W poszukiwaniu dachów z rustykalnym charakterem, zabieramy naszych czytelników do Karkowa.

Wyżyna Krakowsko Częstochowska to dla każdego miłośnika architektury istny raj, okraszony niezliczoną liczbą perełek polskiej architektury. Rynek w Krakowie i Sukiennice są znane na całym Świecie. Z naszą redakcyjną misją ruszymy jednak kilka kilometrów poza centrum Krakowa w kierunku Warszawy. Naszym celem jest położone na niewielkim wzniesieniu osiedle – Górka Narodowa. Realizowany jest na nim projekt wspaniałego domu jednorodzinnego Copper House. Dom jest idealnie wpasowany do podłużnej, lekko wznoszącej się wzdłuż budynku działki. Prywatny inwestor, Pan Konrad z udziałem architektów z krakowskiego biura K3 przy wsparciu firmy Dachyrustykalne dokonał wyboru, który dla całego projektu ma kluczowe znacznie. Spodziewamy się, że ów projekt będzie inspiracją dla wielu architektów i inwestorów.

Na dach i elewację wybrana została Francuska dachówka Elysee w kolorze Longchamp, którą produkuje francuska firma Terreal o zasięgu międzynarodowym. Dachówka niejako obejmuje bryłę domu od fundamentów po kalenicę, utrzymując całą bryłę w jednakowej kolorystyce rustykalnej. Na ścianach szczytowych dachówka ceramiczna jest odcięta obróbką w kolorze stolarki okiennej. Frontowa ściana szczytowa jest w pełni przeszklona, zapewniając doświetlenie domownikom. Patrząc na dom z pewnej odległości, widzimy unikalny dla polskich realizacji kolor płaskiej francuskiej dachówki, która perfekcyjnie współgra z grafitowymi obróbkami licznych okien. Zachowując delikatny dystans, lecz nie tracąc widoku całej bryły widzimy, że dach domu przechodzi płynnie w elewację, co robi to na nas ogromnie pozytywne wrażenie. Dachówka Elysee ewidentnie przypomina rustykalną karpiówkę, lecz jej prostokątna forma jest bardzo ciekawa i nowoczesna.

Fotografie dostarczyła  Dachyrustykalne Sp. z o.o. | Wizualizacje: K3. ARCHITEKCI

Budynek charakteryzuje się bezpretensjonalną prostotą i elegancją. Niespotykana kolorystyka od razu nas zachwyciła i zapadła w pamięć. Rzadko się zdarza aby kompaktowa, z pozoru skromna rezydencja zapierała dech w piersiach. Odnajdujemy w rezydencji Copper House w Krakowie elegancję w najczystszej postaci. Naszym zdaniem zamiary architektów i inwestora zostały zrealizowane z mistrzowską precyzją. Kunszt nie tylko architektów, ale i wykonawcy tego domu jest widoczny i nie budzi wątpliwości, że wyzwanie jakiego podjął się inwestor było warte ryzyka. Ciężko sobie nawet wyobrazić inne rozwiązanie dla tej bryły. Dachówka Elysee w bardzo ciepłych kolorach idealnie pasuje to tego projektu.

Wtapia się w otoczenie w sposób nieoczywisty i nadaje rezydencji nie tylko powiewu świeżości. Dla podziwiającego dom przechodnia, tak jak dla domowników dom wywołuje same pozytywne odczucia. Jest równie elegancka, co dostojna i nie przekombinowana. Pomimo ostrych krawędzi, bryła budynku jest spójna i niezwykle dostojna w swojej prostocie. Oczywiste rozwiązania dla dachów dwuspadowych to często blacha na rąbek. Odejście od tego klasycznego rozwiązania jest w tym unikatowym projekcie niezwykle udane. Rezydencja na krakowskim osiedlu Górka Narodowa już z oddali zachwyca nas swoim unikatowym stylem, który nadaje nadzwyczajnego kolorytu dla całego osiedla.

Fotografie dostarczyła Dachyrustykalne Sp. z o.o. | Wizualizacje: K3. ARCHITEKCI

Każdemu budującemu dom zależy, aby współgrał z otoczeniem, a jednocześnie wyróżniał się czymś szczególnym. W Krakowie udało się nam zobaczyć dom, który nie tylko się wyróżnia. Jest bardzo funkcjonalny, wręcz doskonały i ciężko się nim nie zachwycać. Możliwe, że zainspiruje wielu z Państwa, czego życzmy. Więcej o produktach z Terreal dowiesz się na stronach: www.dachyrustykalne.pl


Data publikacji: 2020-04-10

Podobne technologie i poradniki


Wybierz ekonomiczne rozwiązania stropowe RECTOR Materiał wykonania...
Poznaj nowoczesne systemy stropowe RECTOR do budynków...
Bardzo często rozmowy na temat dachów rozumianych...
Lindab Dekarz to najnowszy program lojalnościowy stworzony...
Rynna ukryta w elewacji to najnowszy trend...
Producent folii i membran dachowych Dorken Delta...
Lindab Costa to najnowszy model blachodachówki modułowej...
Budowa tradycyjnego, monolitycznego stropu z żelbetu jest...
Domy kanadyjskie lub szkieletowe – to nazwy,...
Zdrowe, ekologiczne pokrycie dachowe Dachówka ceramiczna to...