Montaż tarasu kompozytowego – najczęstsze błędy.

Dobrze zamontowany taras będzie nam służył przez wiele lat, zachwyci estetyką i trwałością, a codzienne użytkowanie będzie bezpieczne i niezwykle przyjemne. Oprócz ważnych zasad budowlanych, którymi trzeba kierować się podczas montażu tarasu, ważny jest także materiał, z którego taras powstaje, a zwłaszcza jego właściwości, często również warunkujące sposób montażu (czytaj także: Płytki, kostka brukowa, drewno czy kompozyt? Jaki materiał na taras?).
 
Taras z deski kompozytowej
Jeśli decydujemy się na taras kompozytowy to musimy ustrzec się kilku poważnych błędów, nawet jedna pomyłka z poniższej listy może okazać się katastrofalna w skutkach.
 
Źle przygotowane podłoże
Budowa każdego tarasu powinna rozpocząć się od dokładnego zaplanowania wszystkich etapów montażu, a jednym z ważniejszych jest niewątpliwie przygotowanie podłoża. Jeśli nie dopilnujemy tej części to nawet najpiękniej i najdokładniej ułożone deski ulegną zniszczeniu lub po prostu nie utrzymają się w spójnej całości (np. pod wpływem choćby niewielkich ruchów gruntu). Podłoże powinno być solidnie utwardzone i mocne, a sama jego powierzchnia wyrównana i bez uskoków czy wyrw (sprawdź artykuł: Jak przygotować podłoże pod taras kompozytowy?).
 
WAŻNE! Jeśli montujemy taras na innym podłożu niż wylewka betonowa należy pamiętać, że legarów konstrukcyjnych nie można układać bezpośrednio na gruncie!

 

Niepoprawny rozstaw legarów
Ułożenie legarów w nieodpowiednich odstępach (zazwyczaj za rzadko) to bardzo często popełniany błąd (niestety powodowany chęcią zaoszczędzenia kilku złotówek na mniejszej ilości legarów). Deski kompozytowe Teraso powinny być montowane na legarach zamocowanych w odległości min 42cm od siebie.

 

Niewątpliwie ogromną ważną kwestią jest także materiał, z którego legary są zrobione – firma Teraso zaleca tylko i wyłącznie legary kompozytowe, będące elementami całego systemu tarasowego Teraso.

Rada! Jeśli w trakcie układania desek okaże się, że niezbędne jest połączenie desek na długości, konieczne jest pod ich złączeniem podłożyć dodatkowe legary (rysunek poniżej).

 

Brak odpływu wody

To jeden z najgorszych grzechów, który montażysta może popełnić w trakcie montowania właściwie jakiegokolwiek tarasu. Brak odpowiedniego spadku oraz przemyślanego procesu odprowadzania wody spowoduje, że taras zostanie narażony na destrukcyjny wpływ wilgoci i zalegającej wody (koniecznie przeczytaj nasz artykuł: Jak odprowadzać wodę z tarasu?).

Każda konstrukcja tarasowa wymaga zachowania odpowiedniego spadku, jest to 2-3 mm na 1m podłoża.

WAŻNE! Ogromnie istotny jest również kierunek wykonanego spadku, popełnienie błędu w tym miejscu spowoduje zawilgocenie ścian budynku.

Brak szczelin dylatacyjnych

Pominiecie kwestii dylatacji na tarasie to duży błąd. Najważniejszą rolą szczelin jest umożliwienie „naturalnego ruchu” desek, który powstaje pod wpływem gwałtownych zmian temperatur. Szczeliny dylatacyjne pozwolą nam unikać tzw. odkształceń termicznych. Ponadto szczeliny dylatacyjne pomiędzy deskami podobnie jak odpowiedni spadek nie pozwolą na nadmierne zbieranie się wody na tarasie np. podczas gwałtownej burzy.

 

WAŻNE! Należy pamiętać o szczelinach dylatacyjnych zarówno pomiędzy legarami i ścianą jak i między samymi legarami – muszą wynosić 10mm.

WAŻNE! Złe wykończenie tarasu to nie tylko kwestia estetyki, ale również bezpieczeństwa.

Dobrze wykonane wykończenie jest ładne, nie trzeba o tym nikogo przekonywać, jednak kwestia bezpieczeństwa jest w tym przypadku równie ważna. Strzępiące się i odpadające kawałki listwy mogą narazić nas na zranienie, często bowiem zdarza się (szczególnie najmłodsi), że poruszamy się po tarasie na boso.

 


Źle wykonane wykończenie tarasu

Do wykończenia systemu TERASO można użyć listwy wykończeniowej z tego samego materiału jak deska, lub np. lakierowanej listwy aluminiowej. Postępowanie przy montażu jest dla obu listew identyczne. Listwę należy przyciąć pod kątem 45°, tak aby na rogach tarasu tworzyła idealny kąt 90° i nie nachodziła na drugą listwę, gdyż wygląda to mało estetycznie. Montaż listwy wykończeniowej na nieprzykryte krawędzie wykonuje się poprzez przykręcenie jej za pomocą wkrętów samowiercących do legarów. Jeżeli listwy zostaną przykręcone niepoprawnie uzyskamy efekt jak na powyższym zdjęciu.

 

 

Taras kompozytowy Teraso to inwestycja w przyszłość. Jeżeli zamontowaliście go ściśle według naszych instrukcji to bez obaw możecie cieszyć się bezpiecznym miejscem służącym do relaksu i spotkań z przyjaciółmi przez długi, długi czas.

 

 

Chcesz wiedzieć więcej o deskach Teraso?  Skontaktuj się z nami:
www.teraso.pl
[email protected]
www.facebook.com/DeskiTERASO/
tel. 32 724 01 22


Data publikacji: 2019-06-27

Podobne technologie i poradniki


Ogrzewanie podłogowe gwarantuje znaczny komfort termiczny we...
Hygge to duńska filozofia szczęścia i czerpanie...
Wybór odpowiedniej podłogi do domu, mieszkania czy...
fot. BRICOFLOR | Gerflor Senso Samoprzylepne Premium...
fot. Bricoflor | GERFLOR SENSO CLIC PREMIUM...
Każdy element wnętrza wpływa na jego ostateczny...
Drewniane i kamienne dekory, wyczuwalna w dotyku...
Poddasze to bardzo ciekawa, a zarazem niełatwa...
Budując swój wymarzony dom należy pamiętać o...
Drewniane i kompozytowe tarasy bardzo często są...