W poszukiwaniu dachów z rustykalnym charakterem, zabieramy naszych czytelników do Karkowa.

Wyżyna Krakowsko Częstochowska to dla każdego miłośnika architektury istny raj, okraszony niezliczoną liczbą perełek polskiej architektury. Rynek w Krakowie i Sukiennice są znane na całym Świecie. Z naszą redakcyjną misją ruszymy jednak kilka kilometrów poza centrum Krakowa w kierunku Warszawy. Naszym celem jest położone na niewielkim wzniesieniu osiedle – Górka Narodowa. Realizowany jest na nim projekt wspaniałego domu jednorodzinnego Copper House. Dom jest idealnie wpasowany do podłużnej, lekko wznoszącej się wzdłuż budynku działki. Prywatny inwestor, Pan Konrad z udziałem architektów z krakowskiego biura K3 przy wsparciu firmy Dachyrustykalne dokonał wyboru, który dla całego projektu ma kluczowe znacznie. Spodziewamy się, że ów projekt będzie inspiracją dla wielu architektów i inwestorów.

Na dach i elewację wybrana została Francuska dachówka Elysee w kolorze Longchamp, którą produkuje francuska firma Terreal o zasięgu międzynarodowym. Dachówka niejako obejmuje bryłę domu od fundamentów po kalenicę, utrzymując całą bryłę w jednakowej kolorystyce rustykalnej. Na ścianach szczytowych dachówka ceramiczna jest odcięta obróbką w kolorze stolarki okiennej. Frontowa ściana szczytowa jest w pełni przeszklona, zapewniając doświetlenie domownikom. Patrząc na dom z pewnej odległości, widzimy unikalny dla polskich realizacji kolor płaskiej francuskiej dachówki, która perfekcyjnie współgra z grafitowymi obróbkami licznych okien. Zachowując delikatny dystans, lecz nie tracąc widoku całej bryły widzimy, że dach domu przechodzi płynnie w elewację, co robi to na nas ogromnie pozytywne wrażenie. Dachówka Elysee ewidentnie przypomina rustykalną karpiówkę, lecz jej prostokątna forma jest bardzo ciekawa i nowoczesna.

Fotografie dostarczyła  Dachyrustykalne Sp. z o.o. | Wizualizacje: K3. ARCHITEKCI

Budynek charakteryzuje się bezpretensjonalną prostotą i elegancją. Niespotykana kolorystyka od razu nas zachwyciła i zapadła w pamięć. Rzadko się zdarza aby kompaktowa, z pozoru skromna rezydencja zapierała dech w piersiach. Odnajdujemy w rezydencji Copper House w Krakowie elegancję w najczystszej postaci. Naszym zdaniem zamiary architektów i inwestora zostały zrealizowane z mistrzowską precyzją. Kunszt nie tylko architektów, ale i wykonawcy tego domu jest widoczny i nie budzi wątpliwości, że wyzwanie jakiego podjął się inwestor było warte ryzyka. Ciężko sobie nawet wyobrazić inne rozwiązanie dla tej bryły. Dachówka Elysee w bardzo ciepłych kolorach idealnie pasuje to tego projektu.

Wtapia się w otoczenie w sposób nieoczywisty i nadaje rezydencji nie tylko powiewu świeżości. Dla podziwiającego dom przechodnia, tak jak dla domowników dom wywołuje same pozytywne odczucia. Jest równie elegancka, co dostojna i nie przekombinowana. Pomimo ostrych krawędzi, bryła budynku jest spójna i niezwykle dostojna w swojej prostocie. Oczywiste rozwiązania dla dachów dwuspadowych to często blacha na rąbek. Odejście od tego klasycznego rozwiązania jest w tym unikatowym projekcie niezwykle udane. Rezydencja na krakowskim osiedlu Górka Narodowa już z oddali zachwyca nas swoim unikatowym stylem, który nadaje nadzwyczajnego kolorytu dla całego osiedla.

Fotografie dostarczyła Dachyrustykalne Sp. z o.o. | Wizualizacje: K3. ARCHITEKCI

Każdemu budującemu dom zależy, aby współgrał z otoczeniem, a jednocześnie wyróżniał się czymś szczególnym. W Krakowie udało się nam zobaczyć dom, który nie tylko się wyróżnia. Jest bardzo funkcjonalny, wręcz doskonały i ciężko się nim nie zachwycać. Możliwe, że zainspiruje wielu z Państwa, czego życzmy. Więcej o produktach z Terreal dowiesz się na stronach: www.dachyrustykalne.pl


Data publikacji: 2020-04-10

Podobne technologie i poradniki


Temperatury pod metalowymi pokryciami dachowymi są często...
W ofercie pokryć dachowych Lindab znajduje się...
Czasy, w których na nieużytkowych, źle zaizolowanych...
Czym jest mata drenażowa? Mata drenażowa to...
Mądrość budowlana podpowiada często, że budowę domu...
Pokrycia blaszane cieszą się bardzo dużą popularnością,...
DELTA®-FOXX / DELTA®-FOXX PLUS Otwarta dyfuzyjnie membrana...
 Program klejenia DELTA® zapewnia maksymalne bezpieczeństwo, z...
TEAIS dla dekarzy Od montażu do czyszczenia...
Polska jest krajem z tysiącami domów z...