Skosy często występują w domach – na poddaszach czy też pod schodami. Pokoje ze skośnymi sufitami lub ścianami są pomieszczeniami dość problematycznymi w kwestii aranżacji. Nie zawsze uda się ustawić w nich meble w standardowych wymiarach, dostępne od ręki w salonach branżowych. Nawet jeśli, często pozostaje tam niewykorzystana przestrzeń. Aby zaadaptować każdy centymetr tego typu powierzchni warto zdecydować się na zabudowę skosów „pod wymiar”.

Szafa będąca zabudową skosu to mebel wymagający przemyślanego projektu oraz dużych umiejętności montażowych. Każdy detal jest tu niezwykle istotny. Zabudowując skosy zyskujemy funkcjonalne miejsce do przechowywania oraz nadajemy przestrzeni charakteru. Wysiłek włożony w powstanie tego typu mebla jest wart finalnego efektu.

Skośna szafa będzie miała często nieregularne wymiary – jedno skrzydło wyższe – w kształcie prostokąta, kolejne niższe, w formie np. pięciokąta. Przed przystąpieniem do budowy tego typu mebla należy dobrze wszystko wymierzyć i zaprojektować.

Warto zwrócić także uwagę na przestrzeń przed drzwiami takiej zabudowy. Czy obok nie będzie znajdowało się np. łóżko lub biurko? Czy szafa nie będzie stała w ciągu komunikacyjnym przez co jej otwarcie może generować przestoje lub kolizje? Jeśli odpowiedzi na te pytania są twierdzące warto wybrać drzwi przesuwne. Otwierają się one poruszając w jednej przestrzeni, równolegle do całej zabudowy. Nie potrzebujemy więc dodatkowej przestrzeni jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych drzwi rozwieranych.

W naszych wnętrzach występują zazwyczaj dwa rodzaje skosów. Pierwszy z nich dotyczy sufitu, drugi ściany. O ile w przypadku skośnego stropu możemy całkowicie ukryć go we wnętrzu szafy, tak w kwestii skośnej ściany, ten element architektoniczny będzie odzwierciedlony we froncie mebla.

fot. Laguna Fabryka Okuć

System Sloping, flagowy produkt marki Laguna – polskiej fabryki okuć meblowych, służy budowie tego typu mebli. Udźwig jednego skrzydła to 50 kg. Jego wypełnieniem może być płyta meblowa o grubości 8, 10, 16 lub 18 mm, szkło 4 lub 6 mm, a także połączenie obu materiałów: płyty 12 mm i szkła 4 mm. Klient zakupuje tor górny oraz wybiera jeden z torów dolnych: Gama (montowany na specjalne klipsy) lub Rama (przytwierdzany do podłoża za pomocą wkrętów lub taśmy dwustronnej).

Co ciekawe, ukośne drzwi będą poruszały się na torze dolnym a także na specjalnej szynie, która została przymocowana do półki wewnątrz szafy. Na skrzydle znajduje się zaś prowadnik, który w łatwy sposób prowadzi drzwi. Tor górny niezbędny jest jedynie dla „prostych drzwi”.

Sloping jest systemem uniwersalnym wykorzystującym większość profili oraz okuć dostępnych w Lagunie. Dzięki temu możemy wybierać spośród bogatej oferty kształtów i kolorów rączek. Firma oferuje obecnie aż 13 barw: natura, złoto, szampan, inox a także czarny i biały, oba w wykończeniach: mat, połysk, industrialny. Dostępne są również trzy nowości wykończone industrialną powłoką: miedź, antracyt i złoto.

fot. Laguna Fabryka Okuć

Zabudowa skosów to zdecydowanie wymagający projekt jednak poświęcając mu nieco uwagi można potem doceniać jego funkcjonalność przez wiele lat.


Data publikacji: 2022-10-10

Podobne technologie i poradniki


03.04.2024 | Systemy budowlane
W dynamicznie rozwijającym się świecie projektowania wnętrz...
27.02.2023 | Systemy budowlane
Inspirujący się przepychem lat 20. XX wieku...
16.01.2023 | Systemy budowlane
Poznaj 5 korzyści ze współpracy z doświadczoną...
13.11.2022 | Systemy budowlane
Buduj szybciej i taniej z frezowanymi prefabrykatami...
23.03.2022 | Systemy budowlane
Chcesz wymienić strop, a nie wiesz od...
05.11.2021 | Systemy budowlane
Prefabrykacja zamiast żelbetu Gotowe rozwiązania to znak...
30.04.2020 | Systemy budowlane
Gotowe prefabrykaty z karton-gipsu Kiedy na rynku...
21.01.2020 | Systemy budowlane
Tradycja łączy się z nowoczesnością Dla wszystkich,...
05.06.2018 | Systemy budowlane
Szybki montaż bez skomplikowanego dozbrajania Z nowoczesnych...
26.10.2017 | Systemy budowlane
Wybór stropów do nowo powstającego obiektu to bardzo istotny...
29.11.2016 | Systemy budowlane
Badania nad lekarstwem na raka rozpalają wyobraźnię...
31.08.2016 | Systemy budowlane
Prawo budowlane rządzi się bardzo rygorystycznymi wymogami....