Ogrzewanie w strefach zagrożenia wybuchem Ex – grzejniki i nagrzewnice

Strefy Ex to obszary, w których ze względu na znajdujące się tam substancje i prowadzone procesy technologiczne , występuje zagrożenie wybuchem. W przestrzeni takiej najczęściej występują niebezpieczne, łatwopalne substancje, gazy utleniające, ciecze, pyły, pary, które w kontakcie z powietrzem czy innymi gazami mogą spowodować wybuch.

Czym kierować się przy wyborze urządzenia do pracy w strefie zagrożenia wybuchem?

Wybór jakiegokolwiek urządzenia elektrycznego do pracy w strefie zagrożenia wybuchem wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy. Za szczególnie trudne i niebezpieczne warunki uznaje się pomieszczenia i przestrzenie, w których występuje zagrożenie wybuchem. Przed wyborem odpowiedniego urządzenia grzewczego należy przeprowadzić szczegółową analizę zagrożeń i odpowiednio sklasyfikować strefę zagrożenia wybuchem w miejscu gdzie umieszczone będzie urządzenie grzewcze.

W naszej ofercie dostępne są grzejniki i nagrzewnice elektryczne w różnych wykonaniach do różnych aplikacji.

Przeciwwybuchowe nagrzewnice powietrza VLEx

Nagrzewnice elektryczne VLEx przeznaczone są do stosowania w pomieszczeniach zagrożonych wybuchem gazów i par cieczy palnych grupy wybuchowości: IIA, IIB, IIC i klasie temperaturowej T3 i T4.

Służą do ogrzewania pomieszczeń zakwalifikowanych do strefy 1 i 2 .

Nagrzewnice mogą być stosowane w obiektach o charakterze przemysłowym takich jak: rafinerie ropy naftowej, platformy wiertnicze, zakłady chemiczne, akumulatorownie, lakiernie, magazyny wyrobów chemicznych, oczyszczalniach ścieków, statki itp. Przystosowane są do instalacji w środowiskach agresywnych, odporne na warunki morskie i przybrzeżne. Nie mogą być stosowane w miejscach narażonych na wstępowanie opadów atmosferycznych. Nagrzewnica musi być trwale zamocowana do konstrukcji stałej i nie można jej używać jako urządzenia przenośnego.

Wszystkie nagrzewnice posiadają zabezpieczenie termiczne z ręcznym resetem, zabezpieczenie przed przegrzaniem silnika oraz uchwyty montażowe.

Nagrzewnice posiadają regulowane żaluzje, dzięki którym możemy ukierunkować strumień przepływającego powietrza.

W przypadku gdy nagrzewnica ma być stosowana jako urządzenie przenośne możemy polecić nagrzewnice SAPH1844. Nagrzewnica ma możliwość podłączenia kanałów dystrybucji powietrza które umożliwiają doprowadzenie ogrzanego powietrza do wybranych miejsc. Nagrzewnice tego typu stanowią idealne rozwiązanie podczas prowadzenia prac serwisowych, remontowych oraz podczas awarii systemów ogrzewania.

fot. TOM-EL

Grzejniki przeciwwybuchowe

Niektóre gałęzie przemysłu wymagają zastosowania odpowiednich rozwiązań, również w dziedzinie ogrzewania. Rafinerie ropy naftowej, platformy wiertnicze, niektóre zakłady chemiczne, akumulatornie czy lakiernie wymagają zastosowania urządzeń spełniających odpowiednie wymagania odnośnie bezpieczeństwa przeciwwybuchowego. Odpowiednia konstrukcja grzejników oraz układ sterowania temperaturą sprawiają , że takie urządzenia mogą być z powodzeniem stosowane do ogrzewania pomieszczeń w których występuje zagrożenie wybuchu. W zależności od panujących warunków pracy grzejniki mogą być wykonane ze stali nierdzewnej lub malowanej epoksydowo.

Grzejniki dostępne są jako ogrzewacze rurowe użebrowane lub jako grzejniki kolumnowe.

Grzejniki kolumnowe wyróżniają się najmniejszymi wymiarami w stosunku do mocy grzejnej w swoich klasach temperaturowych T4 i T5.

W jakich pomieszczeniach można wykorzystać grzejniki kolumnowe w wykonaniu Ex?

Grzejniki kolumnowe w wykonaniu Ex nadają się znakomicie do wszystkich pomieszczeń, które są bezpośrednio zagrożone wybuchem i znajdują się w grupach IIA, IIB i IIC. Można ich używać tam, gdzie niezbędne będzie zastosowanie urządzeń w klasie temperaturowej T4 albo T5.

Przeznaczone są do pracy w strefie 1 i 2. Będą nieocenione jako sposób dystrybucji ciepła w magazynach wyrobów chemicznych, pomieszczeniach, w których znajdują się instalacje gazowe np. rozdzielniach gazu czy stacjach nawanniania gazu. Można je montować w zakładach chemicznych, lakierniach i laboratoriach. Grzejniki kolumnowe tego typu są również przeznaczone dla przemysłu petrochemicznego i wydobywczego np. dla platform wiertniczych.

Grzejniki kolumnowe posiadają niezbędne certyfikaty. Wyposażone są w uchwyty pozwalające na montaż podłogowy, jak również w dławicę kablową w wykonaniu przeciwwybuchowym.

Grzejniki zasilane są napięciem 230 VAC a dostępne moce urządzeń wynoszą od 1450W do 3000W w zależności od klasy temperaturowej.

Grzejniki nie posiadają zabudowanych termostatów. Zaleca się zastosowanie zewnętrznych termostatów w wykonaniu przeciwwybuchowym do kontroli temperatury powietrza np. monitorów temperatury TW Ex.

fot. TOM-EL

Grzejniki elektryczne rurowe ERB Ex w wykonaniu przeciwwybuchowym

Często charakterystyka obiektów przemysłowych wymaga zastosowania urządzeń spełniających wysokie wymagania dotyczące bezpieczeństwa pracy. Szczególnie gdy w obiektach przemysłowych występuje atmosfera wybuchowa. Zastosowane urządzenia elektryczny w tym grzewcze muszą spełniać rygorystyczne normy bezpieczeństwa.

Grzejniki elektryczne ERB oraz SR-8600 oferowane przez naszą firmę spełniają wszystkie normy i przepisy pozwalające na stosowanie tych urządzeń w strefach zagrożenia wybuchem gazów i par cieczy palnych dowolnej grupy wybuchowości.

Grzejniki ERB i SR-8600 mogą być stosowane do ogrzewania powietrza w zakładach petrochemicznych, chemicznych i farmaceutycznych. Znalazły zastosowanie również przy produkcji i dystrybucji gazu ziemnego, na platformach wiertniczych i tłoczniach gazu. Grzejniki stosowane są również do ogrzewania magazynów farb i lakierów oraz paliw.

Grzejniki ERB wykonane ze stali nierdzewnej AISI 316 można również stosować w pomieszczeniach gdzie występuje agresywne chemicznie środowisko pracy takich jak magazyny środków chemicznych, kwasów oraz w oczyszczalniach ścieków.

Grzejniki ERB zbudowane są ze stalowej rury wyposażonej w radiatory zwiększające powierzchnię grzejną, puszki przyłączeniowej oraz dwóch wsporników do montażu na podłodze lub ścianie. Konstrukcja grzejnika zapewnia, że temperatura powierzchni elementów urządzenia nie wzrośnie powyżej dopuszczalnej dla danej klasy temperaturowej T3 lub T4. Grzejniki dostępne są również w wersji wykonanej ze stali nierdzewnej.

Maksymalna temperatura otoczenia pracy grzejnika to +40oC. Zaleca się aby grzejnik  współpracował z termostatem lub monitorem temperatury np.TW Ex, który będzie kontrolował temperaturę w pomieszczeniu, gdzie zamontowany będzie grzejnik.

Podstawowe dane techniczne grzejników ERB:

• Szeroki zakres mocy grzejników od 140 W do 2400W, zasilanie 230V, 50Hz
• Materiał: stal malowana epoksydowo lub nierdzewna
• Zakres temperatury pracy od -30oC do +40oC
• Uchwyty mocujące w zestawie – montaż na podłodze lub ścianie w pozycji poziomej
• Wymiary: długość grzejników od 450mm do 3150mm w zależności od klasy temperaturowej i mocy
• Przepust kablowy M20
• Certyfikaty i zgodność z : CE, ISSeP 07 ATEX 042X  Ex II 2G, Ex d IIC T3-T4, Strefy zagrożenia : 1, 2.

fot. TOM-EL

Bezpieczeństwo pracy w strefach Ex – wentylatory SA EQUIP do pracy w trudnych warunkach

Równie ważny jest wybór odpowiednich zabezpieczeń na przykład wentylatorów wyciągowych przeznaczonych do pracy w strefach zagrożenia wybuchem Ex. Decydując się na sprzęt zwiększający bezpieczeństwo pracy w strefach Ex, korzystaj ze sprawdzonych marek, które oferują najwyższej jakości, zgodne z normami prawnymi produkty. Potrzebujesz wsparcia w wyborze specjalistycznego sprzętu przemysłowego do Twojego przedsiębiorstwa? Koniecznie sprawdź ofertę firmy Tom-El.

Wentylatory SA EQUIP i ich zastosowanie

Skutecznym sposobem na wyeliminowanie z powietrza toksycznych, łatwopalnych mieszanek gazów, które stwarzają prawdziwe zagrożenie dla otoczenia, jest odprowadzenie ich za pomocą wentylacji. Wentylatory SA EQUIP dostosowane są do pracy w najtrudniejszych warunkach. Sprawdzą się one w praktycznie każdej branży, a najbardziej powszechne są w takich miejscach, jak:
rafinerie ropy naftowej,

• zakłady chemiczne,
• oczyszczalnie ścieków,
• elektrownie,
• hangary lotnicze,
• lakiernie.

Ze względu na swoją wysoką skuteczność wykorzystywane są również przez straż pożarną i ratownictwo chemiczne. Wentylatory SA EQUIP świetnie poradzą sobie w wilgotnych, morskich warunkach, dlatego często widywane są również na statkach transportowych. Niezbędne są one również podczas przeprowadzania inspekcji oraz remontów studzienek kanalizacyjnych czy innych zbiorników.

Jak widać, zastosowanie wentylatorów SA EQUIP jest naprawdę szerokie. Dzięki nim w prosty sposób możesz zwiększyć bezpieczeństwo pracy w trudnych warunkach. Szczególnie nadadzą się tam, gdzie istnieje ryzyko eksplozji. Poprzez wprowadzenie świeżego powietrza do zamkniętych pomieszczeń i odprowadzenie z niego toksycznych i wybuchowych mieszanek gazów zapewniamy bezpieczeństwo pracy w tych pomieszczeniach.

Sprawdź naszą ofertę

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą przygotowaną przez zespół TOM-EL. W asortymencie posiadamy profesjonalne rozwiązania grzewcze dedykowane do pracy w oczyszczalniach ścieków i innych obiektach przemysłowych z trudnymi warunkami pracy. Rekomendowane przez nas urządzenia posiadają niezbędne certyfikaty i są przystosowane również do pracy w strefach zagrożenia wybuchem. Zachęcamy do kontaktu z naszym ekspertem, w celu uzyskania informacji o wybranych produktach z asortymentu TOM-EL.


Data publikacji: 2023-03-09

Podobne technologie i poradniki


10.04.2024 | Grzejniki
Sytuacja związana z drastycznym wzrostem cen ogrzewania...
24.11.2023 | Grzejniki
Firma Purmo wprowadziła na rynek nową aplikację...
23.10.2023 | Grzejniki
Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania? To jedno...
18.06.2023 | Grzejniki
Rosnące koszty ogrzewania coraz częściej stają się...
14.06.2023 | Grzejniki
Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych podejmuje decyzje...
16.04.2023 | Grzejniki
30 lat na polskim rynku to czas,...
23.03.2023 | Grzejniki
Kiedy w 1992 roku na polskim rynku...
17.03.2023 | Grzejniki
Grzejniki konwektorowe są bardzo popularne zarówno wśród...
06.02.2023 | Grzejniki
Grzejniki elektryczne RRH to użebrowane wysokowydajne grzejniki...
13.01.2023 | Grzejniki
Niezależnie od tego czy przeprowadzasz remont, czy...
12.12.2022 | Grzejniki
Rok 2022 jest wyjątkowy dla marki Purmo...
01.12.2022 | Grzejniki
Pytanie o to jak surowa będzie tegoroczna...