W ofercie polskiego producenta systemów grzewczych – firmy REGULUS-system dostępne są wodne grzejniki centralnego ogrzewania wspomagane wentylatorem. Ten typ grzejnika może pracować w instalacji również po wyłączeniu lub zdemontowaniu wentylatora, zachowuje się wtedy jak zwykły grzejnik wodny. Montaż wentylatora wewnątrz grzejnika jest bardzo łatwy – dzięki czemy rozwiązanie to świetnie sprawdzi się w instalacji wyposażonej w standardowy kocioł c.o. pracujący na wyższych parametrach, który w przyszłości będzie zastąpiony niskotemperaturowym źródłem ciepła (kocioł kondensacyjny, czy pompa c.o.). W pierwszym etapie grzejnik będzie pracować bez wentylatora, a następnie po zmianie źródła ciepła na niskotemperaturowe już z wentylatorem.

Grzejniki z wentylatorem – tzw. E-VENT – budową przypominają inne grzejniki grzejniki ścienne produkowane przez REGULUS-system. Różnicę widać wewnątrz grzejnika, w jego dolnej części, gdzie w pakiecie lamelek aluminiowych jest wycięcie, a w nim magnesy umożliwiające łatwe wpięcie i wypięcie wentylatora (lub wentylatorów w przypadku dłuższych grzejników). Dzięki wentylatorowi urządzenie grzeje ze zmienną mocą.
To rozwiązanie sprawdza się w każdego typu instalacji – z miedzi, plastiku (przeznaczonego do pracy w instalacji c.o.) czy tradycyjnej stalowej. Grzejniki E-VENT współpracują z różnymi źródłami ciepła: kotłami elektrycznymi, gazowymi, olejowymi, a także miejskimi sieciami ciepłowniczymi. Ze względu na dopuszczalne parametry pracy (1,5 MPa, 110ºC) można je stosować w instalacjach zasilanych parą.

Wyróżnik grzejników E-VENT, czyli wentylator wspomagający konwekcję, znacznie poprawia ich efektywność w układach z ekologicznymi źródłami ciepła takimi jak kotły kondensacyjne, pompy ciepła, wieloźródłowe układy z buforem c.o. Wentylator zwiększa schłodzenie czynnika grzewczego w grzejniku, a przez to zwiększa oddawaną przez grzejnik ilość ciepła do pomieszczenia – większa moc bez zmiany gabarytów grzejnika.

Grzejniki E-VENT doskonale nadaja się ogrzewania wnętrz o dużej kubaturze, świetnie sprawdzają się również w sytuacji kiedy konieczne jest szybkie podniesienie temperatury w pomieszczeniu, np. w okresach chłodniejszych lub w obiektach użytkowanych okresowo przy włączeniu do użytkowania. To wszystko dzięki m.in. wentylatorowi, który odpowiada za zwiększenie mocy oraz szybkie rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu. Zalety ekonomiczne wynikające z możliwości czasowego wyłączenia pomieszczenia z ogrzewania lub obniżenia w nim temperatury są bezdyskusyjne.


Data publikacji: 2018-10-23

Podobne technologie i poradniki


26.02.2021 | Grzejniki
Liczy się szybkość dostępu do ciepła! W...
26.01.2021 | Grzejniki
Coraz cieplejsze budownictwo, nowoczesne akumulujące ciepło materiały...
26.01.2021 | Grzejniki
Współcześnie budowane ciepłe domy różni jedna zasadnicza...
13.07.2020 | Grzejniki
W ostatnim czasie domowe zacisze nabrało zupełnie...
29.06.2020 | Grzejniki
Emanują harmonijnym designem, jubilerską precyzją wykonania oraz...
05.05.2020 | Grzejniki
Grzejniki kanałowe REGULUS®-system CANAL VENT (z cyrkulacją...
07.04.2020 | Grzejniki
Posiadacze pomp ciepła mogą wykorzystać je latem...
06.12.2019 | Grzejniki
Remontując starą instalację c.o. lub planując nową...
22.07.2019 | Grzejniki
Dla większości użytkowników grzejniki kojarzą się z...