Mała łazienka to całkiem spory problem aranżacyjny. Tu liczy się każdy centymetr, który trzeba wykorzystać mądrze. Geberit podpowiada, jak urządzić łazienkę na małym planie.

Łazienka już dawno przestała być strefą o charakterze tylko i wyłącznie higieniczno-sanitarnym. Jak wskazują aranżacyjne trendy oraz potwierdzają liczne badania i ankiety przeprowadzane wśród urządzających te pomieszczenia, współczesna łazienka to miejsce, w którym chcemy cieszyć się ciszą, spokojem, po prostu odpoczywać. Dlatego coraz większe znaczenie przykładamy do jej aranżacji i wystroju. Nie jest to zbyt trudne zadanie, gdy dysponujemy dużym, a nawet średnim metrażem. Jednak urządzenie domowej oazy spokoju w tym pomieszczeniu staje się problematyczne, gdy dysponujemy łazienką na małym planie. Co zrobić, by znalazło się tu wystarczająco dużo miejsca na wygodną strefę kąpieli, umywalkę, WC oraz przechowanie, a przy tym nie zagracić przestrzeni? Najważniejszy wydaje się dobry projekt i wybór odpowiedniego wyposażenia.

fot. GEBERIT 

Kiedy mniej znaczy więcej

Urządzanie każdej, nie tylko małej łazienki, należy zacząć od przemyślanej koncepcji jej wystroju. Zacznijmy najpierw od jej układu funkcjonalnego i wyrazistego podziału na strefy użytkowe. Zastanówmy się, gdzie ma być umywalka, a gdzie WC i czy chcemy korzystać na co dzień z wanny czy prysznica. To bardzo ważne decyzje, które pomogą nam optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Na tym etapie zaplanujmy także sposób montażu ceramiki i armatury. Aby wydobyć jak najwięcej z małego planu łazienki, sztuką jest zredukowanie do minimum elementów wyłącznie funkcjonalnych. Na małym metrażu najlepiej sprawdzą się więc rozwiązania podtynkowe, zwłaszcza w strefie WC. Stąd stelaż podtynkowy to must have każdej małej łazienki. Dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w wąskich łazienkach, będzie zastosowanie ścian montażowych do połowy wysokości pomieszczenia. Nie tylko ukryją one technologię i poprawią komfort jego użytkowania, ale też wizualnie poszerzą przestrzeń.

fot. GEBERIT 

Optyczne triki – lustra łazienkowe Geberit Option

Oczywiście zarówno stelaż, jak i ścianki montażowe należy wykończyć płytkami. W małych łazienkach najlepiej sprawdzają się duże formaty, dzięki którym jest mniej widocznych fug oraz jasne kolory. Duże, jasne płytki optycznie powiększą przestrzeń i dodadzą jej elegancji. Podobną funkcję w łazience spełni oświetlenie oraz lustrzane tafle. Na małej przestrzeni śmiało możemy połączyć oba elementy wyposażenia, wybierając lustra ze zintegrowanym oświetleniem LED, jak np. lustra łazienkowe Geberit Option. Poza oczywistymi zaletami użytkowymi, linia ta zapewnia swobodę w projektowaniu. Dzięki 22 nowym modelom dodanym do serii Geberit Option można teraz wybierać spośród aż 40 podświetlanych luster dostosowanych do różnych budżetów i wymagań.

W wersji mini – Geberit Selnova Compact

Jasne kolory, duże formaty, odpowiednie oświetlenie oraz lustrzane powierzchnie to jednak nie jedyne sposoby na optyczne powiększenie niedużej przestrzeni oraz wizualne jej uporządkowanie. Do znanych i sprawdzonych trików aranżacyjnych, pozwalających architektom i projektantom wnętrz zoptymalizować przestrzeń łazienki, należy wybór odpowiedniego wyposażenia. Przede wszystkim powinno być ono gabarytowo dopasowane do dostępnego metrażu. Na rynku odnajdziemy gotowe serie wyposażenia dedykowane do małych łazienek, jak np. Geberit Selnova Compact. Oferuje ona tzw. modele kompaktowe – odpowiednio pomniejszone. Skrócona długość miski WC pozwala zaoszczędzić przestrzeń, przy jednoczesnym zapewnieniu tego samego komfortu, co w przypadku standardowych toalet. Niewielkie umywalki zaś, mimo swych małych rozmiarów, posiadają obszerne przestrzenie odkładcze, pozwalające na wygodne przechowywanie łazienkowych akcesoriów. Co więcej, w serii Geberit Selnova Compact odnajdziemy także model umywalki do montażu narożnego, a dostępne opcje kolorystyczne pozwolą spersonalizować wnętrze.

fot. GEBERIT 

Idealnie dopasowane – Geberit Selnova

Kolejną istotną kwestią przy wyborze wyposażenia małej łazienki jest sposób jego montażu. Nie od dziś wiadomo, że wolne obszary zwiększają przestrzeń i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe. Właśnie dlatego produkty naścienne idealnie nadają się do małych łazienek. Wisząca toaleta czy umywalka z szafką nie tylko sprawią, że ​​pomieszczenie wyda się bardziej przestronne, ale także ułatwią sprzątanie. Ład i harmonię pozwoli zachować wybór wyposażenia z jednej linii tego samego producenta. W tej roli doskonale sprawdzi się seria Geberit Selnova. Szeroka gama produktów wyróżnia się organicznymi kształtami i pełną swobody prostotą, dzięki której w łazience zawita spokój i nieskomplikowane wzornictwo. To również nastawienie na maksymalną funkcjonalność i komfort na co dzień. Toalety z tej serii wyposażone są w technologię Rimfree®, a spłuczki w kompaktach zapewniają oszczędność wody. Dużym atutem są także dostępne w kolekcji meble, które zapewniają wygodne przechowywanie nawet na małej przestrzeni. Dopasowane do dostępnych modeli umywalek, ukryją też syfon i rury wodne.

Bo liczy się design – Geberit Modo

Meble łazienkowe to bowiem ważny element wyposażenia każdej łazienki. Przede wszystkim powinny one spełniać swą podstawową funkcję, czy zapewniać odpowiednio dużo miejsca na przechowywanie kosmetyków, detergentów i akcesoriów niezbędnych podczas użytkowania tego pomieszczenia. Ułatwią je praktyczne szafki, które w małej łazience mogą być połączone z lustrem oraz szuflady z wewnętrzną organizacją przestrzeni. By jednak pomieszczenie łazienkowe prezentowało się naprawdę dobrze, warto postawić także na stronę wizualną i estetykę. Idealnym rozwiązań nie tylko do niedużych łazienek będzie seria Geberit Modo. To trwałe i wyjątkowo piękne meble i umywalki, które staną ozdobą każdej łazienki. Nowoczesny i elegancki design sprawia, że Geberit Modo idealnie wpasowuje się w modne aranżacje wnętrz. Charakterystyczne geometryczne bryły oraz dopracowane linie wykończenia tworzą wyszukany wygląd, a dwie pojemne szuflady w każdej z szafek zapewniają wygodne przechowywanie wszystkich łazienkowych akcesoriów. Zróżnicowana oferta wymiarów umywalek i szafek pod umywalkę pozwala dopasować zestawy z tej serii do dowolnego metrażu. Niech mała przestrzeń nie będzie przeszkodą w stworzeniu pięknej łazienki!

fot. GEBERIT 

Wspomniane kolekcje Geberit Modo, Selnova, Selnova Compact, będące wcześniej w portfolio marki Koło, od 1 kwietnia br. wzmocniły ofertę ceramiczną Geberit.

www.geberit.pl

Grupa Geberit to europejski lider w produkcji zaawansowanej technologii sanitarnej. Od momentu jej powstania w roku 1874 jest pionierem w tym sektorze, nieprzerwanie ustanawiając nowe trendy swoimi wszechstronnymi rozwiązaniami. Geberit posiada swoje przedstawicielstwa w blisko 50 krajach w Europie i na świecie, skupia w swoich zasobach 30 zakładów produkcyjnych. Największe zakłady znajdują się w Szwajcarii, Niemczech i Austrii. Siedziba główna znajduje się w Rapperswil-Jona w Szwajcarii, a sama firma jest notowana na Szwajcarskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Zurychu od 1999 r. Grupa Geberit wygenerowała sprzedaż w wysokości 2,9 mld franków szwajcarskich w 2017 roku zatrudniając około 12.000 pracowników. Zakres produktów obejmuje linię systemów sanitarnych (systemy instalacyjne, spłuczki, baterie umywalkowe, systemy spłukiwania, syfony, toalety myjące), wyposażenie łazienek (ceramikę sanitarną, meble łazienkowe, kabiny i wanny) oraz systemy rurowe (systemy wodociągowe i systemy kanalizacyjne).


Data publikacji: 2023-07-04

Podobne technologie i poradniki


Kosmetyki, detergenty, ręczniki, akcesoria, a nawet małe...
Grupa RENEX podsumowała dotychczasowe działania wspierające PUT...
Grupa RENEX poinformowała rozpoczęciu naboru praktykantów i...
Grupa RENEX poinformowała o rozszerzeniu zakresu elementów...
Grupa RENEX podsumowała sukcesy 2022 roku –...
fot. Renex | Uczniowie ze Sosnowca Grupa...
Instalacja jako forma wyrazu artystycznego, od lat...
Jak sprawić, aby łazienka stanowiła spójną całość?...
Wcześniej była tu stara armatura, boazeria i...