi w budownictwie mieszkaniowym (i nie tylko). W taki sposób poniesione koszty i cena pompy ciepła Mitsubishi stają się de facto inwestycją w przyszłość, a fotowoltaika i nowoczesny system grzewczy napędzają się nawzajem w osiągnięciu jak najwyższego pułapu energooszczędności.

Po drugie, szczególnie istotny wydaje się tu być tak zwany wskaźnik COP, czyli współczynnik wydajności. Wyraża on stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości energii elektrycznej zużytej przez pompę. Im COP jest wyższy, tym lepiej. To bardzo ważny parametr wpływający na ogólną cenę i koszt inwestycji. W prezentowanych tu urządzeniach kształtuje się on na bardzo korzystnym poziomie od 4,09 do 5,42. To jedne z najwyższych wskaźników w branży i zdecydowanie warto wziąć to pod uwagę.

Po trzecie, istnieje możliwość dofinansowania zakupu urządzenia w ramach rządowego programu Czyste Powietrze. Do tego dofinansowania jak najbardziej kwalifikują się również pompy ciepła Mitsubishi. Cena urządzenia może więc ulec tu kolejnej optymalizacji. Wysokość dofinansowania zależna jest od zakresu przeprowadzonej modernizacji oraz zastosowania m.in. paneli fotowoltaicznych. Poziom zwrotu kosztów przy pompach typu powietrze-woda może wynieść od 30 do 45%.

„Pompy ciepła to niewątpliwie ekologiczny wymóg naszych czasów” – podkreśla Robert Gozdalik – „to nie jest indywidualna opinia, to po prostu fakt, zwłaszcza w dobie rosnącej popularności tzw. domów zeroenergetycznych i ogólnie – silnego trendu do efektywnego oszczędzania energii oraz redukcji emisji dwutlenku węgla. Cena pompy ciepła Mitsubishi to cena – tak naprawdę – komfortu i jakości powietrza dla nas wszystkich”.

Pompy ciepła Mitsubishi można nabyć za pośrednictwem firmy Elektronika S.A., która jest jedną z największych w kraju hurtowni urządzeń i akcesoriów stosowanych w chłodnictwie i klimatyzacji: www.elektronika-sa.com.pl

81-036 Gdynia, ul. Pucka 5, woj. pomorskie
tel. +48 58 66 33 300,

Inteligentne okna i drzwi – higieniczne, oszczędne i wygodne w użytkowaniu budynki

Dlaczego warto?

Budynki typu „smart” kiedyś traktowane były jako synonim luksusu najdroższych dzielnic dużych metropolii, a dziś stały się wymogiem większości inwestorów i użytkowników.

fot. GEZE 

– W obecnych czasach inteligentny budynek to nie luksus, to wręcz konieczność – mówi Marcin Dmowski, Prezes firmy GEZE, która dostarcza automatykę dla okien i drzwi. – Wśród naszych klientów znajdują się inwestorzy i użytkownicy z różnych branż – od szpitali, przez hotele, restauracje, szkoły, zabytki, aż po biura i zakłady produkcyjne rożnego rodzaju. Każde z przeprowadzonych wdrożeń oraz doskonały feedback od naszych odbiorców potwierdza nam rosnący trend w zakresie inwestycji wyposażonych w systemy automatyzacji okien i drzwi. Higieniczność w placówkach służby zdrowia, większy komfort w zakładach pracy, efektywne przemieszczanie się bez barier, zrównoważone użytkowanie, zwiększenie bezpieczeństwa dla pracowników, niższe koszty ogrzewania oraz elektryczności, a tym samym mniejszy negatywny wpływ na środowisko, to tylko początek długiej listy pozytywnych skutków właściwej optymalizacji. Nasze szerokie doświadczenie na różnych polach oraz wykfalifikowana kadra sprawiają, że jesteśmy znani nie tylko z dostarczania systemów automatyzacji okien i drzwi, ale także z naszego fachowego doradztwa. Pomagamy dobrać takie systemy, które realnie poprawiają komfort oraz obniżają koszty. Niezależnie od tego czy odbiorca poszukuje rozwiązań z zakresu higienicznych drzwi, kontroli dostępu, sterowania oknami, inteligentnych fasad, systemów pełnej automatyzacji, dla każdego rozwiązania oferujemy kompleksowe wsparcie projektowe, wdrożenie oraz indywidualny serwis i konserwację.

fot. GEZE 

Kompleksowo, na każde potrzeby

GEZE to znany światowy dostawca systemowych rozwiązań dla okien i drzwi. Zakres produktowy jest niezwykle szeroki, a oferta w pełni kompleksowa. Firma dostarcza technologie zarówno dla drzwi rozwieranych, przesuwnych, karuzelowych i okien a także specjalistyczne rozwiązania z zakresu kontroli dostępu i bezpieczeństwa oraz automatyzacji całego budynku.

fot. GEZE 

– Dzięki obserwacji rynku oraz właściwej analizie potrzeb, opracowaliśmy funkcjonalne, bezpieczne i komfortowe rozwiązania, które odpowiadają na wymagania rynku – wyjaśnia Marcin Dmowski. – Dodatkowo, w przypadku specjalistycznych potrzeb pomagamy w realizacji spersonalizowanych projektów. Kierujemy się mottem „ŁĄCZĄC DOŚWIADCZENIA – BUDUJEMY ROZWIĄZANIA”.

fot. GEZE 

Dla pełnej optymalizacji, konieczne jest poznanie potrzeb.

– Zdecydowanie. Możemy zaoferować różne rozwiązania dla całych budynków lub samych okien i drzwi – higieniczność, bezpieczeństwo oraz ekonomia są często powiązane ze sobą w ramach jednego rozwiązania, ale niekoniecznie. W trakcie rozmów ustalamy potrzeby oraz oczekiwania odbiorcy. Niektórzy poszukują samoczynnie regulujących się systemów wietrzenia, klimatyzacji, ogrzewania, zacieniania okien, ich otwierania i zamykania. Wielu klientów zdaje sobie sprawę z rosnących cen energii i wdrażają rozwiązania automatycznie minimalizujące zużycie energii po wyjściu z budynku. Mamy także odbiorców, którzy decydują się na automatykę dostępu oraz automatyczne aktywowanie systemów alarmowych. Największą zaletą wszystkich rozwiązań jest to, że działają one samoczynnie, bez potrzeby kontroli człowieka. Oszczędza to czas, ale także minimalizuje ryzyko pomyłki i błędu ludzkiego. Oferowane przez nas systemy są wysoce skuteczne, a dzięki rozległej wiedzy z powodzeniem dokonujemy synchronizacji już istniejących rozwiązań z nowymi – tłumaczy Marcin Dmowski.

fot. GEZE 

Właściwe wietrzenie pomieszczeń bez potrzeby ręcznego otwierania okien

– Odpowiednia wentylacja pomieszczeń mieszkalnych, biurowych, szpitalnych, szkół oraz obiektów handlowych stała się obecnie jeszcze bardziej istotna – mówi Dmowski. – Dostajemy coraz więcej zapytań o to, jak można usprawnić wymianę powietrza w pomieszczeniu bez instalowania energochłonnej wentylacji mechanicznej oraz ciągłego ręcznego otwierania przez personel okien i drzwi. Higieniczność pomieszczeń można znacznie poprawić właśnie jednym z naszych systemów, który samodzielnie otwiera okna i gwarantuje prawidłową naturalną wentylację pomieszczeń. Zaletą tego rozwiązania jest stosunkowo niski koszt inwestycji oraz możliwość zastosowania tego systemu dla różnych okien. Obsługa całego systemu jest niezwykle prosta i wygodna. Do dyspozycji mamy intuicyjny wyświetlacz i fabrycznie zaprogramowane scenariusze. Co więcej, oferujemy również inteligentne czujniki i zegary sterujące, które pomogą we właściwej interpretacji stanu powietrza oraz samodzielnie zdecydują, czy w danym momencie jest właściwy czas, aby otworzyć okno. Pomaga to szczególnie w przypadku mniejszej wrażliwości osób znajdujących się w pomieszczeniu na powietrze gorszej jakości. Jeśli mówimy o integracji, warto wspomnieć możliwość połączenia systemu otwierania okien np. ze stacją pogodową oraz systemem klimatyzacyjnym budynku – tak, aby cały budynek i jego systemy były kompatybilne i oszczędne.

fot. GEZE 

Higieniczne drzwi – bezpieczne i bezdotykowe wejścia

Rozwiązania firmy GEZE dla drzwi to kolejny, bardzo rozległy temat. Do dyspozycji mamy rozwiązania dla samoczynnego otwierania – napędy do drzwi, automatyczne drzwi przesuwne i karuzelowe, jak również do samoczynnego zamykania – samozamykacze w wersji nawierzchniowej, podłogowej i zintegrowanej. GEZE dostarcza systemy do drzwi różnego typu i wykonanych z różnorodnych materiałów takich jak drewno, stal czy aluminium.

fot. GEZE 

– W tym przypadku rozmowę również zaczynamy od analizy potrzeb – dodaje Marcin Dmowski. – Oczywiście coraz częściej mamy do czynienia z potrzebą większej higieniczności. Drzwi oparte na inteligentnych systemach mogą także pomagać w rozwiązaniu tego problemu. Najczęściej stosujemy w tym przypadku bezdotykowe czujniki zbliżeniowe, które pozwalają sterować drzwiami bez potrzeby dotyku. Zapewnia to doskonałą higieniczność, ale także wygodę, szczególnie gdy użytkownik ma zajęte ręce. Sprawdzają się one nie tylko w budynkach opieki zdrowotnej czy biurach, ale także w fabrykach i zakładach produkcyjnych. Drzwi otwierają się tylko wtedy, kiedy jest taka potrzeba. Takie rozwiązanie idealnie odpowiada także na potrzeby osób niepełnosprawnych, a także świetnie sprawdza się w gastronomii i hotelach. Oferujemy systemy, które mogą automatycznie otwierać drzwi oraz utrzymywać je w tej pozycji tymczasowo, albo na stałe. Dodatkowo, niektóre systemy pozwalają automatycznie zamykać drzwi w przypadku pożaru, co pozwala zabezpieczyć przed rozprzestrzenianiem się ognia.

fot. GEZE 

Z pełną ofertą firmy GEZE można zapoznać się na stronie: www.geze.pl

03-236 Warszawa, ul. Annopol 21, woj. mazowieckie
tel. +48 224 404 440,

Jaka pompa ciepła powietrzna do domu?

Inwestycja w odpowiedni, wydajny i niezawodny system ogrzewania dla domu to decyzja z pogranicza wielu aspektów. Należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych elementów. Liczy się zarówno wygoda stosowania, brak emisji zanieczyszczeń, cicha praca, łatwość obsługi, a także wydajność, co ma bezpośredni wpływ comiesięczne koszty. W czasach dodatkowej troski o środowisko standardem stało się analizowanie ekologicznych źródeł ciepła. Jednak i w tej grupie produktów znajdziemy różne rozwiązania. Jak wybrać tę najlepszą? Na co zwrócić uwagę? Przyglądamy się bliżej zaletom, jakie daje powietrzna pompa ciepła.

– Często klienci zadają nam pytanie „jaką pompę ciepła powietrzną do domu powinni wybrać?” – mówi Jarosław Zbierski z firmy Pure Enegry, zajmującej się Energią Odnawialną, w tym produkcją pomp ciepła oraz instalacji fotowoltaicznych. – Odpowiedź zależy od kilku czynników i za każdym razem z chęcią doradzamy naszym odbiorcom w zakresie wyboru właściwego rozwiązania, jego montażu oraz użytkowania. Nasza firma oferuje instalacje fotowoltaiczne wraz z konstrukcjami naziemnymi, jak również dachowymi oraz powietrzne pompy ciepła, które ze względu na szereg swoich zalet zdecydowanie podbijają rynek.

fot. Pure Energy

Moda na pompę

– Powietrzne pompy ciepła bardzo rozwinęły się na przestrzeni ostatnich lat – informuje Jarosław Zbierski. – Osiągają one duże sprawności i są pozbawione problemów związanych z zapewnieniem dolnego źródła w postaci odwiertów czy też kolektorów poziomych. Tego typu dolne źródło choć charakteryzuję się większą stabilnością temperaturową jest jednak drogie i wymaga dodatkowej przestrzeni. Rozwój technologiczny powietrznych pomp przyczynił się do ich rozpowszechnienia, a co za tym idzie ich cena również stała się bardziej przystępna i oczywiście wpłynęło to na wzrost popytu. Wybór powietrznej pompy ciepła do domu stał się jedną z bardzo częstych decyzji inwestycyjnych. Urządzenia te można stosować nie tylko w nowym budownictwie, gdzie ciepło dociera do nas poprzez niskotemperaturową instalację podłogową, ścienną czy też sufitową, ale również w domach i innych obiektach, które wykorzystują instalację grzejnikową. Produkowana przez nas powietrzna pompa ciepła Pure Energy PE/s 18kW jest pompą wysokotemperaturową. Jej temperatura GZ sięga +65°C. Urządzenie zapewnia instalacji grzejnikowej wymaganą temperaturę, co poszerza wachlarz zastosowań – od ogrzania domów jednorodzinnych, przez budynki wielolokalowe, biura, aż po magazyny, hale produkcyjne, warsztaty samochodowe i wielu innych.

fot. Pure Energy

Dotacja na zieloną energię

Pure Energy posiada wieloletnie doświadczenie sięgające 1997 roku. Swoją produkcję firma przeprowadza w nowo wybudowanej hali produkcyjnej, mieszczącej się w Józefowie (Rychwał). Założony w ramach firmy dział zajmujący się Energią Odnawialną czuwa nad odpowiednią produkcją, opracowywaniem nowych koncepcji oraz odpowiadaniem na potrzeby rynku w zakresie ekologicznych form dostarczania energii. Bogate doświadczenie i branżowa wiedza pomagają klientom firmy w wyborze powietrznej pompy ciepła do domu.

– W strukturach firmy znajduje się rozwinięte biuro projektowe oraz dział obsługi klienta. Nasi projektanci korzystają Obsługa klienta odbywa się w języku niemieckim, angielskim, francuskim oraz polskim. Dostosowujemy się do każdego zlecenia indywidualnie i podchodzimy z pełnym zaangażowaniem. Projektanci z naszego działu konstruktorskiego pracują na nowoczesnych systemach projektowych CAD/CAM, takich jak SolidWorks, AutoCad, Lantek, a w przypadku fotowoltaiki – korzystają z najnowszego oprogramowania takiego jak choćby SolidWorks, AutoCad, PV*Sol Premium – mówi Jarosław Zbierski. – Projekty wykonywane są pod wymagania klienta i wyposażone są w innowacyjne rozwiązania technologiczne. Sporządzamy dokumentację wykonawczą w formie rysunków technicznych zgodnie z wytycznymi i obowiązującymi normami. Współpracujemy z działem produkcji w zakresie rozwiązywania problemów technicznych i technologicznych.

Specjaliści firmy oferują także pełne doradztwo w wyborze powietrznej pompy ciepła do domu oraz fotowoltaiki, a nawet pomaga w uzyskaniu dofinansowania.

– Zajmujemy się wszystkimi formalnościami – od wyboru odpowiedniego programu dotacji po wskazanie korzystnych ulg podatkowych – wyjaśnia Jarosław Zbierski. – Dzięki swojej innowacyjności i ekologiczności, oferowane przez nas instalacje pozwalają cieszyć się nie tylko zdrową i tańszą energią, ale kwalifikują się również na ulgi, dzięki czemu koszt inwestycji znacznie się obniża.

fot. Pure Energy

Samowystarczalny i tani w eksploatacji układ

Powietrzne pompy ciepła zapewniają efektywne i energooszczędne ogrzewanie, idealnie odpowiadające na wymagania współczesnego budownictwa.

– Szczególnie korzystnie przedstawia się układ pompy oraz instalacji fotowoltaicznej, co pozwala uzyskać samowystarczalny i ekonomiczny system ogrzewania, który wykorzystuje energię ze słońca – wskazuje Jarosław Zbierski. – Taki układ pozwala cieszyć się komfortem termicznym przy gwarancji czystego powietrza. Co bardzo ważne dla przyszłych użytkowników, uzyskujemy tu znaczne oszczędności w porównaniu do tradycyjnych systemów ogrzewania. Już same te cechy sprawiają, że większość nowych inwestorów nie zastanawia się długo nad ich wyborem. Powietrzne pompy ciepła do domów to zdecydowanie trend przyszłości. Co więcej, pompy ciepła pozwalają na obsługę do czterech obiegów grzewczych oraz ciepłej wody użytkowej. Sprawdzają się zarówno w nowym budownictwie, jak też w budynkach po modernizacji.

Wysokotemperaturowa pompa ciepła znajdzie zastosowanie zarówno w nowym budownictwie, gdzie przeważają instalację niskotemperaturowe (instalacja podłogowa, ścienna, sufitowa) jak i w budynkach z instalacją grzejnikową. Pompy nie wymagają ładowania opału, rozpalania i czyszczenia, są zatem o wiele przyjaźniejsze dla użytkownika. Kotłownia zatem pozostaje czysta. Pompa ciepła jest urządzeniem ekologicznym – w miejscu jej eksploatacji nie powstają żadne spaliny, zatem nie zanieczyszczamy środowiska naturalnego.

fot. Pure Energy

Dołącz fotowoltaikę

Dla uzupełnienia wyboru powietrznej pompy ciepła  do domu, uzyskania większych oszczędności oraz założenia własnej minielektrowni, warto rozpatrzyć systemy fotowoltaiczne. Te oferowane przez Pure Energy charakteryzują się bardzo wysoką jakością oraz są idealnie kompatybilne z pompami. Dużą wartość dla odbiorców stanowi doradztwo producenta, co sprawia, że cała inwestycja staje się bardzo przejrzysta. Na ich korzyść przemawia także szybka instalacja oraz łatwy serwis i konserwacja.

– Nasze instalacje wykonujemy na komponentach światowych liderów w dziedzinie fotowoltaiki, takich jak: SolarEdge, Huawei, Fronius, Longi, QCells – wyjaśnia Jarosław Zbierski. – Stosujemy tylko sprawdzone marki z rankingu Tier1. Stosowane przez nas materiały, takie jak Magnelis, umożliwiają montaż naszych systemów w agresywnych warunkach środowiskowych, przy zachowaniu właściwości antykorozyjnych.

fot. Pure Energy

Na bazie doświadczenia z branży metalowej

Firma Pure Energy powstała na terenie gminy Stare Miasto (powiat Konin) w województwie wielkopolskim. Od zawsze dominującą działalnością firmy były usługi i produkcja związana z branżą metalową i dzięki temu udało się rozwinąć dział konstrukcji fotowoltaicznych.

fot. Pure Energy

– Wykorzystując doświadczenie w branży metalowej oraz zapotrzebowanie rynku na odnawialne źródła energii, otworzyliśmy dział projektowania i produkcji konstrukcji fotowoltaicznych do budowy mikro instalacji oraz farm fotowoltaicznych – mówi Jarosław Zbierski. – Nasza firma przeprowadza projekty z zakresu instalacji fotowoltaicznych na domach jednorodzinnych, obiektach komercyjnych oraz współpracuje z firmami zagranicznymi.

fot. Pure Energy

Dopasowane do potrzeb konstrukcje wolnostojące

W ofercie firmy znajdziemy zarówno konstrukcje dachowe (w tym na dach płaski – balastowy), konstrukcje wolnostojące przystosowane na farmy fotowoltaiczne (bifacjal oraz jedno i dwupodporowe systemy w różnych układach), a także wiaty fotowoltaiczne.

fot. Pure Energy

– Nasze systemy powstały na bazie doświadczenia w produkcji konstrukcji dla firm europejskich – dodaje Jarosław Zbierski. – Wychodząc naprzeciw wymaganiom rynku stworzyliśmy własny system i poszukujemy partnerów biznesowych. Zaprojektowane przez nas konstrukcje wolnostojące posiadają wymagane certyfikaty wytrzymałościowe, które są niezbędne dla prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania systemu. W naszej ofercie znajduje się szeroka gama systemów, które dopasowujemy w zależności od ukształtowania terenu, warunków geotecznicznych czy też stref wiatrowych i śniegowych. Systemy zaprojektowane zostały tak, aby przyśpieszyć czas montażu przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa. Posiadamy coraz bardziej popularne system pod moduły bifacjal, które wymagają jak najmniejszego zacienienia spodu modułu przez konstrukcję oraz zachowania odpowiednich odstępów. Niedługo w naszej ofercie będą również carporty, które są doskonałe na inwestycje, gdzie problemem był brak miejsca lub skomplikowany dach.

fot. Pure Energy

Zaawansowany park maszynowy i 10 lat gwarancji

– Posiadamy nowoczesny park maszyn, co pozwala nam na szybką realizację zleceń – informuje Jarosław Zbierski. – W naszej fabryce znajdują się centra obróbcze, prasy krawędziowe, a także linia do profilowania przystosowana do produkcji konstrukcji wolnostojących. Maszyna ta jest wyposażona również w prasę i gilotynę, dzięki czemu w sposób zautomatyzowany wytwarzane są profile do konstrukcji gruntowej. Za sprawą nowoczesnych technologii maszynowych wszystkie elementy konstrukcji wykonujemy sami, a zatem oferowane przez nas wyroby to w 100% nasze produkty – przygotowane w naszej siedzibie od początku do końca.

Firma Pure Energy posiada odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają spełnienie norm PN-EN 1090. Co więcej, firma udziela aż 10-letniej gwarancji na swoje wyroby.

fot. Pure Energy

Jaka pompa ciepła powietrzna do domu?

Aby cieszyć się pełnią zalet powietrznej pompy ciepła, warto dokładnie przyjrzeć się samym produktom. Dla pełnej niezawodności oraz trwałości postawmy na komponenty najwyższej jakości oraz obsługę przedsprzedażową oraz posprzedażową.

– Wszystkie produkowane przez naszą firmę pompy charakteryzują się wysoką jakością oraz nowoczesnym wzornictwem – tłumaczy Jarosław Zbierski. – Sercem pompy ciepła jest nowoczesna sprężarka ZWH o zmiennej prędkości obrotowej Copeland Scroll, co umożliwia pracę z modulowaną mocą grzewczą 5-18kW z technologią wtrysku pary i ekonomizerem. Nasza firma oferuje pomoc na każdym etapie. Zaczynając od doradztwa odnośnie doboru pompy ciepła, montażu i adaptacji do istniejącej instalacji a kończąc na serwisie gwarancyjnym i pogwarancyjnym.

Wybór powietrznej pompy ciepła  do domu ułatwia doskonały system sterujący.

– Dużą zaletę produkowanych przez nas pomp stanowi intuicyjny programator PLUM, który pozwala na dostęp do urządzenia przez stronę www oraz aplikacje mobilną – mówi Jarosław Zbierski. – Dzięki wykorzystaniu modułu internetowego pompa ciepła na życzenie klienta może być monitorowana 24 godziny na dobę. Urządzenie wysyła monity i alerty na wskazany adres mailowy, jeśli jej praca wymaga ingerencji. Dzięki temu w przypadku awarii, nasz serwis może przystąpić do wstępnej oceny stanu pracy pompy jeszcze przed przyjazdem na miejsce instalacji.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.pure-energy.com.pl

62-570 Rychwał, ul. Józefów 12A, woj. wielkopolskie
tel. +48 632 415 784, +48 781-125-697,

Gont bitumiczny Matizol Max – układanie i właściwości

– To właśnie między innymi wyjątkowo szybkie i proste układanie gontu bitumicznego Matizol Max sprawia, że ten nowy produkt cieszy się ogromnym powodzeniem – mówi Małgorzata Szyja z grupy Selena, oferującej markę Matizol. – Do ich montażu wystarczą podstawowe narzędzia oraz gwoździe. Nowe gonty asfaltowe wykonane są na osnowie welonu szklanego i są o 10% grubsze od ich poprzednika. Zwiększona grubość i 15-letnia gwarancja sprawiają, że to rozwiązanie jest jednym z najtrwalszych pokryć tego rodzaju. Na powierzchni gonty bitumiczne Matizol Max posiadają barwioną gruboziarnistą posypkę mineralną, która dostępna jest w kilku kolorach: zielonym, bordowym, brązowym i grafitowym. W przypadku gontów Matizol dodatkowo występują kolory melanż brąz, melanż bordo, cieniowany zielony i cieniowany bordowy. Nasi odbiorcy mogą być pewni, że dokładamy wszelkich starań, aby kolory były powtarzalne, także przy gontach pochodzących z różnych partii. Matizol Max oferowany jest w trzech wzorach: heksagon, prostokąt i karpiówka.

fot. SELENA 

Gont bitumiczny Matizol Max – trwały i lekki

Odpowiednie pakowanie w paczki i na palety sprawia, że produkt dostarczany na miejsce budowy odpowiednio zabezpieczony, a transport nie wpływa negatywnie na jego walory. Ponadto, gonty bitumiczne Matizol Max od spodu zabezpieczone są folią z tworzywa, którą usuwamy przed montażem. Folia ta skutecznie oddziela poszczególne bryty gontów od siebie, bowiem spodnia warstwa pokryta jest klejącą masą asfaltową. Po zdjęciu folii i ułożeniu Matizol Max uzyskujemy efekt sklejenia poszczególnych warstw pokrycia, co wpływa na lepszą hydroizolacyjność całego dachu. Co więcej, nowe gonty cechuje także wysoka izolacja akustyczna.

– Nasze gonty polecamy na dachy skośne, których warstwę nośną stanowi podłoże drewniane. Mogą to być np. deski o szerokości 12-15cm i grubości 25 mm oraz płyty OSB i sklejka o grubości powyżej 15 mm – dodaje Małgorzata Szyja.

Wszechstronność Matizol Max potwierdza fakt, że może on być stosowany na dachach o nachyleniu 12-75°. Duże znaczenie ma ich lekkość, co wpływa na małe obciążenie dachu i poszerza zakres konstrukcji, na których mogą być one stosowane (8,5-10,5 kg/m2).
– Oferowane przez nas gonty nie wymagają konserwacji – wyjaśnia Małgorzata Szyja. – Charakteryzuje je wieloletnia trwałość oraz odporność na warunki atmosferyczne, w tym promieniowanie UV.

fot. SELENA 

Układanie gontu bitumicznego Matizol Max – wystarczą podstawowe narzędzia

– Do układania gontu bitumicznego Matizol Max nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy skompletować podstawowe narzędzia , no i oczywiście – sprawdzić pogodę – wyjaśnia Małgorzata Szyja. – Do prawidłowego montażu potrzebujemy: gonty, papę podkładową, gwoździe skrętne lub pierścieniowe, klej bitumiczny, wyciskacz, młotek lub gwoździarkę, miarkę i sznurek traserski, ołówek, nóż z hakowym ostrzem. Dodatkowo przy dachach o dużym nachyleniu profesjonaliści stosują stopki dekarskie, ułatwiające poruszanie się po połaci, a do przenoszenia narzędzi przyda się, pas dekarski. Jeśli wykonujemy obróbki blacharskie bezpośrednio na budowie warto zaopatrzyć się w nożyce do blachy.

Producent zaleca pod gonty stosowanie papy podkładowej na bazie welonu szklanego lub włókniny poliestrowej. O czym jeszcze należy pamiętać?

– Zdecydowanie polecamy papy Matizol PV/64 lub W/PV-SBS, ewentualnie membranę dachową – dodaje Małgorzata Szyja. – Dodatkowo, zawsze zalecamy, aby przed montażem sprawdzić pogodę. Nie zaleca się instalacji gontów bitumicznych Matizol w temperaturze poniżej 10°C. Optymalnie gdy temperatura otoczenia wynosi od 15°C do 25°C. W przypadku dużych upałów, zalecamy także, aby nie wynosić wszystkich gontów na dach, gdyż nadmierne nagrzanie może utrudnić oddzielanie folii zabezpieczającej.

fot. SELENA 

Krok po kroku

Prace rozpoczynamy od montażu papy.

– Papę pod gonty mocujemy za pomocą papiaków albo gwoździ z dużym łbem – tłumaczy Małgorzata Szyja. – Układamy kolejne arkusze, wbijając gwoździe w pasie zakładu co 15-25 cm. Pamiętajmy, aby papę nałożyć na pas nadrynnowy, ale nie przybijać w tej strefie gwoździ. Następnie montujemy obróbki blacharskie, które mocujemy wkrętami, gwoźdźmi albo na żabki. Kolejnym etapem przed układaniem gontu bitumicznego Matizol jest rozmierzenie połaci dachowej i wyznaczenie środka. Wyznaczamy linię prostopadłą do linii okapu oraz dwie linie równoległe do okapu – pierwsza będzie pasem startowym, który wykonujemy poprzez odcięcie części ekspozycyjnej albo przez odwrócenie bryły gontu bitumicznego Matizol Max. Następnie odrywamy folę zabezpieczającą, nanosimy 2 pasy kleju na obróbkę blacharską oraz mocujemy pas startowy za pomocą gwoździ. Pamiętajmy, aby w dolnej części, pas startowy wystawał poza krawędź pasa nadrynnowego o około 2 cm. Na koniec ścinamy górny narożnik pasa startowego dochodzący do obróbki szczytu dachu. Na tym kończy się pierwszy etap. Teraz przechodzimy do montażu pozostałych gontów.

fot. SELENA 

Montaż gontów

Gonty montujemy za pomocą gwoździ. W zależności od kształtu stosuje się 5-6 gwoździ na bryt gontu, które umieszcza się 1,5-2 cm nad każdym wcięciem międzymodułowym.

– Pamiętajmy, że końcówka gontów bitumicznych Matizol w pierwszym rzędzie powinna być zlicowana z krawędzią pasa startowego – wyjaśnia Małgorzata Szyja. – Rozpoczynamy od linii środkowej, kolejny rząd rozpoczynamy od linii przesuniętej od linii środkowej o 50 cm. Nasze gonty są wyposażone w zamek ułatwiające układanie poszczególnych brytów. Gonty przy szczycie dachu podklejamy klejem i ścinamy narożnik pod kątem około 45 st. Ważnym aspektem dotyczącym przegrody dachowej jest jej wentylacja. Takie rozwiązanie pozwala odprowadzić wilgoć z termoizolacji oraz ciepło z przegrody dachowej w okresie letnim. Z kolei zimą, takie rozwiązanie pozwala na równomierne topnienie śniegu i brak problemu z jego zaleganiem w obszarze nadrynnowym. Ostatnim etapem jest wyznaczenie linii kalenicy oraz wykonanie gąsiorów poprzez wycięcie ich z produktu podstawowego. Gąsiorom należy nadać kształt przez delikatne wygięcie. Dla ułatwienia montażu, do każdego opakowania naszych gontów dołączamy szczegółową instrukcję. Można ją także pobrać z naszej strony www.matizol.pl oraz zapoznać się z filmem instruktażowym na stronie www.poznaj.matizol.pl

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.matizol.pl

53-611 Wrocław, ul. Wyścigowa 56 E, woj. dolnośląskie
tel. +48 606 298 495,

Jaki piec jest najbardziej ekonomiczny?

Ecodesign założenia dyrektywy UE 2020

Nazywa się ją również Ekoprojektem. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego, zaostrzyła jeszcze bardziej wymagania energetyczno-emisyjne. Dotychczasowe badania parametrów kotłów odnosiły się do pracy z mocą nominalną. Tymczasem kotły podczas rocznej eksploatacji rzadko pracują z mocą maksymalną, a pozostały okres to czas pracy z mocą obniżoną. Dyrektywa Ekoprojektu obliguje nowoczesne urządzenia grzewcze do zapewnienia wysokiej sprawności oraz niskich wartości emisji. Piec z certyfikatem jest gwarancją utrzymania właściwych parametrów użytkowania w trakcie całej eksploatacji i co równie ważne oszczędności w kieszeni inwestora.

Sezonowa efektywność energetyczna – co to jest?

Ecodesign wprowadza pojęcie sezonowej efektywności energetycznej. Wyznaczenie tego kryterium polega w dużym uproszczeniu na odjęciu od sprawności kotła zapotrzebowania na energię elektryczną. Zgodnie z nowymi przepisami, w przypadku kotłów o mocy przekraczającej 20 kW sezonowa efektywność energetyczna powinna wynosić co najmniej 77%, zaś dla kotłów o mocy poniżej 20 kW, wskaźnik ten powinien wynosić minimum 75%. Użytkownik musi mieć pewność, że obniżenie mocy kotła nie spowoduje niekorzystnego obniżenia jego sprawności.

Normy emisji w Ecodesign

*źródło portal regiodom.pl | fot. dobre-piece.pl 

Jaki piec jest najbardziej ekonomiczny?

Wybór pieca ekologicznego to przede wszystkim wybór sprawdzonego sprawdzonego producenta. Producent Ekologicznych Kotłów C.O. PPHU PGH MARIAN GRUSZCZYŃSKI posiada w swoim portfolio rodzinne marki kotłów: Megastal, Termiko, i Junior. W portfolio produktowym znajdują się najnowocześniejsze piece wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne.
Sterownik Agros Green Series Touch służy do sterowania pracą kotła c.o. wyposażonego w palnik pelletowy. Steruje procesem spalania i jednocześnie reguluje temperaturę z płynną modulacją mocy. Urządzenie wyposażone jest standardowo w czujnik temperatury CO, czujnik temperatury CWU, czujnik temperatury spalin, czujnik temperatury za zaworem. To właśnie on zapewnia jeszcze niższy poziom pyłów i gazów emitowanych do środowiska oraz oszczędność w wykorzystaniu paliwa.
Podajnik SV200 TECHNIX. Oferuje system równomiernego oraz bezciśnieniowego rozprowadzania powietrza w komorze spalania. Przepustnice i wymuszony obieg powietrza dookoła paleniska zapewniające podgrzewanie powietrza. To również zamknięta komora spalania z powietrzem pierwotnym oraz wtórnym, a także najnowsze na rynku rozwiązanie dotyczące ślimaka zapobiegające kruszeniu opału oraz zmniejszające obciążenie siły przesuwu.

Palnik EKOENERGIA nowej generacji wykonany z żeliwa, co zwiększa jego żywotność ze względu na większą odporność na korozję i działanie wysokiej temperatury. Palnik ten pozwala na stosowanie szerokiej gamy paliw w postaci sypkiej i granulatu od 0 do 32 mm.

W nowoczesnych kotłach z asortymentu firmy PPHU PGH MARIAN GRUSZCZYŃSKI standardem są również ASOP – automatyczny system osuszania paliwa oraz SWC – system wyrównywania ciśnienia.

fot. dobre-piece.pl 

Nagrody i wyróżnienia

Nic dziwnego, że firma jest nagradzana za promowanie jakości i innowacyjności już od 2016 roku. W 2019 r została wyróżniona certyfikatem C.I.R.F, a od 2020 roku jest dumnym posiadaczem IS2/2020 za jakość i wykonanie.

fot. dobre-piece.pl 

Kotły produkowane w Polsce

Oferowane urządzenia grzewcze to produkt polski. W zakładzie wykonuje się też duże kotły na zamówienie. Klienci z łatwością odnajdą tutaj również części zamienne, serwisowe, termostaty pokojowe do pieców oraz bufory C.O. Każdy kocioł można zamówić również wraz z profesjonalnym montażem, co sprawia, że nie trzeba się obawiać o bezpieczną eksploatację. Dowóz i transport jest możliwy na terenie całego kraju.

Dopłaty do kotłów 5 klasy

Piece klasy 5 z certyfikatem Ecodesignu można kupić z dofinansowaniem w Programie „Czyste Powietrze”. 1 lipca 2021 roku wejdzie w życie zwiększona dotacja do kotła na pellet drzewny, która wyniesie 9 tysięcy złotych, ale nie więcej niż 45% faktycznie poniesionych kosztów. Na ten moment jest to nadal 6 tysięcy i nie więcej niż 30%. Wnioski można składać bezpiecznie i wygodnie online, a ich nabór jest prowadzony w trybie ciągłym do 2029 roku.

Uwaga! Jeśli ktoś jest nadal posiadaczem tzw. kopciucha czyli pieca na węgiel bez żadnego certyfikatu, to na jego wymianę pozostało niewiele czasu. Termin upływa z końcem 2021 r.

Automatyczne kotły grzewcze to nowoczesne i już sprawdzone rozwiązanie pozwalające na oszczędne ogrzewanie, zgodne ze wszystkimi obecnymi wymaganiami dotyczącymi emisji pyłów i spalin.

Więcej informacji znaleźć można na stronie www.dobre-piece.pl 

63-200 Golina , ul. Lecha 1, woj. wielkopolskie
tel. 690 000 111 ,

Zalety autoklawizowanego betonu komórkowego i prefabrykacji betonowej dla zrównoważonego rozwoju

Prefabrykacja betonowa i autoklawizowany beton komórkowy (ABK) – zalety nowoczesnego zrównoważonego budownictwa

Stowarzyszenie Producentów Betonów (SPB) od niemal 30 lat skupia producentów wyrobów z betonu, a także jednostki badawcze i projektowe zajmujące się tym zagadnieniem. Celem grupy jest wyznaczanie standardów nowoczesnych technologii produkcji i aplikacji betonu komórkowego i prefabrykacji betonowej w budownictwie kubaturowym i liniowym. Od kilku lat jednym z głównych aspektów działalności edukacyjnej oraz rzecznictwa Stowarzyszenia jest propagowanie zrównoważonego i przyjaznego środowisku budownictwa w oparciu o beton. O zrównoważonym rozwoju i niwelacji śladu węglowego w odniesieniu do budownictwa z betonu można mówić na kilku polach. Minimalizacja zużycia energii i wody w produkcji, transporcie i procesie budowy to jeden aspekt. Ograniczenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego przez recykling materiału i niewytwarzanie odpadów niebezpiecznych to kolejne zalety. Beton komórkowy i prefabrykaty to materiał szybki w montażu, łatwy w obróbce i ergonomiczny w procesie przebudowy. A co najważniejsze, dzięki swej wytrzymałości i wysokiej termoizolacyjności, generuje oszczędności energii i kosztów w wieloletnim procesie eksploatacji.

fot. Stowarzyszenie Producentów Betonów

Beton jako „najcieplejszy” materiał ścienny

Beton tworzą naturalnie występujące w przyrodzie surowce – woda, kruszywo i piasek. Dzięki swej strukturze to materiał odporny na korozję, rozwój pleśni i grzybów. Pozwala zapewnić odpowiedni mikroklimat wewnątrz pomieszczeń, zarówno w sytuacji wahań temperatury, jak i zachowania odpowiedniego poziomu wilgotności. Ponadto to budulec lekki, dzięki czemu nie obciąża konstrukcji budynków. Nowoczesna technologia produkcji pozwala zwiększać parametry termoizolacyjności betonu bez zwiększania jego objętości. Budowa ścian z betonu komórkowego lub całych konstrukcji z prefabrykatów niweluje także mostki termiczne, czyli newralgiczny dla skutecznej termoizolacji i energooszczędności budynku aspekt procesu budowy. Cechy te sprawiają, że wybierając beton, sprostamy nowym normom budowlanym dla przegród w budynkach mieszkalnych, czy nawet bardziej rygorystycznym wytycznym dla domów pasywnych.

Beton to uniwersalny materiał konstrukcyjny i wykończeniowy. Posiada jeden z najbardziej korzystnych wśród surowców budowlanych bilansów jakości parametrów energooszczędnych do ceny i czasu budowy. Prefabrykaty z betonu coraz powszechniej wracają w Polsce jako technologia budowlana mieszkalnictwa wielorodzinnego i budynków komercyjnych. Beton komórkowy pozostaje wciąż w czołówce materiałów do konstrukcji domów jednorodzinnych.

fot. Stowarzyszenie Producentów Betonów

Prefabrykaty i beton komórkowy – parametry energooszczędności

Wybierając dostawcę materiału budowlanego lub projektanta, warto skorzystać z sprawdzonych producentów i ekspertów współpracujących z SPB. W ten sposób otrzymujemy rzetelne dane o parametrach betonu komórkowego w kontekście energooszczędnego budownictwa. A także najwyższej klasy prefabrykaty z betonu od liderów rynku, gwarantujące oszczędności czasu i kosztów prac budowlanych.

Zalety betonu komórkowego (ABK)

W przypadku autoklawizowanego betonu komórkowego (ABK) o wysokiej klasie jakości materiału, generującej oszczędności energetyczne budynku świadczy kilka właściwości Gęstość odpowiada m.in. za termoizolację. Im niższa jej wartość (odmiany w zakresie 300-700), tym większa izolacyjność cieplna mierzona w niskiej wartości parametru przenikania ciepła przez przegrody. Dokładność wymiarowa betonu komórkowego decyduje o oszczędnościach w zapotrzebowaniu na materiały konstrukcyjne takie jak zaprawa czy liczba bloczków. System wyprofilowania bloczków (gładkie, na pojedynczy zamek, łączone na pióro i wpust) wpływa z kolei na tempo montażu i szczelność połączeń. Istotne dla jakości są także właściwości wytrzymałości na ściskanie, reakcji na ogień, paraprzepuszczalności, mrozoodporności i absorpcja wody. Technolodzy i inżynierowie reprezentujący sekcję ABK w Stowarzyszeniu Producentów Betonów stale unowocześniają technologię produkcji, by podwyższać efektywność energetyczną betonu komórkowego w budownictwie zgodnym z zasadą zrównoważonego rozwoju.

fot. Stowarzyszenie Producentów Betonów

Atuty prefabrykacji betonowej

Niekwestionowaną zaletą prefabrykacji betonowej jest z kolei minimalizacja czasu pracy na placu budowy przy zachowaniu wszelkich wymienionych funkcjonalności i parametrów energooszczędności betonu jako materiału budowlanego. Wielopiętrowe konstrukcje stawiane w kilka tygodni w centrach miast przez kilkuosobowe ekipy nie są już dziś zaskoczeniem. Oszczędność kosztów budowy to także niezależność inwestorów od sezonowości prac. Modułowość konstrukcji prefabrykowanych pozwala na optymalizację jakości poprzez powtarzalną zautomatyzowaną produkcję elementów. Wydajność prefabrykacji niweluje straty materiałowe i wpływa na mniejsze zużycie energii. Weryfikacja parametrów konstrukcji przed ich posadowieniem przekłada się na ograniczenie błędów wykonawczych i kolejne oszczędności, mierzone nie tylko zyskiem inwestorów, ale i ograniczeniem wpływu na środowisko. Technologia gwarantuje również wysoką estetykę surowca. Umożliwia architektom tworzenie zróżnicowanych koncepcyjnie i funkcjonalnie nowoczesnych projektów.

fot. Stowarzyszenie Producentów Betonów

Jak dowodzą liczne konferencje, seminaria i publikacje SPB technologia budowlana na bazie betonu jest w procesie stałego rozwoju, a co za tym idzie pozostaje w orbicie zainteresowania młodych projektantów i inżynierów. „Zielone” innowacje w oparciu o prefabrykację i autoklawizowany beton komórkowy to nowoczesna myśl i praktyka, oparta o budulec znany od wieków.

Dwa oblicza jedna przyszłość betonu komórkowego i prefabrykacji betonowej

Zrównoważony rozwój dla młodych inżynierów nie jest nowinką przyszłości, a standardem myślenia o nowoczesnej technologii budowlanej. Beton komórkowy i prefabrykacja betonowa to dwie odpowiedzi na jedno wyzwanie, jakim jest czas postępujących zmian klimatycznych. Wiedzą o tym eksperci SPB, dlatego od lat edukują adeptów sztuki budowlanej w tym zakresie. Jedną z form popularyzacji zalet betonu komórkowego oraz prefabrykatów z betonu jako materiałów przyszłości, jest organizowanie quizów i seminariów dla młodych architektów i inżynierów. Partnerem akcji jest miesięcznik Builder. Wykłady pozwalają odpowiedzieć między innymi na pytania o optymalizację parametrów betonu komórkowego, czy specjalistyczne zastosowania prefabrykacji betonowej. Quizy z nagrodami to szybki i atrakcyjny sposób na pozyskanie rzetelnej wiedzy.

fot. Stowarzyszenie Producentów Betonów

W czasie trwania projektu eksperci SPB oferują także studentom branżowe konsultacje, wspierające adeptów sztuki budowlanej w rozszerzaniu swoich kompetencji. Przełożenie teorii w praktykę i możliwość weryfikacji wiedzy z doświadczonymi inżynierami przekłada się na nowoczesne projekty i wdrażanie proekologicznych technologii opartych o beton. Rozwinięciem tego wsparcia jest także ogłaszany co roku konkurs na prace dyplomowe o prefabrykacji betonowej i betonie komórkowym. Tematyka nagradzanych prac jest wieloraka, co pokazuje, jak aktualną dla współczesnych wyzwań środowiskowych technologią jest budownictwo na bazie betonu.

Szczegółowe informacje o działaniach i projektach SPB znaleźć można na stronie www.s-p-b.pl.

02-829 Warszawa, Zdzisława Mączeńskiego 2, woj. mazowieckie
tel. 226 436 479,

Znoszenie obostrzeń w gospodarce – co zmieni się dla firm budowlanych?

Znoszenie obostrzeń: plan dla gospodarki

Pandemia koronawirusa nie tylko dla przedsiębiorców, ale również konsumentów oznaczała przede wszystkim istotne ograniczenia dotyczące możliwości swobodnego korzystania z wielu usług. Co oczywiste: w szczególny sposób została dotknięta ta pierwsza grupa. Wiele firm nie mogło działać przez okres przynajmniej kilku miesięcy. Kolejne natomiast ucierpiały w związku z ograniczoną konsumpcją czy zróżnicowanymi ograniczeniami w swobodzie prowadzenia działalności. Znajduje to przełożenie na kondycję wielu podmiotów. Według danych zebranych przez portal ALEO.com pomiędzy lutym 2020 roku a kwietniem 2021 roku zawieszono lub zamknięto 417.399 firm. Dotknęło to przy tym bardzo zróżnicowanych działalności. Nie tylko tych reprezentujących objęte lockdownem sektory (takie jak gastronomia czy turystyka), ale również inne firmy, w tym również podmioty zajmujące się dostarczaniem usług budowlanych czy remontowych.

Liczba zawieszonych i zamkniętych działalności

Wielu ekonomistów i publicystów porównuje pandemię koronawirusa z działaniami zbrojnymi. Choć wydaje się, że to zbyt daleko idące zestawienie, realne dane nie pozostawiają złudzeń. To pierwszy od okresu transformacji systemowej okres tak poważnej recesji. Siłą rzeczy doprowadził również wielu przedsiębiorców do niezwykle trudnych decyzji, takich jak zamknięcie lub zawieszenie firmy. Pod tym względem szczególnie trudna okazała się druga fala zachorowań, której towarzyszyły również najbardziej radykalne obostrzenia. W tym okresie najgorsze dane napłynęły w grudniu, kiedy doszło do 47 252 zawieszeń lub likwidacji, ta tendencja utrzymała się także na początku 2021 roku: tylko w styczniu to grono zasiliło kolejne 45 947 podmiotów.

Harmonogram otwierania gospodarki

W związku z coraz trudniejszą sytuacją gospodarczą wiele osób z wytęsknieniem oczekiwało informacji o słabnięciu fali zachorowań. Wyraźnie lepsze statystyki oraz rozpędzający się program szczepień pozwoliły w końcu myśleć o luzowaniu obostrzeń i otwieraniu kolejnych sektorów gospodarki. Pierwsze zmiany zostały przy tym zaplanowane na 1 maja. Wówczas udostępniono jednak możliwość uczestniczenia w określonych zajęciach sportowych na świeżym powietrzu, a także umożliwiono zorganizowanym grupom dzieci i młodzieży na korzystanie z basenów. 4 maja otwarto natomiast m.in. galerie sztuki i muzea, a także galerie handlowe, sklepy budowlane czy meblowe. Od 8 maja w ograniczonym zakresie mogą działać hotele (zapełniając do 50%) miejsc. Tydzień później o otwarciu mogli myśleć natomiast m.in. restauratorzy i właściciele pubów udostępniający miejsca na świeżym powietrzu. Połowę sal mogą zapełniać również kina i teatry, możliwe staje się również organizowanie imprez okolicznościowych (np. wesel czy komunii) do 25 osób. Od 29 maja ruszyć ma m.in. gastronomia wewnętrzna, limit uczestników imprez okolicznościowych ulegnie zwiększeniu do 50 osób, a na widowniach kin i teatrów będzie mogło zasiąść dwukrotnie więcej widzów. Ku uciesze wielu osób, które lubią aktywny tryb życia, uruchomione zostaną też baseny i kluby fitness.

Odmrożenia w kontekście branży budowlanej

Branża budowlana i remontowa – przynajmniej na pierwszy rzut oka – znakomicie poradziła sobie z utrudnieniami związanymi z lockdownem. Bez wątpienia wpływ na taki stan rzeczy ma również wzmożone zainteresowanie inwestycjami, w tym również dużymi projektami deweloperskimi. Wielu przedsiębiorców spotykało się jednak ze zróżnicowanymi problemami związanymi m.in. z pozyskiwaniem materiałów budowlanych czy transportem pracowników. W związku z tym istotną informacją było umożliwienie funkcjonowania sklepów budowlanych od 4 maja 2021 roku (przy zachowaniu odpowiedniego reżimu sanitarnego). Ponadto od 15 maja weszły również w życie istotne zmiany dotyczące transportu zbiorowego. Poprzednie limity zostały wyraźnie rozbudowane: zajętych może być 100% miejsc siedzących lub 50% wszystkich miejsc siedzących i stojących. Istotną informacją jest również zniesienie nakazu zakrywania maseczkami ust i nosa w przestrzeni publicznej, które również miało miejsce 15 maja.

15-232 Białystok, Mickiewicza 32/22, woj. podlaskie
tel. 698 026 353,

Keramzyt pod podłogę drewnianą i na stropach drewnianych

W XXI wieku, gdy wymagania dotyczące izolacyjności termicznej i akustycznej budynków są bardzo wysokie, uświęcone tradycją rozwiązania – jak polepa lub żużel w wypełnieniach stropów czy pod podłogę drewnianą na gruncie – odchodzą do lamusa. W ich miejsce wkraczają materiały lżejsze i lepiej izolujące. Jednym z nich jest keramzyt. Zalety tego lekkiego, ceramicznego kruszywa, którego ciężar wynosi od 290 do 500 kg/m³ (w zależności od frakcji), trudno przecenić zwłaszcza w obiektach remontowanych, gdzie z uwagi na wiek budynków, konieczne jest odciążenie całej konstrukcji.

Ponadto, dzięki swojej porowatej konstrukcji, keramzyt doskonale tłumi dźwięki poprzez wielokrotne odbicie fali dźwiękowej. Świetnie też izoluje od dźwięków uderzeniowych, co potwierdziły przeprowadzone badania.

fot. Leca 

Keramzyt pod podłogę drewnianą na gruncie

Drewniane podłogi na legarach, które znajdują się bezpośrednio na gruncie, to rozwiązanie kojarzące się nam z poprzednią epoką, jednak – wbrew pozorom – w wielu starych budynkach wciąż możemy je spotkać. Jednocześnie aktualne wymagania dotyczące termoizolacji budynków wymuszają na inwestorach zamianę starych materiałów (najczęściej są to gruz, polepa, żużel) na nowe, które mają o wiele lepsze parametry termoizolacyjne. Keramzyt pod podłogę drewnianą jest jednym z takich materiałów. Oprócz doskonałych parametrów izolacyjności cieplnej jest też niepalny, odporny na wilgoć, mróz i owady. Dzięki porowato-ściernej strukturze jest też nieatrakcyjny dla myszy, szczurów i kun, zniechęcając je do gniazdowania w takim wypełnieniu.

– Współczynnik przewodzenia ciepła lekkiego, ceramicznego kruszywa Leca® KERAMZYT wynosi 0,100 W/mK. Z kolei ok. 35 cm warstwa Leca KERAMZYTU impregnowanego lub Leca KERAMZYTU izolacyjnego L ułożonego na folii pozwala na osiągnięcie wymaganego współczynnika U < 0,3 W/m2K – mówi Andrzej Dobrowolski z firmy Leca Polska sp. z o.o.

fot. Leca 

Jak wyglądają prace remontowe, w których planujemy zastosowanie jako wypełnienia pod podłogę drewnianą keramzytu? Przede wszystkim należy ocenić stan konstrukcji i materiałów do rozbiórki. Optymalną sytuacją jest oczywiście drewno w dobrym stanie, bez śladów destrukcji, które dzięki możliwości ponownego wykorzystania pozwoli obniżyć cenę realizacji inwestycji. Jeśli jednak deski są zbutwiałe, uszkodzone i widać na nich ślady korników czy gryzoni, to należy je wymienić.

– Kolejny etap to pozbycie się z podłoża starej zasypki. Zazwyczaj usuwa się ją do głębokości ok. 35 cm, pamiętając, że jeśli spowoduje to odkrycie ław fundamentowych, konieczne będzie uzyskanie specjalnej ekspertyzy dotyczącej stabilności fundamentów. Następnie, po usunięciu części gruntu, wypoziomowaniu podłoża oraz jego zagęszczeniu, należy wymurować słupki podpory pod legary i można wysypać na nie Leca® KERAMZYT impregnowany, zabezpieczony fabrycznie środkiem, który ogranicza kapilarne podciąganie wilgoci – wyjaśnia Andrzej Dobrowolski.

Nieco inaczej postępuje się, gdy zamiast impregnowanego keramzytu pod podłogę drewnianą na gruncie zastosuje się suchy, gruboziarnisty Leca® KERAMZYT izolacyjny L. Wówczas na podłożu układa się folię, na niej muruje słupki, układa legary i wysypuje keramzyt. Warstwa keramzytu powinna sięgać około 1-2 cm poniżej górnej krawędzi legarów.

Na tak przygotowaną powierzchnię można już ułożyć podłogę z desek lub płyt. Przestrzeń, która znajduje się między warstwą keramzytu a spodem podłogi, dzięki zachowaniu odpowiedniego odstępu, umożliwi wentylowanie i wysuszanie podłogi. Z tego też względu powinno się zachować szczeliny również między listwami a ścianami.

Aby izolacyjna warstwa keramzytu pod podłogą drewnianą – a także sama podłoga – były właściwie wentylowane, wiertłami o średnicy 32-40 mm należy wykonać otwory w ścianie przez całą grubość muru. Od wewnętrznej strony otwory powinny się kończyć w górnej części warstwy keramzytu.

– Ważne jest, aby zabezpieczyć otwory przed owadami i gryzoniami za pomocą metalowej siatki, a także umożliwić zamykanie ich od zewnątrz. W celu optymalnej wentylacji, takie otwory powinno się zamykać od połowy października do kwietnia, a na ciepłe miesiące – otwierać – wyjaśnia Andrzej Dobrowolski.

Remont stropów na belkach stalowych i drewnianych

Zastosowanie keramzytu pod drewnianą podłogę to tylko jedna z możliwości wykorzystania tego lekkiego kruszywa w budynkach remontowanych. Z uwagi na jego niewielką wagę świetnie sprawdzi się też w przypadku remontu stropów Kleina i odcinkowych (belki stalowe z płytami ceglanymi). Również w takich stopach jako wypełnienie najczęściej stosowano polepy, żużel lub gruz, a więc materiały słabo izolujące akustycznie i ciężkie. Przystępując do remontu należy usunąć starą posadzkę, jastrych i wypełnienie oraz – po fachowej ocenie stanu konstrukcji – ponownie wypełnić przestrzenie między belkami na płycie ceglanej.

fot. Leca 

– W takich zastosowaniach szczególnie rekomendujemy Leca® KERAMZYT izolacyjny (M lub L), który jest trzy razy lżejszy od starego wypełnienia (ok. 300 kg/m³), co pozwala w znacznym stopniu odciążyć całą konstrukcję starego budynku – mówi Andrzej Dobrowolski.

Przed wysypaniem warstwy keramzytu do poziomu górnej płaszczyzny belki, na płycie z cegieł warto ułożyć paroizolację (nad pomieszczeniami mokrymi jest ona obowiązkowa). Keramzyt zagęszcza się powierzchniowo i wykonuje na nim szpryc cementowy (alternatywnie – układa warstwę geowłókniny). Następnie, z wykorzystaniem materiałów o zadeklarowanych parametrach akustycznych, układa się warstwę izolacji, która ograniczy przenoszenie tzw. dźwięków uderzeniowych z góry na dół. Ostatni etap prac obejmuje ułożenie warstwy poślizgowej z folii i wylewkę – jastrych cementowy zbrojony siatką lub włóknem rozproszonym. Trzeba pamiętać, aby oddzielić jastrych od ścian taśmami akustycznymi albo wkładkami z wełny czy styropianu oraz przeciąć go w progach, w linii skrzydła drzwiowego.

Keramzyt stosuje się też w przypadku renowacji stropów drewnianych, w których – podobnie jak przy remoncie podłogi drewnianej na gruncie czy stropów Kleina – zastępuje on ciężką polepę lub gruz, które doprowadzają z biegiem czasu do uginania się stropów. Leca KERAMZYT, dostępny w różnych granulacjach, pozwala odciążyć strop, wyrównać jego płaszczyznę, a jednocześnie zapewnia wysoką izolacyjność akustyczną.

fot. Leca 

Podobnie jak w przypadku remontu podłogi na gruncie czy stropów Kleina, na początku prac należy usunąć warstwy starego stropu – w tym przypadku aż do odsłonięcia drewnianej konstrukcji stropu ze ślepym pułapem. Na jego deskach należy umieścić warstwę papieru woskowanego lub folię wysoko paroprzepuszczalną, co zapobiegnie przesypywaniu się kruszywa pomiędzy deskami ślepego pułapu. Na tak przygotowane podłoże wysypuje się warstwę tłumiącego dźwięki powietrzne keramzytu izolacyjnego M (grubość warstwy do 9 cm) lub L (większe grubości warstwy). Kolejny krok to wykonanie szprycu cementowego o gr. 0,2-0,5 cm lub geowłókniny i wykonanie podkładu z Leca KERAMZYTU podsypkowego o grubości warstwy 2-10 cm, który poziomuje ugięty strop i wprowadza dodatkową masę, izolując od dźwięków powietrznych. Ponadto izoluje też od dźwięków uderzeniowych, a także przeciwogniowo.

Ostatnie etapy prac obejmują: ułożenie podłogi pływającej z płyt z suchego jastrychu, które izolują od dźwięków powietrznych i dodatkowo zabezpieczają przed rozprzestrzenianiem się ognia, a następnie wykonanie posadzki. Od spodu należy zamocować wełnę mineralną (która zlikwiduje pudło rezonansowe w stropie i zaizoluje przeciwogniowo) oraz ruszt metalowy, do którego zamontowane zostaną płyty g-k.

fot. Leca 

– Izolacyjność akustyczna takich stropów z nawiązką spełnia wartości dopuszczalne dla stropów między mieszkaniami, zgodnie z normą PN-B-02151-3:2015-10. Badania potwierdziły, że dla dźwięków powietrznych R’ A1 = 59dB (normowo dopuszczalna wartość R’A 1 powyżej 51 dB), zaś dla dźwięków uderzeniowych L’ nw = 48 dB (normowo dopuszczalna wartość L’nw poniżej 55 dB) – podsumowuje Andrzej Dobrowolski.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.leca.pl

83-140 Gniew, ul. Krasickiego 9, woj. pomorskie
tel. +48 58 772 24 10,

Jaki klej do płytek na zewnątrz i wewnątrz wybrać?

Jaki klej do płytek na zewnątrz i wewnątrz sprawdzi się najlepiej?

Układanie płytek na posadzkach, ścianach, a także stosowanie ich na zewnątrz – np. do wykańczania powierzchni tarasów i balkonów, to wciąż jedna z najchętniej stosowanych technik aranżacyjnych. Popularności takiemu rozwiązaniu przysparzają zarówno aspekty praktyczne – trwałość, odporność na wilgoć, łatwe utrzymanie w czystości, jak również kwestie estetyczne. Dostępna dziś na rynku rozbudowana oferta glazury i terakoty stwarza nieskrępowane możliwości w zakresie aranżacji różnych przestrzeni, jednak przed producentami chemii budowlanej stawia nie lada wyzwania. Płytki wielkoformatowe, ciężkie płytki z granitu, marmuru czy kamienia, płytki na ogrzewanie podłogowe czy przeznaczone na zewnątrz, np. na elewacje i balkony… To zaledwie ułamek różnorodnych zastosowań, które wymagają zarówno umiejętnego przygotowania powierzchni, jak i wyboru właściwej zaprawy klejowej, dostosowanej do rodzaju, formatu i miejsca montażu płytek.

Każdy inwestor, który wybiera ceramikę czy glazurę, w pewnym momencie musi więc odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki klej do płytek na zewnątrz czy wewnątrz wybrać? Jaki produkt sprawdzi się najlepiej w konkretnym przypadku, gwarantując łatwe wykonanie prac i trwałość na lata? Odpowiedzi na to pytanie przygotowała firma Sika, będąca renomowanym dostawcą chemii budowlanej.

SikaCeram – kleje cementowe do płytek

Większość fachowców z branży remontowo-budowlanej, jak również majsterkowicze-amatorzy są zgodni: jednym z najbardziej uniwersalnych, a zarazem niezawodnych produktów przeznaczonych do montażu płytek na zewnątrz i wewnątrz są kleje cementowe. Dobre opinie zawdzięczają one różnorodnym możliwościom wykorzystania, odporności na wodę, a także na warunki atmosferyczne. W ofercie firmy Sika znajdują się kleje, które sprostają najwyższym wymaganiom, a starannie opracowane receptury sprawiają, że z łatwością można dobrać produkt do konkretnego przeznaczenia.

SikaCeram 213 Extra to klej cementowy klasy C2 TE o zmniejszonym spływie i wydłużonym czasie otwartym, co znacznie usprawnia proces montażu. Przeznaczony jest do płytek o wysokiej i niskiej nasiąkliwości, do płytek ciągnionych i glinianych, a także tych, które mają słabą przyczepność do tradycyjnych klejów. Wszechstronność jego zastosowania zwiększa także kompatybilność z większością podłoży, do jakich przyklejane będą płytki. Mogą to być powierzchnie z zaprawy, betonowe, płyty g-k, anhydryt (zagruntowany), a nawet już ułożone, stare płytki, których nie chcemy skuwać. SikaCeram 213 Extra świetnie sprawdzi się też na podłożach, na których mogą wystąpić przemieszczenia spowodowane skurczem lub rozszerzalnością cieplną. Produkt można stosować na ścianach, podłogach (również z ogrzewaniem podłogowym), w kuchniach i łazienkach. Z uwagi na odporność na wodę i warunki atmosferyczne, warto wybrać go również jako klej do płytek zewnętrznych – na tarasie, balkonie, a nawet przy basenach ogrodowych.

fot. Sika Poland

W budynkach, w których wymagania dotyczące jakości połączeń klejowych są szczególnie wysokie – np. w obiektach przemysłowych i o dużym natężeniu ruchu, doskonale sprawdzi się klej cementowy klasy C2 TE S1 SikaCeram 253 Flex. To świetny wybór do klejenia płytek na zewnątrz – na balkonach, tarasach, basenach lub elewacjach, czyli wszędzie tam, gdzie liczy się mrozoodporność, wysoka odkształcalność i plastyczna konsystencja kleju, który nie spływa z powierzchni pionowych. SikaCeram z powodzeniem można też zastosować do punktowego przyklejania paneli izolacyjnych z różnych materiałów, np. ze styropianu, pianki PUR, wełny mineralnej i szklanej.

fot. Sika Poland

Firma Sika opracowała również zaprawę przeznaczoną specjalnie do płytek posadzkowych. Jest to Sika Bond T-8 – doskonały wybór w przypadku klejenia płytek na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń mokrych oraz wilgotnych – na tarasach, balkonach, loggiach, a także w kuchniach i łazienkach. Doskonała przyczepność do różnych podłoży, szybkie wiązanie, zdolność redukowania hałasów i odgłosów kroków dzięki elastyczności, to duże atuty tego kleju sprawiające, że wybierają go zarówno amatorzy, jak i użytkownicy profesjonalni. Sika Bond T-8 może być też stosowany do wykonywania izolacji przeciwwodnej, dzięki czemu docenią go zwłaszcza te osoby, które w jednym kroku chcą wykonać uszczelnienie i przykleić płytki.

Produktem opracowanym specjalnie do zastosowań wewnętrznych jest z kolei klej klasy C1 T – SikaCeram 113 Classic. Dzięki łatwości użycia, zmniejszonemu spływowi i plastycznej konsystencji to jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań do mocowania płytek ceramicznych o małych i średnich rozmiarach i różnych stopniach chłonności. Klej można też wykorzystać do wyrównywania podłoża w warstwie do 5 mm.

fot. Sika Poland

Estetyka na pierwszym miejscu

Wybór kleju do płytek na zewnątrz i wewnątrz, który będzie odpowiedni do konkretnego rodzaju płytek i miejsca aplikacji, jest podstawowym aspektem gwarantującym solidne i wytrzymałe mocowanie. Jednak płytki pełnią przecież nie tylko funkcję praktyczną, ale także estetyczną, będąc elementem aranżacji przestrzeni. Rodzina SikaCeram obejmuje jeszcze jeden produkt, który pozwala nadać powierzchni wykończonej płytkami ostateczny szlif. Jest to SikaCeram 663 Flex Grout – zaprawa cementowa przeznaczona do wypełniania fug o szerokości 1-7 mm. Dostępna jest w dziewięciu kolorach, które z łatwością można dopasować do glazury i terakoty o różnych odcieniach.

Oprócz odporności na ścieranie, promieniowanie UV i mróz, cechuje się zmniejszoną absorbcją wody, a także hamuje rozwój grzybów, pleśni i bakterii. Dlatego doskonale spisze się podczas wypełniania fug płytek klejonych na zewnątrz – przy basenach, na tarasach i balkonach, a także wewnątrz, w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.

fot. Sika Poland

Uniwersalność w cenie

Aby płytki dobrze i trwale wkomponowały się w przestrzeń wewnątrz i na zewnątrz budynku, należy nie tylko właściwie wybrać klej i zaprawę do wypełniania fug. Precyzji wymaga także dobór innych elementów, w tym materiałów uszczelniających. Z myślą o najbardziej wymagających odbiorcach, którzy poszukują produktów wszechstronnych, Sika opracowała poliuretanowy produkt o nazwie Sikaflex 11 FC+, który łączy w sobie zalety uszczelniacza, kleju i wypełniacza. Sprawdzi się on w wielu zastosowaniach – od prac parkieciarskich, poprzez hydrauliczne (np. uszczelnianie rur), na glazurniczych kończąc. Świetnie zastąpi tradycyjny silikon w tych miejscach, w których połączenia płytek wymagają dodatkowego uszczelnienia, np. przy wannie czy umywalce. Elastyczność wynosząca aż 600% gwarantuje wysoką trwałość, eliminując zarazem ryzyko powstawania ubytków na skutek naturalnej pracy materiału, np. pęcznienia.

Sikaflex 11 FC+ można stosować wewnątrz i na zewnątrz, a swoje właściwości zachowuje w każdych warunkach atmosferycznych, również w przypadku niskich i wysokich temperatur (od -40°C do +80°C). Producent położył też nacisk na możliwość dopasowania preparatu do różnych typów i odcieni powierzchni, dlatego dostępny jest aż w ośmiu różnych kolorach.

fot. Sika Poland

Wybór kleju do płytek na zewnątrz, wewnątrz, a także innych preparatów, które pozwolą uzyskać satysfakcjonujący efekt prac glazurniczych to podstawa. Zważywszy na fakt, że płytki przykleja się raz na wiele lat, warto stawiać na produkty uznanych i cenionych dostawców. Firma Sika wyspecjalizowała się w opracowywaniu najwyższej jakości systemów i produktów do klejenia, uszczelniania, wzmacniania i ochrony w różnych sektorach rynku. 30 lat obecności przedsiębiorstwa w Polsce daje klientom gwarancję, że wybierają markę o ugruntowanej pozycji, za którą stoi ponad 100 lat doświadczeń szwajcarskiego producenta chemii budowlanej.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.pol.sika.com

02-871 Warszawa, ul. Karczunkowska 89, woj. mazowieckie
tel. (22) 272 87 00,