Budowa domu, pensjonatu, hotelu czy też innego obiektu to duże wyzwanie finansowe dla inwestora. Ilość sprawdzonych firm wykonawczych jest ograniczona. Inwestor często przekonywany jest do ulubionych technologii projektantów i wykonawców. Jednak zawsze należy pamiętać, że budujemy dla własnych potrzeb za własne środki finansowe i nie zawsze to co jest popularne przekłada się na jakość.

System Leca® BLOK

To system budowy z ponad dwudziestoletnimi tradycjami na rynku polskim i ponfad pięćdziesięcioma latami doświadczeń na rynku skandynawskim i niemieckim. Bloczki i pustaki wykonane są z kruszywa keramzytowego łączonego zaczynem cementowym czasami z niewielką ilością piasku. Inaczej mówiąc są to wyroby z lekkiego betonu keramzytowego łączące w sobie właściwości innych materiałów do budowy ścian. Sam keramzyt to ceramiczne kruszywo. Pustaki systemu Leca® BLOK mają podobny ciężar do wyrobów z gazobetonu. Dodatkowo mają właściwości ceramiki charakteryzującej się dużą trwałością. Zamki i kościoły z cegły wybudowano kilka wieków temu i stoją do dzisiaj. Lekki porowaty materiał jakim jest gazobeton i keramzytobeton to materiał konstrukcyjny i izolujący termicznie, czyli Leca® BLOK łączy w sobie właściwości ceramiki i gazobetonu. W systemie są jeszcze pełne bloczki z keramzytobetonu mające podobne właściwości w zakresie wytrzymałości i izolacyjności akustycznej jak wyroby z silikatów.

Cały budynek z „keramzytu”

Aby ułatwić sobie proces budowy najlepiej wybrać kompletny system.

Po wykonaniu fundamentu wykonuje się ściany fundamentowe. Bloczki Leca® BLOK fundamentowe to bloczki o dużych wymiarach prawie dwukrotnie większe niż typowe bloczki betonowe. Budowa z tych bloczków jest prostsza i nie wymaga tak wiele wysiłku jak przy typowych bloczkach z betonu. Ekipa murarska zużywa o połowę mniej zaprawy do wymurowania ścian fundamentowych. Przez ich ręce przechodzi od kilku do kilkunastu ton mniejszy ciężar co uławia i przyspiesza budowę. A co najważniejsze bloczki z keramzytobetonu mają ponad czterokrotnie lepszą izolacyjność termiczną czyli ocieplając ściany fundamentowe można zaoszczędzić kilkaset złotych na różnicy w grubości izolacji z płyt styroduru XPS.

Ściany Parteru, piętra, poddasza…

W systemie Leca® BLOK przygotowano dwa pustaki o szerokości 24 i 3,5 cm. Ściany zewnętrzne z tych elementów wymagają odpowiednio ok. 15 lub 8 cm izolacji termicznej aby uzyskać wymagany obecnie współczynnik U mniejszy niż 0,2 W/m2K. Ściany z pustaków keramzytobetonowych odróżniają się od innych wyrobów bardzo dobrą paroprzepuszczalnością. Cecha ta istotnie decyduje o poziomie termoizolacyjności przegród zewnętrznych w budynku. Aby lepiej wyjaśnić tę sprawę należy uświadomić sobie, że obecnie stosujemy bardzo szczelne okna ograniczające straty ciepła, ale też utrudniające naturalną wymianę powietrza. Wspomaganie układów wentylacyjnych i rekuperacyjnych paroprzepuszczalnymi materiałami na ściany pomaga w uzyskaniu właściwego komfortu w pomieszczeniach i zapobiega powstawaniu zjawisk zagrzybienia przegród. Dodatkowo fakt szybkiego wysychania ścian po okresie budowy i w trakcie eksploatacji budynku wpływa na rzeczywiste oszczędności energii niezbędnej do ogrzania i wysuszenia przegród w budynku. Jest rzeczą oczywistą, że tylko sucha przegroda skutecznie izoluje od zimna. I nie ma w tym niczego odkrywczego tylko sucha odzież powoduje, że jest nam ciepło a wilgotna potęguje poczucie chłodu.

Aby uzyskać właściwy efekt szybko wysychającej ściany wskazane jest ocieplanie budynków wełną mineralną. Izolacja ścian z wełny jest niepalna i niepodatna na gniazdowanie niechcianych gości jakimi bywają myszy, kuny i inne gryzonie.

Pustaki Leca® BLOK sprawdzają się w każdych warunkach pogodowych i klimatycznych. Fakt ten potwierdza bardzo duża ilość domów budowanych w tej technologii zarówno w chłodnej Skandynawii jak i upalnej Hiszpanii. W zmiennych warunkach pogodowych jakie mamy w Polsce, domy w Systemie Leca® BLOK sprawdzają się również bardzo dobrze w wilgotnym klimacie terenów nadmorskich. Co ważne bardzo szybko wysychają nawet po okresach przerw w użytkowaniu po okresie jesienno-zimowym.

Komfort akustyczny

W budynkach użytkowanych jako hotele i pensjonaty ważny jest aspekt spokoju szczególnie w godzinach nocnych. Ściany oddzielające pomieszczenia muszą charakteryzować się dobrą izolacyjnością akustyczną powyżej 50 dB. Pełny bloczek Leca® BLOK akustyczny 18g pozwala na wykonanie ściany „akustycznej” o szerokości 18 cm. W przypadku ścian, które mają zapewniać jeszcze wyższy komfort w pomieszczeniach hotelowych można zastosować Bloczek Leca® BLOK akustyczny 24/20.

Dodatkowo przy realizacji budynków w „technologii keramzytowej” jako trwałe termoizolacyjne podłoża pod podłogi na gruncie można układać Leca® KERAMZYT luzem. A w przypadku remontu starych budynków kruszywo to świetnie sprawdza się jako materiał wypełniający i izolujący akustycznie w starych stropach drewnianych, Kleina itp. Więcej informacji o takich rozwiązaniach na www.leca.pl.


Data publikacji: 2021-08-27

Podobne technologie i poradniki


Ogrodzenia betonowe – dlaczego warto? Jest wiele...
fot. F.P.U.H. JONIEC Otoczenie domu to niezwykle...
Wybudowaliśmy dla naszych klientów już kilkaset domów...
Trwałość, estetyczność i opłacalność – to cechy,...
24 kwietnia 2017r. Grupa Lode nabyła akcje...
Syriusz – najjaśniejsza gwiazda nocnego nieba –...
Już wkrótce Boże Narodzenie, więc w naszych...
Każde dziecko wie, że w okresie zimowym...
Swą nazwę zawdzięcza pierwiastkowi, z którym wiele...
Co wspólnego mają ze sobą drewno, metal...
Rozpala wyobraźnię architektów i inwestorów, wzniecając w...