Dachówka ceramiczna Röben – cena, wymiary, opinie

Zdrowe, ekologiczne pokrycie dachowe

Dachówka ceramiczna to pokrycie dachowe znane od tysięcy lat. Nie straszne mu ogień i woda, a także wiatr, jeśli tylko jest prawidłowo zamontowane. Z tego artykułu dowiesz się więcej o dachówce ceramicznej i jej historii. Dlaczego warto wybrać produkty marki Röben? I nie warto kierować się tylko ceną?

Długa historia dachówki ceramicznej

Dachówkę z wypalanej gliny używano już w Grecji, Etrurii, Rzymie, Chinach czy Japonii. Jak donoszą źródła poświęcone chociażby konserwacji zabytków pierwsze ślady dachówek ceramicznych odkryto w domu strycharza w Myloi koło Argos w Grecji; ich powstanie szacowane jest na ok. 2300 r. p.n.e. Natomiast najwcześniejszym przykładem zastosowania dachówek ceramicznych do krycia dachu jest dach greckiej świątyni Hery w Olimpii datowany na ok. 640 p.n.e. Docenili ją jednak nie tylko starożytni. W przeszłości z oczywistych względów używano naturalnych materiałów do celów stworzenia pokrycia dachowego, jednak łatwopalność i nasiąkliwość słomy, trzciny czy drewna była dużym problemem. Tymczasem ceramika gliniana, która powstaje w ogniu po wcześniejszym połączeniu ziemi i wody, słusznie wydawała się pozbawiona tych wad.

fot. Röben 

Dachówki ceramiczne Röben

Cena nigdy nie powinna wyłącznie determinować decyzji o wyborze pokrycia na dach, zwłaszcza jeśli ma to być dach domu mieszkalnego. O tym, co tak naprawdę jest wyborem najbardziej ekonomicznym będzie jeszcze mowa w dalszej części tego artykułu.

Dachówki ceramiczne marki Röben, których podstawowe zasady wytwarzania na nowoczesnych liniach produkcyjnych tak naprawdę niewiele zmieniły się od stuleci, są odporne na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych i działanie ognia. To wymarzony, ponadczasowy materiał budowlany. Współczesne budownictwo obarczone wymaganiami energooszczędności chętnie powraca do ekologicznych naturalnych materiałów budowlanych, takich jak drewno czy ceramika (cegła klinkierowa i dachówka ceramiczna).

Dachówki ceramiczne na dachu są Eko

Naturalny materiał to nie wszystko, tego typu dachówki charakteryzuje bardzo wysoka izolacyjność akustyczna oraz termoizolacyjność i tym samym energooszczędność, która z kolei przyczynia się do zmniejszenia śladu węglowego. Z czego to wynika? Odpowiedź jest prosta i może wydawać się zaskakująca. Materiały pokryciowe o większej masie dłużej oddają ciepło i dłużej się też nagrzewają. Dlatego poddasze domu pokrytego dachówką ceramiczną będzie chłodne latem i dużo cieplejsze zimą. A pieniądze za ogrzewanie zostaną u inwestora w portfelu. A skoro już o ciężarze mowa…

fot. Röben 

Wiatr, a dachówka ceramiczna Röben

Ceramika na dachu to solidny materiał. Bez względu na jej wymiar metr kwadratowy będzie ważył przynajmniej 40 kg. Prawidłowo zamontowaną dachówkę ceramiczną wiatr nie zdmuchnie łatwo z dachu. A nawet gdy uszkodzi część pokrycia łatwo go odbudować.

Eksperci Röben zalecają klamrowanie po skosie co trzeciej dachówki, ponieważ w oparciu o wiedzę i doświadczenie jakie posiadają wynika, że właśnie tak przygotowane pokrycie dachu przetrwa ekstremalne warunki pogodowe i silne wichury. Najsilniejsze siły ssące wiatru występują zawsze na krawędziach połaci i dlatego w tym miejscu tzw. dachówki brzegowe powinny być mocowane bezpośrednio do więźby dachowej.

Dachówka ceramiczna pokryje każdy dach

Bez względu na jego rozmiar i kształt, a także styl domu. Mniejsze wymiary bardzo dobrze się układa, nawet na najbardziej wyszukanych dachach kopertowych. Pasują one do charakteru starych bądź po prostu rustykalnych domów, dachówka ceramiczna Röben to często jedyny i naturalny wybór dla konserwatorów. Tym bardziej że produkty tej firmy przetrwają kolejne 100, a może nawet 150 lat.

Firma wyszła naprzeciw również klientom, którzy preferują nowoczesną architekturę. Zaprojektowano i wdrożono do produkcji dachówkę ceramiczną BERGAMO płaską, modernistyczną i odzwierciedlającą współczesny minimalizm. Pozwala ona jednak na czerpanie wszystkiego co najlepsze z tradycji.

fot. Röben 

Trwałość i oszczędność

Wśród inwestorów wciąż pokutuje przekonanie o tym, że dachówka ceramiczna to produkt premium dostępny tylko dla osób zamożnych. Ta opinia jest całkowicie błędna. Jakość równa się oszczędność. Ceramiczne pokrycie dachowe to wybór na lata, którego długo nie trzeba odnawiać czy odświeżać, a jeśli nawet w wyniku zdarzeń losowych dozna ono jakiegoś uszczerbku, to nie będzie potrzebna jego wymiana w całości. Powszechne obecnie angobowanie lub glazurowanie ceramiki dachowej wzmacniają jeszcze jej walory technicznie. Przy podejmowaniu decyzji o wyborze pokrycia dachowego warto myśleć długofalowo, tym bardziej, że ceny betonu i blachy nieubłaganie rosną.

Więcej można dowiedzieć się na www.roben.pl


Data publikacji: 2021-11-16

Podobne technologie i poradniki


Wybierz ekonomiczne rozwiązania stropowe RECTOR Materiał wykonania...
Poznaj nowoczesne systemy stropowe RECTOR do budynków...
Bardzo często rozmowy na temat dachów rozumianych...
Lindab Dekarz to najnowszy program lojalnościowy stworzony...
Rynna ukryta w elewacji to najnowszy trend...
Producent folii i membran dachowych Dorken Delta...
Lindab Costa to najnowszy model blachodachówki modułowej...
Budowa tradycyjnego, monolitycznego stropu z żelbetu jest...
Domy kanadyjskie lub szkieletowe – to nazwy,...