W dzisiejszych czasach ceny energii elektrycznej, węgla, gazu czy też opałowego oleju ciągle wzrastają, w związku z tym bardzo istotna jest oszczędność energii, w taki sposób aby możliwie jak najniższe były nakłady na utrzymanie domu. Dzięki metodzie izolacji natryskowej możemy szybko i skutecznie uszczelnić dom, aby zatrzymać w nim więcej ciepła.

W niewłaściwie zaizolowanym budynku straty ciepła mogą być bardzo duże, dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na izolację poddasza, ponieważ przez dach ucieka nawet do 30% ciepła. Ogrzewanie zdecydowanie jest największym kosztem jaki wiąże się z utrzymaniem domu, a izolacja pianką poliuretanową pozwoli te koszty niwelować. Metoda ta polega na naniesieniu pianki na powierzchnię ocieplaną, następnie pianka w krótkim czasie zastyga i tworzy w ten sposób jednolitą oraz szczelną warstwę izolacyjną.

Co należy wiedzieć o izolacji pianką poliuretanową?
Pianka poliuretanowa jest produktem hipoalergicznym oraz obojętnym chemicznie, a jej siła bezpośrednio wynika z tysięcy maleńkich komórek, w których uwięzione jest powietrze. Po wykonaniu natrysku pianka pęcznieje wypełniając w ten sposób wszystkie szczeliny bez względu na wymiary, kształty oraz nieregularność powierzchni, dzięki czemu eliminuje przepływ powietrza przez zewnętrzną przegrodę. Ocieplenie wykonane za pomocą metody natryskowej nie osiada oraz nie opada po jego naniesieniu, w związku z czym utrzymuje niezmienne parametry.

Produkt jakim jest piana poliuretanowa to jeden z najbardziej efektywnych izolacyjnych materiałów jakie obecnie możemy znaleźć na rynku. Dzięki całkowitej eliminacji mostków termicznych, wyeliminowane zostaje również 40% kosztów ogrzewania. Ponadto izolacja pianką zazwyczaj wykonywana jest do samej kalenicy, co oznacza że przestrzeń nad sufitem jest ocieplona. Powoduje to także, że na poddaszu latem jest znacznie chłodniej. Przestrzeń attyki latem pozostaje chłodniejsza o 40%, co znajduje odzwierciedlenie w temperaturze mieszkalnej części poddasza. Izolacja pianą poliuretanową bardzo dobrze sprawdza się także w sytuacji, kiedy zależy nam na wygłuszeniu pomieszczenia, ponieważ posiada bardzo dobre parametry akustyczne. Izolacja  metodą natryskową pianą poliuretanową jest szczelna, wytrzymała oraz ekologiczna. Wykonanie izolacji tą metodą pozwala nam chronić budynek przed wilgocią oraz przegrzaniem w okresie letnim, natomiast zimą pozwala ograniczać straty ciepła, dzięki czemu oszczędzamy na ogrzewaniu domu. Niewątpliwie zaletą tej metody jest jej szybkość montażu, co powoduje oszczędność czasu i możliwość przejścia w krótkim czasie do kolejnych prac, ponieważ w ciągu jednego dnia możliwe jest wykonanie izolacji na powierzchni do 300 m2.

Pianka poliuretanowa może zostać naniesiona bezpośrednio na deskowanie, blachę, płytę OSB, folię czy beton, a tym samym podwyższa ona ogólną efektywność energetyczną budynków. Istotny jest fakt, iż izolacja metodą natryskową jest inwestycją jednorazową, która będzie skuteczna na szczelność budynku niezmiennie przez cały okres jego „żywotności”.

Jakie są zalety izolacji pianką poliuretanową?
Pierwszą i najistotniejszą zaletą tej metody izolacji jest oszczędność, czyli znaczne zmniejszenie kosztów energii dzięki jej szczelności. Koszty energii mamy możliwość zniwelować nawet do 50%, a jak wiadomo są to zdecydowanie najwyższe koszty jakie wiążą się z utrzymaniem domu. Ponadto szczelność to kolejna z zalet pianki poliuretanowej, która po za ograniczaniem strat ciepła zimą, gwarantuje nam ochronę przed nadmiernym nagrzaniem w okresie letnim. Dodatkowo dzięki strukturze uniemożliwia przedostawanie się do wnętrza budynku kurzu, brudu czy alergenów. Zaletą tego produktu jest także jego lekkość, która zapewnia zmniejszenie obciążenia konstrukcji oraz jej wzmocnienie. Bardzo istotną zaletą jest trwałość materiału jakim jest pianka, ponieważ nie zmienia ona swoich właściwości, nie ma możliwości aby się skurczyła, utleniła czy opadła. Oznacza to, że raz wykonana izolacja będzie służyć wiele lat. Piana poliuretanowa jak już wcześniej wspomniano również wygłusza, ze względu na jej akustyczne parametry, dzięki którym doskonale tłumi dźwięki, co powoduje że stosowana jest także np. w studiach nagrań, salach wykładowych, gabinetach lekarskich itp. Kolejną bardzo istotną cechą pianki poliuretanowej jest paroprzepuszczalność, co oznacza że jest to materiał „oddychający”, gwarantujący tym samym dobrą jakość powietrza. Piana poliuretanowa jest materiałem niepylącym, nie emituje ona również żadnych szkodliwych substancji. Jest to produkt odporny na pleśń i grzyby, nie wywołuje alergicznych reakcji, nie posiada również rakotwórczych właściwości co świadczy o tym, że jest on bezpieczny. Podczas natrysku nie występuje ostry zapach, a podczas użytkowania budynku materiał ten pozostaje bezwonny.

Metoda natryskowa pianą poliuretanową to idealny wybór kiedy potrzebujemy wyjątkowo wysokiej skuteczności izolacji termicznej oraz akustycznej. Obecnie jest to najskuteczniejsze rozwiązanie jeżeli chodzi o kwestie termoizolacji oraz hydroizolacji.

Firma Ekopur System jest jedną z najbardziej doświadczonych firm jakie istnieją obecnie na rynku. Posiada już 7 lat doświadczenia w wykonywaniu izolacji metodą natryskową piana poliuretanową na poddaszach, dachach płaskich, fundamentach i obiektach przemysłowych. Usługi swoje świadczy z pełnym profesjonalizmem oraz działa na najnowocześniejszym sprzęcie i najlepszych materiałach.

Więcej na temat oferty firmy Ekopur System: www.ekopur-system.pl


Data publikacji: 2017-03-14