RECTOR – stropy prefabrykowane: cena, rodzaje i zalety

Prefabrykacja zamiast żelbetu

Gotowe rozwiązania to znak naszych czasów – oszczędzają czas i pozwalają dopasować się do szybko zmieniających się warunków. Nie inaczej jest na placu budowy – gotowe elementy skracają czas realizacji inwestycji, bez jednoczesnej straty na jakości. Jednym z najchętniej stosowanych elementów są stropy prefabrykowane: ich cena i rodzaje, a także możliwość dopasowania do potrzeb, to podstawowe zalety systemu.

Stropy prefabrykowane – cena bez utraty jakości

RECTOR to firma z ponad 60-letnim doświadczeniem na rynku prefabrykowanych elementów betonowych – jak wskazują statystyki, już ponad 7 milionów ludzi na świecie stąpa po stropach prefabrykowanych tego producenta. Prostota, elastyczność i uniwersalność tego rozwiązania (stropy te znajdują zastosowanie zarówno w wielkopowierzchniowych budynkach, jak i remontowanych zabytkowych kamienicach) sprawiają, że na polskim rynku, szczególnie w dobie rozwijającej się branży budowlano-deweloperskiej, inwestorzy coraz chętniej decydują się na stosowanie tej technologii jako oszczędzającej czas i pieniądze.

Co wpływa na jej finansową atrakcyjność? Finalna cena stropów prefabrykowanych jest pochodną ekonomicznej filozofii wznoszenia budynków. Największą zaletą, jaką niesie ze sobą tego rodzaju strop, to szybkość realizacji. Korzyść tę odczuwają zarówno inwestorzy, ponieważ budowa postępuje sprawniej, a także wykonawcy, którzy szybciej mogą zamykać kolejne etapy realizacji inwestycji i tym samym są w stanie wykonywać kolejne zlecenia dla swoich klientów.

Czas potrzebny na zamontowanie stropu prefabrykowanego RECTOR potrafi być nawet dwukrotnie krótszy niż w przypadku tradycyjnych stropów żelbetowych. Z tym związany jest szereg korzyści ekonomicznych. Po pierwsze, zmniejszeniu ulegają koszty związane z zakupem lub dzierżawą szalunków i podpór. Po drugie, w technologii stropów prefabrykowanych znacznie spada ilość materiałów odpadowych (odcięta stal, szalunki). Po trzecie, wyeliminowane zostaną lub przynajmniej znacznie ograniczone prace zbrojarskie, szalowanie stropów i ich podporowanie na czas montażu. Po czwarte w końcu, cena stropów prefabrykowanych stanowi dużą oszczędność w stosunku do żelbetu, szczególnie przy obecnych cenach stali. Przykładowo, w stropie o zakładanej powierzchni 100 m2, wzrost cen stali w tradycyjnym stropie żelbetowym spowoduje zwiększenie kosztów o ok. 2500 zł na strop, podczas gdy w stropie prefabrykowanym RECTOR wzrost ten wyniesie ok. 300 zł na strop. Łatwo wyliczyć, że cena będzie w naszym przypadku decydująco niższa.

fot. RECTOR 

Przewagą stropów prefabrykowanych (w tym gęstożebrowych sprężonych) jest także ich łatwy i szybki montaż, nie wymagający angażowania ciężkiego sprzętu (który kosztuje!), wyspecjalizowanych ekip montażowych czy stosowania specjalnej technologii. Wszystko to, co zrozumiałe, wpływa na finalną cenę stropów prefabrykowanych, a tym samym koszt całej inwestycji.

Przy czym trzeba pamiętać, że szybko nie znaczy wcale gorzej. Stropy RECTOR charakteryzują się bowiem wysoką jakością i odpornością na spękania. Sprężona belka wraz z siatką zatopioną w nadbetonie sprawiają, że strop jest bardzo sztywny. Dzięki siatce nie trzeba stosować żeber rozdzielczych, ugięcia w rzeczywistości są nawet mniejsze niż projektowane, a stropy nie pękają.

fot. RECTOR 

Stropy prefabrykowane – rodzaje i typy na miarę

Stropy prefabrykowane RECTOR dostępne są w kilku rodzajach. Pierwszym produktem jest strop sprężony RECTOBETON. Składa się on ze strunobetonowych belek stropowych i wypełnienia ze żwirobetonowych, wibroprasowanych pustaków. Ten rodzaj stropu prefabrykowanego może być stosowany w domach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, budynkach handlowych lub biurowych, a także podczas wymiany stropów w obiektach już istniejących.

 

Można wykorzystać go na każdym poziomie budynku, od piwnicy lub garażu po taras czy poddasze. Rozpiętość stropu RECTOBETON wynosi nawet 10 metrów, grubość do 34 cm, zaś zastosowanie w belkach najwyższej klasy betonu (C50/60 (B-60) ) bez mikropęknięć gwarantuje brak występowania nierówności i zarysowań w sufitach i posadzkach.

Zaletą tego rodzaju stropu prefabrykowanego jest łatwy ręczny montaż, bez konieczności użycia dźwigu. Szeroki asortyment belek pozwala na dopasowanie ich do każdej budowy, zaś wypełnienie z wibroprasowanych pustaków sprawia, że strop prefabrykowany RECTOBETON charakteryzuje się wysoką wytrzymałością – pustak wytrzymuje nacisk punktowy 5 x 5 cm powyżej 250 kg.

fot. RECTOR | System RECTOBETON

Kolejnym rodzajem stropu RECTOR jest produkt o nazwie RECTOLIGHT, czyli belkowo-pustakowy strop sprężony z ultralekkim wypełnieniem międzybelkowym z wytrzymałego naturalnego drewna prasowanego. Nadaje się on zarówno do nowo budowanych obiektów mieszkalnych czy handlowo-biurowych, jak i przy wymianach stropów w starszych, często zabytkowych kamienicach.

fot. RECTOR | System RECTOLIGHT

Rozpiętość tego rodzaju stropu prefabrykowanego wynosi maksymalnie 8,6 m, zaś grubość do 30 cm. To wybitnie ekonomiczny materiał: jego zastosowanie dwukrotnie przyspiesza montaż i redukuje koszty transportu, jako że jedna paleta wypełnienia wystarcza nawet na wykonanie od 70 do 130 m2 stropu. Na oszczędności w cenie tego stropu prefabrykowanego wpłyną także takie czynniki jak brak konieczności wykonania żeber rozdzielczych, symboliczne zużycie stali zbrojeniowej, oszczędność na zakupie stempli.

fot. RECTOR | System RECTOLIGHT

RECTOLIGHT to innowacyjne rozwiązanie, dające bardzo duże możliwości aranżacyjne, co jest szczególnie cenne zwłaszcza przy realizacji zleceń przy trudnych obiektach zabytkowych i przyczynia się znacząco do ochrony dziedzictwa kulturowego takich obiektów.

fot. RECTOR

Dodać warto również, że firma RECTOR oferuje także nadproża, podciągi sprężone, a także różnego rodzaju akcesoria do swoich stropów prefabrykowanych: siatki stalowe, kształtki betonowe, zawiesia do systemu RECTOLIGHT i wiele innych. W przypadku zaś każdego oferowanego systemu standardem jest produkcja „na magazyn”, czyli dostępność produktu od ręki, darmowy projekt i wycena, wsparcie techniczne, co zapewnia potencjalnemu klientowi prawdziwie kompleksową obsługę.

Więcej informacji o stropach RECTOR dostępne na stronie www.rector.pl


Data publikacji: 2021-11-05

Podobne technologie i poradniki


03.04.2024 | Systemy budowlane
W dynamicznie rozwijającym się świecie projektowania wnętrz...
27.02.2023 | Systemy budowlane
Inspirujący się przepychem lat 20. XX wieku...
16.01.2023 | Systemy budowlane
Poznaj 5 korzyści ze współpracy z doświadczoną...
13.11.2022 | Systemy budowlane
Buduj szybciej i taniej z frezowanymi prefabrykatami...
10.10.2022 | Systemy budowlane
Skosy często występują w domach – na...
23.03.2022 | Systemy budowlane
Chcesz wymienić strop, a nie wiesz od...
30.04.2020 | Systemy budowlane
Gotowe prefabrykaty z karton-gipsu Kiedy na rynku...
21.01.2020 | Systemy budowlane
Tradycja łączy się z nowoczesnością Dla wszystkich,...
05.06.2018 | Systemy budowlane
Szybki montaż bez skomplikowanego dozbrajania Z nowoczesnych...
26.10.2017 | Systemy budowlane
Wybór stropów do nowo powstającego obiektu to bardzo istotny...
29.11.2016 | Systemy budowlane
Badania nad lekarstwem na raka rozpalają wyobraźnię...
31.08.2016 | Systemy budowlane
Prawo budowlane rządzi się bardzo rygorystycznymi wymogami....