Łazienka jest miejscem, które wymaga dobrze przemyślanego projektu oświetlenia. Ostatnie lata przyniosły zmiany w projektowaniu – odchodzimy od starych zasad i nie traktujemy już łazienki jak całości, a dzielimy ją na strefy, do których musimy dopasować odpowiedni rodzaj światła.

Dziś skupimy się na jednym z tych obszarów. Zapraszamy na poradnik, z którego dowiecie się, czym kierować się podczas wyboru oświetlenia do luster i jak do tego celu, wykorzystać profile aluminiowe.

Oświetlenie LED lustra łazienkowego

Profile aluminiowe doskonale sprawdzą się do oświetlenia lustra, dzięki możliwości przycinania na wymiar. Swoim kształtem nadają się do wykonania ramki wokół powierzchni lustra lub budowy oświetlenia kierunkowego z jednej z jego stron. Projektowanie oświetlenia lustra może wydawać się łatwym zadaniem, jednak podczas tego procesu należy wziąć pod uwagę szereg istotnych kryteriów. Istnieje wiele rozwiązań, które zostały stworzone, by pełnić rolę światła punktowego, dzięki czemu doskonale sprawdzą się one do tego typu oświetlenia.

Strefę lustra możemy uznać za przestrzeń zadaniową, do której potrzebne jest, jak najbardziej oddające rzeczywistość oświetlenie. Należy wziąć pod uwagę wskaźnik oddawania barw (CRI), który decyduje o tym, czy kolory, które widzimy, wyglądają naturalnie. CRI ma zakres od 0 do 100 – im wyższy jest jego poziom, tym lepiej będą oddawane kolory oświetlanych przedmiotów. Do lustra należy wybierać źródła światła o CRI>90.

Należy zadbać również o prawidłowe skierowanie światła. Jego strumień powinien padać na osobę stojącą przed umywalką, równomiernie oświetlać twarz, oddając jej naturalny odcień. Sztuczne światło nie może zmieniać koloru naszej skóry, który powinien być jak najbardziej zbliżony do rzeczywistości. Istotny jest również wybór odpowiedniej barwy – chłodne światło wyostrza to, co widzimy, natomiast zbyt ciepłe światło sprawia, że nasze odbicie jest przekłamane.

Projektując łazienkę, należy zastanowić się, gdzie umieścimy lustro. Jeśli to możliwe, najlepiej, aby znajdowało się ono w centralnej części pomieszczenia. Wybierzmy rozproszone światło, bez widocznych diod LED, które nie będzie dodatkowo rzucało cieni i podkreślało niedoskonałości.

Oświetlenie LED wmontowane w lustro

Oświetlenie, będące integralną częścią lustra, pozwoli na jego dokładne doświetlenie z każdej ze stron. Profile możemy montować zarówno po bokach, jak i na dole i na górze lustra.

Do tego typu instalacji, najczęściej wybieranym modelem jest profil D, zaprojektowany pod montaż taśm LED w trudno dostępnych miejscach. Ze względu na swoje wymiary, stanowi podstawę do uzyskania maksymalnej ilości światła, przy minimalnej wielkości profilu. Doskonale nadaje się do stosowania jako element podświetleń dekoracyjnych w wykończeniach wnętrz. Sprawdzi się wmontowany w każdą ze stron lustra.

Profil D Lumines Lighting

Alternatywną wersja jest profil Y, mający 18 mm głębokości, dzięki czemu możemy uzyskać wąską linię światła. Jego minimalistyczny design pozwala na montaż w miejscach, gdzie nie ma zbyt dużego wyboru co do zastosowania odpowiedniego oświetlenia. Dzięki podwyższeniu wymiaru bocznych ścianek profilu uzyskujemy jednolite, bardziej ukierunkowane światło bez widocznych diod LED (przy zastosowaniu mlecznego klosza BASIC). Profil zachowuje wrażenie dyskretnej oprawy do taśm LED oraz doskonale nadaje się do podświetleń dekoracyjnych.

Profil Y Lumines Lighting

Jeśli zależy nam na mocniejszym doświetleniu lustra, wybierzmy profil DILEDA, który jest przeznaczony do budowy oświetlenia z użyciem dwóch taśm LED. Taka opcja doskonale sprawdzi się w miejscach, gdzie profesjonalne i mocne światło odgrywa dużą role, np. w gabinetach kosmetycznych czy fryzjerskich.

Profil DILEDA Lumines LightingProfil DILEDA Lumines Lighting

Oświetlenie LED nad lustrem

Inną opcją jest oświetlenie luster od góry, w postaci lamp bezpośrednio nad obiektem. Do tego celu doskonale sprawdzi się nawierzchniowy, jednostronny profil UNICO. Przeznaczony do oświetlenia kierunkowego, równomiernie oświetli nasze lustro.

Profil UNICO Lumines Lighting

Do oświetlania lustra doskonale nadają się również profile w formie oświetlenie wiszącego. Profil SOLIS został zaprojektowany z myślą o stosowaniu trzech równolegle położonych taśm LED. Zamontowanie profilu w bliskiej odległości od lustra daje niezwykle ciekawy efekt świetlny i wizualny.

Profil SOLIS Lumines Lighting

Odpowiednie oświetlenie lustra to podstawa funkcjonalnej i nowoczesnej łazienki. Istnieje wiele sposobów montażu oświetlenia LED, które pozwolą nam cieszyć się dobrze doświetloną strefą. Design i odpowiednie zastosowanie profili pozwala na zabawę światłem, przekształcanie własnych pomysłów w pełnowartościowe projekty i tworzenie dopasowanego oświetlenia zadaniowego.


Data publikacji: 2019-11-12

Podobne technologie i poradniki


27.07.2023 | Oświetlenie
fot. AQForm | IKI round E27 wall...
21.09.2022 | Oświetlenie
Wybierając dziś oświetlenie do wnętrza domu nie...
06.12.2021 | Oświetlenie
Nowoczesne spojrzenie na design Nowoczesne trendy projektowania...
06.12.2021 | Oświetlenie
Nowoczesna sztukateria stała się nieodzownym elementem wykończeniowym,...
01.06.2020 | Oświetlenie
Okrągłe profile LED to rozwiązanie niezwykle praktyczne...
05.05.2020 | Oświetlenie
Nowoczesne kinkiety ścienne. Wykonane z aluminium, stanowiące...
23.04.2020 | Oświetlenie
Wybierając lampy do mieszkania czy przestrzeni biurowej,...
24.01.2020 | Oświetlenie
Obecnie oczekuje się, by oświetlenie schodowe, oprócz...
19.12.2019 | Oświetlenie
Lampy wiszące to jeden z najciekawszych rodzajów...
24.09.2019 | Oświetlenie
Profil RETO Lumines Lighting Odpowiednio zaplanowana i...