Jak urządzić dom w stylu lagom, by był praktyczny, funkcjonalny i stylowy?

Aranżacja w stylu hygge nie wyklucza stosowania wielu drobiazgów, bo istotne jest stworzenie wnętrza, które będzie przytulne, będzie odpowiadało na potrzeby użytkowników i pozwalało na cieszenie się codziennością, nawet rutyną. Lagom to raczej bardziej rodzaj harmonii – nie za dużo, nie za mało, ale w sam raz. Właśnie ów złoty środek ma być źródłem szczęścia i trzeba go zachować także w aranżacji wnętrz. Oba filozoficzne podejścia łączy skandynawskie pochodzenie, ale hygge wywodzi się z Dani, natomiast lagom – ze Szwecji. Jak urządzić dom w stylu lagom?

fot. NeoWnętrze

Minimalizm, a nawet surowość są wskazane, podobnie jak praktyczność – postaw na winylowe panele wodoodporne oraz dopasowane do nich stonowane kolory ścian

Urządzając wnętrze domu w stylu lagom należy przede wszystkim zwrócić uwagę na aspekty praktyczne przy wyborze materiałów wykończeniowych. Dlatego panele wodoodporne będą najlepszym wyborem. Można je kłaść na dużej powierzchni bez stosowania szczelin dylatacyjnych. Odstępy należy zachować jedynie na krawędziach pomieszczeń. Łatwo można zmyć z nich wszelkie zabrudzenia, a w ich powierzchnię nie wnika wilgoć, przez co nie tworzy się grzyb ani pleśń. Oczywiście materiały o tak samo dobrych parametrach należy zastosować na ścianach i tutaj świetnym wyborem będą farby z jonizacją, które odpychają zanieczyszczenia, ale i stanowią barierę ochronną przed wnikaniem wilgoci czy przede wszystkim oczyszczają powietrze ze szkodliwych jonów. Warto dopasować kolorystykę paneli wodoodpornych na podłogach i farb na ścianach. Jeśli stosuje się kontrasty, to na zasadzie imitacja naturalnego rysunku drewna – biel albo łagodne – szarość na podłogach i biel na ścianach. Oczywiście można też zdecydować się na monochromatyczne rozwiązania w pastelowych, stonowanych barwach. Pewnie zastanawiacie się dlaczego nie drewno na podłogach? Lagom to filozofia, która zakłada praktyczne i wygodne rozwiązania, a przy tym minimalistyczne. Drewno wymaga częstej impregnacji, a także odpowiedniej pielęgnacji, zatem osoba kierująca się tą filozofią nie wybierze go na podłogę.

fot. NeoWnętrze

Meble współgrają z wykończeniem i zapewniają przestronność

Meble we wnętrzu w myśl lagom powinny tworzyć spójną aranżację z wykończeniem danego pomieszczenia. Można zatem wybrać półki czy blaty w kolorze podłogi, utrzymane w minimalistycznym stylu. Nie ma tu mowy o przeładowaniu. Wybiera się tylko to, co niezbędne. To dlatego w szwedzkim salonie znajdzie się tylko stojąca lampa (jeśli nie ma sufitu podwieszanego z oczkami LED), a także duży narożnik lub sofa, ewentualnie regał z książkami. Jeśli jednak w danym domu się nie czyta, nie tworzy się strefy na pokaz, bo we wnętrzu ma znaleźć się tylko i wyłącznie to, co przydatne. Konieczne jest zachowanie przestronności. Zatem podłogi nie przesłaniamy grubym dywanem, a eksponujemy, tym bardziej tak elegancją jak panele wodoodporne z winylu, które mogą imitować rozmaite materiały, nie tylko drewno, ale i beton czy kamień. Nie ma zresztą potrzeby przesłaniania podłogi, gdy izolacja akustyczna jest na wysokim poziomie, a w dodatku jej powierzchnia jest ciepła.

Jeśli dodatki na ścianach czy podłogach, to tylko niezbędne

Jeżeli zastanawiacie się, jak urządzić nowoczesne mieszkanie, to styl lagom jest doskonałym wyborem. Dodatki to także tylko niezbędne elementy – takie jak zegar ścienny, który przyda się, gdy nie ma w pobliżu telefonu komórkowego albo rośliny doniczkowe na kwietniku, które po prostu tworzą zdrowy mikroklimat. Natomiast wszelkie bibeloty jak latarenki czy świece niekoniecznie się sprawdzą, chyba że będą użytkowane, choćby w ramach aromaterapii. Zatem zawsze pamiętaj – nie mniej, nie więcej, tylko w sam raz. W takim otoczeniu Twój umysł odpoczywa.


Data publikacji: 2023-04-18

Podobne technologie i poradniki


Ogrzewanie podłogowe gwarantuje znaczny komfort termiczny we...
Hygge to duńska filozofia szczęścia i czerpanie...
Wybór odpowiedniej podłogi do domu, mieszkania czy...
fot. BRICOFLOR | Gerflor Senso Samoprzylepne Premium...
fot. Bricoflor | GERFLOR SENSO CLIC PREMIUM...
Każdy element wnętrza wpływa na jego ostateczny...
Drewniane i kamienne dekory, wyczuwalna w dotyku...
Poddasze to bardzo ciekawa, a zarazem niełatwa...
Budując swój wymarzony dom należy pamiętać o...
Dobrze zamontowany taras będzie nam służył przez...
Drewniane i kompozytowe tarasy bardzo często są...