Obecnie oczekuje się, by oświetlenie schodowe, oprócz roli użytkowej, pełniło również funkcję dekoracyjną. Efektownie podświetlone schody zaczynają przypominać rzeźbę stanowiącą główny punkt we wnętrzu. Jak atrakcyjnie oświetlić schody, aby stały się prawdziwą wizytówką domu?

Dużą przewagę nad klasycznym oświetleniem mają profile LED, przede wszystkim ze względu na możliwości docięcia na wymiar. Profile aluminiowe pozwalają na stworzenie ciekawego i niebanalnego efektu, a dzięki swojemu niewielkiemu rozmiarowi wpasują się w każde miejsce. Dobrze wykonane oświetlenie zwiększa bezpieczeństwo poruszania się po schodach. Profile LED lepiej niż tradycyjne oświetlenie, doświetlają poszczególne stopnie schodów, czyniąc je bardziej widocznymi dla użytkowników, co ma istotne znaczenie zwłaszcza dla dzieci i osób starszych. Poznaj najciekawsze pomysły na dekoracyjne oświetlenie schodów.

Oświetlenie pod stopniami

Podświetlenie każdego stopnia osobno to najczęściej wybierane rozwiązanie, zwłaszcza ze względu na bezpieczeństwo. Dodatkowo miękko rozchodzące się światło wydobywa urok naturalnej struktury stopni.

Profil C Lumines Lighting i Profil H Lumines Lighting

Do tego typu instalacji najczęściej wybieranym rozwiązaniem są profile kątowe, takie jak profil Lumines H. To profil kątowy, montowany nawierzchniowo, który ze względu na swoją niesymetryczną budowę, umożliwia wybór kąta padania strumienia światła między 30 lub 60 stopni, w zależności od sposobu montażu. Umieszczony pod stopniami da ciekawy estetyczny efekt, z równomiernie rozchodzącym się światłem.

Profil H Lumines Lighting

Alternatywą jest klasyczny profil Lumines C, o kącie nachylenia 45 stopni. Jeden z najbardziej minimalistycznych i nowoczesnych projektów. Świetnie sprawdzi się do oświetlenia schodów, gdy chcemy uzyskać strumień światła, wydobywający się z profilu pod tradycyjnym kątem.

Alternatywą dla profili kątowych są klasyczne profile meblowe, montowane nawierzchniowo. Profil Lumines D został zaprojektowany pod montaż taśm LED w trudno dostępnych miejscach. Ze względu na swoje wymiary, stanowi podstawę do uzyskania maksymalnej ilości światła, przy minimalnej wysokości profilu. Doskonale nadaje się do stosowania jako element podświetleń dekoracyjnych, a umieszczony pod stopniami schodów daje subtelny i elegancki efekt.

Profil D Lumines Lighting

Oświetlenie na stopniach

Innym rozwiązaniem jest montaż dedykowanych profili schodowych, montowany na powierzchni stopni. Profilem zaprojektowanym do tego celu jest profil schodowy Lumines SCALA. Profil ten pozwala na nowoczesne oświetlenie schodów, pełniąc przy tym dwie dodatkowe funkcje – zapewnia bezpieczeństwo oraz gwarantuje wygodę użytkowania.

Profil SCALA Lumines Lighting

Zachowanie bezpieczeństwa podczas poruszania się po schodach jest niezwykle ważne, dlatego istotnym elementem profilu SCALA są gumowe taśmy antypoślizgowe, umieszczone na powierzchni profilu. Ze względu na swoją industrialną formę, docelowym miejscem montażu są przestrzenie użytkowe, takie jak garaż czy klatka schodowa.

Profil SCALA Lumines Lighting

Oświetlenie montowane wzdłuż schodów

Kolejnym z rozwiązań jest zastosowanie oświetlenia montowanego na ścianę wzdłuż schodów. punktowego. Do tego typu rozwiązań sprawdzą się profile przypodłogowe Lumines TIANO i FLARO. Światło wydobywające się z obu profili, ze względu na ich konstrukcję ulega rozproszeniu, zapewniając subtelny i niezwykle ciekawy efekt świetlny. Budowa oświetlenia LED zainstalowanego bezpośrednio na schodach, lub aranżacja przyschodowych lampek ściennych wykonanych z profili, pozwala również na dodania automatyki opartej o czujniki ruchu. Pozwala to na czasowe włączania i wyłączanie podświetlenia całości schodów lub kaskadowego zapalania się poszczególnych stopni wraz z przemieszczaniem się osoby wchodzącej po stopniach.

Profil TIANO Lumines Lighting

Schody możemy oświetlić w niebanalny sposób także przy wykorzystaniu poręczy. Do tego typu rozwiązań sprawdzi się profil Lumines X.  Jest to najmniejszy profil w portfolio Lumines Lighting i ze względu na jego małą i niską budowę, łatwiej go zamontować w niewielkim frezie w poręczy. Zastosowanie profilu X w takim miejscu gwarantuje uzyskanie niezwykle wąskiego i przyjemnego strumienia światła.

Profil X Lumines Lighting

Przez długi czas klatka schodowa pozostawała niewykorzystaną przestrzenią, w której funkcje dekoracyjne pełniły jedynie obrazki i rodzinne zdjęcia. W nowoczesnym wyposażeniu przykłada się do niej większą wagę. Dyskretnie oświetlone stopnie nadają przestrzeni zupełnie nowy charakter, stając się nietuzinkową ozdobą domu.


Data publikacji: 2020-01-24

Podobne technologie i poradniki


01.06.2020 | Oświetlenie
Okrągłe profile LED to rozwiązanie niezwykle praktyczne...
05.05.2020 | Oświetlenie
Nowoczesne kinkiety ścienne. Wykonane z aluminium, stanowiące...
23.04.2020 | Oświetlenie
Wybierając lampy do mieszkania czy przestrzeni biurowej,...
19.12.2019 | Oświetlenie
Lampy wiszące to jeden z najciekawszych rodzajów...
12.11.2019 | Oświetlenie
Łazienka jest miejscem, które wymaga dobrze przemyślanego...
24.09.2019 | Oświetlenie
Profil RETO Lumines Lighting Odpowiednio zaplanowana i...
21.05.2019 | Oświetlenie
Międzynarodowy Dzień Światła z ES-SYSTEM 16 maja...
09.05.2019 | Oświetlenie
Oświetlenie schodów zarówno w przestrzeni publicznej, jak...
09.04.2019 | Oświetlenie
Profile aluminiowe do instalacji taśm LED są...
20.02.2019 | Oświetlenie
Ostatnie lata przyniosły ogromny wzrost popularności profili...
10.12.2018 | Oświetlenie
Zastanawiasz się, jak wybrać odpowiednią taśmę LED,...