Targi RENEXPO® Poland 2016 przeszły do historii
Najważniejsze zagadnienia branży OZE
Olbrzymie zainteresowanie, jakim cieszyła się miniona edycja Targów RENEXPO® Poland potwierdziło, że tego typu wydarzenia są polskiej branży OZE zdecydowanie potrzebne. VI Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej odbyły się w dniach 19-21 października 2016 roku w Warszawskim Centrum EXPO XXI. Patronat Honorowy nad wydarzeniem organizowanym przez REECO Poland objęli: Ministerstwo Energii oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego.
– Bez przesady możemy powiedzieć, że Targi RENEXPO® Poland stały się jednym z najważniejszych wydarzeń dla branży energii odnawialnej i efektywności energetycznej w Polsce. W tym roku w ciągu trzech dni targowych z ekspozycją wystawców zapoznało się blisko 4170 zwiedzających, czyli o ponad 200 osób więcej w porównaniu do roku 2015 – mówi Małgorzata Bartkowski, Project Manager Targów RENEXPO® Poland. W istocie, założenie, które postawił sobie organizator targów przed kilkoma laty, stało się faktem – stworzenie międzynarodowej platformy spotkań dla przedstawicieli branży OZE. Targi z jednej strony prezentują potencjał energii odnawialnej i jej możliwości rozwoju w Polsce, z drugiej – ułatwiają firmom z zagranicy nawiązanie cennych kontaktów biznesowych na polskim rynku. Dodatkowo, dzięki bogatemu programowi wydarzeń towarzyszących, są cennym źródłem specjalistycznej wiedzy i umożliwiają podejmowanie dyskusji na istotne dla branży tematy. Tak było również w tym roku.
Na najwyższym poziomie
Tradycyjnie Targi RENEXPO® Poland rozpoczęła oficjalna ceremonia otwarcia, w której wzięli udział m.in. partnerzy i patroni targów oraz goście specjalni. Licznie zgromadzonych gości powitali: Małgorzata Bartkowski, Project Manager Targów RENEXPO® Poland oraz Bartosz Dubiński, Prezes Zarządu Mazowieckiej Agencji Energetycznej.
Z różnych stron świata
W targach RENEXPO® Poland 2016 wzięło udział 103 wystawców, którzy prezentowali swoją ofertę w ośmiu sektorach: bioenergia (energia z drewna, biomasa, biogaz, biopaliwa), energia wiatrowa, CHP – kogeneracja, energooszczędne budownictwo i renowacja budynków, energia wodna, pompy ciepła, energia geotermiczna oraz energia słoneczna. Zdecydowanie dominowały ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła i energetyka wodna. Nie zabrakło również stoisk, na których przedstawiane były rozwiązania z zakresu m.in. energetyki wiatrowej i geotermalnej czy związanej z branżą biogazową. Wśród wystawców znalazły się nie tylko firmy z Polski, ale – jak przystało na targi międzynarodowe – również z Niemiec, Czech, Litwy, Austrii, Anglii, Ukrainy, Indonezji i Stanów Zjednoczonych. Wielu wystawców podkreślało sprawną organizację targów oraz wysoką frekwencję zwiedzających, co dla wydarzeń tego typu jest wartością kluczową.
Nowości i atrakcje targowe
Po raz pierwszy zostało zorganizowane stoisko „Razem dla biogazu”, które było doskonałą okazją do przedstawienia nowoczesnych technologii z dziedziny biogazu i kogeneracji oraz do spotkań z zaproszonymi ekspertami. Warto wspomnieć, że wiele z nowości miało swoją premierę właśnie podczas RENEXPO® Poland 2016, jak np.: nowe konstrukcje systemów fotowoltaicznych na dachy płaskie wschód-zachód, systemów stojących pokrytych specjalną powłoką antykorozyjną, a także nowoczesne falowniki i magazyny energii; falowniki nowej generacji z wbudowanym modułem monitoringu; nowoczesne rozwiązania dla elektrowni wiatrowych z technologią bezprzekładniową; innowacyjny system do zarządzania energią PV dla małych instalacji. Równie dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się jazdy testowe samochodami elektrycznymi takich marek, jak: NISSAN, BMW, Tesla, Mercedes, które były niewątpliwie dużą atrakcją tegorocznych targów.
RENERGY AWARD i kolacja profesjonalistów
Pierwszego dnia – 19 października zostały ogłoszone wyniki piątej edycji konkursu o Puchar RENERGY AWARD w dwóch kategoriach: „Innowacyjna technologia Targów RENEXPO® Poland” oraz „Wybitna osobowość branży OZE”. W pierwszej kategorii zwyciężyły dwie firmy: CORAB Sp. z o.o. oraz Daikin Airconditioning Poland Sp. z o.o., natomiast za wybitną osobowość branży OZE została uznana Sylwia Koch-Kopyszko z Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego (UPEBI).
Trzy dni pełne energii
Pierwszego dnia targów przy pełnej sali odbyła się Międzynarodowa Konferencja Fotowoltaiki w Polsce, podczas której eksperci z towarzystw fotowoltaicznych, przedstawiciele przemysłu PV oraz władz państwowych i lokalnych dyskutowali m.in. na temat szans oraz barier na drodze rozwoju fotowoltaiki w naszym kraju. Tego dnia słuchacze wzięli również udział w dwudniowej Polskiej Konferencji Hydroenergetycznej na temat wyzwań i możliwości, przed którymi staje sektor energetyki wodnej w Polsce. Ciekawą debatą pt. „Co dalej z energetyką odnawialną w Polsce” rozpoczęła się konferencja „Społeczne aspekty OZE”, forum „Budynek i energia” na temat technologii energooszczędnych w obiektach wielkopowierzchniowych i wielkogabarytowych. Po debacie zostały omówione dwa ważne tematy: „Nowe technologie OZE, a nowy europejski rynek energii” oraz „Miejsce OZE w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski”.
Drugi dzień targów wypełniły m.in. kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła oraz Forum Biogazu, podczas którego szukano odpowiedzi na kilka ważnych pytań: „Czy wejście w życie ustawy o odnawialnych źródłach energii będzie sprzyjało powstawaniu nowych biogazowni? Jakie szanse w nowym otoczeniu prawnym będą miały małe biogazownie? Jak budować biogazownie, aby przynosiły one dochody?”. Dużym zainteresowaniem cieszył się również międzynarodowy kongres na temat magazynowania energii w Polsce. Tego dnia została też przedstawiona sytuacja na polskim i światowym rynku pracy w sektorze OZE w strefie kariery „Teraz środowisko”.
Trzeci dzień targów rozpoczęło Forum PV, po którym odbyła się konferencja pt. „Biopaliwa na drodze ku dekarbonizacji transportu. Najnowsze trendy i wyzwania stojące przed branżą”. Program merytoryczny zamknęły: Kongres Budownictwa Energooszczędnego oraz Certyfikacji Budynków, a także konferencja pt. „Przyszłość polskiej biomasy i praktyka wykorzystania ciepła z OZE”.
Spotkania kooperacyjne
Dobrą okazją do tworzenia sieci kontaktów biznesowych była możliwość wzięcia udziału w „Spotkaniach kooperacyjnych”. W spotkaniach wzięli udział przedsiębiorcy poszukujący fachowych partnerów i dostawców z szeroko pojętego sektora energetycznego, w szczególności działających w obszarze odnawialnych źródeł energii oraz budynków energooszczędnych. „Spotkania kooperacyjne” w szybki i łatwy sposób połączyły strony, które siebie szukały, umożliwiając nawiązanie cennych kontaktów. Łącznie odbyło się 55 spotkań.
Kolejna edycja Tarów RENEXPO® Poland odbędzie się w dniach 25-27 października 2017 roku w Warszawskim Centrum EXPO XXI.
– Już teraz serdecznie zapraszamy do składania zapytań w sprawie rezerwacji stoisk targowych na rok 2017. Dla przyszłorocznych wystawców przygotowaliśmy interesujące pakiety ofertowe oraz rabaty – podkreśla Małgorzata Bartkowski, Project Manager Targów RENEXPO® Poland.
Data publikacji: 2016-11-02
Skontaktuj się z firmą
Zadzwoń do firmy pod numerem telefonu: 601 ... pokaż numer
Możesz też skorzystać z formularza kontatowego poniżej:
Podobne wydarzenia
Słowa kluczowe: wydarzenia targowe, targi, renexpo