Sprawowanie kontroli nad gazami w procesach przemysłowych realizuje się przy pomocy przenośnych i stacjonarnych urządzeń pomiarowych. Jednym z producentów i liderów na rynku specjalizujących się w konstruowaniu tego typu urządzeń jest firma MRU.

Stacjonarny analizator biogazu
Miejscami wymagającymi szczególnego nadzoru nad substancjami lotnymi są biogazownie. Kontrola nad pracą komór fermentacyjnych, określanie składu biogazu czy po prostu ciągła lub okresowa optymalizacja procesów zachodzących w instalacjach biogazowych wymaga zastosowania dokładnych urządzeń analizujących. Jednym z najnowszych analizatorów w zastosowaniu w zakresie biogazu jest urządzenie MRU SWG-100. Zostało ono zaprojektowane w taki sposób aby móc stawiać czoła ciężkim warunkom przemysłowym i ciągłej analizy biogazu w:
– biogazowniach;
– fermentatorach;
– składowiskach odpadów komunalnych
– oczyszczalniach ścieków i stacjach uzdatniania wody;
– kopalniach – kontrola metanu z pokładów węgla;
– przetwórniach żywności i odpadów zwierzęcych;
– wytwórniach biometanu;
– wysypiskach śmieci
– w rafineriach dla kontroli procesów technologicznych
Analizator biogazu SWG-100 może być instalowany wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Może przeprowadzać analizy zarówno biogazu z fermentacji suchej jak i mokrej o różnym ciśnieniu. Jego niewątpliwą zaletą jest możliwość zbierania próbek w jednym lub maksymalnie dziesięciu punktach pomiarowych.  
W związku z wytrzymałą konstrukcją oraz spełnianiem norm EN60079-15 i RL 94/9/EG może on opcjonalnie znajdować zastosowanie w niebezpiecznych obszarach Strefy 2 według przepisów EX II 3G Ex nA IIA T1 Gc.  
Analizator SWG-100 zapewnia szybkie i sprawne pobory próbek w celu wykonania wiarygodnych pomiarów. Pobiera próbki gazu zarówno o niskim jak i wysokim ciśnieniu i wykonuje pomiar bez potrzeby rozcieńczania próbki lub używania sprężonego powietrza. Może prowadzić bezpośrednie stałe lub przerywane pomiary z kompensacją danych dotyczących temperatury i ciśnienia.
Analizator ma możliwość kontroli nad gazami (poniższa lista określa rodzaj mierzonych gazów; zakres kontroli oraz metodę pomiaru):
– CH4:  0 – 100 % (sensor NDIR);
– CO2:  0 – 100 % (sensor NDIR);
– O2:  0 – 25 % (sensor elektrochemiczny, pomiar stały);
– H2S wysokie:  0 – 2.000 ppm (sensor elektrochemiczny, pomiar przerywany);
– H2S niskie:  0 – 10.000 ppm (sensor elektrochemiczny, pomiar stały);
– H2:  0 – 1.000 ppm (sensor elektrochemiczny, pomiar przerywany).

 

analizator stacjonarny analizator stacjonarnyfot. MRU

 

Przenośny analizator procesów spalania
W pewnych procesach przemysłowych stosowanie stacjonarnego analizatora może być nie wystarczające. Dlatego użytkownicy poszukują również urządzeń przenośnych. Jest tak np. w przypadku pomiaru emisji, regulacji i kontroli procesów spalania w kotłach grzewczych. W tym celu firma MRU proponuje analizator spalin Optima 7. Ma on możliwość prowadzenia analizy w urządzeniach dla wszelkich paliw i pomiaru siedmiu gazów jednocześnie, bez problematycznej konieczności samodzielnej wymiany sensorów. Wszystko dzięki możliwości wykorzystania do siedmiu sensorów elektrochemicznych oraz NDIR.
Jak przystało na urządzenie przenośne został on zaprojektowany tak by używanie go  w trakcie pracy było bezproblemowe. Analizator zamknięty jest w zgrabnej obudowie z magnesem dzięki, któremu może on być umieszczany w widocznym miejscu. Jego waga nie przekracza 800 gram. Odczyt analiz ułatwia bardzo jasny, kolorowy ekran TFT z podświetleniem, przyjazne przyciski funkcyjne oraz czytelne menu.

 

analizator przenośny analizator przenośnyfot. MRU

Dane z analiz mogą być przechowywane i odczytywane zarówno na urządzeniu, jak i komputerze. Ułatwiają to:
– złącze USB do przesyłu danych do komputera;
– gniazdo kart pamięci dzięki, którym można przechowywać większą ilość danych na urządzeniu.
W celu ułatwienia pomiarów i przedłużenia żywotności urządzenia zastosowano wytrzymałe złączki gazowe, wbudowany odstojnik kondensatu z filtrem PTFE oraz wyświetlaczem LED. Długą pracę gwarantuje również pojemna bateria litowo jonowa zapewniająca minimum 15 godzin pracy.
Uwagę zwraca również bogate wyposażenie standardowe, które oprócz samego analizatora zawiera szereg potrzebnych akcesoriów. Daje to nam kompletny zestaw do pracy, szybkiej oraz wiarygodnej kontroli procesów spalania. W zestawie znajdziemy m.in.:
– kartę SD 2GB;
– akumulatory wewnętrzne (NiMH);
– krótki czujnik temp. powietrza;
– sondę 8mm, długości 300 mm z termo parą do 650 °C i przewodami łączącymi 2,7m;
– drukarkę PRINT SPEED z rolką papieru do szybkiego wydruku przeprowadzonych analiz;
– walizkę ochroną typu ABS.

 

analizator przenośnyfot. MRU

Analizator ma możliwość kontroli nad gazami:
– CO niskie: 0 – 500 ppm (rozdzielczość 0,1 ppm);
– CO wysokie: 0 – 4.000 ppm (max 20.000 ppm);
– CO b. wysokie: 0 – 4 % (max 10 %);
– NO niskie: 0 – 300 ppm (rozdzielczość 0,1 ppm);
– NO2: 0 – 200 ppm (max 1.000 ppm);
– SO2: 0 – 2.000 ppm (max 5.000 ppm);
– H2S: 0 – 500 ppm (max 2.000 ppm);
– NDIR CO2: 0 – 40 %;
– NDIR CO2/H2S: 40%/500 ppm/2000 ppm;
– NDIR CO2/CH4: 100%/100%.
    
Szczegółową ofertę analizatorów marki MRU znajdziecie Państwo na stronie: www.mru-instruments.pl

 

62-040 Puszczykowo , ul. Zielona 11, woj. wielkopolskie
tel. 616394505,