Polska jest krajem z tysiącami domów z płaskimi dachami. Zazwyczaj powstały one przed kilkudziesięciu laty. Takie dachy to dziś „darmowe działki budowlane” położone często w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach.

Oczywiście jeśli wykonamy mieszkalną nadbudowę. Technologia prefabrykowanych drewnianych konstrukcji (wiązarów) łączonych płytkami kolczastymi jest znakomitym rozwiązaniem w tej dziedzinie. Przede wszystkim  montaż nadbudowy z przygotowanych w fabryce elementów trwa bardzo szybko.

Zazwyczaj wystarczy 1-2 dni dobrej pogody aby cały dach, nawet dużej wielkości był już przykryty folią. Ma to ogromne znaczenie ponieważ budynki, na jakich wykonuje się nadbudowę są zwykle zamieszkałe. Konstrukcje wiązarowe z płytkami kolczastymi mogą mieć bardzo zróżnicowany kształt.

Pozwala to dopasować dach do lokalnych warunków zabudowy.Drewniana konstrukcja wiązarowa jest lekka i nie obciąża znacznie ścian i fundamentów. Zazwyczaj wiązary pozwalają uzyskać przestrzeń bez słupów na poddasza.

Ułatwia to niezwykle zagospodarowanie przestrzeni.
Prefabrykowane konstrukcje wykonuje się z drewna suszonego. Stanowi to właściwe podłoże do mocowania konstrukcji z płyt kartonowo-gipsowych. Drewno mokre schnie zamocowane w konstrukcji dachu. 

Tracąc wilgoć skraca się i skręca. Powstają przez to pęknięcia i szczeliny w płytach.
Warto dodać, że zakład wiązarów to biuro projektowe, tartak oraz cieśla w jednym. Udziela więc kompleksowej gwarancji na całą konstrukcję. Nie ma więc sytuacji, że kto inny projektuje, kto inny dostarcza drewno a jeszcze kto inny montuje. W razie jakichkolwiek problemów odpowiedzialność bywa bardzo niejasna.

Wykaz producentów prefabrykowanych konstrukcji dachowych – http://www.dachymitek.pl/producenci_mapa.html


Data publikacji: 2018-06-05

Podobne technologie i poradniki


Wybierz ekonomiczne rozwiązania stropowe RECTOR Materiał wykonania...
Poznaj nowoczesne systemy stropowe RECTOR do budynków...
Bardzo często rozmowy na temat dachów rozumianych...
Lindab Dekarz to najnowszy program lojalnościowy stworzony...
Rynna ukryta w elewacji to najnowszy trend...
Producent folii i membran dachowych Dorken Delta...
Lindab Costa to najnowszy model blachodachówki modułowej...
Budowa tradycyjnego, monolitycznego stropu z żelbetu jest...
Domy kanadyjskie lub szkieletowe – to nazwy,...
Zdrowe, ekologiczne pokrycie dachowe Dachówka ceramiczna to...