Jak kłaść panele winylowe samoprzylepne na stare płytki?

fot. BRICOFLOR | Gerflor Senso Samoprzylepne Premium 0889 Pepper Taupe

O czym pamiętać, by samodzielny montaż DIY bez kucia, bałaganu i kurzu był efektywny?

Jak kłaść panele winylowe samoprzylepne na stare płytki i sprawić, by remont poszedł gładko i nie był udręką? Podpowiadamy z ekspertami sklepu internetowego BRICOFLOR, który jest dystrybutora topowych i uniwersalnych modeli paneli winylowych do aranżacji podłóg domowych i biurowych.

Zalety i wady układania paneli winylowych na starych płytkach w zależności od techniki montażu

Panele winylowe to świetna alternatywa dla tradycyjnych podłóg drewnianych, kamiennych lub betonowych. Wśród atutów prym wiodą: korzystna cena, wytrzymałość i odporność na wilgoć, realistyczne i estetyczne odwzorowanie wzorów, kształtów czy kolorów naturalnych materiałów, a także prosty montaż, do którego najczęściej nie potrzebujemy ekipy fachowców. Możliwość samodzielnej instalacji paneli bez konieczności skuwania poprzedniej posadzki sprawia, że często sięgamy po ten rodzaj wykładziny. Który wariant sprawdzi się najlepiej na starych płytkach?

Klasyczne klejone – plusem tej technologii montażu jest pewność uzyskania pełnej przyczepności paneli i ich równomiernego rozmieszczenia na starych płytkach, dzięki instalacji na klej. Ale, o ile montaż paneli winylowych samoprzylepnych na starych płytkach wykonamy samodzielnie, do płytek klejonych warto zatrudnić fachowców. Proces ten wymaga doświadczenia i wiedzy w doborze ilości i rodzaju preparatu oraz precyzyjnego planowania aplikacji.

Zatrzaskowe na „click” – w tym wariancie całkowicie wyeliminowano klej. Panele mocujemy zatrzaskowo jeden do drugiego, co zapewnia stabilne i równe podłoże. Gdy montujemy je na starych płytkach, skorzystajmy z modeli z grubszą konstrukcją (panel „click” z płytą nośną HDF). W ten sposób drobne spoiny starych płytek mogą być łatwo wygładzone, a wytrzymała płyta nośna kompensuje nierówności i zapewnia piękny wygląd zewnętrzny podłogi.

fot. BRICOFLOR

Senso Urban 0917 Provence Blue

Samoprzylepne – układanie paneli winylowych samoprzylepnych na starych płytkach łączy zalety i wady oby wyżej opisanych technologii. Ułożymy je samodzielnie, bowiem warstwę kleju mamy już na samym panelu, ale w związku ze swą elastycznością i niską grubością, panele mogą się odkształcać, czyli nie spełniać swojej funkcji. Dlatego przy tym wariancie tak istotne jest poświęcenie szczególnej uwagi pracom przygotowawczym na posadzce. Co to oznacza w praktyce?

Montaż paneli winylowych samoprzylepnych na starych płytkach – krok po kroku

Czyszczenie fug i nierówności na płytkach

Pęknięcia, ubytki i brudne fugi to jedne z najczęstszych przyczyn wymiany posadzki kafelkowej. Gdy nie decydujemy się na kosztowną i czasochłonną likwidację płytek, musimy szczególnie zadbać właśnie o te elementy i uszkodzenia, aby nowy materiał wykończeniowy mocno przywarł i zapewniał stabilne oraz bezpieczne korzystanie z podłogi. Kurz czy brud zalegający w szczelinach może sprawić, że montaż paneli winylowych samoprzylepnych na starych płytkach będzie nieefektywny. Jeśli stare płytki są naprawdę w kiepskim stanie technicznym, rozważmy montaż płytek „click”.

Dokładne wyrównanie starej powierzchni

Panele winylowe są cienkie i lekkie. To atut, który cenimy, ale aby w pełni z niego korzystać, pamiętajmy, by posadzka pod panelami była idealnie równa. Precyzyjnie wyrównanie podłoża można wykonać dedykowanymi dla winylu podkładami lub własną mieszanką gruntującą. Każda fuga i ubytki powinny być zapełnione, powierzchnie wygładzone, wysuszone i podwójnie wyszlifowane. Dzięki temu unikniemy odkształceń, wypaczeń, łamania paneli i różnicy wysokości podłóg w domu. Jeśli nierówności są zbyt liczne, warto albo skorzystać z wylewki samopoziomującej, albo zdecydować się na sztywniejsze panele winylowe o grubości ok. 10 mm, dedykowane do nierównych powierzchni (np. podłogi winylowe click firmy Gerflor).

fot. BRICOFLOR

Układanie paneli

Gdy powierzchnia jest płaska, czysta i sucha, możemy przystąpić do instalacji paneli winylowych samoprzylepnych na starych płytkach wedle wcześniej ustalonego planu oraz wzoru ich rozmieszczenia. W razie potrzeby docinamy panele na potrzebną długość oraz robimy otwory na rury. Pamiętajmy też, że nowe panele lubią poleżakować w nowej przestrzeni co najmniej 24h, zanim zostaną zainstalowane. Na spodniej warstwie panelu znajduje się folia zabezpieczająca powłokę z klejem, którą odrywamy. Dopasowany panel dociskamy do podłoża i montujemy do niego kolejny. Przy ścianach wykonujemy szczelinę dylatacyjną na ok. 5 mm tak, aby w przyszłości nie doszło do nieatrakcyjnych uszkodzeń spowodowanych rozszerzeniem się podłogi winylowej.

Jakie panele na stare płytki wybrać? Postaw na elegancję i uniwersalność Gerflor

Z kolekcją tego producenta układanie paneli winylowych na stare płytki to proste i przyjemne zadanie oraz wizualny efekt wow, którego oczekujesz. W przypadku pokrycia starych płytek samoprzylepnymi panelami winylowymi sklep BRICOFLOR rekomenduje kolekcję Gerflor Senso w stylistykach Rustic, Antique, Natural i Urban, które odnajdą się w każdym wariancie architektonicznej aranżacji wnętrza. Jeśli decydujemy się na opcję paneli winylowych zatrzaskowych, skorzystajmy z wariantu Gerflor Click z płytą nośną HDF czy serii Gerflor TopSilence Design dla najbardziej wymagających domatorów, ceniących ciszę i spokój domowego ogniska. Jeśli chcesz sprawdzić każde rozwiązanie, skorzystaj z opcji wysyłki darmowej próbki przez BRICOFLOR.

fot. BRICOFLOR | Gerflor Senso Clic Premium 1184 Villa Beige

Kupuj w BRICOFLOR i remontuj bez przeszkód

Skoro wiesz już, jak kłaść panele winylowe samoprzylepne na stare płytki, może potrzebujesz innych produktów do wykończenia wnętrza? Sprawdź szczegółową ofertę BRICOFLOR na www.bricoflor.pl.


Data publikacji: 2022-12-05

Podobne technologie i poradniki


Ogrzewanie podłogowe gwarantuje znaczny komfort termiczny we...
Hygge to duńska filozofia szczęścia i czerpanie...
Wybór odpowiedniej podłogi do domu, mieszkania czy...
fot. Bricoflor | GERFLOR SENSO CLIC PREMIUM...
Każdy element wnętrza wpływa na jego ostateczny...
Drewniane i kamienne dekory, wyczuwalna w dotyku...
Poddasze to bardzo ciekawa, a zarazem niełatwa...
Budując swój wymarzony dom należy pamiętać o...
Dobrze zamontowany taras będzie nam służył przez...
Drewniane i kompozytowe tarasy bardzo często są...