W ofercie polskiego producenta systemów grzewczych – firmy REGULUS-system dostępne są wodne grzejniki centralnego ogrzewania wspomagane wentylatorem. Ten typ grzejnika może pracować w instalacji również po wyłączeniu lub zdemontowaniu wentylatora, zachowuje się wtedy jak zwykły grzejnik wodny. Montaż wentylatora wewnątrz grzejnika jest bardzo łatwy – dzięki czemy rozwiązanie to świetnie sprawdzi się w instalacji wyposażonej w standardowy kocioł c.o. pracujący na wyższych parametrach, który w przyszłości będzie zastąpiony niskotemperaturowym źródłem ciepła (kocioł kondensacyjny, czy pompa c.o.). W pierwszym etapie grzejnik będzie pracować bez wentylatora, a następnie po zmianie źródła ciepła na niskotemperaturowe już z wentylatorem.

Grzejniki z wentylatorem – tzw. E-VENT – budową przypominają inne grzejniki grzejniki ścienne produkowane przez REGULUS-system. Różnicę widać wewnątrz grzejnika, w jego dolnej części, gdzie w pakiecie lamelek aluminiowych jest wycięcie, a w nim magnesy umożliwiające łatwe wpięcie i wypięcie wentylatora (lub wentylatorów w przypadku dłuższych grzejników). Dzięki wentylatorowi urządzenie grzeje ze zmienną mocą.
To rozwiązanie sprawdza się w każdego typu instalacji – z miedzi, plastiku (przeznaczonego do pracy w instalacji c.o.) czy tradycyjnej stalowej. Grzejniki E-VENT współpracują z różnymi źródłami ciepła: kotłami elektrycznymi, gazowymi, olejowymi, a także miejskimi sieciami ciepłowniczymi. Ze względu na dopuszczalne parametry pracy (1,5 MPa, 110ºC) można je stosować w instalacjach zasilanych parą.

Wyróżnik grzejników E-VENT, czyli wentylator wspomagający konwekcję, znacznie poprawia ich efektywność w układach z ekologicznymi źródłami ciepła takimi jak kotły kondensacyjne, pompy ciepła, wieloźródłowe układy z buforem c.o. Wentylator zwiększa schłodzenie czynnika grzewczego w grzejniku, a przez to zwiększa oddawaną przez grzejnik ilość ciepła do pomieszczenia – większa moc bez zmiany gabarytów grzejnika.

Grzejniki E-VENT doskonale nadaja się ogrzewania wnętrz o dużej kubaturze, świetnie sprawdzają się również w sytuacji kiedy konieczne jest szybkie podniesienie temperatury w pomieszczeniu, np. w okresach chłodniejszych lub w obiektach użytkowanych okresowo przy włączeniu do użytkowania. To wszystko dzięki m.in. wentylatorowi, który odpowiada za zwiększenie mocy oraz szybkie rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu. Zalety ekonomiczne wynikające z możliwości czasowego wyłączenia pomieszczenia z ogrzewania lub obniżenia w nim temperatury są bezdyskusyjne.


Data publikacji: 2018-10-23

Podobne technologie i poradniki


24.11.2023 | Grzejniki
Firma Purmo wprowadziła na rynek nową aplikację...
23.10.2023 | Grzejniki
Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania? To jedno...
18.06.2023 | Grzejniki
Rosnące koszty ogrzewania coraz częściej stają się...
14.06.2023 | Grzejniki
Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych podejmuje decyzje...
16.04.2023 | Grzejniki
30 lat na polskim rynku to czas,...
23.03.2023 | Grzejniki
Kiedy w 1992 roku na polskim rynku...
17.03.2023 | Grzejniki
Grzejniki konwektorowe są bardzo popularne zarówno wśród...
06.02.2023 | Grzejniki
Grzejniki elektryczne RRH to użebrowane wysokowydajne grzejniki...
13.01.2023 | Grzejniki
Niezależnie od tego czy przeprowadzasz remont, czy...
12.12.2022 | Grzejniki
Rok 2022 jest wyjątkowy dla marki Purmo...
01.12.2022 | Grzejniki
Pytanie o to jak surowa będzie tegoroczna...