Profile aluminiowe do instalacji taśm LED są bardzo zróżnicowane ze względu na swoje zastosowanie i budowę. Dzięki temu pozwalają na osiągnięcie zróżnicowanych efektów świetlnych. Jest to ich ogromna zaleta, która sprawia, że często mamy do czynienia z dedykowanym sposobem montażu, który jest dopasowany do konstrukcji i przeznaczenia profilu. Nie ma jednej uniwersalnej metody i jednego sposobu instalacji, który idealnie pozwoli wyeksponować walory oświetleniowe każdego profilu. Chcesz dowiedzieć się, jak zamontować profil LED? To zadanie wcale nie jest tak trudne, o ile wiesz jakich akcesoriów użyć i posiadasz precyzyjnie przemyślany plan instalacji.

Jeśli chcesz samodzielnie zająć się instalacją wybranego profilu, poniższy artykuł jest odpowiedzią na Twoje potrzeby. Podpowiadamy, jakie są najpopularniejsze metody montażu profili aluminiowych i od czego zależy wybór tej najlepiej dopasowanej. Czytaj dalej, a montaż profili stanie się zdecydowanie łatwiejszy.

Taśma dwustronna

Taśma dwustronna jest częstym rozwiązaniem stosowanym przy montażu profili wpuszczanych i nawierzchniowych, które dzięki prostej budowie i płaskiemu spodowi mogą być przyklejone do podłoża. Jest to rozwiązanie pewne, gwarantujące stworzenie mocnej i stabilnej konstrukcji, pod warunkiem wybrania dobrej jakości taśmy i odpowiedniego przygotowania podłoża. Takie rozwiązanie będzie pewniejsze w sytuacji, kiedy osadzony profil będzie naturalnie wsparty, a taśma będzie służyć jedynie jego kotwiczeniu, jak ma to miejsce w przypadku instalacji w specjalnie wyfrezowanym otworze.

Przed przystąpieniem do montażu należy pamiętać o odpowiednim oczyszczeniu powierzchni oraz odtłuszczeniu i usunięciu ewentualnych zanieczyszczeń z samego profilu. W tym celu najlepiej sprawdzi się benzyna ekstrakcyjna rozprowadzona za pomocą miękkiej gąbki. Na tak przygotowany i osuszony profil naklejamy dwustronną taśmę montażową, a następnie instalujemy profil w miejscu jego przeznaczenia. 

[montaż głębokiego profilu Y i niskiego profilu A za pomocą taśmy dwustronnej]

 

Wkręty montażowe

Montaż za pomocą wkrętów montażowych jest sugerowany w przypadku profili o specyficznej budowie, przystosowanej do ukrycia i zrównania główki wkrętu z powierzchnią profilu. Chodzi o wyżłobione nacięcie/rowek, w który ma zostać zamontowany wkręt.

Należy pamiętać, że o ile dokręcenie profilu do podłoża jest najtrwalszą i często stosowaną metodą montażową, musimy zwrócić uwagę, czy łebek wkrętu nie przeszkadza w poprawnej instalacji taśmy w profilu.

Część profili, już na etapie projektowania, przewidzianych jest do montażu przy zastosowaniu wkrętów. W takich sytuacjach miejsce osadzenia wkrętu, często jest odseparowane od miejsca przewidzianego na instalację taśmy. Dzięki temu taśma zachowa swoją trwałość, będzie dokładnie przytwierdzona do wybranego profilu i nie będą tworzyć się wybrzuszenia, które mogłyby mieć wpływ na jej żywotność.

[montaż profilu RETO Lumines Lighting za pomocą wkrętu montażowego]

W przypadku innych profili, gdzie sugeruje się montaż przy użyciu wkrętów, dochodzi do zaplanowanej przez projektantów obróbki montażowej, która w efekcie zakrywa wystający fragment wkrętu. Ma to miejsce w przypadku profili niszowych, przewidzianych do montażu w sufitach podwieszanych, gdzie fragmenty wkrętu ukryte są pod warstwą gipsu. Jest to doskonałe rozwiązanie, które doda nowoczesnego akcentu każdemu wnętrzu. Profile APA i IPA Lumines Lighting są idealnym przykładem tego zastosowania – montaż jest przeprowadzany za pomocą wkrętów montażowych, ranty profilu są następnie zagipsowane, dzięki czemu cały system oświetlenia pozwala uzyskać interesujący efekt.

[montaż profili APA i IPA Lumines Lighting za pomocą wkrętów montażowych] 

 

Uchwyty montażowe

Idealnym rozwiązaniem w przypadku montażu profili meblowych jest bezpieczny i trwały montaż przy zastosowaniu uchwytów montażowych – uznawany za jedną z łatwiejszych metod montażu. Wybrany uchwyt zostaje przytwierdzony do podłoża za pomocą wkrętu montażowego, a następnie można umieścić w nim profil. Co istotne, każdy profil Lumines Lighting posiada dedykowany uchwyt montażowy, zazwyczaj w dwóch wersjach: metalowej lub z tworzywa sztucznego. Jest to rozwiązanie, które nieco zmienia ostateczny wygląd profilu i pozwala osiągnąć nowe efekty świetlne.

Doskonałym przykładem takiego zastosowania jest kątowy profil H Lumines Lighting, w którym kąt padania światła zależy od ułożenia profilu. Pomocne są tutaj właśnie uchwyty montażowe, które sprawiają, że instalacja profilu staje się dużo łatwiejsza. Dzięki nim profil H może świecić pod kątem 30 lub 60 stopni. Uchwyty montażowe zmieniają wygląd całej instalacji. Dobrze dobrany uchwyt współgra idealnie z profilem i pozwala na uzyskanie innego efektu niż w przypadku montażu za pomocą dwustronnej taśmy klejącej.

[profil H Lumines Lighting w dwóch opcjach montażowych – 30 lub 60 stopni]

Zdecydowaną zaletą zastosowania uchwytów montażowych jest łatwość montażu, która jest równoznaczna z łatwością… demontażu. Każdy profil można bez większych problemów wyjąć z uchwytów, rozłożyć cały system na części i w razie potrzeby całkowicie usunąć go z pierwotnego miejsca montażu.

 

Montaż w wyfrezowanym otworze

Taki sposób montażu jest charakterystyczny dla profili wpuszczanych. Planowany efekt końcowy i budowa profili sprawiają, że konieczne jest stworzenie odpowiedniego miejsca na ich instalację. Głębokość frezu zależy od wysokości profilu i musi być do niego dokładnie dopasowana.

Przy planowaniu frezu należy wziąć pod uwagę, jak będzie wyglądał profil w połączniu z zaślepką. Zaślepki do profili wpuszczanych występują w wersji zaokrąglonej, co trzeba uwzględnić już w projekcie. Konieczne jest wykonanie frezu okrągłego lub osiągnięcie wybranego kształtu za pomocą dłuta.

[profil INSO Lumines Lighting]

 

Sprężyny montażowe

Montaż z wykorzystaniem sprężyn montażowych jest najczęściej stosowany przy profilach architektonicznych, które ze względu na swoją budowę wymagają dopasowanego rozwiązania. Są to najczęściej profile, które nie mają płaskiego spodu, a ich budowa idealnie współgra ze sprężynami.

Sprężyny montażowe są zazwyczaj wykorzystywane w sufitach podwieszanych, gdzie profile są następnie gipsowane. Jednak sprężyny znajdują także zastosowanie w ścianach czy innych konstrukcjach, w których nie ma dużej przestrzeni roboczej i inna metoda instalacji nie jest przez to możliwa.

[profil inDILEDA Lumines Lighting zamontowany za pomocą sprężyn montażowych]

Dobry projekt, prawidłowo przygotowana przestrzeń na profil oraz dopasowanie odpowiedniej ilości sprężyn (cztery sprężyny na 1 metr profilu) zapewniają bezpieczeństwo i stabilność konstrukcji.

 

Profile montażowe/pomocnicze

Profile montażowe są najczęściej wykorzystywane przy montażu profili architektonicznych. Pozwalają na tworzenie pełnych systemów oświetlenia, ułatwiają montaż, mogą też stanowić miejsce na zasilacz.

Często profile montażowe są niezbędne do instalacji profilu – montaż profili LOGI i CONVA musi zostać przeprowadzony z wykorzystaniem profilu montażowego SPARO. SPARO stabilizuje całą konstrukcję i zdecydowanie ułatwia montaż.

[montaż profili LOGI i CONVA z pomocą profilu montażowego SPARO]

Wykorzystanie profilu montażowego jest jednym ze sposobów montażu profili – jak w przypadku profilu DOPIO instalowanego z pomocą zawiesi mocujących lub profilu TALIA M1. Spód DOPIO jest nieregularny, dlatego zainstalowanie profilu na gładkiej powierzchni jest niemożliwe. Profil TALIA M1 idealnie dopasowuje się do DOPIO i pozwala na instalację profilu na ścianie czy suficie, gwarantując pewność instalacji.

[montaż profilu DOPIO z pomocą profilu montażowego TALIA M1]

Więcej o roli profili montażowych przeczytasz w publikacji Lumines Lighting na portalu Akademia LED.

 

Zawiesia

Instalacja profilu z użyciem zawiesi to sposób montażu, który stwarza dodatkowe możliwości aranżacyjne. System zawiesi pozwala na zamontowanie wybranego profilu w formie wiszącej, dzięki czemu otrzymujemy finalny produkt w postaci lampy. Zastosowanie zawiesi pozwala również na tworzenie ciekawych form oświetlenia, profile można łączyć w dowolne kształty, tworząc w ten sposób nowoczesny projekt. Niewątpliwą zaletą zawiesi jest możliwość ich regulacji już po instalacji, dzięki czemu można dobrać idealną wysokość lampy już po jej zamontowaniu.

Zawiesia występują dodatkowo w wersji przewodzącej. Wewnętrzna część linki posiada przewód zasilający, który pozwala na szybszy i bezproblemowy montaż. Brak przewodów zasilających wokół linek wiszących podnosi estetykę wiszących systemów oświetleniowych.

[profil DILEDA Lumines Lighting zamontowany w formie oświetlenia wiszącego]

[profil DOPIO Lumines Lighting zamontowany w formie oświetlenia wiszącego]

solis lumines lighting[profil SOLIS Lumines Lighting zamontowany w formie oświetlenia wiszącego]

 

System przegubowy

System przegubowy jest formą montażu, która zupełnie zmienia charakter wybranego profilu. Profil zostaje przymocowany do wybranego podłoża za pomocą ruchomego systemu przegubowego – ściany, biurka czy szafki. W ofercie Lumines Lighting znajdziemy profile zarówno o owalnym, jak i prostokątnym kształcie, które można zamontować z pomocą systemu przegubowego. Pozwala to na dopasowanie profilu do projektu i potrzeb użytkownika.

 

[profil COSMO Lumines Lighting zamontowany jako oświetlenie biurka]

[profil MICO Lumines Lighting w roli oświetlenia obrazów w galerii]

Taki sposób montażu doskonale sprawdza się jako oświetlenie obrazów, luster – profil pełni rolę oświetlenia punktowego, zadaniowego. W podobnej roli można go wykorzystać jako lampkę na biurku czy stole – doskonale oświetli wybrane miejsce.

[profil DILEDA zamontowany za pomocą systemu przegubowego]

Zadanie sobie pytania – jak zamontować profil LED – powinno stanowić podstawę każdego projektu oświetlenia. Należy pamiętać, że różne metody montażu pozwalają często na osiąganie zupełnie odmiennych efektów świetlnych. Wybranie odpowiedniej metody może znacznie ułatwić i przyspieszyć proces montażu.

 


Data publikacji: 2019-04-09

Podobne technologie i poradniki


27.07.2023 | Oświetlenie
fot. AQForm | IKI round E27 wall...
21.09.2022 | Oświetlenie
Wybierając dziś oświetlenie do wnętrza domu nie...
06.12.2021 | Oświetlenie
Nowoczesne spojrzenie na design Nowoczesne trendy projektowania...
06.12.2021 | Oświetlenie
Nowoczesna sztukateria stała się nieodzownym elementem wykończeniowym,...
01.06.2020 | Oświetlenie
Okrągłe profile LED to rozwiązanie niezwykle praktyczne...
05.05.2020 | Oświetlenie
Nowoczesne kinkiety ścienne. Wykonane z aluminium, stanowiące...
23.04.2020 | Oświetlenie
Wybierając lampy do mieszkania czy przestrzeni biurowej,...
24.01.2020 | Oświetlenie
Obecnie oczekuje się, by oświetlenie schodowe, oprócz...
19.12.2019 | Oświetlenie
Lampy wiszące to jeden z najciekawszych rodzajów...
12.11.2019 | Oświetlenie
Łazienka jest miejscem, które wymaga dobrze przemyślanego...