Poznaj nowoczesne systemy stropowe RECTOR do budynków nowych i modernizowanych
O tym, jaki strop w domu parterowym i z poddaszem użytkowym wybrać, decydujemy na etapie projektu. Bierzemy pod uwagę założenia konstrukcyjne, wymogi energooszczędności, wizję estetyczną oraz budżet inwestycji. Na dynamicznie zmieniającym się rynku budowlanym różnorodnych systemów stropowych nie brakuje. Jakie parametry są najistotniejsze w doborze i jak w tym kontekście prezentują się popularne i znane wykonawcom gęstożebrowe betonowe stropy sprężone? Sprawdźmy.
Podstawowe zadania stropu i niezbędne parametry techniczne
Jak wiemy, główną funkcją stropu jest bezpieczne przenoszenie wszelkich obciążeń budynku. Niezbędna wytrzymałość stropu na obciążenia stałe (ściany działowe, posadzki, sufity) i użytkowe dla domów jednorodzinnych to minimum 4 kN/m2 (ok. 400 kg/m2). Im lżejszy system stropowy, tym mniejsze obciążenie konstrukcji oraz prostszy i tańszy montaż (bez dźwigów, podnośników). Z kolei im mocniejszy strop, tym większą rozpiętość uzyskamy. A przestronne wnętrza z dużymi przeszkleniami bez dzielenia przestrzeni to domena nowoczesnego budownictwa. Różne będą więc wymogi przy wyborze stropu do domu parterowego i przy określeniu jaki strop w domu z poddaszem użytkowym sprawdzi się najlepiej. Strop musi być także odpowiednio sztywny, szczelny, odporny na ogień, ugięcia i spękania, by sufit wolny był od rys, podłoga nie skrzypiała, wilgoć nie zalegała, ciepło nie uciekało, a hałasy nie zadręczały mieszkańców.
Jaki strop w domu parterowym i z poddaszem użytkowym?
Wśród wielu rodzajów materiałów do konstrukcji stropów i technik ich wykonania (m.in. drewniane, betonowe – gęstożebrowe, panelowe, monolityczne, kanałowe) jednym z często stosowanych wariantów są prefabrykowane sprężone stropy gęstożebrowe belkowo-pustakowe, produkowane między innymi przez firmę RECTOR.
fot. RECTOR
Stropy sprężone pozwalają skutecznie odpowiedzieć na potrzeby inwestorów, projektantów i użytkowników, zapewniając optymalny bilans jakości do ceny. Co je wyróżnia?
• Dostosowanie do różnych wymogów obciążeniowych i rozpiętości – do 10 m przy tylko 2 podporach montażowych, do 5 m przy 1 podporze. Przy zamówieniu mocniejszych belek można uzyskać rozpiętość 5,8 m bez użycia podpór montażowych.
• Niska waga – wariant RECTOBETON (od 236 kg/m²), opcja RECTOLIGHT (od 175 kg/m²) szczególnie polecana jako wybór stropu do domu parterowego.
• Szeroki zakres wysokości (16-34 cm), grubości wypełnień, rozstawu belek przekłada się dużą elastyczność projektową.
• Lekkie belki stropowe ze sprężonego betonu (min. C50/60, stalowe sploty o wytrzymałości 2060 MPa), który zapewnia sztywność, niweluje ryzyko klawiszowania, ugięć (belki projektowane są na ugięcia L/500).
• Możliwość dowolnego układu i zmian rozmieszczenia ścian działowych pod nad stropem.
• Uniwersalność zastosowań – stropy RECTOR można dostosować do wymogów wytrzymałościowych i termiczno-akustycznych każdej kondygnacji, co sprawia, że jest to strop, który sprawdzi się w domu z poddaszem użytkowym.
• Ukrycie instalacji w grubości stropu, możliwość docinania elementów i drobnych modyfikacji w trakcie prac.
• Klasyfikacja ogniowa od REI 30 do REI 240 (w wariancie RECTOBETON z otynkowaniem).
• Ręczny montaż przez 2-3 osoby bez ciężkiego sprzętu (system RECTOLIGHT zamontujemy dwa razy szybciej niż inne stropy gęstożebrowe).
• Montaż bez żeber rozdzielczych (za sztywność odpowiada belka sprężona oraz siatka salowa zatopiona w nadbetonie), bez szalunków, deskowań. Stemplowanie ograniczone o 60%.
• Łatwość transportu i składowania materiałów.
• Prefabrykacja, która przyspiesza prace, ogranicza koszty na placu budowy i zapewnia powtarzalność komponentów.
Jaki strop w domu parterowym?
W przypadku tego typu budynków pojawia się pytanie, czy w ogóle inwestować w strop nad parterem, skoro przestrzeń nad nim nie będzie użytkowana lub czy wybrać ewentualnie strop drewniany, wchodzący w skład więźby dachowej. Alternatywą może być w tym przypadku lekki strop sprężony belkowo-pustakowy RECTOBETON.
fot. RECTOR
To nowoczesne rozwiązanie sprawdzi się, gdy chcemy usztywnić konstrukcję, rozważamy późniejszą rozbudowę, chcemy zadbać o bezpieczeństwo i dobrą izolację. Wypełnienie między belkami ze sprężonego betonu stanowią pustaki wibroprasowane z czystego betonu (waga 11-20 kg/szt., wytrzymałość ponad 250 kg obciążenia punktowego 5 x 5 cm, wysokość 12-25 cm). Dzięki znakomitej nośności i rozpiętości produktów RECTOR, wybierając strop w domu parterowym, stworzymy otwarte przestrzenie i w pełni nowoczesny design.
Jaki strop w domu z poddaszem użytkowym?
Dom z poddaszem użytkowym ma więcej niż jedną użytkowaną kondygnację, co przekłada się na większe wymogi wobec stropu. Do zapewnienia w takim budynku wszelkich funkcjonalności technicznych możemy wykorzystać najlżejszy ze stropów prefabrykowanych belkowo-pustakowych RECTOLIGHT.
fot. RECTOR
Poza wymienionymi wcześniej walorami sprężonych stropów gęstożebrowych, z tym wariantem uzyskamy dodatkowo (za jednym kosztem) unikatowy walor dekoracyjny. Dzięki wypełnieniu z paneli wykonanych z prasowanego drewna (waga 4,6-6,4 kg/szt. wytrzymałość do 400 kg obciążenia punktowego 10 x 30 cm, wysokość od 12 do 20 cm) strop RECTOLIGHT można wyeksponować w stanie surowym lub w wersji otynkowanej jako efektowny sufit. Atutem jest również duża wydajność. Jedna paleta wystarczy na wykonanie ok. 96 m2 stropu. Dlatego też jest to świetna propozycja dla użytkowników, którzy zastanawiają się, jaki strop wybrać w domu z poddaszem użytkowym.
fot. RECTOR
Dlaczego jeszcze warto wybrać stropy sprężone?
Gęstożebrowe stropy sprężone do optymalny wybór stropu do domu parterowego i z poddaszem użytkowym jeszcze z jednego względu. Konstrukcje te często posiadają słupy drewniane lub żelbetowe podtrzymujące więźbę drewnianą. Duża wytrzymalość sprężonych belek w systemach RECTOR pozwala na oparcie słupków dachowych bezpośrenio na stropie, co upraszcza ich montaż. Eliminujemy więc konieczność wykonywania stropów żelbetowych, ponieważ nośność zapewniają specjalnie dobrane dodatkowe belki sprężone.
fot. RECTOR
Szczegółowe charakterystyki produktów, które pozwolą wybrać strop do domu parterowego i z poddaszem użytkowym dostępne są na stronie producenta www.rector.pl.
Data publikacji: 2023-03-23