Fotowoltaika 2020. Opłacalność, koszty, nowe przepisy

Fotowoltaika w 2020 roku: zmiany, zmiany, zmiany…

Wprowadzanie nowych przepisów na 2020 rok i kolejne lata (na szczeblu zarówno unijnym, jak i krajowych) zapoczątkowane w 2019 roku ma na celu zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii. Nie powinno to dziwić. Zasoby naturalne gwałtownie się kurczą, a zanieczyszczenie środowiska każdy z nas może (dosłownie) zobaczyć na własne oczy, np. w postaci chmury smogu unoszącej się zimą nad wieloma regionami naszego kraju. 2019 rok to czas zmian w prawodawstwie, a przełom roku 2019/20 to najlepszy moment na to, aby zainwestować w odnawialne źródła energii.

– Zwiększenie udziału OZE jest nie tylko sposobem na to, aby poradzić sobie z rosnącymi cenami energii (a nie ulega wątpliwości, że będą one w dalszym ciągu rosnąć, bo zasoby naturalne stają się towarem deficytowym). Na opłacalność fotowoltaiki w 2020 roku będzie mieć wpływ również rozwój technologii oraz powstawanie coraz większej ilości firm, które zarówno wytwarzają panele PV, jak i wykonują ich fachowy montaż – mówi Michał Kitkowski, prezes zarządu firmy SunSol, która oferuje kompleksową obsługę instalacji fotowoltaicznych, począwszy od projektu instalacji, przez montaż, na serwisie kończąc.

fot. SunSol

Tylko w ciągu ostatnich kilku miesięcy nastąpił szereg zmian w przepisach, co ma wpłynąć na dalsze zwiększanie opłacalności fotowoltaiki w 2020 roku. „Sezon” nowych przepisów w 2020 roku (które obowiązują już teraz) zapoczątkowały zmiany wprowadzone w styczniu br., kiedy ustanowiono tzw. ulgę termomodernizacyjną. Dzięki niej osoby inwestujące w fotowoltaikę mogą od podstawy obliczania podatku dochodowego odliczyć wartość brutto instalacji (do 53 tys.). Na efekty przyjdzie nam jeszcze poczekać do kwietnia przyszłego roku, kiedy to inwestorzy będą po raz pierwszy mogli skorzystać z ulgi podatkowej.

SPRAWDŹ, DLACZEGO FOTOWOLTAIKA SIĘ OPŁACA

 

Fotowoltaika – koszt w 2020

Montaż instalacji fotowoltaicznej pozwala wykorzystywać darmową i niewyczerpywalną energię słońca, jednak na etapie inwestycji uchodzi za rozwiązanie drogie.

– Trzeba jednak pamiętać, że prężny rozwój branży fotowoltaiki w ostatnich latach sprawił, że znacznie obniżyły się ceny zarówno komponentów, jak i usług.

Można przypuszczać, że koszt fotowoltaiki w 2020 roku będzie jeszcze niższy niż obecnie, a ceny energii wyższe. Waśnie teraz jest dobry moment na inwestycję, bo z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że ten boom spowoduje problemy z dostępnością komponentów i dłuższe czasy oczekiwania. – komentuje Michał Kitkowski.

fot. SunSol

Nie bez znaczenia jest też fakt, że opłacalność fotowoltaiki dodatkowo podbijają państwowe dotacje, a prosumenci mogą uzyskać zwrot 18, 25 lub 32 procent zakupionej instalacji. Jak już wspominaliśmy, osoby fizyczne mają możliwość odliczenia od dochodów (przychodów) wydatków poniesionych na zakup i montaż instalacji w budynku jednorodzinnym. Ulga, która może wynieść nawet 32%, obejmuje wszystkich podatników PIT, rozliczających podatek według skali podatkowej (wg. stawki 18 lub 32%), 19% podatku liniowego lub opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Koszt fotowoltaiki mogą też obniżyć rolnicy, którzy mogą ubiegać się o dofinansowanie w formie ulgi inwestycyjnej (25% kosztów inwestycji, odliczane od podatku rolnego).

27 lipca br. Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej zaskoczył wszystkich i zaprezentował program dofinansowań do fotowoltaiki „Mój Prąd”. Zakładał on dofinansowanie nawet do 50% wartości instalacji, ale nie więcej niż 5 000 zł dla instalacji między 2 a 10 kWp. W praktyce oznaczało to, że w zasadzie każda osoba składająca wniosek mogła liczyć na pełną kwotę, gdyż bardzo rzadko cena kompletnej instalacji byłaby mniejsza niż 10 000 zł. Warto zaznaczyć, że środki są ograniczone i decyduje kolejność zgłoszeń. Budżet programu wynosi miliard złotych i zakłada się, że zostanie wykorzystany do końca 2020 roku, dlatego warto postarać się o dofinansowanie już dziś.

fot. SunSol

Kiedy instalować w 2020 roku fotowoltaikę?

Ceny modułów i osprzętu do fotowoltaiki sukcesywnie spadają od kilku lat, a przepisy są najbardziej korzystne w historii polskiej fotowoltaiki. W głowach wielu inwestorów pojawia się jedno pytanie – kiedy zainwestować w fotowoltaikę? W 2020 roku? Teraz?

– Ceny instalacji spadają, ale pamiętajmy, że nie zawsze tak będzie. Obecnie na światowym rynku fotowoltaiki panuje potężny boom. Moduły znikają niemal natychmiast po wyjściu z fabryki. Czas oczekiwania na komponenty potrafi sięgać nawet 6 miesięcy. Już widać, że odbije się to na cenach instalacji i czasie oczekiwania na montaż – mówi Michał Kitkowski.

Planując montaż fotowoltaiki w 2020 roku warto wziąć pod uwagę obecne trendy na rynku. Wzmożone zainteresowanie energią słoneczną, panujące na terenie całego kraju, odbija się na instalatorach. Kolejne firmy powstają jak grzyby po deszczu, starając się odkroić sobie kawałek tortu, a czasy oczekiwania potrafią trwać nawet kilka lub kilkanaście tygodni. Ceny także nie będą spać w nieskończoność, jak wiemy popyt kreuje podaż, a co za tym idzie – koszty instalacji wzrosną wraz ze zwiększonym zainteresowaniem. I tu pojawia się pytanie o koszt fotowoltaiki w 2020 roku, które natychmiast generuje kolejne pytania – w którym momencie zainwestować?

Najprostsza odpowiedź – im szybciej tym lepiej. Kontaktując się z firmą instalacyjną pod koniec roku 2019, możemy liczyć na montaż już na początku 2020. Pamiętajmy także, że pierwszy nabór programu „Mój Prąd” kończy się 20 grudnia, a następny ruszy prawdopodobnie na początku 2020 roku. Dlatego jeżeli zależy nam na otrzymaniu dotacji, to nie ma co zwlekać, gdyż jak wiemy budżet jest ograniczony i liczy się kolejność zgłoszeń.

Nie zapominajmy, że planowane – i nieuchronne – podwyżki cen energii czekają na nas najprawdopodobniej już na początku roku 2020. Dlatego odwlekanie zakupu instalacji może się dla nas okazać droższe z każdym mijającym miesiącem.

fot. SunSol

Fotowoltaika i nowe przepisy. W 2020 przedsiębiorca będzie prosumentem

– Nowelizacja ustawy o OZE wprowadza też zmiany dla firm. Dzięki nowelizacji definicją prosumenta objęci zostali przedsiębiorcy, którzy posiadają mikroinstalacje fotowoltaiczne (tzn. instalacje do 50 kW). Ta zmiana niesie dla nich szereg korzyści, bo w praktyce oznacza, że będą mogli skorzystać z możliwości bilansowania lub bezgotówkowego rozliczania energii wprowadzonej do sieci z energią, którą z niej pobrali – wyjaśnia Michał Kitkowski.
Tym samym opłacalność fotowoltaiki dla firm w 2020 roku również będzie zdecydowanie większa.

Ta rewolucyjna zmiana zmieniła też kwestie związane ze sprzedażą energii przez przedsiębiorców. Do czasu wejścia w życie nowelizacji ustawy przedsiębiorcy musieli sprzedawać nadwyżki wyprodukowanej energii po często niskich cenach hurtowych. Od teraz będą mieli wybór: przechować nadmiar wyprodukowanej energii w sieci energetycznej lub (tak jak było dotychczas) sprzedać nadwyżkę energii.

fot. SunSol

Opłacalność fotowoltaiki w 2020 roku i dziś

Polski przemysł energetyczny w ¾ produkuje energię z węgla, co stawia nas daleko w tyle za naszymi sąsiadami z zachodu. Fakt ten pociąga za sobą znaczne konsekwencje dla… naszych portfeli, bo za prawa do emisji dwutlenku węgla państwo musi płacić, i robi to de facto za nasze pieniądze. Zresztą i sama cena za uprawnienia do emisji nie była jeszcze nigdy tak wysoka jak teraz. To wszystko sprawia, że energia nieustannie drożeje, a podmiotem, który odczuwa to najboleśniej, jest właśnie przeciętny Kowalski, który prądem zasila niemal każdy sprzęt w domu: telewizor, komputer, piekarnik, czajnik, lodówkę, pralkę. Naturalną konsekwencją tego stanu rzeczy jest fakt, że obserwujemy bardzo dynamiczny rozwój OZE również w Polsce, gdzie coraz częściej na dachach budynków możemy zobaczyć panele PV.

fot. SunSol

Według nieoficjalnych danych rynek fotowoltaiczny powiększył się niemal dwukrotnie w ciągu ostatniego roku. Tak dynamiczny wzrost jeszcze nigdy nie był obserwowany w całej historii fotowoltaiki w Polsce.

Jeśli sprawdzą się prognozy Polskich Sieci Elektroenergetycznych, to do końca roku osiągniemy poziom 1 GW mocy w fotowoltaice, czemu sprzyja wspomniany wzrost cen energii przy równoczesnym obniżaniu kosztów wykonania instalacji PV.

-Koszt fotowoltaiki jest najniższy w historii i z tego powodu pojawia się coraz więcej nowych firm w branży. Zwłaszcza w takiej sytuacji trzeba uważnie dobierać firmę, której powierzymy wykonanie instalacji. Warto brać pod uwagę nie tylko cenę, ale także doświadczenie danej firmy i jej portfolio – podkreśla Michał Kitkowski.

ZOBACZ REALIZACJIE FIRMY SunSol

 

Przed ostatecznym wyborem firmy instalacyjnej powinniśmy też dokładnie ją sprawdzić. Przydomowa elektrownia słoneczna to w końcu inwestycja na dekady, a nie miesiące i dlatego warto zlecić ją fachowcom. Staż na rynku, portfolio realizacji, posiadane certyfikaty i referencje powinny być pierwszymi elementami, na które zwracamy uwagę. Dzięki temu odrzucimy firmy, które są niesprawdzone na rynku, mają złą opinię i wabią niskimi cenami.

fot. SunSol

Firma SunSol działa na rynku od 2013 i ma na koncie instalacje o łącznej mocy 4 078 kW. SunSol wykonuje instalacje fotowoltaiczne, bazując na sprawdzonych modułach amerykańskiej firmy SunPower, które wyróżniają się najwyższą wydajnością na rynku (sprawność paneli wynosi powyżej 22%). Gwarancja na 25 lat, innowacyjna technologia produkcji – to argumenty, które powinny przemówić zwłaszcza do tych, którzy stawiają przede wszystkim na jakość i wydajność, nawet jeśli wyjściowa cena paneli jest wyższa niż konkurencyjnych wyrobów.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.sunsol.pl

 

80-430 Gdańsk, Ludwika Mierosławskiego 21, woj. pomorskie
tel. 58-746-38-99, www.sunsol.pl
Kategoria: Instalacje | Branża: Energia ekologiczna

Podłoża ogrodnicze – producent podłoży z mikroorganizmami wprowadza nową linię

Podłoża ogrodnicze – czym się kierować przy wyborze producenta

Więcej kwiatów w ogrodzie, ładniejszy trawnik, wysoka jakość i obfitość plonów – takie obietnice składa chyba każdy producent podłoży ogrodniczych. Nie zawsze jednak znajdują one pokrycie w rzeczywistości. Aby zakup okazał się trafny, warto przeanalizować skład podłoża oraz jego wskazania jakościowe. Następnie należy zestawić tę wiedzę ze specyfiką posiadanego podłoża i na tej podstawie ocenić, na ile sugerowane podłoże okaże się odpowiednie w danym przypadku. Nawet dla laików w kwestii ogrodnictwa oczywiste jest, że im bardziej rozwinięty system korzeniowy rośliny, tym lepiej będzie przebiegało przyswajanie składników pokarmowych. W celu dokonania odpowiedniego wyboru, warto postawić na takie podłoża ogrodnicze, które korzystnie wpłyną na włośniki korzeniowe odpowiedzialne za pobieranie i transport substancji odżywczych.

Co w tym zakresie oferuje Arex Green Garden? Od lat firma jest doskonale rozpoznawalna w branży ogrodniczej, ponieważ oferuje różnego rodzaju podłoża ogrodnicze. Producent znany jest przede wszystkim za sprawą wyselekcjonowanych podłoży z mikroorganizmami. Jedną z ciekawszych propozycji od Arex Green Garden są innowacyjne podłoża z biostymulacją i aminokwasami

ZOBACZ OFERTĘ PODŁOŻY STANDARDOWYCH I Z MIKROORGANIZMAMI

 

Podłoża z aminokwasami a proces życiowy rośliny

Jaki wpływ na rośliny ma złożona z trzech frakcji mieszanka wyciągów z alg brunatnych?

 • Sprzyja ona rozwojowi systemu korzeniowego poprzez stymulację rozwoju strefy włośnikowej korzeni, a co za tym idzie – rośliny przyswajają więcej wody i substancji odżywczych
 • Utrzymuje ciśnienie osmotyczne, co znaczy, że możliwe jest utrzymanie wody wchłoniętej przez komórkę.
 • Mieszanka alg aktywuje we włośnikach korzeniowych pompy, czyli strefy wymiany jonowej.

Wszystko to sprawia, że lepiej przebiega wzrost, rozwój i plonowanie roślin uprawnych. Stosowanie podłoży z aminokwasami zapewnia optymalne odżywianie roślin uprawnych, ozdobnych czy trawników, przez co mają one szerokie i uniwersalne zastosowanie.

fot. Arex Green Garden

– Oferowane przez nas podłoża z biostymulacją zawierają wybrane aminokwasy, m.in. glicynę i betainę. Testy przeprowadzone na różnych roślinach (m.in. petunii, różach, roślinach zielonych, roślinach sałatowych), a także próby na truskawkach udowodniły, że ten wytwarzany na bazie specjalnie dobranych alg morskich skład poprawia pobieranie oraz transport składników odżywczych, sprzyja procesom biologicznym, takim jak fotosynteza, oddychanie czy ewapotranspiracja (proces parowania). Wszystko to zwiększa potencjał plonotwórczy rośliny – mówi Arkadiusz Temberski z firmy Arex Green Garden.

Podłoża z biostymulacją – co to oznacza?

Stosowanie podłoży z biostymulacją wpływa na dynamiczny rozwój systemu korzeniowego, wyższą urodzajność gleby, wysoką aktywność fizjologiczną roślin oraz dostarczanie odpowiedniej ilości łatwo przyswajalnych składników pokarmowych NPK – m.in. azot (N), fosfor (P) i potas (K), poprawiają pobieranie i przyswajanie składników mineralnych, a także stymulują ich transport wewnątrz roślin. Aminokwasy: glicyna i betaina wykazującą działanie antystresowe poprzez redukcję wpływu szkodliwych dla roślin czynników biotycznych i abiotycznych; wpływają też dobroczynnie na proces fotosyntezy. Dzięki temu zwiększa się wielkość plonów.

fot. Arex Green Garden

Reasumując – podłoża z biostymulacją są szansą i przyszłością dla rozwoju zrównoważonych metod uprawy roślin. Ich główne walory to:

 • zwiększanie odporności roślin na stresy (mineralne i środowiskowe),
 • przekształcanie składników pokarmowych z form trudno przyswajalnych na przyswajalne dla roślin,
 • korzystne oddziaływanie na glebę, a przez to podnoszenie jej potencjału plonotwórczego,
 • wspomaganie rozwoju flory i fauny glebowej,
 • pozytywny wpływ na odczyn podłoża.

-Warto też pamiętać o tym, że są to produkty przyjazne dla roślin, środowiska glebowego i zdrowia człowieka – mówi Arkadiusz Temberski

Każdy pasjonat ogrodnictwa zdaje sobie sprawę z tego, że na jakość upraw decydujący wpływ ma jakość podłoża ogrodniczego. Producent podłoży z mikroorganizmami – firma Arex Green Garden – dzięki poszerzeniu oferty o nowe produkty, odpowiada na wymagania tych klientów, którzy poszukują rozwiązań innowacyjnych i działających wieloaspektowo.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.ggarden.eu

 

22-130 Chojno Nowe Drugie , Chojno Nowe Drugie 15 , woj. lubelskie
tel. 825702053, www.ggarden.eu
Kategoria: Ogród | Branża: Artykuły ogrodnicze

Montaż deski kompozytowej, sztachet na tarasie i ogrodzeniu

Drewno to jeden z nielicznych materiałów, który nigdy nie przestał zachwycać. Jako materiał budowlany i wykończeniowy wykorzystywane jest przez człowieka od wieków, choć doskonale znamy też jego ograniczenia, zwłaszcza, gdy stosujemy je na zewnątrz. Narażone na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, zmiany temperatur, promieniowanie UV, wilgoć, niszczeje i traci swój blask. Tym procesom można oczywiście przeciwdziałać. Regularna i staranna konserwacja pozwoli utrzymać naturalny surowiec w dobrej kondycji i podtrzymać jego estetykę, ale takie zabiegi mają też swoją cenę. Montaż tarasu z desek kompozytowych, które do złudzenia mogą przypominać drewno, pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze, bo nie wymaga aż tak skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych. Do czyszczenia wystarczające są zwykłe środki domowego użytku, a dostępny na rynku szeroki wachlarz łatwych w aplikacji środków konserwacyjnych i impregnatów jeszcze bardziej upraszcza eksploatację. Nic dziwnego, że montaż deski kompozytowej na tarasie czy montaż sztachet z kompozytu to często jedyna możliwość brana pod uwagę przez miłośników estetyki drewna.

fot. DRYTEN

Montaż deski kompozytowej na tarasie

Pięknie zaaranżowany taras to idealna przestrzeń na wypoczynek, spotkanie w gronie przyjaciół czy delektowanie się wspólnymi posiłkami. Choć do urządzenia tarasu nie potrzeba wiele, to warto jednak zadbać o to, aby były to komponenty solidne i trwałe, co dotyczy w równej mierze mebli, jak i desek tarasowych. Montaż deski kompozytowej to świetnie rozwiązanie dla osób, które chciałyby cieszyć się urokiem drewna, ale cena, jaką trzeba za to zapłacić, a więc uciążliwe zabiegi konserwacyjne – jest zbyt wysoka.

fot. DRYTEN

– Oferujemy sprzedaż i montaż deski kompozytowej na taras, która wykonana jest z kompozytu WPC. Jest ona wyjątkowo wytrzymała na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne i doskonale znosi wysokie i niskie temperatury oraz nasłonecznienie, które nie powoduje blaknięcia kolorów – mówi Artur Bieniek z firmy Dryten. – Producent desek, firma Winfloor udziela na swój produkt aż 15 lat gwarancji – dodaje.

ZOBACZ OFERTĘ DESEK KOMPOZYTOWYCH

Winfloor jest jednym z najdłużej działających na naszym rynku producentów desek kompozytowych, co oznacza, że czas zdążył już zweryfikować jakość oferowanych produktów. Nawet po latach eksploatacji deski kompozytowe zamontowane na tarasie nie próchnieją, nie butwieją ani nie pękają, zachowując swój oryginalny kształt.

Szeroki asortyment desek, co dotyczy zarówno kolorystki (od ciemnych dębów, poprzez antracyty i grafity, na jasnych brązach kończąc), jak i różne wersje wykończenia powierzchni (standardowa, szlifowana, szczotkowana, deseniowa) zaspokoją nawet najbardziej wyrafinowane gusta klientów.
– Oprócz produktów marki Winfloor oferujemy też sprzedaż i montaż deski kompozytowej innych producentów, m.in. Gamrat, UltraShield, Lenta, Timberness – mówi Artur Bieniek.

fot. DRYTEN

Montaż sztachet kompozytowych – alternatywa dla drewna

Podobne walory praktyczne i estetyczne co tarasom kompozytowym, przysparzają też zwolenników rozwiązaniu, jakim jest ogrodzenie ze sztachet. Cena robocizny jest tu również mocnym argumentem, bo dzięki zastosowaniu dedykowanych elementów dostarczanych przez producenta ogrodzenie można wykonać w bardzo krótkim czasie, co przekłada się na ostateczny koszt realizacji inwestycji.
Montaż sztachet kompozytowych to świetny pomysł na wykonanie ogrodzenia, które będzie wyróżniało się wyjątkową estetyką, a jednocześnie nie będzie spędzać snu z powiek uciążliwą koniecznością konserwacji. Kompozyt jest odporny na działanie promieni UV, więc przez cały okres gwarancji kolory deski pozostaną tak samo soczyste, jak tuż po zamontowaniu. Dzięki temu ogrodzenie z powodzeniem będzie pełnić swoją rolę zarówno wizytówki domu, jak i bariery przed wtargnięciem na teren posesji nieuprawnionych do tego osób.

fot. DRYTEN

– Aby zapewnić atrakcyjny wygląd ogrodzenia, należy je regularnie myć myjką ciśnieniową. Montaż sztachet z kompozytu to atrakcyjna alternatywa dla drewna również dlatego, że wykonane w ten sposób ogrodzenia są odporne na powstawanie pleśni i grzybów, a także na działanie wysokich i niskich temperatur – komentuje Artur Bieniek.
Dla miłośników rozwiązań proekologicznych ważnym aspektem przemawiającym za montażem sztachet kompozytowych i montażem deski kompozytowej na tarasie jest też fakt, że to produkt przyjazny środowisku, wykonany z kompozytu i mączki drzewnej. Po zakończeniu eksploatacji taką deskę można ponownie wykorzystać do produkcji innych elementów kompozytowych WPC.

ZOBACZ REALIZACJE FIRMY

Montaż sztachet, montaż tarasu z desek kompozytowych – cena ma znaczenie

Zalety kompozytu trudno przecenić: piękny wygląd, łatwość konserwacji, trwałość, odporność na czynniki atmosferyczne czy ścieranie. Równie istotna jest cena, jaką zapłacimy za montaż sztachet czy tarasu z desek kompozytowych, jak również koszt samego materiału. Zarówno robocizna, jak i produkt jest tańszy niż drewno, czym kompozyt zdobył swoją ogromną popularność. Warto przy tym pamiętać, aby decydując się na kompozyt powierzyć montaż sztachet czy montaż desek kompozytowych na tarasie doświadczonej firmie, która nie tylko sprzeda i zainstaluje deski, ale fachowo doradzi i podpowie, jakie rozwiązanie w danym wypadku sprawdzi się najlepiej.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.dryten.pl

 

26-650 Przytyk, Zachęta 53, woj. mazowieckie
tel. 534 774 477, 791 977 277, www.dryten.pl
Kategoria: Ogród | Branża: Altany, pergole

TIP-ON, SERVO-DRIVE, BLUMOTION do szafek, drzwi, szuflad

Codzienne kuchenne zmagania

Ciężkie szuflady wypełnione puszkami, makaronami, ryżem, które nie chcą otwierać się szybko i płynnie, a także trzaskające szafki, zamykane w pośpiechu podczas gotowania, to tylko niektóre z codziennych problemów, jakie towarzyszą korzystaniu z kuchni. Wpływają one na komfort użytkowania mebli dla całej rodziny. Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie. Przyjrzyjmy się systemom BLUMOTION do szuflad i szafek, TIP-ON do szafek, SERVO-DRIVE do zmywarki i TIP-ON BLUMOTION do TANDEMBOX i sprawdźmy, czy mogą realnie zmienić wygodę korzystania z mebli kuchennych.

fot. Blum

Gotuj o każdej porze dnia i nocy – BLUMOTION do szuflad i szafek

Zabiegani współcześni użytkownicy kuchni korzystają z niej o różnych, nawet najbardziej zaskakujących porach. Wyjazd na delegację o 4 nad ranem, powrót z wycieczki w środku nocy, wieczorna przekąska, gdy inni już śpią, a może nocne pieczenie świątecznych ciasteczek? Niezależnie od powodu, często otwierane i zamykane szafki i szuflady kuchenne nie powinny zakłócać spokoju innych domowników. Niestety pośpiech, zamykanie szuflad łokciem, gdy mamy brudne ręce, zbyt duży ciężar szuflad wypełnionych po brzegi, a także przypadkowe zamknięcie drzwi szafki, mogą powodować hałas. Z pomocą przychodzi system BLUMOTION do szuflad i szafek. Jest to system hamowania, który niezależnie od wielkości i wagi szuflad, jak też prędkości zamykania szafek oraz frontów uchylnych, zagwarantuje delikatne i ciche zamknięcie. System BLUMOTION do szuflad i szafek charakteryzuje możliwość bardzo szerokiego zastosowania, ponieważ praktycznie każdy mebel i otwierany front można wyposażyć w system cichego domyku.

SPRAWDŹ OFERTĘ BLUMOTION

 

fot. Blum

Komfort dla całej rodziny – TIP-ON do szafek

Kuchnia to serce całego domu. A w naszym sercu nie może zabraknąć miejsca dla najmłodszych członków rodziny. Często zapraszamy dzieci do wspólnego gotowania, przygotowywania deserów. Zachęcamy do pomocy i zaangażowania. Jednak sami dobrze wiemy, że nawet proste prace kuchenne bywają kłopotliwe. Układanie talerzy ze zmywarki może okazać się zbyt trudnym zadaniem, brak nam siły do otwarcia ciężkiej szuflady. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zmienić dotychczasowe systemy w meblach na bardziej przyjazne – dla wszystkich, niezależnie od wieku i siły. TIP-ON do szafek to rozwiązanie, które może w znaczny sposób ułatwić korzystanie z kuchni wszystkim członkom rodziny. Jest to system mechanicznego wspomagania otwierania, który sprawdzi się w szufladach, szafkach, a także frontach uchylnych. Rozwiązanie zapewnia komfort otwierania, który odbywa się dosłownie za pomocą delikatnego przyciśnięcia frontu. Przyjazne nie tylko dzieciom, usprawni i ułatwi kuchenne prace. TIP-ON do drzwi i frontów uchylnych występuje w 3 kolorach: białym, platynowoszarym oraz brunatnoczarnym, co pozwoli łatwo dopasować go do różnych mebli. Ponadto wymiar szczeliny między frontem a korpusem szafki może być wygodnie regulowany przez przekręcanie jednostki. TIP-ON do drzwi to również świetnie uzupełnienie nowoczesnych mebli bez uchwytów, które są odpowiedzią na potrzeby indywidualnych projektów. Moda na bez uchwytowe meble to także ogromna funkcjonalność dzięki temu, łatwiej zadbać o czystość i sterylność w naszej kuchni. TIP-ON do drzwi sprawdza się w przypadku takich mebli doskonale – dzięki temu rozwiązaniu zaledwie lekkie naciśnięcie frontu powoduje jego uchylenie się.

fot. Blum

Swoboda projektowania – TIP-ON BLUMOTION

Otwarcie szuflady po naciśnięciu wraz z delikatnym i cichym zamykaniem? To możliwe, dzięki systemowi TIP-ON BLUMOTION. Technologia ta pozwala na otwarcie szuflady poprzez delikatne naciśnięcie frontu a następnie płynne i ciche zamknięcie jej poprzez energiczne pchnięcie. Cały ruch jest wspomagany mechanicznie.

Interesującą zaletą tego rozwiązania jest możliwość dowolnej aranżacji mebli, dzięki temu, że system działa przy niewielkiej szczelinie frontu, wynoszącej zaledwie 2,5 mm. Komfortowy w obsłudze system można dodatkowo regulować bez użycia narzędzi. Za pomocą pokrętła dostosowujemy system w 4 wymiarach, precyzyjnie decydując o wymaganej głębokości i układzie szczelin. TIP-ON BLUMOTION można zastosować do szuflad metalowych LEGRABOX i TANDEMBOX lub drewnianych MOVENTO. Jeśli problemem jest niezwykle ciężka szuflada, warto zastosować system TIP-ON BLUMOTION do TANDEMBOX. Prowadnice gwarantują delikatny ruch nawet przy bardzo dużym obciążeniu – w zależności od systemu od 30 do nawet 70 kg.

ZOBACZ OFERTĘ TIP-ON

 

fot. Blum

Niekończące się możliwości dzięki elektrycznemu wspomaganiu otwierania w meblach – SERVO-DRIVE do szuflad, szafek górnych, lodówki i zmywarki

System SERVO-DRIVE to prawdziwa rewolucja. Jest to rozwiązanie polegające na elektrycznym wspomaganiu ruchu szafek i szuflad. Doskonała pomoc, gdy szafka, którą chcemy otworzyć znajduje się wysoko. Wygodne i niezawodne rozwiązanie, kiedy wkładamy brudne naczynia do zmywarki, czy rozpakowujemy zakupy do lodówki, kiedy mamy zajęte ręce. Ciężka szuflada wypełniona słoikami, brudne ręce, niewygodny dostęp do wnętrza narożnej szafki, potrzeba szybkiego otwarcia szuflady z segregacją odpadów – scenariuszy, kiedy przyda nam się SERVO-DRIVE, jest naprawdę wiele. Technologia ruchu, która całkowicie zmieni naszą kuchnię. System SERVO-DRIVE do szuflad, szafek i podnośników górnych wyposażony jest dodatkowo w rozwiązanie cichego zamykania BLUMOTION, dzięki temu uzyskujemy płynność otwarcia i delikatność zamknięcia mebli. W przypadku frontów z uchwytami system zadziała również po lekkim i krótkim pociągnięciu za uchwyt jako wspomaganie otwierania. SERVO-DRIVE można zastosować także we frontach uchylnych, które po otwarciu znajdują się wysoko nad naszymi głowami. W tym przypadku zamykamy front poprzez naciśnięcie włącznika, który znajduje się w zasięgu naszej ręki. Ten jeden uniwersalny system nadaje się do zastosowania w całej kuchni, w szufladach, szafkach górnych oraz urządzeniach w zabudowie. Warto wspomnieć o tym, że w przypadku braku prądu, system nie blokuje otwarcia szafki.

ZAPOZNAJ SIĘ Z OFERTĄ SYSTEMU SERVO-DRIVE

 

Technologie proponowane przez firmę BLUM w bardzo dużym stopniu poprawiają funkcjonalność mebli. Dlatego kiedy decydujemy się na nową kuchnię, warto przemyśleć zastosowanie ich we własnym domu. Przetestowanie różnych technologii otwierania i zamykania mebli na pewno przybliży nas do podjęcia właściwej decyzji co do ich wyboru.

Z pełną ofertą firmy BLUM można zapoznać się na stronie: www.blum.com

62-020 Jasin, ul. Poznańska 16, woj. wielkopolskie
tel. +48 618 951 980, www.blum.com

Reduktory gazu (LPG), przydomowe instalacje gazowe

Przydomowe instalacje gazowe LPG

W czasach, w których tak dużo mówi się o konieczności przestawienia na ekologiczne źródła ogrzewania, coraz więcej inwestorów decyduje się na montaż przydomowej instalacji gazowej, i wbrew pozorom wpływ na tę decyzję ma nie tylko niska cena ogrzewana. W trakcie spalania gazu do atmosfery nie trafiają zanieczyszczenia, które wywołują choroby płuc, serca czy alergie, dlatego ogrzewanie gazowe uznawane jest za jeden z najczystszych i najbardziej efektywnych sposobów ogrzewania. Firma GOK oferuje instalacje butlowe oraz instalacje zbiornikowe.

Instalacja butlowe

– Instalacja butlowa składa się z reduktora gazu LPG, zaworu przełączającego i zestawu węży. Zazwyczaj podłączane są butle 33 kg, które pracują w układzie 2/4/6/8/10 butli. Połowa z nich pracuje na stronie roboczej instalacji, a pozostałe stanowią rezerwę. Dobór liczby butli ma tu kluczowe znaczenie z uwagi na fakt, że każda z nich ma swoją maksymalną wydajność. W przypadku maksymalnego poboru spada odparowanie gazu i butle oraz elementy instalacji pokrywają się szronem. Jeśli więc zastosuje się większą ilość butli, można wydłużyć okres ich eksploatacji – mówi Przemysław Śmiechowski z firmy GOK.

ZOBACZ NAJNOWSZE INSTALACJE BUTLI GAZOWYCH
fot. GOK | Reduktor butlowy i automatyczny przełącznik

Wydajność przydomowej instalacji butlowej LPG to 4-6 kg/h (ok. 48-70 kW). Nieprzerwaną pracę instalacji zapewnia przełącznik automatyczny, który odpowiada za to, aby po opróżnieniu butli pracujących po stronie roboczej, włączona została rezerwa. Osoby stawiające na komfort obsługi bez konieczności wychodzenia z domu mogą doposażyć instalację w specjalny zdalny sygnalizator, który poinformuje o zmianie poboru gazu ze strony roboczej na rezerwę.

– Choć montaż przydomowej instalacji gazowej ze wszystkimi elementami (jak reduktory gazu LPG czy zawory i węże) można wykonać w kilkanaście minut, to jednak ważne jest rygorystyczne przestrzeganie zasad umiejscowienia i eksploatacji instalacji. Kwestie te precyzyjnie reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – podkreśla Przemysław Śmiechowski.

Przydomowa instalacja zbiornikowa

W tym przypadku źródłem gazu jest zbiornik, a nie butla gazowa. Zbiornik LPG montowany jest na zewnątrz budynku i jego pojemność pozwala na długotrwałe zasilanie domu w gaz. Najczęściej spotykanym zbiornikiem jest zbiornik o pojemności 2700 l. Zbiorniki LPG można montować jako zbiorniki naziemne lub podziemne. Wydajność przydomowej instalacji zbiornikowej to standardowo 12 kg/h, co odpowiada maksymalnie ok. 140 kW. W instalacji zbiornikowej używane są zazwyczaj dwa reduktory: reduktor I stopnia montowany na zbiorniku oraz reduktora II stopnia montowany w skrzynce gazowej na ścianie budynku. W przypadku krótkiej instalacji (odległość od zbiornika do domu) możliwy jest też montaż bezpośrednio na zbiorniku reduktora I i II stopień razem.

SPRAWDŹ NAJNOWSZE INSTALACJE GAZOWE

Reduktory LPG

Za sprawne oraz przede wszystkim – bezpieczne funkcjonowanie przydomowej instalacji gazowej odpowiadają reduktory.

fot. GOK | Reduktory zbiornikowe I i II stopień

Firma GOK produkuje na rynku niemieckim reduktory gazu LPG już od 50 lat. Rynek ten jest znany z najwyższych wymagań w kwestii bezpieczeństwa i niezawodności.
Rygorystyczne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sprawiło, że producent opracował własny podział na stopnie zabezpieczenia, a autorskie oznakowanie „Safety Level” umożliwia klientom lepszą orientację i dobór optymalnych i bezpiecznych reduktorów gazu LPG.

Safety Level 1 oznacza, że reduktor butlowy/zbiornikowy nie posiada żadnych zabezpieczeń przed nadciśnieniem, co w przypadku wzrostu ciśnienia na wyjściu do wartości ciśnienia na wejściu doprowadzić może do uszkodzenia podłączonych urządzeń odbiorczych (np. nagrzewnicy lub armatury).

Safety Level 2 to poziom zabezpieczenia w reduktorze, w którym wbudowany jest wydmuchowy zawór bezpieczeństwa (PRV), który działa w momencie, w którym ciśnienie w reduktorze przekracza wartość dopuszczalną. Nadmiar ciśnienia wydmuchiwany jest do otoczenia. Po zredukowaniu zbyt wysokiego ciśnienia następuje samoczynne zamknięcie zaworu PRV.


fot. GOK | Wydmuchowy zawór bezpieczeństwa PRV.

Safety Level 3 to rozwiązanie, w którym niedopuszczalny wzrost ciśnienia jest udaremniony dzięki zespoleniu dwóch reduktorów gazu LPG w jednej obudowie.
Taka konstrukcja nazywana jest zabezpieczeniem przed nadciśnieniem S2SR (ÜDS).

Safety Level 4 – podobnie jak w Safety Level 2 stosuje się tu zawór PRV oraz dodatkowy wbudowany odcinający zawór bezpieczeństwa OPSO (SAV). Zawór odcina dalszy dopływ gazu w momencie nadmiernego wzrostu ciśnienia na wyjściu. Po zadziałaniu zawór OPSO musi być ręcznie odblokowany. Obydwa zawory bezpieczeństwa działają w momencie powstania nadciśnienia.

Safety Level 5 to najwyższy poziom bezpieczeństwa w reduktorach butlowych i zbiornikowych, w których zapobiega się nie tylko zbyt wysokiemu ciśnieniu, które jest szkodliwe dla urządzeń grzewczych, lecz także zbyt niskiemu ciśnieniu (które w praktyce powstaje w efekcie nieszczelności instalacji butlowej). Oprócz OPSO / PRV w reduktorze gazu LPG zamontowany jest też limiter przepływu GS lub UPSO.

– Nasze reduktory butlowe i zbiornikowe to efekt ciągłej pracy i udoskonaleń. Naszym podstawowym obszarem działania jest rynek niemiecki, ale produkujemy w zasadzie na całą Europę. Również w Polsce jesteśmy wiodącym dostawcą, co zawdzięczamy ciężkiej pracy i uważnemu słuchaniu głosów instalatorów. Równie istotna jest dla nas kontrola jakości reduktorów, którą przeprowadza się aż 3 krotnie: w momencie ich montażu, ustawiania parametrów ciśnienia oraz wyrywkowo po wyprodukowania. Dokładnie sprawdzamy też dostarczone do produkcji materiały, zwłaszcza elementy membran i uszczelnień. To konsekwentne wdrażanie nowatorskich rozwiązań technicznych i rygorystyczna kontrola jakości sprawiają, że zyskaliśmy zaufanie klientów oraz wypracowaliśmy solidną pozycję sprawdzonego dostawcy – mówi Przemysław Śmiechowski.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.gok.pl

ZAPOZNAJ SIĘ Z SZERSZĄ OFERTĄ REDUKTORÓW

 

63-400 Ostrów Wlkp., ul. Traugutta 126, woj. wielkopolskie
tel. (+48) 62 735 84 08, +48 508 367 341, www.gok.pl

Studzienka wodomierzowa plastikowa co warto wiedzieć?

Studzienka wodomierzowa plastikowa – wymogi techniczne

Funkcja ochronna nie jest jedyną, którą musi spełnić studzienka. Sprawne odczytywanie licznika na wodomierzu ma pierwszorzędne znaczenie. Zapewnienie łatwego dostępu to kolejne kryterium, które inwestor musi wziąć pod uwagę przy zakupie tego sprzętu. Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie wodomierza ta pozornie prosta konstrukcja musi charakteryzować się odpowiednią:

 • izolacyjnością cieplną,
 • odpornością na naprężenia i działanie wód gruntowych,
 • głębokością,

I najważniejsze

 • szczelnością i wytrzymałością

A jeśli mowa o konstrukcji…

Studzienka wodomierzowa plastikowa i jej rodzaje

Studzienka najczęściej jest wyposażona we właz (są wersje niewłazowe), to on gwarantuje, że całość należycie spełni swoje funkcje. Bardzo istotna jest przy tym wytrzymałość włazu. Generalnie nie zaleca się umieszczania studzienek w pasie jezdnym, ale oczywiście zdarzają się wyjątki. Dlatego na parkingach będzie miał zastosowanie jedynie właz żeliwny klasy B125, a na prywatnej posesji wystarczyć może właz pozaklasowy (jeśli nie będzie obciążany) czyli żeliwny z wytrzymałością do 200kg.

fot. P.P.H.U. SKOLIMOWSKI

Obecność dna jest już kwestią o wiele bardziej opcjonalną. Studzienki z dnem są predestynowane do zbierania w sobie wody. By zabezpieczyć je przed taką niechcianą ewentualnością należy zadbać o to, aby ścianki i miejsca przejść przewodów zostały uszczelnione. Zastosowanie poliuretanu (ewentualnie polistyrenu) pozwala dodatkowo ocieplić studzienkę wodomierzową i uchronić ją przed przemarzaniem (właściwa termika jest również wspierana przez tzw. ”korek termiczny”). Studzienki bez dna dodatkowego zabezpieczenia cieplnego nie potrzebują. W tym wypadku wystarcza ciepło płynące z gruntów. Obligatoryjnym wyposażeniem są jeszcze schody (studzienki włazowe). Może to być zwykła aluminiowa drabinka lub schody odlewane specjalnie na zamówienie klienta.

ZAPOZNAJ SIĘ Z OFERTĄ STUDNI WODOMIERZOWYCH

Czy studzienka z tworzyw sztucznych jest wystarczająco wytrzymała?

Przekonanie, że plastik jest mniej odporny na różne czynniki zewnętrzne (w porównaniu z betonem czy metalem) to mit. Studzienki wodomierzowe z tworzyw wykonywane są polipropylenu lub polietylenu wysokiej gęstości. Produkuje się je spawając płyty polipropylenowe. Technologia ta umożliwia dostosowanie wielkości finalnego produktu do potrzeb klienta, bowiem studzienka nie musi mieć pierwotnie określonej wielkości. Rotomulding to kolejne rozwiązanie które (obok spawania) zapewnia studni szczelność i wytrzymałość. Formowanie rotacyjne w wysokiej temperaturze skutkuje uzyskaniem monolitycznego charakteru polietylenu (HDPE) i daje możliwość wykorzystania dodatkowego wzmacniającego ożebrowania.

fot. P.P.H.U. SKOLIMOWSKI

Studzienka wodomierzowa dn 500, dn 600, dn 1000 – dobór wielkości

O wielkości studni wodomierzowych decyduje średnica i głębokość. Ten pierwszy parametr musi być ściśle skorelowany z wielkością wodomierza i średnicą jego przewodów (kwestia uregulowana prawnie).

Dla średnicy przewodu wodociągowego 50 mm średnica studni może wynosić 1, 1,2 bądź 1,4 m. .Do zastosowań dla domów jednorodzinnych wybiera się często studzienki niewłazowe o średnicy 400–500 mm.

fot. P.P.H.U. SKOLIMOWSKI

ZOBACZ RODZAJE STUDNI WODOMIERZOWYCH

Zupełnie inne czynniki decydują o doborze głębokości (wysokości) studzienki. Ważną kwestią jest głębokość przemarzania gruntów. W naszym kraju wynosi ona od 0,8 do 1,4 m. W związku z tym na przeważającym obszarze Polski wystarczająca jest już studzienka o standardowej głębokości 1200 mm. A co jeśli standard nie wystarczy? Wyższe studzienki mają, zależnie od oferty producenta, głębokość 1500–1600 mm. Na zamówienie dostępne są również większe rozmiary. Ale uwaga oprócz głębokości przemarzania gruntu, konieczne jest wzięcie pod uwagę jeszcze poziomu wód gruntowych.

Dobór studzienki wodomierzowej plastikowej warto powierzyć specjalistom. Warto także wybrać te najlepsze jakościowo i zaufać sprawdzonym producentom i dystrybutorom.

Więcej na www.studniewodomierza.pl

SPRAWDŹ MODELE STUDNI WODOMIERZOWYCH

 

83-032 Pszczółki, ul. Wincentego Witosa 12 , woj. pomorskie
tel. 791 619 977, www.studniewodomierza.pl

Kocioł kondensacyjny Termet, pompa ciepła – dofinansowanie „Czyste powietrze”

Kocioł kondensacyjny Termet i pompa ciepła a „Czyste powietrze”. Jak uzyskać zwrot?

Każdego roku wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego powtarza się ta sama historia, którą można by zatytułować „Smog nad Polską”. Wisząca nad naszymi głowami trująca chmura wpisała się już na stałe w krajobraz niektórych regionów kraju, zatruwając ludzi i przyczyniając się do większej zachorowalności na choroby układu oddechowego. A przecież to my sami tę chmurę stwarzamy, choć trudno nie zauważyć, że coś się powoli w naszej świadomości i mentalności zmienia. W ostatnich latach możemy przecież zaobserwować dynamiczny rozwój rynku OZE również w naszym kraju, i jest to tendencja, z której cieszą się nie tylko ekolodzy. Dla przeciętnego użytkownika urządzeń grzewczych, nawet jeśli normy emisyjne nieszczególnie go interesują, duże znaczenie ma fakt, że nowoczesne kotły kondensacyjne Termet czy pompy ciepła Termet pozwalają sporo zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Nie mówiąc już o komforcie obsługi, jaki zapewniają, zwłaszcza jeśli zastąpią trujące i uciążliwe w eksploatacji stare „kopciuchy” na węgiel. Są jeszcze inne aspekty sprawiające, że tak bardzo opłaca się zainwestować w kocioł kondensacyjny czy pompę ciepła. „Czyste powietrze” to program, w ramach którego można ubiegać się o zwrot części środków poniesionych na termomodernizację budynku, a także na zakup wspomnianych urządzeń grzewczych, które dzięki temu będą jeszcze tańsze. Celem programu jest zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Jeśli masz więc stary kocioł węglowy lub inne, przestarzałe urządzenie, a marzy ci się inwestycja w kocioł kondensacyjny lub pompę ciepła, „Czyste powietrze” to program kierowany właśnie do Ciebie! Maksymalny możliwy koszt, od którego liczone jest dofinansowanie to 53 tys. zł, a minimalny koszt kwalifikowany przedsięwzięcia to 7 tys. zł, przy czym wielkość dofinansowania zależy od wysokości miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym wnioskodawcy.

SPRAWDŹ PROPONOWANE URZĄDZENIA GRZEWCZE

 

Kotły kondensacyjne Termet

Urządzeniami, które spełniają wymagania programu „Czyste powietrze” są ekologiczne kotły kondensacyjne Termet. Podczas spalania gazu nie emitują do atmosfery szkodliwych pyłów, dlatego stanowią idealne rozwiązanie w walce ze smogiem. Posiadają klasę sezonowej efektywności energetycznej A zarówno w przypadku ogrzewania pomieszczeń, jak i podgrzewania ciepłej wody. W ofercie znajdziemy zarówno urządzenia jednofunkcyjne jak i dwufunkcyjne, przy czym wszystkie wyposażone są w najnowszej generacji wymienniki ciepła ze stali nierdzewnej.

Wielokrotnie nagradzanym kotłem kondensacyjnym Termet jest EcoCondens Gold Plus (dostępny jako kocioł wiszący jednofunkcyjny lub dwufunkcyjny), w którym wyższa temperatura mieszanki sprawia, że proces spalania zachodzi z większą sprawnością. Dzięki zastosowaniu wewnętrznego mieszania następuje znacznie bardziej ekonomiczna praca kotła. Urządzenie jest przyjazne nie tylko dla użytkownika. Dzięki łatwemu i wygodnemu montażowi, opinie o kotle kondensacyjnym Termet EcoCondens Gold Plus są też bardzo korzystne wśród instalatorów i serwisantów, ceniących to urządzenie za prosty montaż i nieskomplikowany serwis.

Jednym z najnowocześniejszych urządzeń na rynku europejskim jest z kolei wiszący kocioł kondensacyjny Termet EcoCondens Silver (jedno lub dwufunkcyjny). Również tego typu kotły są niezwykle przyjazne w obsłudze, którą umożliwia intuicyjny panel sterowania oraz – dzięki zwartej, kompaktowej konstrukcji – proste w serwisowaniu. Nacisk producenta na estetykę i kompaktowe wymiary sprawia, że EcoCondens Sliver bez trudu wpisze się w bardzo zróżnicowane aranżacje kuchni i innych pomieszczeń, gdzie swobodnie można go umieścić np. w ciągu szafek kuchennych. Szeroki zakres modulacji sprawia, że model ten doskonale sprawdzi się również w przypadku niewielkich powierzchni czy obiektów o niskim zapotrzebowaniu na ciepło.

fot. Termet

Z myślą o obiektach o małym zapotrzebowaniu na ciepło oraz niewielkich metrażach powstał też najmniejszy spośród oferowanych przez Termet kotłów kondensacyjnych (jedno i dwufunkcyjnych) – EcoCondens Slim, o wysokości 777 mm, szerokości 400 mm i głębokości 250 mm. Szczególnie mała głębokość sprawia, że nadaje się on idealnie do montażu w małych i ciasnych wnętrzach. Sprawdzi się także w istniejących już instalacjach, w których dokonanie zmian pod nowe źródło ciepła jest utrudnione. Kocioł wyposażony jest w nowoczesny palnik, który gwarantuje szeroki zakres modulacji w przedziale 13%-100% oraz zapewnia niską emisję tlenków azotu (klasa NOx-6), co jest niezwykle ważne w kontekście ochrony środowiska.

Bardzo pozytywne opinie ma też kocioł kondensacyjny Termet Ecocondens Integra II PLUS (wiszący) z wbudowanym zasobnikiem 48 l. Jest to kompletny system grzewczy, który ogrzeje cały budynek i przygotuje ciepłą wodę użytkową. Warto podkreślić jego elegancką, dopracowaną w każdym calu obudowę. Wydajny zasobnik o pojemności 48 l gwarantuje dostęp do ciepłej wody niezwłocznie po odkręceniu kranu, a dodatkowo wysoka moc wężownicy zapewnia natychmiastowe podgrzewanie wody w zasobniku. Producent zatroszczył się też o łatwy dostęp do naczynia kompensacyjnego do c.o. i c.w.u. bezpośrednio po zdjęciu osłony.

W ofercie Termet znajdziemy ponadto dwufunkcyjne kotły kondensacyjne w wersji stojącej, np. EcoCondens Solid Plus z wbudowanym zasobnikiem 107 l, wykonanym ze stali nierdzewnej. Również w tym urządzeniu ciepła woda dostępna jest natychmiast po odkręceniu kranu.
Ukłonem w stronę użytkowników kotłów kondensacyjnych Termet jest możliwość sterowania ich pracą za pomocą smartfona lub tabletu, cicha praca i szerokie zakresy modulacji, które sprawiają, że z łatwością można dobrać urządzenie najbardziej adekwatne do potrzeb i optymalnie odpowiadające na oczekiwania klienta.

ZOBACZ OFERTĘ KOTŁÓW KONDENSACYJNYCH

 

Pompa ciepła Termet

Jeszcze kilkanaście lat temu mało kto na naszym rynku wiedział, czym są pompy ciepła. Dziś tego typu urządzenia uchodzą za jedno z najbardziej opłacalnych źródeł ogrzewania. Dofinansowanie „Czyste powietrze” do pomp ciepła Termet otwiera możliwość zakupu tych urządzeń również przed tymi osobami, dla których inwestycja przekraczała budżet przeznaczony na urządzenia co. i c.w.u. To zarazem świetny sposób na to, aby postawić na ekologiczne ogrzewanie, czerpiące z darmowych i niewyczerpywalnych źródeł. Również w tym zakresie firma Termet przygotowała dla swoich klientów atrakcyjne propozycje. Od niedawna w sprzedaży są ekologiczne pompy ciepła Termet Air Basic/Premium, które mogą służyć zarówno do ogrzewania domu jak i do podgrzania ciepłej wody użytkowej.

Air Basic i Premium to kompaktowe jednostki monoblok typu powietrze-woda, które wykorzystują odnawialne źródło energii do produkcji ciepła. Klasa efektywności energetycznej A++ oraz zerowa emisja zanieczyszczeń sprawiają, iż pompy ciepła Termet są zarówno ekonomiczne jak i przyjazne dla środowiska naturalnego.

fot. Termet

Kotły kondensacyjne, instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła… „Czyste powietrze” to program, który otwiera możliwość przejścia na ekologiczne źródła energii tym osobom, dla których dotychczas taka inwestycja była zbyt kosztowna. Warto też pamiętać o tym, że nawet jeśli kwota, jaką trzeba zapłacić za tego typu urządzenia wciąż jest wysoka w porównaniu np. do kotłów starszego typu, to ma ona jeszcze jedną zaletę. Otóż w dobie kurczących się gwałtownie zasobów naturalnych, ich cena wciąż idzie w górę. Inwestycja w wydajne, ekonomiczne – a przede wszystkim – odnawialne źródła energii pozwoli więc uniezależnić się w przyszłości od zmieniających się cen.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.termet.com.pl

ZAPOZNAJ SIĘ Z OFERTĄ POMP GRZEWCZYCH TERMET

 

58-160 Świebodzice, ul. Długa 13, woj. dolnośląskie
tel. +48 74 85 60 601, www.termet.com.pl
Kategoria: Instalacje | Branża: Piece, kotły

Strop Teriva i pustak keramzytowy przepis na trwały dom

Pustak stropowy K9 EU60 nie byłby wyjątkowy gdyby nie materiał, z którego jest wykonany (w 85 proc. to keramzyt). To kruszywo ceramiczne (powstałe w wyniku wypalania specjalnego rodzaju glin pęczniejących) gwarantuje trwałość wyrobów oraz ich bardzo wysokie właściwości termiczne, akustyczne.

fot. Keramzyt-Dom

Strop Teriva K9EU60 parametry techniczne mówią same za siebie

Właściwe wykonanie stropu jest kwestią kluczową. Ten element bowiem zapewnia odpowiednie przenoszenie obciążeń i stanowi o dodatkowym usztywnieniu całej konstrukcji budynku. Poza tym oddziela poszczególne kondygnacje i tym samym stanowi zaporę akustyczną oraz termiczną.

fot. Keramzyt-Dom

System stropowy TERIVA K9EU60 składa się z prefabrykowanych belek kratownicowych rozpostartych pomiędzy ścianami nośnymi oraz 9 komorowych keramzytowych pustaków firmy Czamaninek które stanowią wypełnienie zalewane od góry warstwą tzw. nadbetonu.

fot. Keramzyt-Dom

Najnowocześniejsza technologia niezwykle lekkich i wytrzymałych pustaków termoakustycznych o budowie komorowej (komory sześciokątne inspirowane pomysłowością pszczół). Pustaki stropowe dzielimy na kilka rodzai, różnią się one od siebie wysokością Wysokość zastosowanego pustaka uzależniona jest od rozpiętości oraz nośności danego stropu przy stropach K9EU60 do 9,8 mb. Strop Teriva K9 EU60 to kompleksowe rozwiązanie zawierające kształtki szalunkowe L zewnętrzne oraz wewnętrzne C (do zastosowania na muru grubości 24 lub 36,5 cm) , kształtki narożnikowe zewnętrzne i wewnętrzne oraz kształtki żebra rozdzielczego. Zastosowanie keramzytu w produkcji kształtek wieńcowych to pewny sposób na wyeliminowanie uciążliwych mostków termicznych. Zbrojenie spełnia nową normę PN-EN 15037-1/2011. Duża wytrzymałość i precyzja dzięki belce stropowej zbrojonej górą prętem o średnicy 10 mm. Moduł co 20 cm. Ale to nie wszystko. Kto nie idzie do przodu, ten się cofa.

ZAPOZNAJ SIĘ Z OFERTĄ KERAMZYTOWYCH STROPÓW

 

fot. Keramzyt-Dom

Strop ognioodporny CZAMANINEK K9 60EU/R60 wraz z dedykowaną mu belką R60 o stopce 6cm to nowe oblicze stropów, prezentowane przez Strop Firmy Czamaninek. Nie ma tu mowy o lekkim liftingu i kompromisach. Inwestorzy otrzymują obok znanego już niskiego zużycia betonu, dopasowanej długości belek czy najwyższej jakości wykorzystanego materiału również wysokie parametry ognioodporne i idealną dźwiękochłonność. Warto chcieć więcej.

fot. Keramzyt-Dom

Zdrowe i ciepłe budowanie z keramzytu

Pustak keramzytowy i jego parametry są bardzo obiecujące. Ma porowatą strukturę. Pomiędzy granulkami keramzytu sklejonymi zaczynem cementowym pozostają kanaliki, które mogą przepuszczać wilgoć i powietrze. Taki układ tworzy w pełni „oddychającą” ścianę. Gwarantuje to najlepsze parametry paro przepuszczalności i uniemożliwia rozwój grzybów i pleśni. Keramzyt jako jedyny naturalny materiał stosowany w budowie domów jest odporny na czynniki chemiczne atmosferyczne, a nawet gryzonie i owady. Jeśli dodamy do tego bardzo niski współczynnik przewodności cieplnej, otrzymujemy budulec idealny. W proekologicznej Skandynawii cieszy się od przeszło 60 lat ogromnym uznaniem posiada najlepsze opinie (jako bezpieczna, naturalna alternatywa dla zastąpienia drewna w budownictwie mieszkaniowym).

fot. Keramzyt-Dom

Pustak ścienny do ścian zewnętrznych i wewnętrznych to klasa wytrzymałości 2 oraz 4 MPa, Czy można chcieć więcej? Produkcja metodą wibroprasowania (jest zaliczana do jednych z najnowocześniejszych technik zagęszczania mieszanek betonowych) daje mu wyjątkową wytrzymałość.

SPRAWDŹ OFERTĘ PUSTAKÓW KERAMZYTOWYCH

 

Strop Teriva K9EU60 cena moc i jakość

Dobra wiadomość, cena stropu Teriva jest relatywnie niska porównując do stropu monolitycznego, filigranowego jak i do stropu tzw. lekkiego konstrukcji drewnianej. Katalogowy koszt stropu gęsto żebrowego to przedział 70-120 zł za m2 cena głównie uzależniona jest od rozpiętości belek stropowych, które czym są dłuższe tym kratownica zastosowana do ich produkcji ma większej średnicy pręta zbrojeniowego. Razem ze zbrojeniem, betonem i robocizną może zamknąć się w kwocie 190 zł za m2.

fot. Keramzyt-Dom

Najlepsza jakość jest więc już w zasięgu każdego inwestora (jeśli tylko zdecyduje się wybrać najwyższą jakość keramzytowego stropu K9EU60.

Podsumowując – Strop Teriva K9EU60 charakteryzuje się dużą wytrzymałością, ognioodpornością, jest szybki i łatwy w montażu stąd zbiera pozytywne opinie wśród wykonawców jak i inwestorów, tym bardziej że oferuje wybór różnych typów, aby adekwatnie dopasować rodzaj stropu do indywidualnych potrzeb inwestora.

Więcej na www.keramzyt-dom.pl

 

ZOBACZ OFERTĘ STROPÓW TERIVA

 

78-200 Białogard , Lulewiczki 1A, woj. zachodniopomorskie
tel. +48 535 840 010, www.keramzyt-dom.pl
Kategoria: Usługi budowlane | Branża: Domy prefabrykowane