Obrzeża trawnikowe metalowe: aluminiowe czy stalowe?
Kluczowym elementem, który trzeba uwzględnić przy doborze obrzeży, jest rodzaj nawierzchni. Obrzeża trawnikowe aluminiowe doskonale sprawdzą się zarówno w przypadku powierzchni komercyjnych, jak i w prywatnych ogródkach. Są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych krawężników, pozwalają na sprawne i estetyczne oddzielenie różnego rodzaju nawierzchni np. trawnika od rabaty kwiatowej, kostki brukowej czy ścieżki żwirowej lub asfaltowej.

 

fot. Driftwood

Z kolei obrzeża trawnikowe stalowe wybierane są najczęściej w przypadku prestiżowych inwestycji, a także w miejscach intensywnego ruchu pieszego. Ich wysoka wytrzymałość i trwałość sprawia, że często decydują się na nie także właściciele prywatnych ogrodów, którzy chcą wytyczyć wyraźną granicę pomiędzy dwiema miękkimi sąsiadującymi powierzchniami, np. pomiędzy trawnikiem a rabatami.

Obrzeża trawnikowe metalowe – aluminiowe
- W architekturze krajobrazu najczęściej wybieranym materiałem na obrzeża trawnikowe jest aluminium. Popularność zawdzięcza swoim wyjątkowym właściwościom, takim jak wytrzymałość, lekkość i trwałość, dzięki czemu prace konserwacyjne są zredukowane do niezbędnego minimum. Z kolei duża elastyczność ułatwia adaptację obrzeży trawnikowych metalowych wykonanych z aluminium do różnorodnych projektów i usprawnia prace montażowe – mówi Lidia Pastuszka z firmy Driftwood.

 

fot. Driftwood

Nie bez znaczenia jest też fakt, że zastosowanie obrzeży trawnikowych aluminiowych, które można z łatwością kształtować ręcznie, eliminuje konieczność przygotowania fundamentów, niezbędnych w przypadku układania tradycyjnych krawężników. Przekłada się to nie tylko na niższą cenę realizacji inwestycji, ale także na skrócenie jej czasu (odpada oczekiwanie na związanie betonu oraz mechaniczna obróbka krawężników betonowych).
Firma Driftwood oferuje dwa rodzaje metalowych obrzeży trawnikowych z aluminium. Pierwsze – AluExcel to najlepsze komercyjne obrzeża trawnikowe do aranżacji terenu dla nawierzchni utwardzonych, wyróżniające się lekkością i wytrzymałością. Świetnie sprawdzą się w połączeniach z asfaltem, kostką brukową, betonem odciskanym i gładkim, żwirem wiązanym żywicą i luźnym czy gumą wylewaną na mokro.

 

fot. Driftwood

Z tradycyjnymi krawężnikami obrzeża wygrywają błyskawicznym czasem instalacji (nawet cztery razy szybciej!), uniezależnieniem prac od pogody oraz wyeliminowaniem prac mokrych, co oczywiście obniża cenę realizacji. Obrzeża trawnikowe metalowe AluExcel dostarczane są jako niewykończone aluminium, ale istnieje też opcja pomalowania ich na dowolny kolor z palety RAL. Spektrum możliwych rozwiązań z zastosowaniem obrzeży trawnikowych metalowych z aluminium zwiększa też szeroki wachlarz różnych wysokości profili (od 18 do 150mm) i dopasowanych do nich narożników, a także warianty w wersji sztywnej lub elastycznej.
- Drugim rozwiązaniem znajdującym się w naszej ofercie są metalowe obrzeża trawnikowe z aluminium AllEdge. Ich odwracalny profil pozwala na wybór okrągłej lub kwadratowej górnej krawędzi i całkowite ukrycie mocowania, co jest szczególnie pożądane w przypadku stosowania obrzeży trawnikowych do aranżacji utrzymanych w nowoczesnym, oszczędnym w wyrazie stylu – mówi Lidia Pastuszka.

 

fot. Driftwood

Obrzeża AllEdge polecane są szczególnie w przypadku delikatnych trawników i żwirowanych ścieżek, można je z powodzeniem stosować z innymi obrzeżami do nawierzchni miękkich. Łatwość dopasowania do nawet najbardziej finezyjnych projektów z licznymi krzywiznami zagwarantowana jest dzięki elastyczności obrzeży AllEdge. Są one zarazem lekkie i mocne, nie rdzewieją i nie wymagają konserwacji.
Tego typu rozwiązanie również doceniają ci inwestorzy, którym zależy na szybkiej i nieskomplikowanej instalacji. Wystarczy tylko wybrać krawędź górną zaokrągloną lub kwadratową i wbić kołki mocujące w dogodnym miejscu, co ułatwione jest dzięki przesuwnemu mocowaniu.

 

fot. Driftwood

Obrzeża trawnikowe stalowe
Obszary o dużym natężeniu ruchu pieszego, przestrzenie publiczne, projekty architektury krajobrazu z większymi obciążeniami, prestiżowe inwestycje – to miejsca, w których stosuje się elastyczne i wytrzymałe obrzeża trawnikowe stalowe Borderline.
- Obrzeża Borderline posiadają unikalne połączenie na zakładkę i system mocujący, który umożliwia niemal niewidoczne połączenia odcinków, co trudno przecenić zwłaszcza w najbardziej wymagających projektach. Ponadto dzięki malowaniu proszkowemu są one wysoce odporne na działanie czynników atmosferycznych – komentuje Lidia Pastuszka.

 

fot. Driftwood

Obrzeża trawnikowe stalowe pozwalają na szybki i sprawny montaż zarówno w przypadku sztywnych, jak i zakrzywionych linii rozgraniczających, a możliwości ich wykorzystania zwiększa szeroki wachlarz wymiarów oraz wykończeń. Dostępne są profile o długości 2m, wysokości 100mm i 150mm i grubości: 2mm, 3mm i 5mm.
Obrzeża Borderline można stosować dla miękkich i twardych rodzajów nawierzchni, takich jak tradycyjne trawniki, ogródki warzywne, ścieżki i drogi żwirowe czy współczesne ogrody.

 

fot. Driftwood

Obrzeża trawnikowe metalowe dla projektantów i nie tylko
Dostępność na rynku zaawansowanych produktów, takich jak obrzeża trawnikowe metalowe sprawia, że wybierają je nie tylko projektanci odpowiadający za aranżacje przestrzeni publicznych, parków czy placów zabaw. Również osoby prywatne, które zastanawiają się nad zastosowaniem obrzeża trawnikowego w swoich ogrodach, coraz chętniej sięgają po gotowe wyroby. Są one bezproblemowe w montażu i eksploatacji, a dla zwolenników rozwiązań przyjaznych środowisku nie bez znaczenia jest też fakt, że wyroby oferowane przez firmę Driftwood powstają z materiałów recycklingowych i same również w 100% nadają się do ponownego przetwarzania.

 

fot. Driftwood
00-105 Warszawa, Twarda 18 , woj. mazowieckie
tel. +48 22 208 7 802 ,