Własny dom to marzenie wielu z nas. Nie od dziś wiadomo, że na drodze do jego realizacji stoi wiele przeciwności, do których zaliczyć możemy wysokie koszty, konieczność wyboru odpowiednich fachowców, długi czas budowy i ogrom formalności. Jest jednak rozwiązanie, które znacznie upraszcza całą procedurę- domy mobilne.

Zalet domków na kołach jest sporo, dziś skupimy się jednak na tej, która wzbudza duże zainteresowanie. Mnóstwo pytań i nieprecyzyjne odpowiedzi, które można znaleźć przeszukując zasoby internetu skłoniły nas, jako producenta domków mobilnych, do podjęcia tematu pozwoleń na budowę.

fot. DMK Budownictwo Domki Mobilne

Czy domki mobilne wymagają pozwolenia na budowę?

Domki na kołach o powierzchni nieprzekraczającej 35 m2 możemy postawić na naszej działce bez zbędnych formlności – nie wymaga się w tym przypadku uzyskania pozwolenia na budowę. Niezbędne jest jednak zgłoszenie zamiaru postawienia domku, którego dokonuje się w Starostwie Powiatowym. Po upływie 21 dni od daty zgłoszenia, możemy bez obaw postawić domek na działce.

fot. DMK Budownictwo Domki Mobilne

Jak wygląda sytuacja w przypadku większych domów mobilnych?

Domki mobilne, których powierzchnia przekracza 35 m2 mogą również znaleźć się na naszej posesji, po dokonaniu zgłoszenia, tym razem, jako obiekt tymczasowy. Oznacza to, że po upływie 180 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu, powinniśmy przestawić go w inne miejsce. Ustawa jednak nie precyzuje, co oznaczają pojęcia ,,inne miejsce”, w związku z czym konkretnej odpowiedzi na to pytanie należy szukać w Starostwie Powiatowym, pod które podlega nasza działka. Poszczególne Starostwa mają odmienne interpretacje obejmujące m.in. możliwość przestawienia domku w obrębie naszej działki bądź konieczność wywiezienia domku z naszej działki.

fot. DMK Budownictwo Domki Mobilne

W sytuacji kiedy nasze Starostwo nie dopuszcza mozliwości przestawiania domku w ramach jednej posesji, pozostaje nam trzecia opcja. Jest nią uzyskanie pozwolenia na budowę. W przypadku domków mobilnych nie jest to procedura skomplikowana. Musimy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji nasz domek musi spełniać wymogi stawiane przez plan zagospodarowania przestrzennego czy warunki zabudowy. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, czy narzucony nam został kąt nachylenia czy kształ dachu. Jeżeli tak, musimy dostosować domek do tych wymogów jeszcze na etapie projektu. W firmie DMK Budownictwo staramy się sprostać każdemu wyzwaniu, dlatego dostosowujemy nasze domki zarówno do wymogów prawnych jak i preferencji klientów. Konstrukcja domku, kształt i kąt nachylenia dachu, wysokość pomieszczeń i ich usytuowanie, rodzaje okien czy różne elementy wyposażenia to tylko niektóre z elementów o jakich decyduje klient. Możesz zatem stworzyć wizję swojego wymarzonego domku na kołach a my ją zrealizujemy.

Nie zwlekaj, sprawdź naszą ofertę na: www.dmkbudownictwo.pl


Data publikacji: 2020-05-08

Podobne technologie i poradniki


30.04.2021 | Domy drewniane
Domki mobilne mogą być wykorzystywane jako domki...
30.04.2021 | Domy drewniane
Domki mobilne różnią się od budynków tradycyjnych....
27.04.2021 | Domy drewniane
Domki mobilne cieszą się obecnie ogromną popularnością....
04.11.2020 | Domy drewniane
Domy mobilne to stosunkowo nowe rozwiązanie na...
25.10.2020 | Domy drewniane
Domek mobilny to zakup na wiele lat,...
17.08.2020 | Domy drewniane
Temat domków mobilnych niewątpliwie zyskuje na popularności....
23.03.2020 | Domy drewniane
Domki mobilne stanowią stosunkowo nowe rozwiązanie, w...
13.03.2018 | Domy drewniane
Drewno wraca do łask. I w tym...
03.01.2017 | Domy drewniane
Zapach sosny przywodzi nam na myśl Boże...
22.08.2016 | Domy drewniane
Szybkie tempo życia, pośpiech, wszechobecna technologia… Choć...