Poddasze to bardzo ciekawa, a zarazem niełatwa do zagospodarowania przestrzeń mieszkalna. Przy jej urządzaniu musimy wykazać się zmysłem aranżacyjnym i otwartością na niestandardowe rozwiązania. Jeśli jednak odpowiednio wykorzystamy potencjał tego wnętrza, zyskamy wystrój, który będzie zachwycać urokiem i funkcjonalnością. Podpowiadamy, jak osiągnąć taki efekt.

Skośne ściany i nieregularne powierzchnie są nieodłącznymi elementami każdego poddasza. Mogłoby się wydawać, że to mocno ogranicza nasze możliwości aranżacyjne. Tymczasem, przy odrobinie kreatywności, z powodzeniem możemy urządzić tutaj kuchnię połączoną z pokojem dziennym, domowe biuro wraz ze strefą wypoczynku czy sypialnię z łazienką. W przypadku wysokich wnętrz warto zdecydować się na montaż antresoli, dzięki której zyskamy dodatkową przestrzeń i oryginalną konstrukcję architektoniczną. Obojętnie, na które rozwiązanie postawimy, podczas kreowania wystroju powinniśmy się kierować podobnymi zasadami.

fot. RuckZuck 

Podkreślenie atutów wnętrza

Poddasze ma swoje charakterystyczne detale, które lepiej eksponować niż ukrywać. Tak jest np. z belkami stropowymi, które mogą stanowić główną dekorację wnętrza. Najpiękniej zaprezentują się na neutralnym tle, dlatego sufit warto utrzymać w bieli. Odkryte elementy więźby dachowej warto zestawić z ceglanymi, metalowymi czy szklanymi akcentami, które wspólnie stworzą we wnętrzu industrialny klimat.

W przypadku ścian i mebli również stawiajmy na jasną kolorystykę – poddasze bywa często nierównomiernie doświetlone, a pogodne barwy pozwolą zniwelować ten efekt. Pamiętajmy jednak, że nic nie zastąpi dobrego oświetlenia. Stosujmy więc nie tylko lampy sufitowe, ale również kinkiety, lampiony i żarówkowe girlandy świetlne, które nie tylko rozpromienią wnętrze, ale i nadadzą mu romantyczną aurę.

Wyjątkowość poddasza uwidacznia otwarta przestrzeń, dlatego polecamy rezygnację ze stawiania dodatkowych ścian działowych. Jeśli jest to konieczne (np. gdy chcemy wydzielić łazienkę) wybierzmy drzwi, których znaczną powierzchnię będą stanowić mleczne przeszklenia (taka opcja dostępna jest np. w kolekcji Demeter). W innych przypadkach oddzielenie od siebie dwóch stref jest możliwe np. dzięki kanapie lub regałowi.

fot. RuckZuck 

Rozwiązania dopasowane do potrzeb

By maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, sięgajmy po meble na wymiar. Dopasowane szafki i regały będą wyglądać bardzo estetycznie, tworząc przy tym miejsce na przechowywanie różnorodnych przedmiotów. Pod skośną ścianą możemy stworzyć np. domową biblioteczkę. Na półkach warto ustawić też rodzinne fotografie i pamiątki z podróży.

Kluczowymi elementami wnętrza są okna dachowe. To pod nimi ustawmy (w zależności od przeznaczenia pomieszczenia) wannę, biurko lub łóżko. Okno będzie nie tylko źródłem naturalnego światła, ale również, podczas bezchmurnej nocy, ukaże widok gwiaździstego nieba.

Okna dachowe mają jednak również swoje wady. Podczas upalnych dni padające przez nie promienie słońca nagrzewają poddasze, dlatego koniecznie wyposażmy je w rolety, które ograniczą skutki tej niedogodności. Istotne jest również, by nie zapominać o zamykaniu okien podczas deszczu – przedostająca się do środka woda mogłaby wypaczyć podłogę. Jeśli jesteśmy zapominalscy, lepiej od razu wykończmy ją panelami wodoodpornymi, dzięki którym posadzka nie ulegnie uszkodzeniom. Jest to korzystne rozwiązanie również ze względu na fakt, że poddasze jest bardziej niż inne wnętrza narażone na powstawanie wilgoci. Wiele modeli typu water resistant znajdziemy w ofercie firmy RuckZuck, np. w kolekcji Expedition 4V.


Data publikacji: 2021-04-28

Podobne technologie i poradniki


Ogrzewanie podłogowe gwarantuje znaczny komfort termiczny we...
Hygge to duńska filozofia szczęścia i czerpanie...
Wybór odpowiedniej podłogi do domu, mieszkania czy...
fot. BRICOFLOR | Gerflor Senso Samoprzylepne Premium...
fot. Bricoflor | GERFLOR SENSO CLIC PREMIUM...
Każdy element wnętrza wpływa na jego ostateczny...
Drewniane i kamienne dekory, wyczuwalna w dotyku...
Budując swój wymarzony dom należy pamiętać o...
Dobrze zamontowany taras będzie nam służył przez...
Drewniane i kompozytowe tarasy bardzo często są...