Budujesz taras lub balkon? Pamiętaj o bezpieczeństwie!

Budując swój wymarzony dom należy pamiętać o wielu technicznych sprawach, budowlanych przepisach, wskazówkach lub fachowych poradach. Kluczową kwestią jest bezpieczeństwo przyszłych mieszkańców, szczególną uwagę należy zwrócić na bezpieczeństwo najmłodszych. Zagrożenia czyhają nie tylko wewnątrz, ale też na zewnątrz budynku. Takimi newralgicznymi miejscami są taras i balkon. Jakie materiały stosować, by zapewnić dzieciom bezpieczeństwo? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Balustrada to podstawa!
 
To oczywiste, że balkon wymaga balustrady. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że może być ona konieczna także na tarasie. Jeśli w domu są bardzo małe dzieci, a taras znajduje się na wysokości kilkudziesięciu centymetrów nad gruntem, to zdecydowanie warto pomyśleć o dobudowaniu balustrady.
Z czego wykonać balustradę? W przypadku balkonu sprawa jest dość prosta – najczęściej decydujemy się na kute przęsła. Jeśli jednak budynek ma nowoczesną architekturę, to znacznie lepszym rozwiązaniem będzie hartowane szkło lub szczotkowana stal.
Balustrada tarasowa powinna być natomiast wykonana z lekkiego i łatwo demontowanego materiału. Tutaj zdecydowanie polecamy deski kompozytowe lub sztachety kompozytowe, które również świetnie się nadają. Taka balustrada będzie świetnie korespondować z tarasem z kompozytu, drewna, kostki betonowej, a nawet wykończonego płytkami.
Największą zaletą tego materiału jest fakt, że nie powstają w nim drzazgi, a więc dziecko na pewno się nie skaleczy. Kompozyt jest też w pełni odporny na działanie warunków atmosferycznych oraz bardzo wytrzymały, nie straszne mu intensywne dziecięce zabawy.
 
Z czego wykonać taras lub balkon?

Jeśli ważna jest dla nas kwestia bezpieczeństwa to radzimy zrezygnować z płytek... Powód jest prosty: nie zapewniają one choćby minimalnego poziomu bezpieczeństwa. Ich powierzchnia jest śliska, szczególnie w chłodne dni, a przecież z tarasu korzystamy nie tylko latem.
 
Kostka betonowa
 
Nie nadaje się do stosowania na balkonie, ponieważ nadmiernie obciążyłaby konstrukcję. To z kolei niezły wybór na taras. Pomyślmy jednak, co się stanie, gdy się potkniemy na betonie… a gdy przewróci się ktoś z najmłodszych domowników?
 
Bardzo popularne w naszym kraju tarasy drewniane także nie są idealnym rozwiązaniem. Owszem, prezentują się bardzo ładnie, deski są dość lekkie, dlatego można je stosować na balkonie. Problem w tym, że drewno ulega naturalnemu procesowi degradacji. Nie dość, że trzeba je regularnie odnawiać, to jeszcze tworzą się w nim drzazgi, które są po prostu niebezpieczne.
 
Deska kompozytowa

Wybór jest zatem prosty. Materiałem, który łączy w sobie bezpieczeństwo z walorami użytkowymi i znakomitą estetyką, jest deska kompozytowa. Jak już wspomnieliśmy, nie dotyczy jej problem drzazg. Ponadto ryflowana powierzchnia deski ma właściwości antypoślizgowe. Tarasy kompozytowe są odporne na warunki pogodowe, nie trzeba ich impregnować nieprzyjemnymi środkami chemicznymi (co dla użytkowników również może być niekomfortowe, czasem nawet niebezpieczne).

 Bezpieczeństwo na tarasie
 
O czym jeszcze należy pamiętać? Na pewno o wygodnym i bezpiecznym zejściu z tarasu. Liczba schodków powinna być dobrze dobrana do wysokości konstrukcji. Warto również zadbać o to, by teren wokół tarasu był miękki – dobrze sprawdzi się tutaj chociażby zwykła trawa.
 
Budując taras i wykańczając balkon trzeba zatem pamiętać nie tylko o wygodzie i potrzebach estetycznych, ale także o bezpieczeństwie. Wystarczy wybrać odpowiednie materiały, by znacznie zminimalizować ryzyko bolesnych i nieprzyjemnych przygód.

Polecamy także nasz artykuł: Płytki, kostka brukowa, drewno czy kompozyt? Jaki materiał na taras?

Chcesz wiedzieć więcej o deskach Teraso?  Skontaktuj się z nami:
www.teraso.pl
[email protected]
www.facebook.com/DeskiTERASO/
tel. 32 724 01 22


Data publikacji: 2019-08-26

Podobne technologie i poradniki


Aranżacja w stylu hygge nie wyklucza stosowania...
Ogrzewanie podłogowe gwarantuje znaczny komfort termiczny we...
Hygge to duńska filozofia szczęścia i czerpanie...
Wybór odpowiedniej podłogi do domu, mieszkania czy...
fot. BRICOFLOR | Gerflor Senso Samoprzylepne Premium...
fot. Bricoflor | GERFLOR SENSO CLIC PREMIUM...
Każdy element wnętrza wpływa na jego ostateczny...
Drewniane i kamienne dekory, wyczuwalna w dotyku...
Poddasze to bardzo ciekawa, a zarazem niełatwa...
Dobrze zamontowany taras będzie nam służył przez...
Drewniane i kompozytowe tarasy bardzo często są...