Czasy, w których na nieużytkowych, źle zaizolowanych poddaszach hulał wiatr, to już przeszłość. Dziś, gdy każdy metr przestrzeni jest na wagę złota, podobnie jak energia cieplna, na takie marnotrawstwo nie można sobie pozwolić. Rozwiązania systemowe do dachów płaskich i skośnych, które łączą świetne parametry termoizolacyjne z prostotą montażu, znajdziemy w ofercie firmy Bauder.

Termoizolacja to podstawa

Dopasowywanie do siebie pojedynczych produktów, niekompatybilność systemów, a w efekcie – niewłaściwie zaizolowany termicznie dach… to tylko niektóre ze skutków błędnych decyzji podejmowanych przez inwestorów i wykonawców. Biorąc pod uwagę fakt, że konstrukcje dachowe są wymagające, a ich wykonanie nie należy do łatwych, firma Bauder opracowała rozwiązania systemowe, które eliminują ryzyko pomyłek wynikających z niewłaściwego doboru produktów.

Płyty BauderPIR, które wykonane są ze sztywnej pianki poliuretanowej, oferowane są w różnych wariantach i sprawdzają się zarówno do termoizolacji dachów skośnych, jak i do dachów płaskich. Mają niski współczynnik przewodzenia ciepła, przez co skutecznie eliminują utraty ciepła przez pokrycie dachowe. Atutem poliuretanów jest ponadto wytrzymałość, dobra stabilność wymiarowa i odporność na działanie substancji chemicznych, dlatego wykorzystywane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w wymagających zastosowaniach przemysłowych. Kryterium decydującym o wyborze płyt poliuretanowych do ocieplenia dachu jest też niepodatność na pleśnienie czy gnicie oraz fakt, że w przypadku pożaru, pianki długo zachowują swoje właściwości izolacyjne, chroniąc inne warstwy przed oddziaływaniem ognia.

Dzięki temu, że oferowane przez firmę Bauder płyty dostępne są w wielu różnych wariantach, bez trudu można dobrać produkt optymalny do konkretnego przypadku.

fot. Bauder 

Bauder do dachów skośnych

Do dachów skośnych przeznaczone są różne systemy, w zależności od tego, gdzie ma zostać wykonana termoizolacja. Za najskuteczniejszą uznaje się termoizolację na krokwiach, bo ułożone na zewnątrz płyty poliuretanowe tworzą jednolitą, zamkniętą warstwę izolacji, która skutecznie chroni konstrukcję dachu oraz przestrzeń mieszkalną. Do wykonywania tego typu termoizolacji Bauder proponuje różnorodne płyty BauderPIR, które w prosty sposób mocuje się z wykorzystaniem wkrętów systemowych. W zależności od wybranego rozwiązania w jednym cyklu roboczym można zamontować trzy lub więcej warstw. Płyty sprawdzą się w nowo budowanych obiektach, przy czym warto pamiętać, aby zawczasu zaplanować termoizolację dachu skośnego, co pozwoli zaoszczędzić pieniądze zarówno w fazie realizacji inwestycji, jak również w toku eksploatacji. Ponieważ izolacja nakrokwiowa wykonywana od zewnątrz z wykorzystaniem płyt termozizolacyjnych jest mało inwazyjna, doskonale sprawdza się też przy renowacji dachów.

Do wyboru są m.in. wytrzymałe płyty BauderPIR Plus, do montażu na krokwiach lub deskowaniu, gdzie górną warstwę kryjącą stanowi aluminium i przeciwodblaskowa papa polimerobitumiczna, zaś dolną – aluminium. Podobną konstrukcję mają płyty PIR SWE, gdzie oprócz aluminium w dolnej warstwie kryjącej znajduje się także warstwa wygłuszająca, która poprawia parametry akustyczne przestrzeni użytkowej.

fot. Bauder 

Sprawdzonym rozwiązaniem są też płyty Bauder PIR SF czy dyfuzyjne płyty Bauder PIR SDS, które w dolnej warstwie mają włókninę mineralną.

Jednak sama termoizolacja to za mało, bo tylko optymalny dobór warstw funkcyjnych dachu zagwarantuje, że warstwa ocieplenia będzie pełnić swoją rolę skutecznie i przez długi czas. Przede wszystkim trzeba ją zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem wilgoci, która mogłaby spowodować utratę właściwości termoizolacyjnych.

Aby uchronić warstwę termoizolacji i więźbę dachową przed działaniem wody, którą każdego dnia wytwarzamy w domu podczas prania, gotowania, kąpieli, a nawet oddychania, układa się paroizolację. Jej zadaniem jest opóźnienie przepływu do termoizolacji pary wodnej, która mogłaby spowodować utratę właściwości warstwy ociepleniowej. Ponadto chroni też ona przed powstawaniem pleśni, grzybów, gniciem oraz przed nadmierną kondensacją wilgoci.

Z kolei od strony wierzchniej pod pokryciem (np. dachówką) należy ułożyć dodatkową warstwę zabezpieczającą termoizolację przed wodą (deszcz, śnieg, skropliny) i odprowadzającą wilgoć.

Bauder proponuje zaawansowane systemy przeznaczone do ochrony termoizolacji dachu skośnego przed wodą, które dobiera się w zależności od tego, czy pod termoizolacją jest zastosowana dodatkowa warstwa odprowadzająca wilgoć. Bardzo popularnym rozwiązaniem w takiej sytuacji są dyfuzyjne papy do dachów stromych Bauder TOP, które łączą zalety pap bitumicznych (szczelność, wytrzymałość) ze znakomitą dyfuzyjnością (sd ≤ 0,1 m). Rozbudowana gama pap z samoprzylepnymi brzegami obejmuje m.in. takie rozwiązania jak BauderTOP DIFUTEX NSK, BauderTOP DIFUTEX czy BauderTOP DIFUBIT NSK.

Bauder oferuje również papy bitumiczne do dachów z warstwą wentylacyjną np. Bauder TOP UDS, czyli wytrzymałą, niedyfuzyjną papę z zakładem samoprzylepnym czy Bauder TOP TS 40, która jest bardzo lekka i bardzo wytrzymała na rozdzieranie. Do osób poszukujących idealnego balansu pomiędzy parametrami a ceną, kierowana jest papa bitumiczna BauderTOP TS 25.

Firma Bauder opracowała też kompleksowe rozwiązanie do dachów skośnych metalowych (a także pod gont, łupek czy pokrycia włóknisto-cementowe). Są to płyty Bauder PIR MDE, które przeznaczone są do wykonywania termoizolacji na krokwiach, deskowaniu czy betonie. Dzięki temu, że na wierzchniej stronie znajduje się płyta OSB (22 mm), a podstawę termoizolacji stanowi sztywna pianka poliuretanowa, klienci otrzymują w jednym elemencie ocieplenie, paroizolację, ochronę akustyczną oraz przeciwogniową. Dodatkowo wytrzymałe podłoże drewniane otwiera pole do popisu w zakresie oryginalnej aranżacji wnętrza. W celu odprowadzenia wody z przestrzeni pod pokryciem stosuje się dyfuzyjną warstwę rozdzielczą z zakładami samoprzylepnymi Bauder TOP VENT NSK, gdzie specjalna warstwa drenująca zapobiega zaleganiu wilgoci na styku blachy i podłoża.

Bauder do dachów płaskich

Termoizolacyjne płyty BauderPIR doskonale sprawdzą się też do wykonania izolacji cieplnej dachów płaskich, pozwalając na wyeliminowanie strat ciepła i utrzymanie stałej temperatury wewnątrz pomieszczeń, gdy temperatury spadają. Proponowane przez producenta różne warianty płyt sprawdzą się na zwykłych dachach, gdzie wymagana jest normalna wytrzymałość na stąpanie, jak i w zastosowaniach, gdzie konieczna jest ekstremalna wytrzymałość. W ofercie znajdują się płyty bez żadnych powłok (BauderPIR T), oraz płyty powlekane obustronnie włókniną mineralną (BauderPIR M). Ostatnie z wymienionych pozwalają wyeliminować problem gromadzenia się wody w miejscach ugięcia dachu pod wpływem ciężaru własnego i obciążeń użytkowych. Ich atutem jest możliwość planowania spadku połaci bez obciążania konstrukcji, przez co zarówno termoizolację, jak i zapewnienie spadku można wykonać w jednej fazie roboczej. Świetnie sprawdzają się one również na dużych dachach, a ich poręczny format znacznie ułatwia montaż. Szczególnie dobrze nadają się do łączenia z szybkozgrzewalnymi papami bitumicznymi.

fot. Bauder 

Do najbardziej wymagających klientów kierowane są płyty z obustronnymi powłokami z aluminium (BauderPIR FA lub BauderPIR FA TE). Pierwsze często stosuje się jako termoizolację lekkich dachów przemysłowych, gdyż doskonałe parametry izolacyjne idą tu w parze z niewielką grubością ocieplenia. Ponieważ jedna płyta waży zaledwie 9 kg i pokrywa obszar 3 m² powierzchni, a zarazem ma wysoką wytrzymałość na ściskanie, nie trzeba wytyczać osobnych ścieżek dla ruchu pieszego. Z kolei płyty BauderPIR FA TE o współczynniku przewodzenia ciepła λ 0,022, przeznaczone są do termoizolacji tarasów i umożliwiają zredukowanie grubości układu warstw, przez co sprawdzają się zarówno w nowych obiektach, jak i w modernizowanych. Wytrzymałość na ściskanie i duże obciążenia, a także wyeliminowanie niepożądanego zjawiska kurczenia się z biegiem czasu płyt połączona jest z prostotą montażu

Z myślą o termoizolacji dachów kompaktowych powstały płyty Bauder PIR Kompakt. W tym systemie paroizolacja, warstwa termoizolacji oraz papa podkładowa umieszczane są w masie bitumicznej, tworząc w ten sposób jednolitą warstwę. Dzięki połączeniu poszczególnych warstw całą powierzchnią (bez pustek powietrznych), uniemożliwione jest dostanie się pod pokrycie wody.
Oprócz płyt termoizolacyjnych, Bauder porponuje także inne elementy systemu, m.in. paroizolacje i hydroizolacje (folie z tworzyw sztucznych, papy bitumiczne). Wszystkie są przebadane i posiadają stosowne dopuszczenia do użytku.

Ciepło i komfort termiczny zimą, przyjemny chłód latem – niezależnie od tego, czy mowa o dachu skośnym czy płaskim, zadbanie o właściwą termoizolację powinno leżeć na sercu każdemu inwestorowi. Obok kwestii komfortu warto pamiętać o jeszcze jednym – przez niewłaściwie ocieplony dach z budynku „ucieka” nie tylko ciepło, ale również pieniądze właściciela nieruchomości. Dobór wysokiej klasy materiałów oferowanych przez wiodącego producenta opłaca się więc choćby z tego względu, że inwestycja bardzo szybko się zwróci, zaś izolacja z płyt poliuretanowych zagwarantuje skuteczność na wiele lat.


Data publikacji: 2020-07-27

Podobne technologie i poradniki


Wybierz ekonomiczne rozwiązania stropowe RECTOR Materiał wykonania...
Poznaj nowoczesne systemy stropowe RECTOR do budynków...
Bardzo często rozmowy na temat dachów rozumianych...
Lindab Dekarz to najnowszy program lojalnościowy stworzony...
Rynna ukryta w elewacji to najnowszy trend...
Producent folii i membran dachowych Dorken Delta...
Lindab Costa to najnowszy model blachodachówki modułowej...
Budowa tradycyjnego, monolitycznego stropu z żelbetu jest...
Domy kanadyjskie lub szkieletowe – to nazwy,...
Zdrowe, ekologiczne pokrycie dachowe Dachówka ceramiczna to...