Innowacyjne Forum Medyczne – nie tylko najnowocześniejsze w świecie laboratorium

Badania nad lekarstwem na raka rozpalają wyobraźnię społeczeństwa. Z myślą o intensywnym rozwoju medycyny, zwłaszcza w zakresie walki z nowotworami, powstało Innowacyjne Forum Medyczne przy Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy. W obiekcie mieści się m.in. najnowocześniejsze na świecie laboratorium. W nowoczesnych i estetycznych wnętrzach wykorzystano sufity dźwiękochłonne ROCKFON.

Nowotwory są zmorą naszych czasów. Co roku zbierają żniwo na całym świecie. Także w Polsce są najczęstszą przyczyną zgonów zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Mimo starań państwa i wzrostu nakładów na ochronę zdrowia, nie możemy poszczycić się ich wczesną wykrywalnością i leczeniem. By to zmienić twórcy IFM postawili sobie za cel zwiększenie dostępności najbardziej nowoczesnych technologii w leczeniu raka. Forum jest także ważnym miejscem pracy nad poprawą wskaźników długości przeżycia osób chorujących na raka. Dane na dziś są bowiem zatrważające: w Polsce wśród osób chorujących na nowotwory złośliwe przeżywa zaledwie 38,6 proc., podczas gdy w Europie Zachodniej – 50,6 proc. Priorytetem IFM jest nie tylko wyeliminowanie tych różnic, ale zwiększenie przeżywalności ponad poziom europejski.

IFM jest platformą badań i wdrażania w życie koncepcji przygotowanych przez wykwalifikowaną kadrę specjalistów z bydgoskiego Centrum Onkologii oraz ośrodkiem dydaktyki przed- i podyplomowej. W DNA Forum jest wpisana edukacja, technologia i dialog.

Wyrazem idei przyświecających twórcom IFM jest nowoczesny budynek, w którym mieści się ośrodek. Na szczególną uwagę zasługują jego wnętrza.  
– Moim nadrzędnym celem było stworzenie doskonałych warunków do prowadzenia badań i nauki jednocześnie – mówi Ewa Waraczewska, projektant wnętrz obiektu – Aranżowałam laboratorium, salę konferencyjną, pomieszczenia biurowe, pokoje lekarzy oraz ciągi komunikacyjne. Połączenie komfortu zdobywania wiedzy i wygodnego  miejsca pracy ze sterylnymi warunkami panującymi w tego rodzaju kompleksach, nie było łatwe  – dodaje.  

Architekt zadbała o to, by w strefach konferencyjnych panował ciepły, sprzyjający odprężeniu klimat.
– Zależało mi, żeby ludzie przebywający w IFM nie czuli się jak w szpitalu. Udało się to osiągnąć, dzięki odpowiedniemu doborowi materiałów i kolorów. W sali wykładowej zastosowałam manewr znany z pomieszczeń kinowych. Dominuje tu kolor czarny, połączony z akcentami fioletowymi. Dzięki temu uczestnicy spotkań naukowych mogą się maksymalnie skupić na ekranie, nic nie rozprasza ich uwagi  – mówi Ewa Waraczewska.

Dużym wyzwaniem dla projektanta było wyciszenie wnętrz. W obiekcie przeważa kamienna posadzka. Próżno szukać tu dywanów, zasłon, tekstyliów. Jedynym elementem pochłaniającym dźwięki są sufity akustyczne ROCKFON, dzięki którym nie czujemy się przytłoczeni hałasem. Tego rodzaju pomieszczenia stwarzają komfortowe warunki do pracy i nauki.
– W reprezentatywnej sali konferencyjnej  nad widownią zastosowałam czarne płyty dźwiękochłonne ROCKFON Color-all®, które oprócz swoich atutów dekoracyjnych doskonale pochłaniają dźwięk i bardzo dobrze wyciszają, gwarantując komfort słuchaczy i prelegentów – zdradza Ewa Waraczewska.

W części laboratoryjnej zastosowano system ROCKFON MediCare® stworzony specjalnie do pomieszczeń, które muszą spełniać ogólne wymogi dotyczące higieny i czyszczenia. Płyty charakteryzują się doskonałymi właściwościami w zakresie pochłania dźwięku (klasa A), niską emisyjnością cząstek (ISO Klasa 5) i nie przyczyniają się do rozwoju MRSA.

 


Data publikacji: 2016-11-29

Podobne technologie i poradniki


30.04.2020 | Systemy budowlane
Gotowe prefabrykaty z karton-gipsu Kiedy na rynku...
21.01.2020 | Systemy budowlane
Tradycja łączy się z nowoczesnością Dla wszystkich,...
05.06.2018 | Systemy budowlane
Szybki montaż bez skomplikowanego dozbrajania Z nowoczesnych...
26.10.2017 | Systemy budowlane
Wybór stropów do nowo powstającego obiektu to bardzo istotny...
31.08.2016 | Systemy budowlane
Prawo budowlane rządzi się bardzo rygorystycznymi wymogami....
29.08.2016 | Systemy budowlane
Program do samodzielnego kalkulowania nakładów na budowę...