Polska jest krajem z tysiącami domów z płaskimi dachami. Zazwyczaj powstały one przed kilkudziesięciu laty. Takie dachy to dziś „darmowe działki budowlane” położone często w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach.

Oczywiście jeśli wykonamy mieszkalną nadbudowę. Technologia prefabrykowanych drewnianych konstrukcji (wiązarów) łączonych płytkami kolczastymi jest znakomitym rozwiązaniem w tej dziedzinie. Przede wszystkim  montaż nadbudowy z przygotowanych w fabryce elementów trwa bardzo szybko.

Zazwyczaj wystarczy 1-2 dni dobrej pogody aby cały dach, nawet dużej wielkości był już przykryty folią. Ma to ogromne znaczenie ponieważ budynki, na jakich wykonuje się nadbudowę są zwykle zamieszkałe. Konstrukcje wiązarowe z płytkami kolczastymi mogą mieć bardzo zróżnicowany kształt.

Pozwala to dopasować dach do lokalnych warunków zabudowy.Drewniana konstrukcja wiązarowa jest lekka i nie obciąża znacznie ścian i fundamentów. Zazwyczaj wiązary pozwalają uzyskać przestrzeń bez słupów na poddasza.

Ułatwia to niezwykle zagospodarowanie przestrzeni.
Prefabrykowane konstrukcje wykonuje się z drewna suszonego. Stanowi to właściwe podłoże do mocowania konstrukcji z płyt kartonowo-gipsowych. Drewno mokre schnie zamocowane w konstrukcji dachu. 

Tracąc wilgoć skraca się i skręca. Powstają przez to pęknięcia i szczeliny w płytach.
Warto dodać, że zakład wiązarów to biuro projektowe, tartak oraz cieśla w jednym. Udziela więc kompleksowej gwarancji na całą konstrukcję. Nie ma więc sytuacji, że kto inny projektuje, kto inny dostarcza drewno a jeszcze kto inny montuje. W razie jakichkolwiek problemów odpowiedzialność bywa bardzo niejasna.

Wykaz producentów prefabrykowanych konstrukcji dachowych – http://www.dachymitek.pl/producenci_mapa.html


Data publikacji: 2018-06-05

Podobne technologie i poradniki


Temperatury pod metalowymi pokryciami dachowymi są często...
W ofercie pokryć dachowych Lindab znajduje się...
Czasy, w których na nieużytkowych, źle zaizolowanych...
Czym jest mata drenażowa? Mata drenażowa to...
Mądrość budowlana podpowiada często, że budowę domu...
Wyżyna Krakowsko Częstochowska to dla każdego miłośnika...
Pokrycia blaszane cieszą się bardzo dużą popularnością,...
DELTA®-FOXX / DELTA®-FOXX PLUS Otwarta dyfuzyjnie membrana...
 Program klejenia DELTA® zapewnia maksymalne bezpieczeństwo, z...
TEAIS dla dekarzy Od montażu do czyszczenia...