Domki mobilne różnią się od budynków tradycyjnych. Jedną z głównych różnic jest miejsce budowy. Domy tradycyjne powstają w miejscu docelowym- na dzałce inwestora. Domki mobilne natomiast produkowane są na hali producenta, z której następnie są transportowane we wskazane miejsce. Jak wygląda cała procedura? Wskazujemy poniżej.

Przygotowanie do transportu

Pierwszym etapem jest uzyskanie pozwolenia na przewóz. Zazwyczaj występuje się o nie około 2-3 tygodni przed planowanym transportem. Jednostką wydającą stosowny dokument jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Konieczność uzyskania pozwolenia wiąże się z rozmiarami domków mobilnych. Nie są to towary o standardowych wymiarach, co więcej, znacząco je przekraczają. W związku z tym dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, taki transport musi być zgłoszony, a każda z gmin przez, przez które przechodzi planowana trasa, musi wyrazić na niego zgodę.

Nasze obiekty mają zazwyczaj szerokość od trzech i pół do czterech metrów, a więc transport za autem osobowym nie jest możliwy i trzeba korzystać ze specjalnych samochodów ciężarowych.

fot. DMK Budownictwo Domki Mobilne

Przewóz domku mobilnego

Transportu domków mobilnych odbywa się nocą, a do jego przeprowadzenia niezbędny jest fachowy pilotaż. Poza kierowcą wiozącym obiekt i posiadającym obowiązkowe ubezpieczenie OCP, w drogę rusza także jeden lub dwa samochody pilotujące. Wszystko to w celu zapewnienia maksymalnego poziomu bezpieczeństwa.

fot. DMK Budownictwo Domki Mobilne

Ustawienie domku za pomocą ciągnika rolniczego

Samo wwiezienie domku mobilnego na działkę klienta może przebiegać w różny sposób. Raczej sporadycznie ilość miejsca na działce pozwala na wykonanie tego wyłącznie przy użyciu lawety ciężarowe. Należy zaufać przewoźnikowi, który oceni, czy da się dostarczyć obiekt w ten sposób, bez ryzyka jego uszkodzenia. Jeśli nie ma takiej możliwości, to ciężarówka z domkiem podjeżdża jak najbliżej działki. Następnie domek jest rozładowywany (za pomocą wciągarki), a w konkretny punkt trafia dzięki użyciu ciągnika rolniczego. Nasze domki mobilne posiadają dyszel przestawny. Oznacza to, że możemy go zamontować z jednej lub drugiej strony domku, co umożliwia łatwiejsze manewrowanie. Należy pamiętać, że brama wjazdowa na działkę, przez którą ma on jechać na własnych kołach, musi być szersza przynajmniej o metr niż domek. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko jego uszkodzenia.

fot. DMK Budownictwo Domki Mobilne

Ustawienie domku dźwigiem

Zdarza się jednak, że występują okoliczności uniemożliwiające wwiezienie domku na miejsce docelowe w ten sposób. Przyczyną może być zbyt wąska droga dojazdowa czy sam wjazd na działkę. W takiej sytacji rozwiązaniem jest dźwig, za pomocą którego domek jest podnoszony na odpowiednią wysokość a następnie ustawiany na miejscu docelowym.

fot. DMK Budownictwo Domki Mobilne


Data publikacji: 2021-04-30

Podobne technologie i poradniki


30.04.2021 | Domy drewniane
Domki mobilne mogą być wykorzystywane jako domki...
27.04.2021 | Domy drewniane
Domki mobilne cieszą się obecnie ogromną popularnością....
04.11.2020 | Domy drewniane
Domy mobilne to stosunkowo nowe rozwiązanie na...
25.10.2020 | Domy drewniane
Domek mobilny to zakup na wiele lat,...
17.08.2020 | Domy drewniane
Temat domków mobilnych niewątpliwie zyskuje na popularności....
08.05.2020 | Domy drewniane
Własny dom to marzenie wielu z nas....
23.03.2020 | Domy drewniane
Domki mobilne stanowią stosunkowo nowe rozwiązanie, w...
13.03.2018 | Domy drewniane
Drewno wraca do łask. I w tym...
03.01.2017 | Domy drewniane
Zapach sosny przywodzi nam na myśl Boże...
22.08.2016 | Domy drewniane
Szybkie tempo życia, pośpiech, wszechobecna technologia… Choć...