Obiekty sportowe: jak zmodernizować w sposób bezpieczny i trwały raz na zawsze?

Wiele obiektów sportowych, w tym m.in. basenów, parków wodnych czy centrów SPA, które zbudowano w Polsce w latach 90. i w pierwszej dekadzie nowego stulecia, boryka się z problemami wiecznie zawilgoconych, mokrych czy przeciekających dachów, korozji biologicznej ścian czy odkształconych posadzek. Wiele typowych problemów posiada wspólne rozwiązanie: spienione szkło komórkowe.

Para wodna, która kondensuje wewnątrz dachów i ścian, to powszechny widok wśród wielu obiektów sportowych w Polsce. Choć słowo „widok” być może nie oddaje dokładnie sedna problemu, który potrafi długo pozostawać w ukryciu. Na negatywne skutki nie trzeba jednak długo czekać: zawilgocone konstrukcje to gorsze parametry termoizolacyjne, rozwój trudnych do pozbycia się grzybów i pleśni, odspajanie się materiałów wykończeniowych, a w najgorszym przypadku – konieczność kosztownego remontu i przerwa w funkcjonowaniu obiektu.

Tradycyjne materiały termoizolacyjne zawsze stwarzają ryzyko kondensacji, a więc skraplania się pary wodnej wewnątrz przegród. To, kiedy problemy zaczną się manifestować, zależy od zastosowania odpowiednich i bezpiecznych materiałów oraz poprawnego wykonania samej izolacji. Jak zatem na 100% pozbyć się problemów z zawilgoconymi ścianami i dachami? Zastosować w 100% wodo- i paroszczelny materiał izolacyjny: płyty ze spienionego szkła komórkowego.

Usterka? Ujdzie Ci to na sucho

Sufity, ściany i podłogi zaizolowane płytami FOAMGLAS® są całkowicie odporne na przenikanie wody i pary wodnej. Dba o to jedyna taka na rynku struktura materiału, która składa się z milionów hermetycznie zamkniętych komórek. – Dzięki takiej budowie, spienione szkło komórkowe zawsze i w każdych warunkach pozostaje w pełni suche, eliminując ryzyko przenikania kondensatu zarówno do warstwy ocieplenia, jak i do zabezpieczanych konstrukcji – wyjaśnia Łukasz Barcz, ekspert firmy FOAMGLAS.

fot. FOAMGLAS

Właściwości spienionego szkła komórkowego czynią z niego szczególnie przydatne zastosowanie w przypadku dachów płaskich, które oprócz dyfuzji pary wodnej narażone są na czynniki atmosferyczne, opady i stojącą wodę. W przypadku zastosowania nasiąkających materiałów termoizolacyjnych, ewentualne uszkodzenie warstwy pokrycia niechybnie prowadzi do zawilgocenia przegrody, które – co gorsza – często trudno dokładnie zlokalizować. Stosując szczelne i nienasiąkliwe płyty FOAMGLAS mamy pewność, że ewentualne uszkodzenie warstw hydroizolacji nie spowoduje przecieków czy penetracji poziomej wody, a ewentualna usterka będzie łatwa w wykryciu i naprawie.

Połączenie dobrych właściwości termoizolacyjnych i wilgotnościowych sprawia, że spienione szkło komórkowe stanowi dobry wybór przy izolacji lub renowacji obszarów newralgicznych i intensywnie podciągających wilgoć, takich jak strefy przemarzania w gruncie, miejsca styku płyt fundamentowych i ścian piwnic czy cokoły. Rozwiązanie jest na tyle elastyczne i proste w aplikacji, że płytami ze spienionego szkła komórkowego bez trudu zaizolujemy także budynek od wewnątrz – bezpiecznie ogniowo, do tego zawsze bez kondensacji i bez mostków termicznych i bez podciągania wilgoci.

fot. FOAMGLAS

 

0% deformacji pod obciążeniem

Mostki termiczne, wilgoć i korozja biologiczna to jednak nie jedyne problemy, z jakimi borykają się starsze obiekty sportowo-rekreacyjne. – Z wielu naszych rozmów z zarządcami i działami technicznymi odpowiedzialnymi za utrzymanie budynków w dobrym stanie wynika, że częstym źródłem problemów są różnego rodzaju deformacje podłóg i posadzek sportowych, spękania posadzek wykończonych ceramiką, rozwój form biologicznych, przenikanie wilgoci – podkreśla Łukasz Barcz.

fot. FOAMGLAS

Pomimo swojej niedużej wagi, spienione szkło komórkowe jest materiałem bardzo mocnym i wytrzymałym na ściskanie (nawet do 1600 kPa), co pozwala zapobiec uszkodzeniom warstwy podłogowej, nawet przy intensywnym i długotrwałym użytkowaniu. – Struktura hermetycznie zamkniętych komórek płyt FOAMGLAS nigdy nie ulegnie odkształceniu i pozostanie nienaruszona, zachowując oryginalne parametry termiczne i mechaniczne, zapewniając zerowy procent deformacji – podsumowuje ekspert firmy FOAMGLAS.


Data publikacji: 2022-07-07

Podobne technologie i poradniki


Ogrodzenia betonowe – dlaczego warto? Jest wiele...
fot. F.P.U.H. JONIEC Otoczenie domu to niezwykle...
Budowa domu, pensjonatu, hotelu czy też innego...
Wybudowaliśmy dla naszych klientów już kilkaset domów...
Trwałość, estetyczność i opłacalność – to cechy,...
24 kwietnia 2017r. Grupa Lode nabyła akcje...
Syriusz – najjaśniejsza gwiazda nocnego nieba –...
Już wkrótce Boże Narodzenie, więc w naszych...
Każde dziecko wie, że w okresie zimowym...
Swą nazwę zawdzięcza pierwiastkowi, z którym wiele...
Co wspólnego mają ze sobą drewno, metal...
Rozpala wyobraźnię architektów i inwestorów, wzniecając w...