Czy pergole tarasowe to dobre rozwiązanie?

Tak. Po pierwsze to uniezależnienie od zmiennych warunków atmosferycznych. Pogoda w tzw. kratkę nie jest w Polsce rzadkością. z zadaszeniem tarasu pogoda na grilla, imprezę z przyjaciółmi będzie zawsze. Ochrona tarasu przed bezpośrednim wpływem różnych zjawisk atmosferycznych skutkuje również większą swobodą w doborze mebli ogrodowych i dodatków. Ich piękno i żywotność na pewno będą dłuższe.

Nie da się ukryć, że każde rozwiązanie ma swoje minusy. Ochrona tarasu przed słońcem to przecież ograniczony dostęp światła do pomieszczeń oraz mniejsza ilość naturalnego ciepła. Argument skądinąd słuszny, jednak należy pamiętać, że dzisiejsze rozwiązania technologiczne już dawno sprawiły, że problem ten został rozwiązany. Zarówno aluminiowe, tekstylne, jak i drewniane zadaszenie tarasu może zostać skonstruowane w taki sposób, aby umożliwiało dostęp promieni słonecznych w wybranym przez użytkownika momencie. Zintegrowana markiza lub lamele, bo o tej technologii w tym wypadku mowa to rozwiązanie „na wymiar” dla każdego, kto nie lubi ograniczeń i ceni sobie wszechstronność w użytkowaniu.

fot. PIOGAL

Pergole tarasowe z lamelami lub zintegrowaną markizą

Pozwala ona nie tylko na regulowany dostęp światła, ale i na zachowanie naturalnej cyrkulacji powietrza. Automatycznie sterowane lamele czy automatyczny dach markizowy można swobodnie ustawiać w taki sposób, aby decydować czy w danej chwili zadaszenie tarasu ma być pełne, częściowe czy może ma go nie być wcale. W pozycji zamkniętej dach pergoli chroni przed deszczem i śniegiem, zapewniając możliwość korzystania z uroków ogrodu o każdej porze roku. A to nie wszystko. Pergola może być wyposażona dodatkowo w zwijane, roletowe ściany w formie automatycznych refleksoli. Są to rolety z włókna węglowego odporne na warunki atmosferyczne a największą ich zaletą jest zatrzymywanie promieni UV (95%), czyli nagrzewania. Przy czym nie ograniczmy sobie widoku zewnętrznego, ponieważ są częściowo przezierne. W innej opcji możemy zdecydować się na przesuwne bez ramowe szklane ściany, które zaoferują dodatkową wizualną przestrzeń a jednocześnie ochronią nas przed wiatrem oraz deszczem co bezpośrednio przekłada się na większy komfort użytkowania. Powstaje w ten sposób strefa wypoczynkowa idealna przykładowo do biesiadowania w większym gronie rodziny i przyjaciół.

fot. PIOGAL

Pergole tarasowe — aluminiowe czy drewniane?

Oba te rozwiązania mają swoich zwolenników. Aluminiowe zadaszenie tarasu ze wspomnianym wyżej lamelowym dachem, wybierane jest często przez właścicieli nowoczesnych domów w większych metropoliach takich jak Warszawa, dla których design pełni bardzo ważną kwestię. Najczęściej wybieraną opcją jest pergola z rozsuwanym, materiałowym dachem (akryl barwiony w masie, pokrywany impregnatami) Materiałowy wodoodporny dach w takim wykonaniu jest odporny na pleśń, blaknięcie oraz promieniowanie UV. Konstrukcja jest wyposażona w rynny odprowadzające wodę przednimi słupami poza taras. Tkanina jest bardzo ciężka (jakość swoje waży), dlatego jest prowadzona wózkami łożyskowanymi w konstrukcji dachu dzięki czemu działa bezawaryjnie przez cały swój żywot. Jest to Elegancka konstrukcja tworzona najczęściej na wymiar, dlatego idealnie wpisuje się w nowoczesne bryły architektoniczne. Co więcej, każdą pergolę można obecnie dopasować do indywidualnych preferencji kolorystycznych, korzystając z szerokiej gamy kolorów w palecie RAL. Drewniane wersje tarasowego zadaszenia są częściej wyborem zwolenników rustykalnego designu. Do konstrukcji drewnianych stosuje się pergole dachowe podwieszane. Jedno jest pewne, oba rozwiązania są obecnie doskonale przemyślane. Aluminiowe konstrukcje są zabezpieczone przed korozją metalu oraz korozją biologiczną. Podobnie zresztą jak przed szkodliwym wpływem promieniowania UV.

fot. PIOGAL

Aluminiowe zadaszenie tarasu na wymiar – nowoczesne systemy

Aby zadaszenie nie przyczyniało się do zmniejszenia przestrzeni przeznaczonej do wypoczynku warto wykonać je na tzw. wymiar, co nie przeszkadza w tym by jednocześnie sięgnąć po najnowsze rozwiązania technologiczne u sprawdzonych producentów lub dystrybutorów tychże rozwiązań.

Firma PIOGAL jest dostawcą sprawdzonych i oryginalnych rozwiązań dla zadaszeń w tym pergoli tarasowych w Warszawie. Portfolio produktowe firmy pochodzi od takich uznanych producentów jak MOL – Solar Protection czy Selt Sun Protection System. Oferowane pergole tarasowe pozwalają na elastyczne zadaszenie tarasów, a to dlatego, że posiadają zintegrowaną na górze markizę. Dobór właściwego wymiaru pergoli nie stanowi problemu. Dlaczego? Nowoczesne pergole posiadają bowiem możliwość rozbudowywania ich do dwóch lub nawet więcej modułów.

Dodatkowo wyposaża się je w takie udogodnienia jak ściany, oświetlenie LED, zdalne sterowanie, promienniki czy automatykę pogodową, która reaguje na zmiany zachodzące na zewnątrz. Takie rozwiązania sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów.

A jeśli o samych markizach mowa…

Oferta firmy PIOGAL zawiera szeroki wachlarz markiz tarasowych i balkonowych w różnych odsłonach i wymiarach. Począwszy od tych, których zadaniem jest osłaniać przed słońcem jedynie otwory okienne, skończywszy na wielkoformatowych markizach, których szerokość sięga nawet 12 m. To trafny wybór dla tych, którzy chcą uniknąć stawiania konstrukcji na tarasie i w pełni decydować o tym, kiedy chcą korzystać z jego zadaszenia. Jeśli użytkownik zdecyduje się zwinąć markizę, to bezpiecznie spoczywa ona w estetycznej aluminiowej i odpornej na czynniki zewnętrzne kasecie.

fot. PIOGAL

Markizy tarasowe na każdą pogodę

Firma PIOGAL dba o to, aby tkaniny oferowanych markiz były odporne na wilgoć i wodę, ale ich właściwości hydrofobowe to nie wszystko. Kolory i estetyka tych produktów pozostaną niezmienne przez wiele lat, pomimo oddziaływania promieniowania UV. Dlaczego? Tkaniny markizowe akrylowe są bowiem dodatkowo impregnowane teflonem. Dzięki temu zwiększa się również ich odporność na zabrudzenia oraz pleśń.

fot. PIOGAL

Automatyka pogodowa do pergoli i markiz tarasowych w Warszawie

Czyli taras pod kontrolą, dzięki której użytkownik może w pełni elastycznie i zdalnie korzystać – lub nie z zadaszenia tarasowego. Czy warto? Automatyka to nie tylko przyjemny gadżet. Czujniki pogodowe zdalnie podejmują decyzję o zsunięciu dachu pergoli tkaninowej lub markizy zaraz po wykryciu porywistego wiatru, co skutecznie zapobiegnie ewentualnym uszkodzeniom nawet jeśli domowników nie ma w domu. Czujniki i automatyka pozwalają również na bardziej komfortowy dozór najmłodszych poza domem, chociaż nie da się ukryć, że automatycznie rozwijający się dach przy powiększającym się nasłonecznieniu może uratować skórę, dosłownie i w przenośni, członków rodziny w każdym wieku. Jest to poniekąd ubezpieczenie dla markizy.

Nawet jeśli kwestia tarasu nie mogła zostać dobrze przemyślana przy budowie domu, to dzisiejsze możliwości techniczne pozwalają na późniejszy montaż i wykorzystanie wielu elastycznych rozwiązań, które sprawiają, że tworzenie zadaszenia tarasowego przestaje być kwestią dyskusyjną. To na co powinno się zwrócić szczególną uwagę to równie elastyczne możliwości montażu i skorzystanie z doświadczenia profesjonalistów, takich jak firma PIOGAL z tysiącami wykonanych realizacji.

Więcej informacji na stronie www.rolety-piogal.pl

05-270 Marki, ul. Jaracza 7 , woj. mazowieckie
tel. 500 226 345, 722 799 755,